Aurum Quartet: Rok 2022 v znamení úspechov i zmien

Aurum Quartet

Rok 2022 je za nami. V prvých dňoch nového roka sa patrí bilancovať. Aký bol uplynulý rok pre jediné aktívne slovenské klarinetové kvarteto Aurum Quartet? Za sebou má úspešnú reprezentáciu slovenského hudobného umenia a slovenskej kultúry v zahraničí. Počas vlaňajška si zoskupenie prešlo aj personálnymi zmenami.

Jedinečný zvuk klarinetov, bohatstvo farieb i pestrých nálad či inšpiratívna radosť z krásnej hudby sa snúbia v podaní komorného zoskupenia Aurum Quartet. Je jediným klarinetovým kvartetom na slovenskom hudobnom trhu. Od svojho vzniku v roku 2020 koncertovalo s úspechom nielen v slovenských mestách a obciach, ale aj v blízkom a vzdialenom zahraničí. Za obdobie svojej existencie reprezentovalo Slovensko v Kuvajte, Portugalsku, Nemecku či v Českej republike. Aký bol rok 2022 z pohľadu Aurum Quartet?

Aurum Quartet
Zakladajúci členovia kvarteta. Archív: Aurum Quartet

Jeden z najvydarenejších rokov

Rok 2022 bol podľa môjho názoru naším najvydarenejším od vzniku v roku 2020, kedy sme počas prvej vlny pandémie iniciovali jeho vznik. Našim prvotným impulzom bola absencia koncertných možností kvôli vtedy platným epidemickým opatreniam. Chceli sme si zahrať ako štvorica dobrých kamarátov hudbu, ktorá nám počas toho obdobia nesmierne chýbala. Nadšenie nám ostalo, a preto sme sa rozhodli založiť kvarteto, aké na Slovensku profesionálne chýbalo. Spravili sme tak po vzore nášho pedagóga Petra Drličku, ktorý dlhé roky viedol Bratislavské klarinetové kvarteto na pôde Konzervatória v Bratislave,“ pripomína vznik zoskupenia Aurum Quartet jeho umelecký vedúci, Albín Blaho.

Aurum Quartet
Krst debutového CD prebehol v Primaciálnom paláci. Foto: Archív Aurum Quartet

Máj v znamení Kuvajtu

Podobne ako rok 2021, aj prvú polovicu uplynulého roka poznačili protipandemické opatrenia. Prvé koncertné možnosti prišli až v máji 2022. V dňoch od 8. do 15. mája cestovalo Aurum Quartet na pozvanie do Kuvajtu, aby tam reprezentovalo Slovensko, jeho kultúru a hudbu. „V Kuvajte sme strávili nezabudnuteľný týždeň. Počas našej Kuwait-Tour, ako sme familiárne nazvali tento zájazd, sme hrali na troch podujatiach. Za pozvanie a organizáciu týchto podujatí patrí naše poďakovanie J. E. pánovi veľvyslancovi Igorovi Hajduškovi a jeho manželke, pani Lýdii Hajdušekovej,“ spomína Albín Blaho.

Aurum Quartet

Reprezentovali Slovensko pri príležitosti Dňa Európy

Prvým podujatím, na ktorom sa pred veľvyslancami krajín EÚ, predstaviteľmi Kuvajtu a širokou verejnosťou predstavili v najväčšom parku Kuvajtu v Al-Shaheed Park bol Európsky deň (Europe Day) 2022. Deň Európy každoročne oslavujeme 9. mája. Pripomína nám výročie Schumanovej deklarácie, ktorá umožnila politickú spoluprácu európskych krajín v povojnovom období a zrod Európskej únie. Európska únia a jej 17 členských štátov s diplomatickým zastúpením v Kuvajte tu vo svojich stánkoch prezentovala nielen informácie, turistické tipy či národné špeciality, ale aj európsku kultúru. Súčasťou podujatia boli vystúpenia ocenených európskych a kuvajtských umelcov na oslavu Dňa Európy. Viac sa o kuvajtskej oslave Dňa Európy 2022 dočítate na stránkach Zastúpenia EÚ v Kuvajte. Aurum Quartet tu na Národnom dni Európskej únie svojím koncertom oficiálne reprezentovalo Slovensko.

Aurum Quartet / Kuwait
Aurum Quartet spestril hudbou aj vernisáž slovenských autorov v Kuvajte.

Získali prestížne vyznamenanie

Otvorili sme aj výstavu popredných slovenských maliarov, keď sme vystúpili v rámci programu vernisáže spolu s PhDr. Ľubomírom Mózom, kurátorom výstavy,“ približuje druhé koncertné vystúpenie umelecký vedúci súboru. Do tretice, na Kuwait Music Academy odohrali recitál. Pre tamojších študentov hudby organizovali a viedli aj úspešný workshop, v ktorom bola reč o európskej klasickej hudbe. Aj vďaka tomu si z Kuvajtu domov odniesli okrem príjemných spomienok tiež čestné vyznamenanie Kuwait Music Academy.

Aurum Quartet
Aurum Quartet s úspechom predstavilo kuwajtskému publiku európsku klasiku.

Slovenská premiéra v Portugalsku

Pre Aurum Quartet nebol Kuvajt jediným zahraničným zájazdom uplynulého roka. Druhé zahraničné účinkovanie prebehlo počas júna, kedy Slovensko reprezentovali v Portugalsku, v regióne Alantejo. Získali pozvanie predstaviť sa na festivale Terras Sem Sombra, ktorý pozýva sólistov a komorné telesá z celej Európy. V programe festivalu sa jednalo o výnimočný moment, keďže hudobníci zo Slovenska na pôde festivalu doposiaľ neúčinkovali.

Aurum Quartet
Aurum Quartet sa predstavilo so svetovou premiérou Malej suity pre klarinetové kvarteto od Ľuboša Bernátha na festivale Terras sem sombra v Portugalsku v zložení Albín Blaho, Lenka Ponická, Adrián Polák a Šimon Štímel. Foto: Terras sem sombra

Štvorica mladých slovenských klarinetistov sa predstavila v meste Santiago do Cacém s programom z diel Mozarta, Bizeta, Bartóka, Brahmsa a Ľuboša Bernátha. „Boli sme úplne prvými účinkujúcimi na festivale zo Slovenska. Pri tejto príležitosti sme oslovili skladateľa Ľuboša Bernátha, ktorý skomponoval skladbu Little clarinet suit. Tá aj odznela na tomto festivale, a to vo svetovej premiére. Naše veľké poďakovanie patrí J. E. Oldřichovi Hlaváčkovi, mimoriadnemu a splnomocnenému veľvyslancovi Slovenskej republiky v Portugalsku. Jeho excelencia nás prijala vo svojej rezidencii a sprevádzala nás počas celej návštevy Lisabonu a Santiaga do Cacém,“ približuje umelecký vedúci Albín Blaho.

Na masterclassoch v Domažliciach

Do tretice, v júli vycestovali členovia komorného súboru Aurum Quartet do Českej republiky, aby zdokonalili svoje skúsenosti na medzinárodných majstrovských klarinetových kurzoch v Domažliciach. Tu pracovali pod vedením klarinetistov Ľudmily Peterkovej (ČR), Ecesu Sertesen (TR) a Mareka Švejkara (ČR).

Aurum Quartet nezabúda ani na slovenských priaznivcov

Aurum Quartet neopomenul ani svojich priaznivcov na Slovensku. „Medzi naše priority patrí prinášať klasickú hudbu tam, kde sa jej dostáva málo. Preto sme sa hneď od začiatku fungovania kvarteta zhodli, že budeme organizovať koncerty v mestách a obciach, odkiaľ pochádzame. Po minuloročných vydarených adventných koncertoch sa Šimon (člen kvarteta – pozn. redakcie) rozhodol začiatkom septembra zorganizovať koncert v Sebechleboch. Tu sme si opäť uvedomili, aké je fantastické robiť ľuďom radosť pomocou hudby aj na miestach, kde táto možnosť nie je častá. Preto v tejto myšlienke chceme pokračovať aj v budúcnosti,“ hovorí umelecký vedúci zoskupenia.

Aurum Quartet / Sebechleby
Aurum Quartet na návšteve v Sebechleboch.

Priniesli hudbu na modranský festival poézie

Začiatkom júna (4.6.) vystúpilo zoskupenie na festivale Feliber Poetry v Modre, kde spestrili program plný zvučných mien z oblasti literatúry. Po návrate z Portugalska sa na konci júna (22.6) predstavili na koncerte v Univerzitnej knižnici v Bratislave. Ten organizátori venovali dlhoročnej riaditeľke Hudobného kabinetu, pani Dane Drličkovej, manželke profesora Petra Drličku.

Aurum Quartet
Aurum Quartet v Univerzitnej knižnici v Bratislave

Okrem formálnych koncertov zorganizovali členovia súboru aj jeden “priateľský”. Nadviazali ním na už 3-ročnú tradíciu príjemných stretnutí s hudbou pri víne konávaných vo Vinárstve Chvostek v bratislavskej Rači. Tu sa pri hudbe a čaši vína stretávajú mladí hudobníci s priateľmi a priaznivcami.

Aurum Quartet vo Vinárstve Chvostek.
O prijemnú atmosféru sa postaralo Aurum Quartet aj v račianskom Vinárstve Chvostek.

Uctili si pamiatku nevinných obetí

Koncom septembra sme sa zúčastnili aj Dobrého trhu na Panenskej ulici v Bratislave, kde sme odohrali koncert pod hlavičkou Konzervatória v Bratislave. Uctili sme si pamiatku nevinných životov, ktoré vyhasli pri minuloročných tragédiách v hlavnom meste. Boli sme súčasťou pietneho koncertu s názvom “študenti študentom”, kde sme si uctili pamiatku mladých životov, ktoré vyhasli na Zochovej ulici,“ zhrnul Albín Blaho.

Aurum Quartet / Dobrý trh 2022
Predstavili sa aj na Dobrom trhu v Bratislave.

Október priniesol v programe zoskupenia aj ďalšiu dvojicu podujatí. Svoju školu – Konzervatórium v Bratislave reprezentovali na Dni župných škôl. Odohraním slávnostného koncertu pre Bratislavský samosprávny kraj participovali hudobným programom na otvorení Malokarpatského obchvatu.

Aurum Quartet
Prispeli k slávnostnej atmosfére pri otvorení Malokarpatského obchvatu.

Advent so štyrmi klarinetmi

Počas decembra 2022 pamätalo zoskupenie Aurum Quartet na svojich slovenských priaznivcov dvojicou vystúpení, ako sme informovali TU. Oneskorenou mikulášskou nádielkou bol koncert na pôde Konzervatória v Bratislave, kde 7. decembra 2022 uviedli svetovú premiéru diela  Hard-won triplets Aleksandry Gudkovej

Aurum Quartet a Aleksandra Gudková
Členovia zoskupenia Aurum Quartet s mladou skladateľkou Aleksandrou Gudkovou po koncerte spojenom s premiérou.

O desať dní neskôr, v Budmericiach, prepojilo zoskupenie krásu slovenskej literatúry s hudbou. Podujatie Vianočná koleda do Budmerického kaštieľa prinieslo predčasné Vianoce všetkým milovníkom umenia. Na návštevníkov čakali nielen debaty s poprednými slovenskými spisovateľmi či autorské čítania. Okrem slovenských spisovateľov Veroniky Šikulovej, Iris Kopcsayovej, Ľubomíra Dobrovodu, Ľubomíra Feldeka, Pišta Vandala Chrappu a Silvestra Lavríka svoj priestor dostala aj hudba.

Aurum Quartet / Budmerice
Navodili vianočnú náladu v Budmerickom kaštieli.

O hudobný zážitok sa postaralo komorné klarinetové kvarteto. V jeho podaní zazneli známe i menej známe vianočné melódie v netradičných aranžmánoch. Okrem nich vystúpila aj sopranistka Veronika Čambalová v sprievode Kataríny Pokojnej.

Aurum Quartet
Aurum Quartet pokrstilo svoje debutové CD v Piešťanoch i v Bratislave. Foto: Silvia Mária Petrovits

Rok priniesol súboru Aurum Quartet i personálne zmeny

V uplynulom roku prešlo zoskupenie aj personálnou výmenou. Z pôvodnej zakladajúcej zostavy (Albín Blaho, Šimon Štímel, Viktor VojtasRadka Kováčová), ktorá v roku 2021 nahrala svoje debutové album Ouverture, dnes zostali už len dvaja. Sú to umelecký vedúci Albín Blaho a Šimon Štímel.  Dnes má zoskupenie nové tváre i posilu majstra.

Medzičasom sa v našom kvartete vystriedali aj Lenka Ponická a Adrián Polák. Bohužiaľ, pracovná vyťaženosť a štúdium naše cesty rozdelili, no každý zo spomínaných umelcov a zároveň aj priateľov vo veľkej miere prispel k fungovaniu a rozvoju nášho kvarteta, začo im patrí nesmierna vďaka. Dnešnými členmi sú na 1. klarinete – Albín Blaho, 2. klarinete – Šimon Štímel, 3. klarinete – Martina Lišková a na basklarinete, 1. klarinetista Slovenskej filharmónie Jozef Eliáš,“ dodáva Albín Blaho. Koncom roka 2022 získalo zoskupenie aj nový manažment.

PR článok

Foto: Archív Aurum Quartet, Terras Sem Sombra, Silvia Mária Petrovits

Zdroj: LitArt Agency

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »