Novinky

Kam za kultúrou (2/2023)

Kam za kultúrou / Do divadla, Na koncerty

Po týždni je tu ďalšie tohtoročné číslo s prehľadmi tipov kam za kultúrou. Pozreli sme sa do programu slovenských divadiel a koncertných sál. Opäť vám tak - i napriek technickým problémom, ktoré nás koncom minulého týždňa akosi väčšmi zamestnali, prinášame čerstvý prehľad atraktívnych kultúrnych podujatí. Tak, kam za kultúrou počas tretieho kalendárneho týždňa roka 2023?

Kam do divadla, na koncerty či výstavy? Divadelný svet praje tento týždeň novinkám, hosťovaniam i atraktívnym titulom. Koncerty pamätajú na milovníkov klasiky i jazzu. Toto sú naše TOP tipy kam za kultúrou! Nechajte sa nami inšpirovať!

TOP koncertné tipy týždňa

Tento týždeň sa v koncertnom prehľade zameriavame na klasickú hudbu. No nevynechávame ani jazz.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Štvrtok v znamení klasiky

Už tradične patrí štvrtok klasickej hudbe. Bratislavská Reduta bude vo štvrtok 19.1.2022 večer znieť známymi opernými melódiami. Slovenská filharmónia spolu so Slovenským filharmonickým zborom uvedú pod taktovkou dirigenta Ondreja Olosa operné predohry a zbory. Tešiť sa môžete na kúsky z Mozartovej Čarovnej flauty, Weberovho Čarostrelca, Verdiho La traviaty či Bizetovej Carmen (viac sa o koncerte dočítate TU).

Slávne operné predohry a zbory z opier / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou / Kam na koncert

Štátny komorný orchester Žilina uvedie vo štvrtok a v piatok 19. a 20. januára 2023 druhú dvojicu Novoročných koncertov. Bude ho dirigovať hosťujúci dirigent zo slnečného Španielska. Svetoznámy dirigent David Giménez Carreras, synovec slávneho tenoristu Josého Carrerasa. Ako sólistu 2. koncertu Sergeja Rachmaninova si pozval hviezdneho 16-ročného slovenského klaviristu Ryana Martina Bradshawa, rezidenčného sólistu SOSR. Na programe je aj Slovanský tanec č. 8 g mol op. 46 Antonína Dvořáka a večer sa ponesie v znamení španielskeho temperamentu, ako sme avizovali TU.

Ryan Martin Bradshaw / Dva výnimočné koncerty v ŠfK
Ryan Martin Bradshaw. Foto: Jana Ilko

Koncertne to bude vo štvrtok 19.1.2023 aj v Košiciach. Štátna filharmónia Košice uvedie abonentný koncert s programom diel Ernőa Dohnányiho a jeho súčasníkov, ako avizujeme TU. Orchester Štátnej filharmónie Košice ich uvedie pod vedením hlavného hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera a so sólistom  klaviristom Ladislavom Fančovičom.

Štátna filharmónia Košice
Štátna filharmónia Košice so Zbyňkom Müllerom a Ladislavom Fančovičom. Foto: Miriama Fenciková

Nedeľa s Bratislavským chlapčenským zborom i jazzovým ansámblom

Tretia januárová nedeľa naozaj praje v Bratislave hudbe! Na novoročnú nôtu to bude v nedeľu 22.1.2023 podvečer o 18:00 hod. v bratislavskej Petržalke. Dom kultúry Zrkadlový háj sa vo svojej dramaturgii vracia k tradícii novoročných koncertov. Symbolicky hudobne odštartuje nový rok svojím koncertom aj Bratislavský chlapčenský zbor. Mimochodom, jeho zbormajster Gabriel Rovňák ml. získal nomináciu v kategórii hudba prestížnej ceny Krištáľové krídlo za rok 2022.

Bratislavský chlapčenský zbor

Priaznivci hot-jazzovej hudby 20. a 30. rokov minulého storočia si na svoje prídu v Spoločenskom dome Nivy v Bratislave, kde ich v nedeľný večer čaká pravidelný profilový koncert orchestra Bratislava Hot Serenaders. Napriek tomu, že pokračujú vo svojej tradícii, predsa len má svoje prvenstvo. Je prvým profilovým koncertom orchestra v novom roku!

Kam za kultúrou? Univerzitná knižnica v znamení mladých skladateľských nádejí a so zaujímavou výstavou

Zaujíma vás vývoj slovenskej súčasnej klasickej hudby a mladé skladateľské nádeje? Spoznáte ich na koncerte študentov odboru skladba Štátneho konzervatória v Bratislave v stredu 18.1.2023. Uskutoční sa od 18:00 v Seminárnej sále Univerzitnej knižnici v Bratislave. Koncert s názvom Mladá hudobná invencia uvedie premiéry diel nádejných skladateľov v interpretácii ich spolužiakov a pedagógov. Medzi účinkujúcimi bude aj Aurum Quartet, ktorý žal úspechy v Kuvajte a v Portugalsku.

Mladá hudobná invencia / Kam za kultúrou

A mimochodom, priaznivcov histórie a najmä sfragistiky (náuky o pečatiach) iste poteší výstava Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach, ktorú pripravil Štátny archív v Bratislave v Univerzitke. Výstava približuje najznámejších svätcov a svätice zachytených v unikátnych sfragistických prameňoch – pečatiach, pričom poukazuje na špecifiká ich ikonografie v rôznych obdobiach, ale i na rôznych územiach v rámci Slovenska. 

Kam za kultúrou? Do divadla! Toto sú TOP divadelné chuťovky týždňa!

Aj prehľad TOP divadelných tipov začíname v Bratislave. Rozhodne si tu na svoje prídu priaznivci činohry, baletu, opery a muzikálu. Vďaka hosťovaniu prídu na rad aj tituly, ktoré v Bratislave bežne nevidíte. Z nich sme vybrali týchto pár tipov a dopĺňa ich dvojica výstav, ktorými si môžete spestriť svoje čakanie na predstavenie.  Priaznivcov muzikálu iste v utorok a v stredu (17.1. a 18.1.2023) poteší úspešný titul VODA (a KRV) NAD VODOU. Pôvodný slovenský muzikál v réžii Jána Ďurovčíka s najslávnejšími hitmi skupiny Elán opäť uvedú na doskách Divadla Nová scéna v podaní členov a hostí súboru Divadla Nová scéna, Slovenského divadla tanca a Swing company.

Keď budete v Divadle Nová scéna, pozrite si v priestoroch foyeru aj zaujímavú výstavu sôch a skíc významného slovenského sochára Jána Ťapáka, ktorú organizátori venovali sochárovmu životnému jubileu.

Divadlo aj zabáva

Ak sa chcete dobre zabaviť, máme pre vás hneď dvojicu činoherných titulov. V Dome kultúry Ružinov uvidíte vo štvrtok 19.1.2023 brilantnú francúzsku komédiu PI ČAJ, MILÁČIK z divadelného zákulisia. Vďaka hercom z Divadla komédie poodhalíte oponu do divadelnej „kuchyne“.  Tam, kam mnohí nesmú, vy musíte! Čaká na vás dvojitá porcia výdatného smiechu, hereckej hravosti, konverzačnej bezprostrednosti, situačnej ľahkosti, až akrobatickej mrštnosti. Výsmechu aj irónie.

Jedným z TOP tipov je titul ŠKRUPINKA z dielne Divadla Nová scéna (jej recenziu si môžete prečítať TU). Komorná komédia o nečakanom priateľstve, vnútornej slobode a novej nádeji od štvrtka 19.1. do pondelka 23.1.2023 poteší vďaka skvelým dialógom i výbornému hereckému koncertu dvoch slovenských herečiek nielen ženské publikum v Štúdiu Olympia.  

Divadlo Nová scéna v znamení zážitkov

Január 2023 prináša do programu Divadla Nová scéna mnoho prekvapení a zážitkov. Tie iste nielen bratislavskému publiku sprostredkujú viaceré hosťujúce súbory. Tento týždeň potešia hudobnou rozprávkou malých i veľkých. „Pre rodiny s deťmi sme pripravili divadelné prekvapenie v podobe magickej rozprávkovej opery MALÝ PRINC. V sobotu 21. januára 2023 v dvoch termínoch o 13.00 hod. a 18.00 hod. v podaní umelcov Štátnej opery v Banskej Bystrici opäť ožije krehký a lyrický príbeh Malého princa podľa svetoznámej knižky Antoina de Saint Exupéryho. Známy príbeh odela do nádhernej hudby držiteľka Oscara, britská skladateľka Rachel Portman. Na oboch predstaveniach sa zúčastní tiež režisérka Dana Dinková a umelecký riaditeľ Štátnej opery Šimon Svitok, ktorý v opere aj účinkuje,“ hovorí Zuzana Šebestová, PR manažérka Divadla Nová scéna.

Mystický príbeh na doskách Novej scény

Fanúšikov speváka a herca Tomáša Klusa poteší súčasný český muzikál BRANICKÝ ZÁZRAK, ktorý na doskách Divadla Nová scéna uvedie v nedeľu 22. januára o 18.00 hod. a v pondelok 23. januára o 19.00 hod. hosťujúce Divadlo na Fidlovačke. Pôvodný český muzikál napísal oscarový režisér Jan Svěrák, hudbu zložil spomínaný Tomáš Klus, ktorý si v muzikáli zahrá aj hlavnú postavu. Mystický príbeh z dnešného Braníka je o pesničkárovi v kríze stredného veku. Cíti, ako sa vzďaľuje svojej žene a ako mu ubúda síl. Po krádeži bicykla sa dostane až k miestnym bezdomovcom a prežije s nimi magickú noc, ktorá mu prinesie nečakané poznanie. A večer prinesie aj milé prekvapenie!

Opera SND v znamení hviezd

Jedným z divadelných tipov týždňa v Bratislave je iste Verdiho evergreen LA TRAVIATA. Opera SND uvádza tento titul už v stredu a v sobotu (18.1. a 21.1.2023), pričom divákom sľubuje veľmi zaujímavý cast. Pod taktovkou hudobného riaditeľa Opery ND Praha a šéfdirigenta košickej filky, Roberta Jindru sa predstaví trojica svetoznámych sólistov. V úlohe Violetty sa, ako sme avizovali, predstaví publiku v Sále opery a baletu SND naša a svetová sopranistka Simona Šaturová. Postavu Alfreda Germonta stvárni Cosmin Ifrim a jeho otca zase barytonista Aleš Jenis. V ostatných úlohách sa predstavia Monika Fabianová, Miriam Maťašová, Juraj Kuchar, Ivan Lyvch a ďalší.

Kam do divadla v Trnave?

Štvrtok 19.1.2022 patrí v Divadle Jána Palárika divadelnej novinky aktuálnej sezóny – inscenácii režiséra Jakuba Nvotu. Inscenácia PALÁRIK (A TO JEHO TEÁTRO) vznikla pri príležitosti 200. výročia narodenia Jána Palárika (viac o jeho osobnosti sa dočítate TU), pričom svoju premiéru mala len nedávno – v decembri 2022. 

Článok pokračuje pod reklamou
Paganini / Štátna opera Banská Bystrica

Pocta Palárikovi

Palárika predstavuje ako človeka, ktorý sa napriek neúspechom nevzdával a neúnavne bojoval za zmierenie rozhádanej spoločnosti. Inscenácii Palárik (a to jeho teátro) nechýba satirický humor, nadhľad a podmanivá hudba, ktorú hrajú naživo samotní herci. Príbeh inscenácie si vyberá z Palárikovho života obdobie, keď po roztržke musel opustiť slovenské územie a ako kaplána ho preložili do maďarskej Pešti. Napriek tomu, že išlo o trest, táto zmena mu priniesla nové možnosti, ako presadiť svoje myšlienky na zmierenie a podporu národa.

Ján Palárik – 200 rokov od narodenia priekopníka divadla

Zmierenie je lejtmotívom inscenácie

Dej sa začína v Majcichove, kde Palárik pôsobil ako farár na sklonku života. Počas prebdených nocí sa stretáva s postavami zo svojich divadelných hier i s reálnymi ľuďmi zo svojho života. Odvíja sa pred nami príbeh človeka, ktorý sa snažil povýšiť slovenský národ na úroveň iných európskych národov. Neustále však musel čeliť veľkému problému – hádkam vo vlastných radoch. Preto sa Palárikovým heslom stáva: zmierenie. Zmierenie všetkých rozhádaných, ktorí majú spoločný cieľ, ale každý sa doň snaží dostať inou cestou. V hlavnej úlohe Jána Palárika sa predstaví Michal Jánoš. Ten svojím obdivuhodne koncentrovaným hereckým výkonom dovoľuje publiku nahliadnuť nielen do Palárikovej mysle, ale najmä do jeho srdca. V ďalších úlohách sa predstavia Braňo Mosný, Dana Droppová, Tomáš Vravník, Kristína Kilo a Matúš Beniak.

Palárik (a to jeho teátro)  / Kam do divadla / Kam za kultúrou / Divadlo Jána Palárika
Palárik (a to jeho teátro). Zdroj: DJP

Do trnavského divadla aj za výstavou

A keď už budete na jednom z predstavení Divadla Jána Palárika, odporúčame aj výstavu Múzy v chrámoch, ktorú nájdete v priestoroch divadla až do konca februára 2023. Výstavu Divadelného ústavu a Divadla Jána Palárika venovali Jánovi Palárikovi, významnej osobnosti slovenského divadla pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia.

Múzy v chrámoch DJP / Kam na výstavu / Kam za kultúrou

Martin s divadelnými stálicami

Slovenské komorné divadlo Martin uvádza tento týždeň niekoľko titulov. Nájdete medzi nimi napríklad slávny Orwellov román 1984, ktorý uvedú v utorok (17.1.2023). Čechovým Trom sestrám v originálnej interpretácii Mariána Amslera patrí v martinskom divadle streda (18.1.2023).

Kam za kultúrou na východnom Slovensku? No, predsa do divadla!

Zo stredného Slovenska mierime na východné Slovensko. Začíname v Spišskom divadle, kde tento týždeň v piatok a v sobotu (20. a 21.1.2023)premiére uvedú novú inscenáciu. LÁ-Á-Á-SKA je skvelá komédia Murraya Schisgala o láske, ktorá občas zamáva každým. Schisgal vo výbornej komédii zachytil príbeh dvoch spolužiakov Milta a Harryho, ktorí sa po dlhých rokoch stretnú na moste, odkiaľ sa Harry chystá skočiť a skoncovať so životom. Milt ho však presvedčí, aby si to rozmyslel, život je predsa krásny, lebo stále existuje láska. V inscenácii režiséra Michala Spišáka sa, ako sme informovali, v hlavnej úlohe predstaví obľúbený herec Marek Majeský. Partnermi mu budú Denisa Macalová Ďuratná a Mikuláš Macala.

Lááska / Spišské divadlo / Kam do divadla / Kam za kultúrou

Prešove zájdite vo štvrtok (19.1.2023) do Divadla Jonáša Záborského. Našim tipom je trpká komédia, v ktorej okrem iného spoznáte odpovede na pálčivé otázky. Je ňou hra Laury Wade DOMA, SOM MILÁČIK! Hru, ktorú zdobí cena Laurenca Oliviera za najlepšiu komédiu v roku 2019, uvádza divadlo v slovenskej premiére.

Do divadla aj v Košiciach

Po vianočnej prestávke štartuje rok 2023 aj Štátne divadlo v Košiciach. Operných fajnšmekrov už v utorok (17.1.2023) poteší lahôdka v podobe Verdiho opery RIGOLETTO. V titulnej úlohe sa predstaví Ludovik Kendi, mantovského Vojvodu stvárni Pablo Cameselle a Gildu sopranistka Michaela Várady. Ďalej sa môžete tešiť na Michala Onufera, Myroslavu Havryliuk, Janette Zsigovú, Ivetu Vajó-Vladykovú, Mariána Lukáča, Mareka Gurbaľa, Antona Baculíka či Martina Kováča.

Veselú náladu iste navodí Moliérova ŠKOLA ŽIEN v réžii Adriany Totikovej. Známu komédiu nielen o žiarlivosti si vychutnáte v nedeľu 22.1.2023 v podaní Ivana Krúpu, Aleny Ďuránovej, Juraja Zetyáka a ďalších.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

 

Zdroj: Divadelný ústav, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo komédie, Divadlo Nová scéna, Slovenské národné divadlo, Štátna opera, Štátne divadlo Košice, Univerzitná knižnica v Bratislave

One thought on “Kam za kultúrou (2/2023)”

Comments are closed.

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »