Novinky

Pezinok i Modra ožijú nielen poéziou na festivale FELIBER POETRY

Feliber Poetry 2023

Medzinárodný Festival poézie FELIBER POETRY 2023 sa bude konať 23. a 24. júna 2023. Mestá Pezinok a Modra budú po piatykrát žiť dva dni poéziou, jedinečnými aktivitami aj za sprievodu hudby!

Nápad zorganizovať festival poézie FELIBER POETRY vznikol v Malokarpatskej knižnici v Pezinku. Jeho obsah však reflektuje umelecké zázemie Pezinka a Modry, ich históriu, tradície i génia loci. Slávnostné otvorenie festivalu sa bude konať na Schaubmarovom mlyne (SNG) na Cajlanskej 255 v Pezinku v piatok 23. 6. 2023 o 16.00 hod. Sobotný program sa však presunie do Modry. Prinesie program pre malých i veľkých a jedinečné zážitky.

Pezinku patrí prvý deň festivalu FELIBER POETRY

Súčasťou programu prvého dňa bude od 16:00 hod. podujatie s názvom Michal Habaj a dav. Michal Habaj je básnik a literárny historik. Aktuálne má na svojom konte komentovanú antológiu DAV Próza slovenskej ľavicovej avantgardy, ktorá obsahuje prozaickú tvorbu členov hnutia DAV z rokov 1922 až 1926. O knižke, ale aj o tvorbe, sa s ním porozpráva režisér a dvorný moderátor festivalu Patrik Lančarič. Texty davistov aj Michala Habaja prednesie vynikajúci slovenský herec Gregor Hološka.Festival otvoríme ako inak čašou vína, spustíme starodávny Schaubmarov mlyn a za jeho klepotu zaznie jedinečná báseň Michala Habaja, napísaná pre náš festival,“ približuje Veronika Šikulová.

Schaubmarov mlyn / Tripadvisor
Schaubmarov mlyn. Zdroj: Tripadvisor

Následne patrí program podujatiu Tallo číta Borkovca. Petr Borkovec je básnickou stálicou a každoročným hosťom nášho festivalu. Tentokrát prichádza aj ako pražský básnik, lebo Praha patrí k tým svetovým metropolám, ktoré majú svojho mestského básnika. “Poezie, není popelka”, hovorí Petr Borkovec a má pravdu. Na mlyne sa predstaví v celkom netradičnej úlohe – moderátora. O poézii sa bude rozprávať s mladým básnikom Michalom Tallom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 19. 6. 2023?

Poéziu v prvý festivalový večer vystrieda hudba. Svoj koncertu tu odohrá Vladimír Merta, český pesničkár, publicista, spisovateľ, fotograf, architekt a filmový režisér. „Na festival FELIBER POETRY sme ho pozvali ako čestného hosťa a vynikajúceho textára a básnika. Tentokrát nebude len spievať. Radi by sme predstavili osobitého a uznávaného spievajúceho básnika, ako jedinečného tvorcu a poskytli návštevníkom festivalu aj pôsobivé lyrické svedectvo o jeho živote, názoroch a občianskych postojoch v uplynulých rokoch,“ hovorí Veronika Šikulová.

Pre malých aj veľkých

Festival budú sprevádzať podujatia pre deti a mládež a pedagógov. Dopoludnia sa uskutoční súťaž v prednese poézie Maľovaná abeceda a popoludní workshop Kufor s veľkým bruchom určený mladým recitátorom a ich pedagógom. Od pedagogičky Zuzany Polonskej (ZUŠ Modra) sa dozviete ako si vybrať báseň, o čom by mala byť a ako s ňou naložiť a predniesť ju.

Sobotný program v Modre

V sobotu 24. 6. 2023 zažijete v SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra – Múzeum keramickej plastiky v Modre na Kukučínovej 15 festivalový deň naplnený čítaním a interpretáciou poézie, diskusiami a ďalšími druhmi umenia. Festival tentokrát bude hostiť vydavateľov a autorov z vydavateľstiev Modrý Peter a Skalná ruža. Vystúpia vynikajúci slovenskí básnici Erik Jakub Groch, Juraj Kuniak, Rudolf Jurolek, Peter Milčák, Marián Milčák, poetky Anna Ondrejková, Dana Podracká a Michal Tallo, ktorý pre zmenu vyspovedá Petra Borkovca. Počas podujatia je možnosť pozrieť si aktuálnu výstavu Figuralisti: Od džbána k figurálnej tvorbe

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Aurum Quartet / Kam za kultúrou
Aurum Quartet - Rok 2022 v znamení úspechov i zmien

Podujatie bude hudobne sprevádzať tradičný hosť festivalového programu – Aurum Quartet. Zoskupenie je jediným a zároveň aj jedinečným klarinetovým kvartetom zo Slovenska, ktoré vystúpi v zložení Albín Blaho, Šimon Štímel, Martina Lišková a Jozef Eliáš.

Feliber Poetry 2023

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

TS, Malokarpatská knižnica v Pezinku

Foto: Simona Babjaková, Tripadvisor

Zdroj: Malokarpatská knižnica v Pezinku

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na
najzaujímavejšie divadelné a koncertné zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!

Read More
Nabucco / Kam za kultúrou
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny – operu Nabucco. Pozrite si, čo nájdete v najnovšej bratislavskej inscenácii.

Read More
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Translate »