Novinky

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Kam za kultúrou

Nový týždeň a sa nezadržateľné blíži. Vedno s prichádzajúcim víkendom prinášame nové, čerstvé tipy na atraktívne kultúrne podujatia najbližších dní sú tu! V novej časti Kam za kultúrou počas druhého tretieho týždňa zamierime na festivaly, do divadiel a do koncertných siení, ktorým dominujú výnimočné zážitky s filmovou hudbou, oslavou jubilea i hviezdnych hostí. Nevynecháme ani derniéru v Činohre SND, končiace výstavy a zaujímavé piknikové podujatie.

Pýtate sa: kam do divadla, na koncerty alebo výstavy? Odpovede na tieto otázky nájdete v 16. pokračovaní rubriky Kam za kultúrou. Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? U nás ste na správnom mieste. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia. Výber je bohatý, ponuka atraktívna. Skvelú festivalovú náladu sľubuje festival Domus Artis i filmové večery v bratislavskej Redute. K TOP koncertom týždňa patrí aj oslava jubilea Bedřicha Smetany a Roku českej hudby s košickými filharmonikmi či Schubertova Labutia pieseň s hviezdnym Pavlom Bršlíkom v Slovenskej národnej galérii. Objavíte s nami nielen inšpiratívne koncerty, ale pozrieme sa aj na divadelné predstavenia vrátane jednej derniéry a opery v kine. Navštívime tiež zaujímavé výstavy a podujatia. Vydajte sa s nami opäť zodpovedať otázku, kam za kultúrou a nechajte sa inšpirovať!

Kam za kultúrou otvoríme koncertnými tipmi

Najprv sa pozrieme na ponuku hudobných stretnutí, ktorá je aj vďaka festivalom a filharmóniám opäť bohatá, inšpiratívna a atraktívna. A snáď tentoraz o čosi viac. Herečky Jana Oľhová, Táňa Pauhofová a svetoznámy tenorista Pavol Bršlík s klaviristom Róbertom Pechancom sa spojili v novom projekte režiséra a performera Petra Mazalána. Výsledkom je divadelná inscenácia s názvom Schwanengesang D957/Labutia pieseň, ktorá má v sebe dokumentárny aj osvetový charakter.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Labutia pieseň / SNG / Kam za kultúrou
Oľhová, Pauhofová a Bršlík sa spojili v novom projekte Labutia pieseň

Jedným z cieľov je  aj podpora osvety o preventívnych prehliadkach a ich význame pri včasnej diagnostike onkologických ochorení. Do podoby inscenovaného koncertu tím tvorcov spracúva rovnomenný piesňový cyklus Franza Schuberta, ktorý je zároveň jeho posledným veľkým dielom. Piesne Franza Schuberta zaznejú v podaní svetového slovenského tenoristu Pavla Bršlíka s klavírnym sprievodom Roberta Pechanca, ktorí sú skúsenými interpretmi piesňového repertoáru nielen z pera Franza Schuberta.

Tenorista Pavol Bršlík
Tenorista Pavol Bršlík. Foto: Navstevnik.sk - SND/Printscreen

Chorú mladú ženu stvárni Táňa Pauhofová, jej matku Jana Oľhová. V premiérovej sérii uvedú dve predstavenia 17. a 18. apríla v priestoroch kinosály Slovenskej národnej galérie.

Slovenská filharmónia s poctou i filmovými zážitkami

Svoje stabilné miesto v našej výberovke Kam za kultúrou má koncertná ponuka Slovenskej filharmónie. Už v utorok (16. apríla) o 19:00 hod. pokračuje v Stĺpovej sieni SF cyklus Slovenského komorného orchestra. Slovenský komorný orchester pod vedením svojho umeleckého vedúceho Ewalda Danela spolu so sólistami – huslistom Daliborom Karvayom  a kontrabasistom Roman Patkoló vzdajú poctu dvom geniálnym slovenským hudobníkom.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

Koncert s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun pripomenie jedného z najgeniálnejších slovenských hudobníkov Viliama Farkaša a súčasne i Jozefa Kuna, svetového Slovák vo svete huslí a viol. Obaja si zaslúžia mať významné miesto v nielen slovenskej hudobnej histórii. Súčasným virtuóznym duom večera budú poprední slovenskí majstri svojho nástroja. Dalibor Karvay, koncertný majster Wiener Symphoniker a Roman Patkoló, zástupca sólového kontrabasistu Opernhaus Zürich. Program pozostáva z významných a po svete preslávených diel a ponúka pestrú spleť žánrov i štýlov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia / Reduta pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program / Tomáš Šelc
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program

Už najbližšie dní sľubujú v aprílovej ponuke Slovenskej filharmónie mimoriadne koncerty. Konkrétne to budú koncerty Filmovej hudby, ktoré sa u návštevníkov tešia veľkej popularite. Od počiatku bol filmový obraz dopĺňaný i hudbou, ktorá sa z jednoduchých klavírnych sprievodov prepracovala do gigantických symfonických rozmerov. Hudba sugestívne vystihujúca podstatu scén je kľúčovou súčasťou všetkých kvalitných filmov, ktoré neraz poznáme práve podľa soundtracku. Hudba z jedinečných, režisérskym rukopisom osobitých slovenských filmov v kombinácii s ukážkami ich zahraničných kolegov vytvorí pestrý filmový večer.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou. Foto: Alexander Trizuljak

Už tradične tento populárny program zaznie v naštudovaní slovenského dirigenta Rastislava Štúra, autora myšlienky tohto programu. V bratislavskej Redute sú na programe 18., 19. 20. apríla 19.00. Pridaná je aj Verejná generálka, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 18. apríla 10.00 taktiež v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

Smetanovo jubileum oslávi aj košická filka. Galakoncert navyše zaznamenajú na CD i vinyl

Pri príležitosti 200. výročia narodenia Bedřicha Smetanu a Roku českej hudby sa koná v Štátnej filharmónii Košice výnimočná koncertná oslava narodenín Bedřicha Smetanu. Pod taktovkou a v naštudovaní šéfdirigenta Roberta Jindru uvedie vo štvrtok 11. apríla 2024 orchester ŠFK Smetanovo ikonické dielo Má vlast, ktoré zároveň zaznamenajú, ako sme informovali, na CD a vinyl s limitovaným počtom 200 kusov.

Štátna filharmónia Košice / Robert Jindra / Kam za kultúrou
Šéfdirigent košických filharmonikov Robert Jindra so svojim orchestrom. Foto: Jakub Šimoňák

Galakoncertu so začiatkom o 19:00 hod. v Dome umenia bude predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie o 18:00. Koncert a verejná generálka sú vypredané. Nad podujatím prevzal záštitu veľvyslanec Českej republiky na Slovensku pán Rudolf Jindrák. Koncert sa uskutoční s podporou Českého spolku v Košiciach a Českého centra v Bratislave.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Robert Jindra / Štátna filharmónia Košice
Robert Jindra: Mojím cieľom je prispieť k hudobnej edukácii

Výbornú festivalovú náladu sľubuje nový festival Domus Artis, ktorý v nedeľu 21. apríla 2024 pokračuje ďalším programom s názvom Adieu. Toto koncertné stretnutie prinesie rozlúčku Leoša Janáčka so zosnulou dcérou, poslednú inštrumentálnu komornú kompozíciu Mauricea Ravela i trúchlivú Elégiu Jána Levoslava Bellu. S atmosférou rozlúčky kontrastuje posledné dielo večera, strhujúce klavírne trio arménskeho skladateľa Arna Babadjaniana. Diela si v Dome Albrechtovcov v predposlednú aprílovú nedeľu  (21. apríla 2024) vypočujete v interpretácii Juraj Tomku, Kristíny Chalmovskej a Maroša Klátika.

Kam za kultúrou navštívi aj svet divadla

Výberovka tipov kam za kultúrou pokračuje divadelnými tipmi, ktorým dominujú derniéra predstavenia Láskavých bohýň v Činohre SND, rozlúčka s Rukopismi majstrov v bratislavskom balete či operný prenos z New Yorku v piešťanskom Dome umenia SF.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Steinway / Piano Days / Kam za kultúrou
Festival PIANO DAYS 2024 sa začína. Klavírom a hudbou prepojí tri mestá

S Giacomom Puccinim z Paríža na riviéru v štýle art nouveau

Zaujímavým bodom programu Domu umenia SF v Piešťanoch je ďalší operný živý prenos, ktorý uvedú 20. apríla 2024 od 19:00 hod. Bude ním Lastovička operného skladateľa Giacoma Pucciniho. Pucciniho horkosladký milostný príbeh sa výnimočne vracia na dosky Metropolitnej opery New York so sopranistkou Angel Blue v úlohe sofistikovanej francúzskej kurtizány Magdy. Pod taktovkou dirigentky Speranzy Scappucci sa ako jej idealistický partner Ruggero, ktorý svojej milej chce ponúknuť viac než prázdny život v prepychu, v súbore MET prvýkrát predstaví tenorista Jonathan Tetelman. 

Nádherná secesne ladená výprava a réžia Nicolasa Joëla divákov prenesú zo srdca parížskeho nočného života do snivého prostredia Francúzskej riviéry. Obsadenie dopĺňajú ďalší debutanti v MET: sopranistka Emily Pogorelc a tenorista Bechzod Davronov v úlohách Lisette a Pruniera.

Utorok s rozlúčkou

Stabilnými prvkami v prehľadovke Kam za kultúrou bývajú aj premiéry a derniéry. Slovenské národné divadlo sa počas najbližších dní rozlúči hneď s dvojicou repertoárových titulov. Prvou v poradí je utorková derniéra. Už 16. apríla 2024 sa s divákmi rozlúči temná freska o kompromisoch so svedomím, Láskavé bohyne, ktorá získala celkom tri ocenenia Dosky. Stala sa Najlepšou inscenáciou sezóny 2013/2014 a cenu Najlepšia réžia sezóny 2013/2014 získal režisér Michal Vajdička. Ocenenie si odniesol aj herec Ľuboš Kostelný, a to cenu Dosky 2014 v kategórii Najlepší mužský herecký výkon sezóny 2013/2014.

Fiktívne memoáre vzdelaného a kultivovaného dôstojníka SS, ktoré sa nielen vo Francúzsku stali kultúrnou udalosťou (Goncourtova cena, Cena francúzskej akadémie). Ich autor si po rokoch strávených prácou pre rôzne medzinárodné humanitárne organizácie položil otázku, ako by sa so svojím vzdelaním a postojmi zachoval počas hospodárskej krízy v Nemecku. Napísal veľkolepú temnú fresku o právnikovi, ktorý sa drobnými kompromismi so svedomím stane prevodovým kolieskom v súkolesí masového zabíjania. Láskavé bohyne odhaľujú krehkosť všetkých zábradlí, o ktorých si myslíme, že nás chránia pred pádom do priepasti deštrukcie.

Lúčia sa i virtuózne, dynamické a emotívne rukopisy svetových choreografov

Ďalším titulom, s ktorým sa naša prvá scéna lúči, je inšpiratívny, dynamický, virtuózny program Rukopisy majstrov. Na Slovensko sprostredkoval štyri hypnotizujúce choreografie nesúce autorské rukopisy významných svetových choreografov 20. a 21. storočia. Pohybová mnohotvárnosť neoklasického tanečného štýlu sa zrkadlí v dielach, ktoré nesú estetiku klasického baletu kombinovanú s dynamikou súčasnosti: od vzdušných impresií baletu Murmuration Edwaarda Lianga cez prenesený odkaz da Vinciho Vitruviánskeho muža na dokonalosť ľudského tela v choreografii Entropy Craiga Davidsona, zdanlivo nekonečný ohňostroj brilantnej tanečnej techniky v miniatúre The Vertiginous Thrill of Exactitude ikonického choreografa Williama Forsytha až po odľahčený a vtipný balet The Concert legendárneho Jeroma Robbinsa.

Nenechajte si ujsť príležitosť pozrieť si toto predstavenie plné emócií na doskách Opery a baletu SND v troch ostatných uvedeniach: 17., 18. a v piatkovej derniére (19. apríla 2024).  

Divadelné tipy však nekončia. Aké predstavenia sa oplatí vidieť?

Kam za kultúrou má pre vás aj ďalšie divadelné tipy. Národné divadlo Košice ponúka v týždni od pondelka 15. apríla zaujímavé tituly. Priaznivcov opery čaká v stredu 17. apríla slávna opereta kráľa valčíkov Netopier a sobota ponúkne návštevníkom Historickej budovy NDKE poloscénické uvedenie ďalšej opery Gaetana Donizettiho z tudorovskej trilógie, Anna Bolena, ktorá je príbehom matky Alžbety I., Anny Boleynovej. Tentoraz sa môžete tešiť v titulnej úlohe na Michaelu Várady. V ďalších postavách vystúpia Michal Onufer, Myroslava Havryliuk, Marek Gurbaľ, Juraj Hollý, Barbara Braunová a Anton Baculík.

Priaznivcov komédie poteší košická Činohra v piatok 19. apríla 2024 klasická komédia nielen o žiarlivosti z pera slávneho francúzskeho dramatika Jeana Baptista Poquelina Molièra, Škola žien.

Kam za kultúrou na Spiši? Odpoveďou pre malých i veľkých je Spišské divadlo

Presuňme sa na Spiš. Spišské divadlo ponúkne bohatú ponuku pre malých aj veľkých návštevníkov. Začnime s prehľadom kam s deťmi. Týždeň so Spišským divadlom odštartujú v pondelok dopoludnia obľube detí sa tešiace andersenovské Rozprávky z krivého zrkadla. V utorok, taktiež od 10:00 hod., na ne nadviaže Perníková chalúpka. Následne sa program Spišského divadla prepne do ponuky pre dospelých.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo.

Streda dopoludnia ponúkne silný napínavý dramatický príbeh o viere v človeka a hľadaní ľudskosti vo vojnovej skaze od popredného slovenského dramatik Ivana Bukovčana. V existencialisticky ladenej komornej hre Sneh nad limbou sa vracia k svojej bytostnej téme človeka v hraničnej životnej situácii, pričom zobrazuje jeho zlyhania, no i mravnú zodpovednosť za svoje konanie i konanie iných. Dramaticky príbeh sa odohráva počas 2. svetovej vojny, keď povstalci ustúpili do hôr a rozpútala sa partizánska vojna. Na báze psychologicky prepracovaných charakterov sa vynárajú nástojčivé existenciálne otázky: Kde začína a končí sloboda druhých a kde moja? Ako sa človek správa v hraničnej situácii? Ostáva ešte človekom?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zlatá labuť / Spišské divadlo
V Spišskom divadle vrcholia prípravy na udeľovanie divadelných ocenení Zlatá labuť

Vo štvrtok sa od 11:00 hod. rozihrá na doskách Veľkej sály Spišského divadla skvelá komédia plná futbalu, rockovej hudby, krehkých vzťahov a komických náhod v réžii Mila Kráľa – Okuliare Eltona Johna.

Okuliare Eltona Johna / Kam za kultúrou
Okuliare Eltona Johna. Foto: R. Tappert, archív Spišského divadla

Programovú štafetu v piatok večer prevezme komediálna smršť Guľový blesk. Autor hry, Robin Hawdon, je uznávaný britský autor úspešných a divákmi žiadaných komédií. Vie, ako rozvrhnúť úvodnú zápletku strhujúcej frašky. Bravúrne dokáže zvyšovať tempo novými a novými premenami. Pritom vie vŕšiť prekvapivé situácie. Je majstrom akcelerácie, slovných bonmotov a záverečnej pointy. A nie inak je tomu aj v prípade Hawdonovho Guľového blesku, počas ktorého sa divák skvele zabáva.

Príťažlivá ponuka v Štátnej opere

Zo Spiša sa presuňme do Banskej Bystrici. Štátna opera prichádza s dramaturgicky lahodným programom. Týždeň odštartuje v pondelok večer s nedávno premiérovanou produkciou legendárneho diela svetovej opery z pera Georgea Bizeta – Carmen. V titulnej postave Carmen sa predstaví Michaela Šebestová. Hlavné postavy stvárnia Jakub Pustina, Michaela Kušteková, Mária Tajtáková, Carmen Štroffek Ferenceiová, Roman Krško a ďalší.

Carmen / Kam za kultúrou
Nová banskobystrická Carmen je pre zmysly príťažlivou lahôdkou. Foto: Katarína Baranyai

Vo štvrtok ponúkne chuťovku z repertoáru baletných súborov – Prokofievov titul Romeo a Júlia. Dielo vďaka vynikajúcim kvalitám pretrvalo a dnes je jasné, že disponuje vynikajúcim shakespearovským námetom a strhujúcou, nadčasovou hudbou.  Hoci v čase svojho vzniku mal však podobný osud ako mnohé iné avantgardné scénické diela – bol prijatý s nepochopením, dnes patrí slávny titul k najhrávanejším a najobľúbenejším baletným titulom. Banskobystrickú inscenáciu v hudobnom naštudovaní Jána Procházku a v choreografii Roberta Balogha si nenechajte ujsť ani vy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Tulipány
Keď tulipány boli nad zlato

Kam za kultúrou nevynechá ani Bratislavu

Na záver divadelných tipov 16. tohtoročného vydania Kam za kultúrou sa vráťme do Bratislavy. Konkrétne sa pozrieme na program Divadla Nová scéna. Divákov poteší v Štúdiu Olympia zväčša komornými komédiami i návštevníkov vo Veľkej sále zase veľkolepými muzikálmi. Postupne, najprv v stredu a vo štvrtok to bude svetoznámy muzikál s hitmi Whitney Houston – The Bodyguard či životom Františka Krištofa Veselého inšpirovaný Bonviván, ktorý uvedú v sobotu a v nedeľu. V Štúdiu Olympia publikum čaká už v utorok večer  komorná komédia o nečakanom ženskom priateľstve, Škrupinka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Škrupinka / DNS / Kam za kultúrou
Škrupinka: svieži oddych s pridanou hodnotou

Štafetu v sobotný večer preberie autentický herecký duet, ktorý stiera hranice medzi divadlom a realitou, Hra pre dvoch. Tragifraška na hranici psychologického thrilleru sleduje príbeh dvoch hercov Clare a Feliceho, ktorých na konci turné opúšťa ich herecká spoločnosť a ostávajú napospas jeden druhému, aby odohrali jedinú inscenáciu, ktorú v tomto zložení môžu hrať. V Hre pre dvoch – príbehu súrodencov, ktorých spája hrôzostrašná minulosť z pera velikána americkej realistickej drámy Tennesseeho Williamsa sa predstavia Lukáš Pišta a Zuzana Haverda.

Pozor, sú tu končiace výstavy!

Ako sme prisľúbili, v tomto vydaní sa pozrieme aj na zaujímavé podujatia a končiace výstavy. Jednou z nich je končiaca výstava, ktorá prekypuje kresleným humorom. V termíne do 19.4.2024  ponúka SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove medzinárodnú výstavu kresleného humoru Zlatý súdok 2024. Tento rok píše už 30. jubilejný ročník, do ktorého zapojilo svoje práce 103 autorov z 21 štátov s celkovým počtom 295 prác. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Apríl 2024 ponúka zaujímavé podujatia i výstavy. TOTO sú TOP! (4/2024)
Apríl 2024 ponúka zaujímavé podujatia i výstavy. TOTO sú TOP! (4/2024)

Výstavy s veľkonočnými dozvukmi

Veľká noc prišla tohto roku do mnohých slovenských múzeí, a tak témou nejednej výstavy sú kraslice. Maľované, vyrezávané, rôzne zdobené. Prvým tipom je s touto tematikou je Považské múzeum, kde si už len do 21. apríla máte možnosť si pozrieť výstavu Pozdravy jari. Návštevníkom predstavuje nevšedné papierové koláže inšpirované prírodou a maľované perforované kraslice Eleny Majeríkovej z Dolného Vadičova. 

Pozdravy jari / Kam na výstavy / Kam za kultúrou
Pohľad na výstavu Pozdravy jari. Zdroj: Považské múzeum

Veľkonočné inšpirácie v podobe kraslíc rezonujú taktiež do 21. 4. 2024 v SNM – Múzeu M. R. Štefánika v Dolných Košariskách. So svojou výstavou kraslíc prišlo aj Regionálne múzeum Mojmírovce z dielne ľudovej umelkyne Ľudmily Bátorovej, ktorá potrvá do 24. apríla 2024. Kraslice rezonujú aj  v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch na výstave Krehká krása a ďalšiu  až do 26.4.2024 prináša v kaštieli Stropkov tiež Krajské múzeum v Prešove – Tripolitana. V dlhom časovom horizonte (zatiaľ do 2. júna 2024) môžete navštíviť aj tradičnú veľkonočnú výstavu Kraslíc v SNM – Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku, ktorá aktuálne píše svoj 23. ročník.  

Regionálne múzeum Mojmírovce
Krásne veľkonočné kraslice súčasnej umelkyne ponúkajú v Mojmírovciach. Zdroj: Regionálne múzeum Mojmírovce

Hrady v hlavnej úlohe

Slovensko je krajinou posiatou stredovekými hradmi. Z niektorých pritom zostali už len ruiny. SNM – Etnografické múzeum v Martine opäť o pár týždňov predĺžilo zaujímavú výstavu Hrady Turca, a tak ju nevynecháme ani vo výberovke Kam za kultúrou. Odhalíte na nej stratené hrady nachádzajúce sa na území Turčianskej kotliny v ich niekdajšej podobe. V Turci ich je hneď niekoľko, no v porovnaní s ostatnými regiónmi sú menej známe. Výstava oživuje ich niekdajšiu podobu prostredníctvom modelov, fotografií, zaujímavých informácií a dobových predmetov.

Hrady Turca / Kam na výstavu / výstavy
Pohľad na výstavu Hrady Turca

Ocitnete sa na Znievskom, Blatnickom, Sklabinskom a Sučianskom hrade. Nájdete na nej šesť zmenšených modelov prevažne z polystyrénu, dreva a papiera. Okrem rekonštrukcií hradov tu vďaka opätovnému predĺženiu prístupnosti výstavy až do konca apríla 2024 nájdete aj ďalšie zaujímavé artefakty.

Kým niektoré končia, ďalšie začínajú

Košické múzeum Vojtecha Löfflera sprístupnilo novú výstavu Natálii Studenkovej, rodáčky z Kyjeva pod názvom Košické intarzie. V poradí 19. samostatná výstava medzinárodne oceňovanej umelykne reprezentuje výber z jej aktuálneho diela. Okrem akvarelov prináša i ukážku známkovej tvorby. Výstavu, ktorou sa prihovára slovenskému publiku, si môžete pozrieť do 21.04.2024. Natália Studenková vystavovala v USA, Albánsku, v Hong-Kongu, Thajsku, Maďarsku, Ekvádore, v Portugalsku, Anglicku, Poľsku Španielsku, Taliansku, v Pakistane, V Bulharsku, Bangladéši, v Číne, Indii, Litve, Slovinsku i na rodnej Ukrajine.

Košické intarzie / Kam na výstavy / Kam za kultúrou
Výstavu oceňovanej umelkyne Natálie Studenkovej Košické intarzie si nenechajte ujsť. Foto: Múzeum Vojtecha Löfflera

Niektoré končia, ďalšie začínajú. V apríli uvádza Galéria umelcov Spiša štyri nové výstavné produkcie. Reflektujú  profily umelcov Spiša, ako i tematickú rôznorodosť zbierky v dialógu s prizvanými domácimi a zahraničnými umelcami. Sú to výstavy s názvom Tanec urbánneho šamana, Martin Kacvinský: NeMiestne maľby, Annamária Mikulíková: Efeméra a Štefan Hudzík: Nevidený ateliér. Vernisáže nových výstav sa uskutočnia v stredu, 17. 4. o 17.00, so sprievodným programom experimentálneho hudobníka Ondreya Zintaera. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prešporok / Opernball /
Aj Prešporok mal svoj „Opernball“

Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás naším výberom zhrnutým v tomto vydaní Kam za kultúrou opäť inšpirovali a vybrali ste si svojho favorita. Želáme príjemné dni a budeme radi, ak nám zachováte svoju priazeň a necháte sa nami inšpirovať aj na budúce. Nezabudnite si prečítať ani ďalšie zaujímavé články portálu Art & History Magazine a sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach.

Foto: Peter Brenkus, Robert Tappert, archív divadiel a múzeí

Zdroj: Divadlo Nová scéna, Dom umenia SF Piešťany, Galéria umelcov Spiša, Krajské múzeum v Prešove – Tripolitana, Múzeum Vojtecha Löfflera, Národné divadlo Košice, Považské múzeum, Regionálne múzeum Mojmírovce, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Tríbečské múzeum 

Spracovali: Mária Kleinová (výstavy), Silvia Mária Petrovits (divadlo, koncerty)

Kam za kultúrou od 16. septembra 2024? Art & History Magazine odporúča
Culture Eventy Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od 16. septembra 2024? Art & History Magazine odporúča

Art & History Magazine odporúča Kam za kultúrou od 16. septembra 2024. Nájdete tu zaujímavé divadelné predstavenia, koncerty, výstavy aj prednášky.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Eventy Hudba News PR

Slovenský komorný orchester odcestuje do Čiech. Čaká ho koncert na Svatováclavském hudobním festivale 2024

Slovenský komorný orchester odcestuje do Čiech. Čaká ho koncert na Svatováclavském hudobním festivale 2024.

Read More
obnova strechy / Slovenská filharmónia
Community Culture Eventy Hudba News PR

11. Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela sa blíži k záveru

11. Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela sa blíži k záveru. Finále sa uskutoční v piatok 13. a v nedeľu 15. septembra v Slovenskej filharmónii.

Read More
Translate »