Novinky

Unikátny Aurum Quartet mieri do Viedne s inšpiratívnym programom

Aurum Quartet 2023

Rakúsku metropolu môžeme pokojne ovenčiť titulom „mesto hudby“. Je obľúbeným miestom mnohých, nielen slovenských, umelcov. K ním sa už v utorok 18. apríla 2023 pripojí jediné slovenské klarinetové kvarteto. Štvorica mladých hudobníkov z Aurum Quartet pozve Viedenčanov i slovenských rodákov počas poludňajšieho koncertu na pôde Slovenského inštitútu vo Viedni do atraktívneho sveta výnimočného súzvuku štyroch klarinetov.

Jednou z najúčinnejších foriem diplomacie je práve kultúra. Pomáha k zblíženiu, spoznávaniu i rozvoju väzieb. Slovenský inštitút vo Viedni pôsobí v tejto oblasti úspešne už dlhé roky. Jeho hlavnou úlohou je rozširovanie a poskytovanie vedomostí o slovenskej kultúre a umení rakúskemu publiku. Okrem atraktívnych výstav či literárnych workshopov pravidelne organizuje aj rôzne koncertné stretnutia. Patrí k ním tradičná séria poludňajších koncertov (Lunchkonzert). Za ten čas predstavili na svojej pôde inšpiratívne osobnosti slovenského umenia. Už v utorok 18. apríla 2023 sa k ním pripojí aj klarinetové kvarteto Aurum Quartet, ktoré je na slovenskom hudobnom trhu unikátom. Tvoria ho mladí umelci – členovia popredných orchestrov z radov absolventov a pedagógov Konzervatória v Bratislave, na pôde ktorého teleso v roku 2020 vzniklo

Aurum Quartet / Kam za kultúrou
Aurum Quartet. Foto: Simona Babjaková

Úspešní reprezentanti slovenskej kultúry

Aurum Quartet vystúpilo na mnohých pódiách doma i v zahraničí. Slovensko s úspechom reprezentovalo nielen v Portugalsku (festival Terras sem sombra), Nemecku (novoročný koncert na pôde Slovenského inštitútu v Berlíne) či v Českej republike. Predstavilo sa aj na Dni Európy 2022 v Kuvajte, kde na pozvanie Zastúpenia EÚ v Kuvajte a Veľvyslanectva SR odohralo okrem iných aj koncert na slávnostnom večeri pri príležitosti Dňa Európy.

Aurum Quartet

Z Kuvajtu si odniesli jeho členovia prestížne ocenenie Kuwait Music Academy (o čom sa dočítate v článku Aurum Quartet: Rok 2022 v znamení úspechov i zmien – pozn. redakcie). Najbližšie sa k zahraničným koncertom pripojí práve Viedeň, mesto veľkých skladateľov.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Takto znie krajina i tradície

Poslucháčom prináša Aurum Quartet jedinečný súzvuk štyroch klarinetov, plný farieb, emócií a nálad. Vo svojom repertoári má známe i menej známe melódie klasickej, filmovej či populárnej hudby. Čím ale kvarteto poteší Viedenčanov, známych to milovníkov hudby v utorok, 18. apríla 2023 o 12:30 hod. na pôde Slovenského inštitútu vo Viedni?

SPOLU S AURUM QUARTET SA POSLUCHÁČI VYDAJÚ NA HUDOBNÚ CESTU SLOVENSKOM, SEDMOHRADSKOM ČI RÔZNORODÝCH TRADÍCIÍ STARÝCH ČIAS PODUNAJSKEJ MONARCHIE.

Pre návštevníkov poludňajšieho koncertu na pôde Slovenského inštitútu vo Viedni sme si pripravili zaujímavý program. Čaká ich pestrá hudobná cesta, ktorej bude dominovať kozmopolitný prístup k folklóru či tradíciám. Krásu našej vlasti priblížime s malou rozprávkou pre klavír Keď sa vlci zišli z cyklu Obrázky zo Slovenska. Suchoňovo dielo pre naše kvarteto svojho času zaranžovala jedna zo zakladajúcich členov zoskupenia, Radka Kováčová. Na hudobnú cestu Sedmohradskom pozveme publikum prostredníctvom Bartókových Rumunských tancov. Poslucháčom prinesieme aj strhujúci zážitok s tradičnou hudbou  aškenázskych Židov žijúcich vo východnej Európe, ktorá ožila v diele súčasného maďarského skladateľa a klarinetistu Bélu Kovácsa. Nevynecháme ani rakúske tradície. Na záver zaznie niečo typicky viedenské,“ približuje dramaturgiu Silvia Mária Petrovitsová, PR manažérka zoskupenia.

Aurum Quartet
Aurum Quartet sa predstavil aj v nedeľu 22.1.2023 popoludní na tradičnom koncerte Konzervatória v petržalskom Cik-Cak centre. Foto: Konzervatórium Bratislava

Informácie:

  • Utorok, 18. apríla 2023, 12:30 hod.
  • Slovenský inštitút Viedeň, Wipplingerstrasse 24-26, 1010 Wien

Program:

  • Béla Bartók – Rumunské tance
  • Eugen Suchoň – Keď sa vlci zišli z cyklu Obrázky zo Slovenska
  • Béla Kovács – Sholem aleichem Rov Feidmann (sólo Albín Blaho) 
  • Gyulai Gaál János – 4 romantické kusy pre klarinetové kvarteto (Négy romantikus játék)
  • Johann Strauss – Tritsch-Tratsch Polka

Vstup na podujatie je voľný.

TS, Aurum Quartet / LitArt Agency

Foto: Simona Babjaková, archív Aurum Quartet, Konzervatórium Bratislava

Zdroj: LitArt Agency, PR manažment Aurum Quartet

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »