Novinky

Festival PIANO DAYS 2024 sa začína. Klavírom a hudbou prepojí tri mestá

Steinway / Piano Days / Kam za kultúrou

Festival PIANO DAYS sa vracia v roku 2024 so svojím štvrtým ročníkom a prinesie zážitky pre nadšencov hudby a klavíra. V apríli zavíta až do troch výnimočných priestorov - Dom Umenia Fatra v Žiline, Nitrianska galéria a Hrad Modrý Kameň.

Festival Piano Days predstavuje most súčasnej a starej hudby, most, na ktorého oboch koncoch poslucháč nachádza klavír. Ivan Šiller ako umelecký riaditeľ festivalu spolu so svojim tímom zabezpečili pre tento ročník rozmanitý program. Ten zostavili v podobe troch klavírnych recitálov, workshopu a jedného Piano Talk-u. Iniciatíva propagácie krásneho nástroja, klavíra a platforma pre rozmanité klavírne koncerty tohto roku prepojí Žilinu, Nitru a Modrý Kameň. Na festivale budete mať možnosť Júliu Stahl Novosedlíkovú, Kristínu Smetanovú, Sáru Medkovú a Ivana Šillera. Klavírny workshop bude viesť Martina Janegová.

Festival v znamení budovania mostov

Klavirista Ivan Šiller v rozhovore s Tomášom Borošom dostal otázku, na čo sa ako klavirista zamiera: “Na dobrú hudbu – na pre mňa dobrú a zaujímavú hudbu, v každom období života je to trošku niečo iné. Je tam však ten jednotiaci prvok hudby 20. – 21. storočia, ale posledné štyri až päť rokov rád vytváram mosty medzi starou a súčasnou hudbou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 15. týždni roka 2024? TOTO sú naše TIPY! / SF / SFK / Piano Days
Kam za kultúrou v 15. týždni roka 2024? TOTO sú naše TIPY!

Festival Piano Days predstavuje most súčasnej a starej hudby, most, na ktorého oboch koncoch poslucháč nachádza klavír. Ivan Šiller ako umelecký riaditeľ festivalu spolu so svojim tímom zabezpečili pre tento ročník rozmanitý program v podobe troch klavírnych recitálov, workshopu a jedného Piano Talk-u. Koncertné miesta – Žilinu, Nitru a Modrý Kameň spája výnimočný nástroj Steinway – klenot medzi klavírmi, ktorý od roku 1857 získal až 139 patentov na výrobu klavírov. Na festivale Piano Days budete mať možnosť tento prestížny zvuk zažiť na vlastnej koži.

Piano Days 2024 rozozvučí Steinwaye najprv v Žiline

Prvým koncertom bude klavírny recitál Devanas Dua, ktoré tvorí Kristína Smetanová a Júlia Stahl Novosedlíková už od svojho pôsobenia na Vysokej škole múzických umení. Svoj znamenitý výkon vo forme štvorručnej hry na klavíri a sólových interpretáciách predvedú už 11. apríla 2024 o 19:00 v priestoroch Domu umenia Fatra v Žiline

Devanas Duo / archív Piano Days
Devanas Duo - Kristína Smetanová a Júlia Stahl Novosedlíková festival otvoria. Zdroj: archív Piano Days

V Nitre sa predstaví sólistka Sára Medková, oceňovaná česká klaviristka a laureátka niekoľkých medzinárodných klavírnych súťaží. Jej repertoár zahŕňa diela Johanna Sebastiana Bacha, ale aj súčasných skladateľov. Brilantnú techniku a nevšednú muzikalitu budete mať možnosť počuť 26. apríla 2024 o 19:00 v Nitrianskej galérii.

Sára Medková / Piano Days / Kam za kultúrou
Kritici u klaviristky a skladateľky Sáry Medkovej oceňujú predovšetkým brilantnú techniku, strhujúci temperament a nevšednú muzikalitu. Foto: Petr Zapletal

Klavírne recitály Ivana Šillera majú na slovenskej hudobnej scéne už svoje stabilné miesto. Záver festivalu v podobe jeho sólového vystúpenia bude nezabudnuteľným zážitkom. Prelúdiá od Fryderyka Chopina zaznejú vo Veľkej Palote kaštieľa na hrade Modrý Kameň 27. apríla 2024 o 17:00

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ivan Šiller
Ensemble Ricercata koncertuje Pod Pyramídou

Pred koncertom v Žiline sa interpretky Kristína Smetanová a Júlia Novosedlíková budú v priestoroch kníhkupectva Artforum rozprávať (nielen) o klavíri spolu s Ivanom Šillerom a Kamilom Mihalovom, dramaturgom klasickej hudby v Novej synagóge a na Stanici Žilina-Záriečie. V Nitre na Nádvorí Samovej ulice bude okrem koncertu prebiehať o 17:00 aj workshop s názvom “Zvuky klavíra” pod vedením Martiny Janegovej. Návštevníkov workshopu čaká spoločné objavovanie zvukov nielen “na” klavíri ale aj “v” klavíri. “Klavír otvoríme, preskúmame jeho vnútro, dotkneme sa strún, budeme hrať rukami aj paličkami. Zvuky budeme hľadať, tvoriť, maľovať, spájať do príbehu i nahrávať. Na záver vytvoríme spoločnú skladbu – klavírnu zvukovú maľbu. Zapojiť sa vie každý klavirista aj neklavirista, hudobník aj nehudobník, veľký aj malý,” pozývajú organizátori návštevníkov všetkých generácií. 

Festival Piano Days, 4. ročník podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. Organizátorom je Učiteľské kolégium o. z., spoluorganizátorom je InMusic o. z. Partnermi sú Štátny komorný orchester Žilina, Nitrianska galéria, Múzeum bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň a Artforum. Mediálnymi partnermi sú Opera Slovakia, Hudobný Život, mesto Nitra, plan.art, RTVS a Rádio Devín

Textová reklama

TS, InMusic, o.z., www.in-music.sk

Foto:  archív Piano Days, InMusic a umelcov

Zdroj: InMusic, o.z.

Redakciu informovala a fotografie poskytla Linda Gallová, InMusic

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »