Novinky

Konzervatoristi z Timonky koncertujú s košickými Filharmonikmi

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) - Vianočný koncert

Vybraní mladí hudobníci z konzervatória na Timonovej ulici dostali príležitosť zažiť si celý skúšobný proces profesionálneho hudobného telesa. Ich úsilie vyvrcholí už vo štvrtok 25. 4. od 19:00 spoločným koncertom. Mladí konzervatoristi sa predstavia po boku košických Filharmonikov v Dome umenia. Koncertom si navyše pripomenú aj 20. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie.

Štvrtkový večer bude v Štátnej filharmónii Košice patriť spolupráci profesionálnych orchestrálnych hráčov a študentov konzervatória. Filharmonikov s hudobníckym dorastom povedie najsľubnejší talent novej generácie severských dirigentov. Christian Øland prichádza do Košíc, aby uviedol Beethovenovu Pastorálnu symfóniu, ale i diela, v ktorých sólovo zažiaria mladí hudobníci – konzervatoristi z košickej Timonky. Koncert nasiaknutý energiou sa začne vo štvrtok 25. apríla o 19:00 v Dome umenia.

Vzácna príležitosť

Už tento týždeň sa študenti z konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach stali kolegami profesionálnych filharmonikov. Skúšobný proces Pastorálnej symfónie spolu zavŕšia štvrtkovým koncertným výkonom pod taktovkou ani nie tridsaťročného Christiana Ølanda.

Christian Oland
Christian Oland. Foto: Morten Albek

Najvýraznejší dirigentský talent severského regiónu sa pôvodne venoval hre na fagote a klavíri. Popri štúdiu dirigovania na Sibeliovej akadémii v Helsinkách mu patrila stolička fagotistu v Symfonickom orchestri Fínskeho rozhlasu a práve v tomto telese sa len po jedinom roku štúdií na akadémii stal asistentom dirigenta. Angažmány pribúdali a renomé mladíka začalo rýchlo stúpať. Spolupracoval s Dánskym národným symfonickým orchestrom, Kodanským filharmonickým orchestrom či Švédskym kráľovským orchestrom. Košickí filharmonici zahrajú pod jeho taktovkou tretíkrát.

Pastorálna s atmosférou plnou poézie

Som šťastný, že môžem do Štátnej filharmónie Košice priniesť Beethovenovu symfóniu č. 6, ktorá je mi veľmi blízka. Svet ju pozná ako Pastorálnu. Charakterizuje prírodu a ľudí takmer spôsobom programovej hudby. Štvrtá časť opisujúca búrku je jedinou časťou s tympanom v orchestri. A na viacerých miestach v diele musí orchester priam imitovať zvieracie zvuky. Beethoven vo svojej najlepšej forme,“ menuje najpodmanivejšie momenty diela Øland.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Slovensko festivalov (17/2024) / Allegretto Žilina
Kam za kultúrou? Slovensko plné festivalov, koncertov i podujatí (17/2024)

V Pastorálnej ožíva atmosféra plná poézie. Jej prvá časť zobrazuje jednoduchosť a prirodzenosť. Melódia hlavnej témy vytvára pokojný pastiersky ráz v bezstarostnej nálade. V druhej časti sa odohráva pôvabná lyrická scéna naplnená citom. Tretia časť znie v rytme rakúskeho ľudového tanca ländlera, Ludwig van Beethoven tu majstrovsky vyjadril náladu veselých a hrmotných dedinských zábav v okolí Viedne. Kým štvrtá časť vyjadruje hrôzy búrky s poryvmi vetra a burácajúcim hrmením, finále, príbuzné prvej časti, opäť prináša pastiersku pieseň a upokojenie v premenách zapadajúceho slnka.

Konzervatoristi vo filke: večer v znamení talentov

Štvrtkový večer patrí aj mladým interpretom, ktorí žnú úspechy na celoslovenských či medzinárodných súťažiach. V programe nechýba Vivace z Koncertu pre klavír a orchester D dur od Josepha Haydna v podaní sólistu Vojtecha Filipa Kopka. Nasledovať bude Allegro con moto z Concertina da Camera pre altsaxofón a orchester. V diele francúzskeho skladateľa Jacquesa Iberta sa predstaví Martin Bobaľa. Poslucháči si vypočujú aj časť Koncertu pre dva klarinety a orchester Es dur, ktorého autorom je František Vincenc Kramář-Krommer. Allegro zahrajú klarinetisti Daniel Tkáč a Kristián Šereš. Všetci menovaní sólisti sú študentmi konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach.

Reklama: Článok pokračuje pod reklamou

Do melódií na motívy slávnej francúzskej opery poslucháčov prenesie mladá interpretka Oliwia Wantulok. Ako absolútna víťazka medzinárodnej súťaže Flautiada 2022 si pre košické publikum vybrala skladbu Fantaisie brillante sur ‘Carmen’ od Françoisa Borneho. Wantulok študuje na Hudobnej univerzite Fryderyka Chopina vo Varšave hru na flaute a je laureátkou vyše štyridsiatich národných a medzinárodných súťaží.

Oliwia Wantulok / konzervatoristi v Košiciach
Oliwia Wantulok. Zdroj: ŠFK

Štátna filharmónia Košice tento koncert venovala 20. výročiu vstupu Slovenska do Európskej únie. Koncert z abonentného cyklu B s názvom BEETHOVENOVA PASTORÁLNA sa uskutoční vo štvrtok 25. apríla 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/10/8 € – zľavnené 9/7/5 € – lóža 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Konzervatórium opäť pod Pyramídou aj s rozhlasovými symfonikmi / konzervatoristi
Konzervatórium opäť pod Pyramídou aj s rozhlasovými symfonikmi

TS Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Zdroj: ŠFK
Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »