Novinky

Košická filharmónia nezabúda na holokaust. Pripomenie ho dnes

Štátna filharmónia Košice / Dom umenia

Návštevníci štvrtkového programu v košickom Dome umenia sa stanú svedkami slovenskej premiéry Klavírneho koncertu z pera skladateľa židovského pôvodu Viktora Ullmanna. Uvedie ho Štátna filharmónia Košice spolu so sólistom európskeho formátu Janom Bartošom. Pod taktovkou špičkového srbského dirigenta Aleksandara Markovića zaznejú i diela Beethovena, Pendereckeho a Straussa.

Koncert s názvom Sloboda a útlak – smrť a vykúpenie venuje Štátna filharmónia Košice 80. výročiu deportácie židovských obyvateľov z Košíc a pamiatke zavraždených obetí. Hudobný pohľad do smutných dejín sa začne už dnes o 19:00. Filharmónia však návštevníkov pozýva aj na nový formát vo svojom portfóliu – tematickú diskusiu, ktorá koncertu predchádza a uskutoční sa už o 17:30.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 15. týždni roka 2024? TOTO sú naše TIPY! / SF / SFK / Piano Days
Kam za kultúrou v 15. týždni roka 2024? TOTO sú naše TIPY!

Dnešný koncertný večer v Dome umenia patrí najzávažnejšiemu programu 55. koncertnej sezóny košickej Filharmónie. Orchester ŠFK tentoraz povedie Aleksandar Marković, hlavný hosťujúci dirigent telesa Sinfonia Varsovia. Akoby symbolicky prichádza do košickej filharmónie práve z poľskej metropoly, ktorá má svoje dejiny úzko späté s holokaustom. Pod jeho taktovkou odznelo po svete už viacero diel Krzysztofa Pendereckeho a ďalších skladateľov 20. storočia. Markovićovo priezvisko je navyše jedným z najzvučnejších v menoslove dirigentov aktuálnej sezóny košických filharmonikov. Vďaka tejto syntéze budú návštevníci počuť top verziu programu nielen pre náročného poslucháča.

Aleksandar Markovic
Aleksandar Markovic. Foto: Hanna Fasching

Jeho tvorbu zakázali, lebo bol Žid

Koncert otvorí tretia Beethovenova predohra k opere Fidelio. Práve Leonora III, tzv. „veľká“, najviac vystihuje celý dramatický obsah jediného operného diela nemeckého velikána. Ďalej v košickej filharmónii zaznie nosná skladba podujatia – Klavírny koncert Viktora Ullmana. Autor židovského pôvodu napísal svoj jediný klavírny koncert v roku 1939 a venoval ho významnej klaviristke Juliette Arányi.

Štátna filharmónia Košice
Štátna filharmónia Košice. Foto: Dávid Hanko

Umenie oboch umelcov bolo ale zakrátko pre ich pôvod zakázané. Oboch deporotovali do Terezína a k pražskej premiére diela bohužiaľ už nedošlo. Ullmann plánoval dielo uviesť v Terezíne na dva klavíry, ale Arányi povolili hrať predovšetkým Mozartovu hudbu. K svetovej premiére došlo až v roku 1992 v Stuttgarte v podaní klaviristu Konrada Richtera a Státní filharmonie Brno pod vedením Israela Yinona. I keď sa jedná o originálny a nezameniteľný koncert, môžeme v ňom počuť vplyvy Mahlera či Janáčka. Je mi veľkou cťou, že budeme môcť toto významné dielo po prvý raz predstaviť i slovenskému publiku,“ hovorí Jan Bartoš, ktorý sa košickému publiku predvedie ako sólista. 

Jan Bartoš
Jan Bartoš. Foto: Antonín Kratochvíl

Zahraničná tlač umelca označuje za jedného z najlepších európskych klaviristov, vystupuje na recitáloch, s významnými orchestrami a na koncertoch komornej hudby po celom svete. Vypredáva sály a za svoje nahrávky žne uznania kritikov z časopisov Gramophone, BBC Music Magazine, The Times, The Guardian či Diapason.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Steinway / Piano Days / Kam za kultúrou
Festival PIANO DAYS 2024 sa začína. Klavírom a hudbou prepojí tri mestá

Dielo Tren. Obetiam Hirošimy pre 52 sláčikových nástrojov od Krzysztofa Pendereckeho vzniklo v roku 1961. Autor skladbu venoval pamiatke obetí ničivej atómovej bomby. Koncert uzavrie symfonická báseň Smrť a vykúpenie. Richard Strauss v nej zobrazil hodinu smrti človeka, ktorý túžil dosiahnuť tie najvyššie ideály.

Filharmónia prinesie aj diskusiu s osobnosťou, ktorá prežila holokaust

Do štvrtkového programu poslucháčov vovedie diskusia s názvom 80 rokov od deportácie židovských obyvateľov z Košíc. Poučili sme sa? Pozvanie do debaty prijala vedúca košickej skupiny ukrývaných detí Hidden Child – Nadežda Lambertová, ktorá sama ako dieťa holokaust prežila. Do hosťovského kresla sa posadí aj Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi spadajúceho pod Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Tulipány
Keď tulipány boli nad zlato

Deportácie Židov boli súčasťou takzvaného konečného riešenia židovskej otázky v období holokaustu. So slovom holokaust sa nám spája bolesť, smrť, iracionálna nenávisť, niečo, s čím sa ľudia ani dejiny stále nedokážu plne vysporiadať. Dnešné generácie jeho obludnosť poznajú iba sprostredkovane, netušia, koľko utrpenia priniesol a ako veľmi zasiahol do osudov miliónov ľudí. Naším poslaním je šíriť svedectvá a spomienky preživších, ktorých sme poznali, aby sme nedovolili zabudnúť. Zároveň sa snažíme vzdelávať ľudí, aby neopakovali chyby z minulosti,“ vysvetľuje dôležitosť kontaktu so svedkami holokaustu Martin Korčok. Diškurz povedie riaditeľ Slovenskej debatnej asociácie a lektor Akadémie kritického myslenia Ondrej Schütz. Na diskusiu sa dostanete s platnou vstupenkou na večerný koncert.

Inzercia

Podujatie sa koná s podporou British Council, Poľského inštitútu v Bratislave a Židovskej náboženskej obce Košice. Na programe v Dome umenia sa zúčastní aj Nigel Baker, veľvyslanec Spojeného kráľovstva, ktoré v roku 2023 prevzalo predsedníctvo Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu (IHRA). 

Koncert z abonentného cyklu A s názvom SLOBODA A ÚTLAK – SMRŤ A VYKÚPENIE sa uskutoční vo štvrtok 11. apríla 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 14/12/10 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Hanna Fasching, Dávid Hanko, archív ŠFK

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »