Novinky

Šiesty týždeň s festivalom Viva Musica! v znamení debutu i premiér

Viva Musica! / 6. týždeň

Teší sa puncu kvality, výnimočnosti, inšpiratívnosti a atraktívnosti. Píše 19. ročník svojej histórie a svojím aktuálnym programom sa pomaly blíži k svojmu tohtoročnému finále. Pozrite sa na program, ktorý prináša milovníkov kvalitnej interpretácie vážnej hudby pred-predposledný festivalový týždeň festivalu Viva Musica!

Obľúbený festival vážnej hudby Viva Musica! pokračuje aj začiatkom augusta 2023. Do kalendáru TOP podujatí prispeje excelentnou i exkluzívnou dvojicou koncertných zážitkov. Nečudo, že si svoj priestor vydobyli aj v aktuálnom prehľade našej výberovky Kam za kultúrou. Prvým potešia priaznivcov vysokého interpretačného vokálneho umenia a druhým koncertným stretnutím prinesú netradičné spojenie. Núdza pritom nebude ani o festivalový debut či premiéry. Pozrite sa s nami na program 6. festivalového týždňa!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival Viva Musica!
Viva Musica! prinesie novinky, nečakané spolupráce aj duch oslavy

Večer s najvýraznejším a najzaujímavejším zjavom súčasného vokálneho umenia

Prvý koncert tohto týždňa prinesie festivalový debut 28-ročnej kanadskej mezzosopranistky Emily D‘Angelo. Patrí k najvýraznejším zjavom súčasného vokálneho umenia. Už ako 21-ročná debutovala v produkcii Mozartovej opery Figarova svadba na festivale v talianskom Spolete. V priebehu nasledujúcich rokov sa raketovo etablovala ako jeden z najzaujímavejších a najväčších operných talentov svojej generácie. Spievala v najprestížnejších operných domoch sveta. Vystupovala na doskách Metropolitnej opere v New Yorku, v Teatro alla Scala v Miláne, v Operách v Londýne, Paríži, Berlíne, Mníchove či Zürichu.

Zároveň sa presadila aj na prestížnych koncertných pódiách a festivaloch. K ním sa teraz pripája aj festival Viva Musica! Koncert sa uskutoční 3. augusta 2023 o 20:00 v Átriu Slovenskej národnej galérie.

Viva Musica! prinesie aj bratislavský debut kanadskej divy

V Bratislave sa Emily D’Angelo predstaví po prvýkrát spolu s americkou klaviristkou Sophiou Muñoz. Program koncertu bude nadväzovať na jej debutový album enargeia, ktorý vyšiel v roku 2021 vo vydavateľstve Deutsche Grammophon.

Namiesto pozlátka a efektnosti, ktoré často sprevádzajú debutové nahrávky, poňala D‘Angelo svoj debut ako hlbokú poetickú výpoveď a poctu ženám-skladateľkám.Časť repertoáru z tohto albumu zaznie aj na koncerte v rámci festivalu Viva Musica!, ktorý sa uskutoční v nádherných priestoroch novozrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie. „Pre mňa a pre Sophiu je to česť, že náš slovenský debut sa uskutoční práve na festivale Viva Musica!. Na koncerte zaznie program, ktorý sme už predstavili v New Yorku, Toronte či Barcelone. Uvedieme tvorbu Hildegardy z Bingenu, Clary Schumann, Florence Price, ale aj súčasných autoriek ako Missy Mazzoli, Sarah Kirkland Snider či Rebecca Clarke, ktoré doplnia piesne Arnolda Schönberga, Aarona Coplanda a Randyho Newmana. Tešíme sa, že budeme môcť túto krásnu hudbu zdieľať so slovenským publikom,“ povedala D’Angelo. 

Hudbu stredovekej intelektuálky a vizionárky Hildegardy z Bingenu či súčasných amerických autoriek Missy Mazzoli a Sarah Kirkland Snider doplní tvorba Arnolda Schönberga, Aarona Coplanda, Cecilie Livingston, Florence Price, Rebeccy Clarke, Fanny Mendelssohn či Randyho Newmana. Okrem sugestívnych a silných poetických textov je jednotiacim prvkom takto široko poňatej dramaturgie hudobná podoba melanchólie, pocitu túžby, smútku či beznádeje, ale aj pokory a vnútornej sily.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy pre 31. kalendárny týždeň roka 2023
Kam za kultúrou? Tipy pre 31. kalendárny týždeň roka 2023

Festivalový návrat jedinečného zoskupenia bude aj s premiérami

Netradičné zážitky prináša do programu Viva Musica! aj nový cyklus Hudobných záhrad. V poradí šiesty koncert série privíta v sobotný podvečer (5.8.2023) v Medickej záhrade členov klarinetového kvarteta Aurum Quartet. Na festivale Viva Musica! nie je nováčikom. Ich tohtoročný koncert ponúkne návštevníkov jedinečný hudobný zážitok spojený s možnosťou bližšie sa zoznámiť s klarinetom ako nástrojom so špecifickým a zvukovo bohatým svetom. Núdza nebude ani o premiérové kúsky.

Zoskupenie vzniklo na pôde Konzervatória v Bratislave a jeho členmi sú absolventi a pedagógovia tejto inštitúcie. Kvarteto účinkuje v zložení Albín Blaho (1. klarinet), Šimon Štímel (2. klarinet), Martina Lišková (3. klarinet) a Jozef Eliáš (basklarinet). Členovia kvarteta sú zároveň aj členmi ďalších umeleckých telies – Slovenskej filharmónie, Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a Orchestra Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Súbor sa od svojho vzniku v roku 2020 predstavil na množstve koncertov doma i v zahraničí. Medzi najvýznamnejšie zahraničné spolupráce patrí novoročný koncert Slovenského inštitútu v Berlíne, koncert na medzinárodnom festivale Terras Sem Sombra v Portugalsku, koncert na Slovenskom inštitúte vo Viedni či umelecké turné v Kuvajte.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Aurum Quartet
Aurum Quartet: Rok 2022 v znamení úspechov i zmien

V roku 2021 vydal Aurum Quartet debutové CD s názvom Ouverture. Poslucháčom na ňom predstavil rôzne skladby klasickej hudby v zvukovo netypickej, ale o to zaujímavejšej úprave pre klarinetové kvarteto. Medzi ďalšie dôležité umelecké aktivity kvarteta patrí aj uvádzanie skladieb súčasných autorov. V naštudovaní tohto zoskupenia zazneli premiéry diel skladateľov Ľuboša Bernátha, Mariána Zavarského či Aleksandry Gudkovej.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Aurum Quartet
Aurum Quartet: Ouverture (recenzia)

Festivalovému publiku v Medickej záhrade sa predstavia s premiérou K. Ilievskeho Letnej hudby, ktoré kvartetu napísal na mieru. Zaznie tiež obnovená premiéra Kvartettina semplice I. Zeljenku. V programe sa sólisticky predstaví aj umelecký vedúci kvarteta, Albín Blaho v Kovácsovej Shalem Aleichem Rov Feidman, s ktorými si podmanil aj náročné viedenské publikum v apríli tohto roka. Na programe sú aj Štyri romantické kúsky (Négy romantikus játék) Gyuilai Gaála Jánosa. Zoskupenie uvedie tiež Piazzollove Histoire du Tango (arr. B. Edwards) a Gershwinovu Rapsódia v modrom (arr. I. Dobrinescu).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viva Musica! - záhrady 2023
Viva Musica! prináša hudbu aj do bratislavských záhrad

PR článok

Foto / Zdroj: archív, Festival Viva Musica!

(red)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »