Novinky

Slovenská filharmónia s debutom dvoch mladých umelcov

Sophie Dervaux / Allegretto Žilina

Predposledný aprílový koncert v bratislavskej Redute ponúkne bratislavskému publiku ochutnávku záverečného koncertu prestížneho stredoeurópskeho festivalu komornej hudby Allegretto Žilina. Slovenská filharmónia pri tom oslávi aj debut dvoch mladých umelcov – Jiřího Habarta a Sophie Dervaux v Slovenskej filharmónii.

Orchester Slovenská filharmónia sa vo štvrtok 25. apríla 19.00 dočká návštevy dvoch debutujúcich zahraničných hostí. Prvým z nich je dirigent Jiří Habart. Rodák z Frýdku-Místku patrí k najmladšej generácii českých dirigentov. Vo svojej kariére sa stal finalistom dirigentskej súťaže Donatella Flick Conducting Competition v Londýne. Zároveň je držiteľom 5. miesta na  Medzinárodnej hudobnej súťaži Zoltána Kodálya, kde získal niekoľko špeciálnych ocenení. V súčasnosti pôsobí ako dirigent Národného divadla moravskosliezskeho v Ostrave.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

V Slovenskej filharmónii so sólistkou večera – mladou francúzskou umelkyňou Sophie Dervaux slávi Jiří Habart svoj debut. Spoločne s orchestrom pritom vystúpia tiež v Žiline na záver aktuálneho festivalového ročníka Allegretto Žilina. Na programe v Bratislave i v Žiline zaznejú diela Johanna Nepomuka Hummela a Sergeja Rachmaninova.

Z dielne bratislavského rodáka. Náročný part zaznie v podaní zahraničnej umelkyne

Štvrtkový program koncertu v Slovenskej filharmónii ponúkne dve diela bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela. Žiak Mozarta, Albrechtsbergera a Salieriho bol jedným z najslávnejších klaviristov Európy. Podobne ako Mozarta ho považovali za zázračné dieťa. Ako osemročný sa s rodinou  presťahoval do Viedne, kde sa stal žiakom 30-ročného Wolfganga Amadea Mozarta, vzdelával sa u J. Albrechtsbergera, A. Salieriho a J. Haydna. Už počas svojho života sa zaradil medzi najväčších skladateľov a klaviristov Európy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia / Reduta pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program / Tomáš Šelc
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program

V jeho sonátach a koncertoch cítiť vývoj a prechod z klasicistického štýlu smerom k neskorému romantizmu. Štvrtkový večer otvorí Hummelova Predohra B dur, op. 101, ktorú vystrieda Koncert pre fagot a orchester F dur.

Sophie Dervaux / Kam za kultúrou
Sophie Dervaux. Foto: Marco Borggeve

Fagotový koncert je typickým dielom veľkomestského virtuózneho štýlu, ovládol pódiá nejednej metropole (Paríž, Londýn, Viedeň). V duchu vtedajších zvyklostí sa na interpreta kladú tie najvyššie technické nároky. Náročného virtuózneho partu sa zhostí prvá fagotistka Viedenskej filharmónie Sophie Dervaux.

Program koncertu doplní Rachmaninovova 2. symfónia e mol, op. 27. Stres z neúspechu Prvej symfónie odrádzal Sergeja Rachmaninova od druhého pokusu, prestal si ako symfonik veriť. Vzpruhou mu bol trojročný pobyt v Drážďanoch, kam sa spolu ukryl pred revolučnými nepokojmi v roku 1905.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Slovensko festivalov (17/2024) / Allegretto Žilina
Kam za kultúrou? Slovensko plné festivalov, koncertov i podujatí (17/2024)

Kontakty s nemeckou kultúrou viedli k rekonvalescencii jeho symfonického „ega“, vznikli tu prvé skice Druhej symfónie. Tá zaujme typickou šírkou ruskej epiky i virtuóznym dynamizmom scherza a zdravým pátosom finále. Skladateľ ju komponoval dlho a jej úspešná premiéra zaznela v Petrohrade v roku 1908.

Slovenská filharmónia so sólistami a programom mieri aj do Žiliny. Uzavrú festival Allegretto Žilina

Program bratislavského symfonického koncertu zaznie aj v Žiline, kde uzavrie v sobotu 27. apríla 2024 tridsiaty tretí ročník stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina. Ostatne, brilantná francúzska fagotistka Sophie Dervaux sa do Domu umenia Fatra vracia opäť. Je totiž držiteľkou hlavnej Ceny festivalu Allegretto Žilina 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Allegretto Žilina
Prestížny festival Allegretto Žilina 2024 sa začína už dnes

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »