Novinky

Poznáme víťazné texty súťaže o najlepší dramatický text DRÁMA 2023

Dráma 2023

Vieme, ktoré dramatické texty sa dostali do finále súťaže o najlepší dramatický text v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023. Prezradíme to aj vám.

Už sú známe porotou ocenené texty v súťaži o najlepší dramatický text v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023. Poradie porotou ocenených textov spoznáme 18. mája 2024 na záverečnom ceremoniáli blížiaceho sa festivalu Nová dráma/New Drama 2024.  Súťaž o najlepší dramatický text vyhlásil Divadelný ústav v spolupráci s Divadlom Jána Palárika v TrnaveČinohrou Národného divadla Košice a Divadlom Jozefa Gregora Tajovského. Partnerom súťaže je Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín. Autor/ka hry, ktorý/á sa umiestni na prvom mieste, získa hlavnú výhru 1 000 eur.

Prihlásilo sa 40 textov, poznáme už ocenenú trojicu

Do 24. ročníka súťaže DRÁMA bolo prijatých 40 textov, z toho 16 v českom a 24 v slovenskom jazyku. Porota súťaže ocenila tri z nich, do finále súťaže pôvodných dramatických textov v slovenskom a českom jazyku postúpili tieto autorky a autor. V abecednom poradí sú to Jana Borsuková s textom Nahá, ďalej Vilém Dubnička s textom České moře aneb Královec na prvním místě a Barbora Rokytová s textom Nějak tě nestíhám.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie
Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie

Porota 24. ročníka súťaže DRÁMA tento rok pracovala v nasledujúcom zložení: Ilona Smejkalová (dramaturgička Národného divadla v Prahe), Andrea Domeová (dramaturgička Divadla ASTORKA Korzo ʼ90, vedúca Centra edičnej činnosti Divadelného ústavu), Jakub Molnár (dramaturg Divadla Jána Palárika v Trnave), Peter Himič (dramaturg Činohry Národného divadla Košice) a Vladislava Fekete (riaditeľka Divadelného ústavu).

Záverečný ceremoniál festivalu Nová dráma 2024 predstaví ocenených

Autor/ka hry, ktorý/á sa umiestni na prvom mieste, získa hlavnú výhru 1 000 eur. Poradie porotou ocenených textov spoznáme 18. mája na záverečnom ceremoniáli blížiaceho sa festivalu Nová dráma/New Drama 2024. Počas tohto večera udelia svoje ceny aj spoluorganizátori súťaže: Divadlo Jána Palárika v Trnave, Činohra Národného divadla Košice, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a Divadelný ústav – Štúdio 12. Partner súťaže Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín udelí Cenu Rádia Devín, ktorou je naštudovanie textu a jeho uvedenie v Rádiu Devín. Ocenené diela sa vďaka špeciálnym cenám organizátorov a partnerov súťaže predstavia publiku v rôznych formách spracovania.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zlatá labuť / Spišské divadlo
V Spišskom divadle vrcholia prípravy na udeľovanie divadelných ocenení Zlatá labuť

Ocenené texty prinesie na javisko aj Trojboj

Súčasťou festivalového programu bude tradične aj Trojboj – inscenované čítanie finálových textov, ktoré je vyvrcholením súťaže DRÁMA 2023 o najlepší pôvodný dramatický text v slovenskom a českom jazyku. Uskutoční sa v sobotu 18. mája o 15.00 hod. v Modrom salóne Slovenského národného divadla.

SND
Nová budova SND. Foto: SND

Aj tento rok pokračujeme v tradícii prezentovania nových autorov a autoriek. Ambíciou podujatia je stimulovať záujem diváka o súčasnú dramatickú tvorbu a zároveň posilniť spôsob jej inscenačného uchopenia. Trojboj vznikol pred dvadsiatimi troma rokmi ako pokus predstaviť formou inscenovaných čítaní finálové texty súťaže DRÁMA – súťaže pôvodných slovenských a od roku 2010 aj českých dramatických textov – a konfrontovať autora s inscenačným tímom a kritikom. Odtiaľ pramení aj názov podujatia Trojboj. Od roku 2005 sa Trojboj koná v rámci festivalu Nová dráma/New Drama,“ priblížila podujatie riaditeľka festivalu Vladislava Fekete. Finálové texty predstaví tvorivý tím prostredníctvom krátkych inscenovaných úryvkov. Prípravy Trojboja sa tento rok ujala režisérka, performerka a tvorkyňa na poli nezávislého divadla Veronika Malgot. Súčasťou podujatia bude aj diskusia s autorom a autorkami, režisérkou a s odbornou porotou súťaže DRÁMA 2023 o slovenskej a českej súčasnej dráme. Program festivalu nájdete TU.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislava pod lupou: poznáte historické fontány?
Bratislava pod lupou: poznáte historické fontány?

TS, Divadelný ústav, www.theatre.sk

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala Lenka Leláková, PR & marketing, Divadelný ústav

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »