Novinky

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia

Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedú spolu s významnými virtuózmi súčasnosti v Stĺpovej sieni SF koncert s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun v utorok 16. apríla o 19.00.

V aprílovom programe Slovenskej filharmónie nechýba ani vystúpenie Slovenského komorného orchestra. Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedú ďalší koncert zo svojho cyklu v Stĺpovej sieni SF. V utorok 16. apríla o 19.00 zaznie program koncertu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun. Po boku Slovenského komorného orchestra sa predstavia dvaja súčasní virtuózi – Dalibor Karvay, koncertný majster Wiener Symphoniker a Roman Patkoló, zástupca sólového kontrabasistu Opernhaus Zürich. Program zostavený z významných a po svete preslávených diel ponúkne pestrú spleť žánrov i štýlov. Jeho ťažiskom programje repertoár pre sláčikové nástroje. Zaznejú diela od Georga Friedricha Händla, Petra Breinera, Fritza Kreislera, Astora Piazzollu a ďalších.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

Svojím programom Slovenský komorný orchester pripomenie aj jedno skladateľské jubileum. V marci uplynulo 180 rokov od narodenia významného španielskeho huslistu a skladateľa, syna kapelníka dychovej hudby španielskeho delostrelectva, ktorého virtuózna hra bola vzorom premnohých huslistov ešte i po jeho smrti. Pablo de Sarasate si zamenil, podobne ako mnohí iní v 19. storočí, hudbu „uhorskú“ s „cigánskou“. Cigánske melódie sú toho príkladom, keď v záverečnej časti počujeme čardášovú tému z Lisztovej Uhorskej rapsódie.

V znamení pocty

Utorkový koncert s názvom „Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun“ je spomienkou na dvoch vynikajúcich umelcov, osobnosti slovenskej hudobnej histórie. Huslista Viliam Farkaš (1931 – 2004), dlhoročný zástupca koncertného majstra Slovenskej filharmónie sa vďaka svojim všestranným umeleckým kvalitám zaradil k najvyhľadávanejším slovenským huslistom. Spolupracoval s tanečnými orchestrami, súbormi ľudovej hudby, bol členom a sólistom Bratislavského komorného združenia a vystupoval tiež v zahraničí s poprednými súbormi súčasnej hudby.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Jozef (Joseph) Kun (1930 – 1996) si renomé získal ako výrobca sláčikov. Venoval sa aj opravovaniu a reštaurovaniu sláčikových nástrojov. Výnimočný je jeho návrh ramennej opierky pre husle a violu – „pavúk“ – za čo získal celosvetové uznanie. Hudobníkom zabezpečil pri hre väčší komfort. V roku 1968 odišiel do Kanady, kde so svojou manželkou vybudovali podnik vyrábajúci širokú škálu ergonomicky správnych i akusticky vyhovujúcich modelov pre všetky vekové kategórie i fyzické typy. Jozef Kun je spolu s Josephom Rechom spoluautorom knihy The Art of Bowmaking.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia / Reduta pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program / Tomáš Šelc
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program

Vstupenky na koncert z cyklu SKO zakúpite v Pokladnici SF vo všetky pracovné dni od 12.00 – 18.00 a hodinu pred koncertom alebo online na filharmonia.sk.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, archív SF

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »