Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedú spolu s významnými virtuózmi súčasnosti v Stĺpovej sieni SF koncert s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun v utorok 16. apríla o 19.00.
V aprílovom programe Slovenskej filharmónie nechýba ani vystúpenie Slovenského komorného orchestra. Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedú ďalší koncert zo svojho cyklu v Stĺpovej sieni SF. V utorok 16. apríla o 19.00 zaznie program koncertu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun. Po boku Slovenského komorného orchestra sa predstavia dvaja súčasní virtuózi – Dalibor Karvay, koncertný majster Wiener Symphoniker a Roman Patkoló, zástupca sólového kontrabasistu Opernhaus Zürich. Program zostavený z významných a po svete preslávených diel ponúkne pestrú spleť žánrov i štýlov. Jeho ťažiskom programje repertoár pre sláčikové nástroje. Zaznejú diela od Georga Friedricha Händla, Petra Breinera, Fritza Kreislera, Astora Piazzollu a ďalších.
Svojím programom Slovenský komorný orchester pripomenie aj jedno skladateľské jubileum. V marci uplynulo 180 rokov od narodenia významného španielskeho huslistu a skladateľa, syna kapelníka dychovej hudby španielskeho delostrelectva, ktorého virtuózna hra bola vzorom premnohých huslistov ešte i po jeho smrti. Pablo de Sarasate si zamenil, podobne ako mnohí iní v 19. storočí, hudbu „uhorskú“ s „cigánskou“. Cigánske melódie sú toho príkladom, keď v záverečnej časti počujeme čardášovú tému z Lisztovej Uhorskej rapsódie.
V znamení pocty
Utorkový koncert s názvom „Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun“ je spomienkou na dvoch vynikajúcich umelcov, osobnosti slovenskej hudobnej histórie. Huslista Viliam Farkaš (1931 – 2004), dlhoročný zástupca koncertného majstra Slovenskej filharmónie sa vďaka svojim všestranným umeleckým kvalitám zaradil k najvyhľadávanejším slovenským huslistom. Spolupracoval s tanečnými orchestrami, súbormi ľudovej hudby, bol členom a sólistom Bratislavského komorného združenia a vystupoval tiež v zahraničí s poprednými súbormi súčasnej hudby.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jozef (Joseph) Kun (1930 – 1996) si renomé získal ako výrobca sláčikov. Venoval sa aj opravovaniu a reštaurovaniu sláčikových nástrojov. Výnimočný je jeho návrh ramennej opierky pre husle a violu – „pavúk“ – za čo získal celosvetové uznanie. Hudobníkom zabezpečil pri hre väčší komfort. V roku 1968 odišiel do Kanady, kde so svojou manželkou vybudovali podnik vyrábajúci širokú škálu ergonomicky správnych i akusticky vyhovujúcich modelov pre všetky vekové kategórie i fyzické typy. Jozef Kun je spolu s Josephom Rechom spoluautorom knihy The Art of Bowmaking.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vstupenky na koncert z cyklu SKO zakúpite v Pokladnici SF vo všetky pracovné dni od 12.00 – 18.00 a hodinu pred koncertom alebo online na filharmonia.sk.
—
TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: P. Brenkus, archív SF
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala a fotografiu poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF