Novinky

Apríl so šéfdirigentom SF Danielom Raiskinom pozýva na koncerty aj stretnutie

Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom

Apríl v Slovenskej filharmónii pokračuje aj s tradičnými koncertami so šéfdirigentom SF Danielom Raiskinom. Stane sa tomu tak už vo štvrtok a piatok tohto týždňa. Hosťom koncertnej dvojice bude mladý český husľový virtuóz Jan Mráček. Chýbať nebude ani populárne predkoncertné stretnutie.

Slovenská filharmónia sa pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina predstaví na dvojici koncertov vo štvrtok 11. a v piatok 12. apríla o 19.00. Sólistom symfonických večerov so šéfdirigentom SF bude mladý český husľový virtuóz a koncertný majster Českej filharmónie Jan Mráček, v ktorého interpretácii zaznie Dvořákov Husľový koncert a mol. Program doplnia diela Bohuslava Martinů a Dmitrija Šostakoviča. Ako obvykle sa pred piatkovým koncertom v tradičnom čase o 18,15 hod. a na tradičnom mieste vo foyeri Reduty uskutoční stretnutie návštevníkov so šéfdirigentom SF.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 15. týždni roka 2024? TOTO sú naše TIPY! / SF / SFK / Piano Days
Kam za kultúrou v 15. týždni roka 2024? TOTO sú naše TIPY!

Symfonická dvojica so šéfdirigentom SF opäť s príspevkom k Roku českej hudby

Na úvod večerov zaznie smútočná hudba pre orchester, H. 296 Památník Lidicím Bohuslava Martinů. Jednočasťová symfonická skladba vznikla na počesť obetí tragédie v Lidiciach. Premiéra zaznela v newyorskej Carnegie Hall v roku 1943 a až po troch rokoch v Prahe pod taktovkou významného českého dirigenta Rafaela Kubelíka.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Populárny husľový koncert Antonína Dvořáka v podaní virtuózneho Jana Mráčka

Nasledovať bude Koncert pre husle a orchester a mol, op. 53 Antonína Dvořáka, jedno z vrcholných diel takzvaného slovanského obdobia skladateľa inšpirovaného folklórom. Dielo skladateľ komponoval pre Josepha Joachima, jedného z najvýznamnejších husľových interpretov tej doby, zakladateľa a riaditeľa Hochschule für Musik v Berlíne. Premiéra koncertu zaznela v pražskom Rudolfíne 14. októbra 1883.

Jan Mráček
Jan Mráček. Foto: Shirley Suarez

Husľový koncert Antonína Dvořáka nemal v prvých fázach svojej existencie ustlané na ružiach. Najmä huslista Joseph Joachim vytýkal Dvořákovi špecifickú koncepciu v riešení prvej a druhej časti diela. Napriek tomu sa na svetových koncertných pódiách presadil. Populárny Dvořákov husľový koncert je dnes súčasťou repertoáru mnohých významných huslistov. V Koncertnej sieni SF zaznie v interpretácii českého husľového virtuóza Jana Mráčka.

Sólistom večera bude koncertný majster Českej filharmónie a člen Lobkowicz Trio

Jan Mráček študoval na Hochschule für Musik und darstellende Kunst vo Viedni pod vedením koncertného majstra Viedenskej filharmónie Jiřího Pospíchala. Stal sa najmladším laureátom Medzinárodnej súťaže Pražská jar 2010. V roku 2014 získal prvú cenu na Medzinárodnej husľovej súťaži Fritza Kreislera. Od roku 2011 bol najmladším sólistom Symfonického orchestra Českého rozhlasu. V súčasnosti zastáva post koncertného majstra Českej filharmónie a je členom Lobkowicz Tria. Ako sólista vystupuje s mnohými českými a zahraničnými symfonickými telesami, v minulosti sa opakovane predstavil aj so Slovenskou filharmóniou. V roku 2022 prijal pozvanie účinkovať ako hosťujúci koncertný majster s Berlínskymi filharmonikmi.

Kritika stalinizmu na záver aprílovej koncertnej dvojice so šéfdirigentom

V druhej polovici koncertu zaznie v autentickom naštudovaní šéfdirigenta SF, Daniela Raiskina Symfónia č. 5 d mol, op. 47 Dmitrija Šostakoviča z 1937. Skladateľ v nej vytvoril obraz krutej Stalinovej vlády a vášnivou hudobnou obžalobou stalinského režimu. Je obrazom človeka, u ktorého napriek strastiam, vnútorným krízam a nepriazni osudu vyhráva mravnosť silnej osobnosti. Symfóniu z roku 1937 v premiére uviedli v tom istom roku v Leningrade pod taktovkou svetoznámeho Yevgenya Mravinského, ktorý toto dielo interpretoval počas celého života. Práve piata symfónia sa stala jedným z najhrávanejších diel minulého storočia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia / Reduta pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program / Tomáš Šelc
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus, archív SF, Shirley Suarez

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »