Novinky

V Spišskom divadle vrcholia prípravy na udeľovanie divadelných ocenení Zlatá labuť

Spišské divadlo

V Spišskom divadle (SD) vrcholia prípravy na galavečer Zlatá labuť. Kultúrna organizácia v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja po dvoch rokoch pripravuje druhý ročník udeľovania divadelných ocenení Zlatá labuť, ktorým vyvrcholí aktuálna 33. divadelná sezóna SD.

Galavečer Zlatá labuť je poctou divadlu a umelcom. O udelení hlavných cien rozhodne Umelecká rada Spišského divadla. Tú tvoria divadelná kritička a dramaturgička Slovenského rozhlasu Hana Rodová, teatrológ a dramaturg činohry Národneho divadla Košice Peter Himič a riaditeľ Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Marián Marko. Umelecká rada udeľuje ceny v troch kategóriách – za najlepší ženský a mužský herecký výkon a najlepšiu inscenáciu za obdobie posledných dvoch divadelných sezón.

Zlatá labuť / Spišské divadlo
Laureáti divadelných ocenení Zlatá labuť v roku 2022 – (zľava) Albín Medúz, Dávid Szöke, Mária Brozmanová a Pavol Gmuca. Zdroj: Spišské divadlo

V prvom ročníku v roku 2022 ceny za najlepší herecký výkon získali Mária Brozmanová, ktorá v Spišskom divadle pôsobí už 30 rokov. Ďalej to bol Pavol Gmuca za postavu Šepkára v inscenácii Štúr a inscenácia Štúr v réžii Michala Babiaka. O divadelných oceneniach svojím hlasovaním rozhoduje ale aj verejnosť.

18 inscenácií v diváckej ankete

Súčasťou oceňovania býva tiež divácka anketa. V nej priamo diváci svojím hlasovaním rozhodujú o najobľúbenejšej herečke, najobľúbenejšom hercovi a najobľúbenejšej inscenácii. Ocenenia v diváckej ankete pred dvoma rokmi získali Mária Brozmanová a Dávid Szöke. Top inscenáciou sezóny podľa divákov bola komédia Zdrhni pred svojou ženou v réžii Anny Šoltýsovej. 

Zdrhni pred svojou ženou / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Zlatá labuť
Brilantná bláznivá komédia o nevere a strastiach i slastiach manželského života Zdrhni pred svojou ženou získali divácku cenu.

O hlasy divákov sa v tomto ročníku uchádza sedem herečiek, sedem hercov a 18 inscenácií. Sú to tie inscenácie, ktoré aktuálne tvoria repertoár Spišského divadla a boli premiérované do septembra 2023, teda do začiatku tejto divadelnej sezóny. Hlasovanie v ankete Zlatá labuť prebieha už od septembra a potrvá do júna. Návštevníci majú hlasovacie lístky k dispozícii vo foyer divadla, kde ich zároveň môžu aj odovzdať. Do súťaže o atraktívne ceny sa zaradí každý hlasujúci, pokiaľ si kúpi vstupenku aspoň na jedno predstavenie v aktuálnej divadelnej sezóne.

Igricov prsteň za celoživotné dielo

Špeciálnym ocenením v rámci Zlatej labute je Igricov prsteň. Môže ho udeliť riaditeľ Spišského divadla za celoživotné dielo a prínos k rozvoju Spišského divadla. V prvom ročníku si Igricov prsteň od Radovana Michalova prevzali dvaja laureáti. Prvým z nich bol bývalý riaditeľ divadla Emil Spišák, ktorý sa zároveň režisérsky podpísal pod viacero inscenácií. Cenu si odniesol aj herec Albín Medúz, ktorý v SD pôsobil desiatky rokov a na doskách divadla ho možno vidieť dodnes.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Spišské divadlo / Petra Dzuriková / Édith Piaf / Kam za kultúrou
Spišské divadlo so svetom Édith Piaf: vášeň, hudba a dojímavý príbeh

Počas galavečera Zlatá labuť vystúpia Alena Heribanová a Milo Kráľ

Prvý ročník galavečera Zlatá labuť sa konal v roku 2022 ako pocta 65. výročiu vzniku prvého profesionálneho divadla v Spišskej Novej Vsi. Vtedy divadlo rozhodlo o dvojročnej periodicite konania podujatia a umelcov ocenilo prvýkrát. Naším zámerom bolo predstaviť verejnosti zaujímavý repertoár divadla a umelecký súbor. Zároveň sme chceli podporiť vzťah divákov a divadla a aktívne zapojiť návštevníkov do diania v Spišskom divadle,“ približuje pozadie podujatia Radovan Michalov. Druhý ročník galavečera Zlatá labuť sa uskutoční vo Veľkej sále SD v nedeľu 23. júna o 17.00 hodine a vstupenky už sú v predaji. V programe, ktorým bude sprevádzať skúsená moderátorka Alena Heribanová vystúpi Milo Kráľ Band. Divákom sa predstavia aj študentky Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach, ktoré budú stvárňovať symbol Spišského divadla, zlaté labute.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie
Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie

Spišské divadlo do konca 33. sezóny uvedie ešte jednu novinku

Spišské divadlo v Spišskej Novej Vsi už v aktuálnej 33. divadelnej sezóne uviedlo SD zatiaľ tri premiéry. Boli to kabaret s piesňami legendárnej francúzskej šansoniérky Edith, komédia Okuliare Eltona Johna a inscenácia Šeptuchy. Tento umelecky najambicióznejší projekt sezóny v réžii Mariany Luteránovej získal nominácie na dva prestížne divadelné festivaly – Nová dráma v Bratislave a Dotyky a spojenia v Martine.

Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Nová dráma
Šeptuchy získali nominácie na prestížne festivaly.

Do konca sezóny pripravuje Spišské divadlo ešte premiéru poetickej komédie Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie v réžii Michala Spišáka.  

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »