Novinky

Spišské divadlo sa dnes lúči s komédiou Lá-á-á-ska

Hlavní protagonisti komédie Lá-á-á-ska Mikuláš Macala, Denisa Macalová Ďuratná a Marek Majeský s režisérom Michalom Spišákom. / Lá-á-á-ska / Spišské divadlo

Lá-á-á-ska na doskách Spišského divadla končí. Ironická komédia za obdobie 13 mesiacov zabavila viac ako 5 000 divákov a stala sa najnavštevovanejším predstavením pre dospelých divákov v roku 2023.

Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, po 13 mesiacoch pripravilo derniéru obľúbenej komédie Lá-á-á-ska. Skvelú inscenáciu, ktorá do Spišskej Novej Vsi priviedla aj známeho herca Mareka Majeského, videlo už viac ako 5 000 návštevníkov. Komédia bola najnavštevovanejším predstavením pre dospelých divákov v roku 2023.

Iskrivá komédia s excelentným hosťom

Slávna iskrivá komédia, ktorá je najúspešnejšou hrou amerického dramatika Murraya Schisgala, mala svetovú premiéru v Londýne v roku 1963 a nikdy natrvalo nezmizla zo svetového divadelného repertoáru.

Spišské divadlo / Lá-á-á-ska
Hlavní protagonisti komédie Lá-á-á-ska Mikuláš Macala, Denisa Macalová Ďuratná a Marek Majeský. Autor: Pavol Furik, Spišské divadlo

Autor chcel, aby sa diváci zamysleli nad pojmami ako cit, vernosť, zmysel života, ktoré sa v našich životoch často stávajú len prázdnymi frázami. Trojica hlavných postáv – manipulátor Milt, hypochonder Harry a Ellen, ktorá je chvíľu manželkou Milta a chvíľu manželkou Harryho, hľadá to, čo všetci – lásku, porozumenie a šťastie. Autor s veľkou iróniou pozerá na modelové vzťahové situácie medzi mužom a ženou, zidealizovanú zamilovanosť aj všedný manželský život. Prepletený ľúbostný trojuholník ukazuje, že nič nie je také, ako si vysnívame. Otázkou je, či sa hlavní hrdinovia napokon dočkajú lásky. V komédii sa divákom predstavili domáci herci Denisa Macalová Ďuratná ako Ellen a Mikuláš Macala ako večne chorý Harry. Úlohu manipulátora Milta stvárnil vynikajúci slovenský herec Marek Majeský.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Slovensko festivalov (17/2024) / Allegretto Žilina
Kam za kultúrou? Slovensko plné festivalov, koncertov i podujatí (17/2024)

Lá-á-á-ska - najpopulárnejšie predstavenia roka 2023

Inscenáciu, ktorú preložil Miloš Ruppeldt, pre Spišské divadlo začiatkom roka 2023 naštudoval režisér Michal Spišák a hudbu zložil Slavo Solovic. Dramaturgom predstavenia je Michal Babiak, scénu a kostýmy navrhli bratia Jaroslav a Miroslav Daubravovci. Lá-á-á-ska, ktorá občas zamáva každým, mala premiéru 20. januára 2023, o čom sme vás aj vtedy informovali. Spišské divadlo za 13 mesiacov ponúklo návštevníkom spolu 24 repríz tohto predstavenia. Derniéra je naplánovaná na 22. apríla. O deň neskôr je pripravené bonusové predstavenie pre seniorov, ktorí si túto komédiu mimoriadne obľúbili. 

Hlavní protagonisti komédie Lá-á-á-ska Mikuláš Macala, Denisa Macalová Ďuratná a Marek Majeský s režisérom Michalom Spišákom. / Lá-á-á-ska / Spišské divadlo
Hlavní protagonisti komédie Lá-á-á-ska Mikuláš Macala, Denisa Macalová Ďuratná a Marek Majeský s režisérom Michalom Spišákom.

Spišské divadlo v Spišskej Novej Vsi s činohernou a alternatívnou scénou a dvoma hracími priestormi uviedlo v aktuálnej 33. divadelnej sezóne zatiaľ tri premiéry. Inscenáciu Šeptuchy, nominovanú na festival Nová dráma / New Drama, ďalej kabaret s piesňami legendárnej francúzskej šansoniérky Edith, a komédiu Okuliare Eltona Johna. Do konca sezóny pripravuje divadlo ešte premiéru poetickej komédie Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie v réžii Michala Spišáka.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zlatá labuť / Spišské divadlo
V Spišskom divadle vrcholia prípravy na udeľovanie divadelných ocenení Zlatá labuť

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Foto: Pavol Furik, Spišské divadlo 

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »