Novinky

Kam na kultúru vo veľkonočnom týždni

Kam na kultúru vo veľkonočnom týždni

Pomaly je tu nový týždeň. Okrem toho, že prináša sviatočné dni – či už svätíte jar alebo Veľkú noc v kresťanskom pohľade, sú jeho súčasťou aj mnohé kultúrne podujatia. Z programu vyberáme niekoľko z nich. A opäť z rôznych častí Slovenska. Kam za kultúrou vo veľkonočnom týždni?

Ako každý týždeň, tak aj tento raz nemôže chýbať redakčný výber Kam za kultúrou. Tzv. veľký týždeň prináša so sebou niekoľko veľkonočných koncertov. Ducha kresťanskej Veľkej noci prinášajú už koncerty od 7. apríla 2022. Vo veľkonočnom týždni bude ponuka menšia. Atmosféru priblíži dvojica veľkonočných koncertov v Bratislave i v Košiciach, ako o tom informujeme TU. Preto sa tento raz bude väčšmi orientovať na výtvarné umenie. Navštívime viaceré nové výstavy a neopomenieme ani staršie.

Bratislava vo veľkonočnom týždni s Haydnom i barokovými dielami

Aj dnes začneme v Bratislave a na západnom Slovensku. Na Kvetnú nedeľu uvedie svoj veľkonočný koncert Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela. Slovenská filharmónia si popoludňajším koncertom v Katedrále sv. Martina pripomenie 290. výročie narodenia skladateľa Josepha Haydna. Uskutoční sa v rámci cyklu Hudba v chrámoch. Zaznie na ňom jeho veľkonočná kompozícia Sedem posledných slov Ježiša Krista na kríži v orchestrálnej podobe. V utorok 12. apríla bude v Malej sále Slovenskej filharmónii patriť Veľkonočnému koncertu Solamente naturali (Miloš Valent, umelecký vedúci). Ponesie sa v barokovom duchu a privíta sólistov tenoristu Matúša Šimku a basistu Matúša Trávnička. Uvedú na ňom diela skladateľov 17. a 18. storočia Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Davida Heinichena a Jana Dismasa Zelenku. Veľkonočný program je výsledkom skúmania historických dokumentov a objavovania diel starých majstrov, ktorým sa umelecký vedúci súboru Miloš Valent neúnavne a systematicky venuje.

Pestrý výber výstav na západnom Slovensku

Pre tento týždeň vyberáme niekoľko výstavných tipov. Nezabudnite s deťúrencami zájsť do BIBIANY. Z akej ponuky si môžete vybrať, sa dozviete TU. Fanúšikovia výtvarného umenia môžu navštíviť v ZOYA Gallery na Ventúrskej ulici čerstvo otvorenú výstavu TIENE A FARBY. Na svoje si prídu najmä milovníci histórie. V Pálffyho paláci nájdete zaujímavú výstavu SCHERZOVCI. REŠTAUROVANIE RODINNÉHO PORTRÉTU. Trojicu výročí Jana Amosa Komenského si pripomeniete na novej výstave LABYRINT SVETA v Univerzitnej knižnici v Bratislave. S deadlinom len do 11. apríla neopomeňte navštíviť pomaly končiacu výstavu AKTÍVNA ZÓNA – OBRAZ, PRIESTOR, PERSPEKTÍVA v Slovenskej národnej galérii. Slovenské národné múzeum ponúka nielen výstavu o MÁRII TERÉZII A PÁLFFYOVCOCH Z ČERVENÉHO KAMEŇA, ale aj ďalšie výstavy.

Ako sa žilo za Rimanov a za Keltov?

Milovníkov antickej doby pozýva výstava RIMANIA A SLOVENSKO v SNM – Historickom múzeu. Archeologicko-historická výstava rozpráva o dejinách územia Slovenska v 1. až 4. storočí, kedy sa nachádzalo v susedstve Rímskej ríše a z malej časti bolo jej priamou súčasťou. Poukazuje na problematiku archeologických a historických prameňov, archeologický výskum a dejiny výskumu rímskej doby na Slovensku. Výstava zdôrazňuje význam rímskej doby na našom území, ktoré ako priestor na hranici bolo pozoruhodným stretom dvoch odlišných kultúr – rímskej a germánskej. PS. Navštíviť ju môžete do 30.6.2022.

Kelti z Bratislavy / SNM / Kam na výstavu
Kelti z Bratislavy. Zdroj: SNM

Výstava KELTI Z BRATISLAVY ponúka návštevníkom pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, keď žili na území mesta. Rovnomerná výstava sa konala recipročne v júli 2016 v talianskej Perugii. Okrem početných nálezov (napr. pokladov mincí) a zaujímavého poňatia výstavy majú návštevníci možnosť vidieť v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr.

Nielen za Warholom do ZOYA Museum

Ďalšou zaujímavou výstavou, tento raz pre milovníkov výtvarného umenia, je výstava MÔJ SVET. Predstavuje portfólio otca pop artu Andyho Warhola, Flowers i svieže diela Daniela Bidenicu, ktorý tu vystavuje po prvý raz.

Môj svet
Môj svet / Zoya Museum. Zdroj: Zoya Museum

Za temným príbehom do Serede

V Seredi máme tip výstavu ŽIDOVSKÝ KÓDEX. TEMNÝ PRÍBEH HISTÓRIEMúzeu holokaustu. Výstava dokumentuje zásah zákonov, vládnych nariadení či vyhlášok do každodenného života židovského obyvateľstva, vrátane obmedzenia ich občianskych, náboženských, spoločenských a osobných práv. O výstave sme už informovali TU.

Tip pre Myjavu

Ďalším tipom je výstava HISTÓRIA NA PLAGÁTE, PLAGÁT V HISTÓRII v Múzeum Slovenských národných rád v priestoroch SNM – Múzea SNR v Myjave. Zachytáva význam a zrod moderného plagátu. Je aj svedectvom o tom, že úmyslom šíriteľov informácií nemusí byť vždy len informovanie, ale neraz raz upevnenie moci či finančný zisk.

Dve výstavy v Tríbečskom múzeu

Ak budete v Topoľčanoch alebo v okolí, odporúčame Vám dve výstavy v Tríbečskom múzeu. Prvou z nich je nová výstava PECUNIA NON OLET (Peniaze nesmrdia). Dozviete sa na nej, že funkciu najstaršieho platidla plnili rôzne druhy kvalitnej kamennej suroviny a z nej vyrobené nástroje. Neskôr boli obľúbené aj stredomorské mušle. Vynález bronzu pri výmene postupne nahrádzal kamenné platidlá. Od polovice 8.storočia pred n. l. do vývinu naturálnych peňazí vstúpilo železo. A výstava iba pri minciach nezostáva.

Pecunia Non Olet / Tríbečské múzeum / Kam na výstavu
Pecunia Non Olet. Zdroj: Tríbečské múzeum

Druhou v tomto múzeu je výstava REMESLO ČIERNE I ZLATÉ. Prvé remeselnícke cechy vznikali v priebehu 14. storočia. Vnútorný život cechov sa riadil cechovými stanovami, tzv. artikulami. Cechy chránili svojich členov pred konkurenciou i záujmy majstrov pred tovarišmi a učňami. Regulovali tiež predaj a kúpu výrobkov. Návštevník sa zoznámi ako to na našom území s cechmi a živnosťami bolo a môže si porovnať so súčasnosťou.

Remeslo Čierne i Zlaté / Kam na výstavu vo veľkonočnom týždni
Remeslo čierne i zlaté. Zdroj: Tríbečské múzeum

Kam vo veľkonočnom týždni na strednom Slovensku

SNM – Historické múzeumSNM – Múzeá v Martine pripravili výstavu o osobnosti, živote a diele Martina Benku (*1888, +1971) pri príležitosti 130. výročia umelcovho narodenia. Benka svojím dielom položil základné piliere slovenskej výtvarnej kultúry. Svoj život zasvätil estetike a kultivovaniu slovenského prostredia. Výstava predstavuje mnoho stránok z jeho osobnosti a rozmanitej tvorby.

Martin Benka / SNM
Výstava venovaná Martinovi Benkovi. Zdroj: SNM

Historická a architektonická pamiatka Žiliny Budatínsky hrad je našim ďalším tipom na voľné dni budúceho týždňa. V minulosti patril medzi vodné hrady, chránené tokom riek a vodnými priekopami. V 18. storočí hrad stratil funkciu pevnosti a na zvyškoch opevnenia postavili barokovo – klasicistický kaštieľ.

AllegrettoZilina2022

Kto má rád jánošíkovskú tradíciu, máme tip na návštevu stálej expozície Považského múzea v Žiline JÁNOŠÍK A TERCHOVÁ v budove Obecného úradu v Terchovej. Návštevník sa dozvie o dejinách obce Terchová, ale aj dôležité historické fakty zo života, zbojníčenia a popravy Juraja Jánošíka. Dobové exponáty mu priblížia hudobný folklór, salašníctvo, ľudovú architektúru a spôsob bývania v drevenici v minulosti.

Úspešná výstava z Východoslovenského múzea prišla do Bytče

Ďalšou zaujímavou výstavou Považského múzea je výstava REMESLO MÁ MODRÉ DNO v Sobášnom paláci v Bytči. Venuje sa vývoju remesla modrotlače na našom území od 18. storočia. Súčasťou výstavy je aj tvorba módnych dizajnérok Jany GavalcovejMišeny Juhász.

Východné Slovensko s koncertom i výstavami aj vo veľkonočnom týždni

Veľkonočný koncert Štátnej filharmónie Košice ovládne Dom umenia ovládne večer na Zelený štvrtok (14.4.). Košickí filharmonici sa predstavia pod taktovkou svojho šéfdirigenta, Roberta Jindru. Otvorí ho Kúzlo Veľkého piatku, orchestrálna medzihra Richarda Wagnera. Druhá časť bude patriť unikátnej rarite. Tou je Sedem slov Kristových na kríži Césara Francka. César Franck napísal toto dielo v roku 1859, no počas jeho života ho nikdy neuviedli.

Do Štátnej filharmónie Košice sa chodí aj na výstavu

O tom, že do Domu umenia Štátnej filharmónie Košice sa nechodí iba za hudbou, svedčí aj krátkodobá výstava Karol Plicka. Východoslovenské múzeum v Košiciach si ňou pripomína svoje 150. výročie. Zároveň aj osobnosť a dielo Karola Plicku. Tento etnograf, fotograf, filmár, spisovateľ a muzikant je neodmysliteľne spätý s históriou Košíc a Východoslovenským múzeom. Inšpiroval sa predovšetkým slovenskou ľudovou kultúrou a kultúrnym dedičstvom. Počas svojich ciest po Slovensku fotoaparátom a kamerou dokumentoval krajinu, ľudovú architektúru, život, prácu a zvyky obyvateľov rôznych historických regiónov.

Výstava Karol Plicka / Východoslovenské múzeum, Štátna filharmónia Košice
K výstave Karol Plicka. Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Komornú výstavu pripravilo múzeum v spolupráci s Kinom ÚsmevŠtátnou filharmóniou Košice. Návštevníkom ponúkne aj možnosť nahliadnuť do poetických obrazov Karola Plicku a ľudovej kultúry na Slovensku v 20. rokoch 20. storočia. Výstavu otvoria 13. apríla 2022 a potrvá do 25. apríla 2022.

Za hodnotnou zbierkou Márie Spoločníkovej

Mária Spoločníková / VSG

Pre Košičanov máme tip na Predaukčnú výstavu diel výtvarného umenia a starožitností zo zbierky Márie Spoločníkovej. Reštaurátorka Mária Spoločníková (1926 – 2021) zanechala po sebe rozsiahlu pozostalosť v podobe umeleckej zbierky. Pozostáva zo sakrálneho, ľudového, úžitkového a výtvarného umenia. Nájdu sa v nej aj vzácne práce Miloša Alexandra Bazovského či Konštantína Köváriho Kačmarika. A práve túto zbierku má návštevník výstavy možnosť vidieť.

V Levoči o osobnosti biskupa i umelca v jednom

V Spišskom múzeu v Levoči nájdete ďalšiu mimoriadne zaujímavú výstavu ŽIGMUND BUBICS – BISKUP, UMELEC, DONÁTOR. Múzeum ju prichystalo v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach a kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja. Rozpráva o košickom biskupovi Žigmundovi Bubicsovi. Bol nielen významným cirkevným hodnostárom v Košiciach, ale aj umelcom a mecenášom. Hoci nemal akademické vzdelanie vo výtvarnom umení, jeho diela znesú porovnanie s tvorbou akademickej školy polovice 19. storočia. Venoval sa krajinomaľbe a zátišiu.

SNM / Veľká noc na Betliari

Na Veľkú noc do Betliara

SNM – Múzeu Betliar stoja za návštevu nielen stále expozície. Zaujíma Vás bytová kultúra uhorskej aristokracie v 18. a 19. storočí či exotické trofeje? Tak jeho návštevou sa trafíte presne. Okrem toho sa aj s deťmi môžete v rámci podujatia VEĽKÁ NOC V KAŠTIELI zúčastniť tvorivej dielne, navštíviť remeselnícky jarmok či si pozrieť výstavu zvierat.

 Zdroj: GMB, SNM, ŠfK, SF, Tríbečské múzeum, Považské múzeum

2 thoughts on “Kam na kultúru vo veľkonočnom týždni

Comments are closed.

Slovenská filharmónia
Culture Divadlo Eventy Hudba News PR

Slovenská filharmónia mieri do košickej opery a aj na Allegretto

Slovenská filharmónia mieri do Košíc aj Žiliny. Jej umelecké telesá vystúpia koncom týždňa v košickej Opere aj na festivale Allegretto Žilina.

Read More
Stará radnica
Architektúra Cestovanie Community Culture História News Odporúčame Reportáž

Bratislava pod lupou: Stará radnica plná podnetov

Seriál „Bratislava pod lupou“ pokračuje návštevou historickej radnice na Hlavnom námestí. Stará radnica je architektonickým klenotom a prekypuje zaujímavosťami. Poznáte ich?

Read More
Štátna filharmónia Košice (ŠfK) - Vianočný koncert
Culture Hudba Koncerty News PR

Konzervatoristi z Timonky koncertujú s košickými Filharmonikmi

Konzervatoristi z konzervatória na Timonovej ulici si nielen prejdu celým skúšobným procesom, ale si aj s košickými filharmonikmi zahrajú.

Read More
Translate »