Novinky

Do SNG na výstavu Aktívna zóna

Aktívna zóna / SNG

Ďalšou pomaly končiacou je edukačná výstava Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva. Návštevníci SNG je nájdu v Esterházyho paláci v Bratislave.

Výstava Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva v Slovenskej národnej galérii je edukačným priestorom pre návštevníkov bez rozdielu veku. Tematizuje prítomnosť, či naopak, absenciu perspektívy v rôznych dielach rozličných období dejín výtvarného umenia. Predstavuje princípy lineárnej, farebnej a vzdušnej perspektívy, vytvárania hĺbky prekrývaním objektov a princíp priestorových plánov. Rozširuje tak ponuku redakčných tipov, kam za kultúrou.

Hĺbka obrazu a dojem trojrozmernosti

Zóna je priestorom pre návštevníkov, ktorí radi objavujú, experimentujú a chcú sa dozvedieť viac o zaujímavých témach z výtvarného umenia. Spája interakciu, nové poznatky, zábavu a oddych s originálmi diel výtvarného umenia, ktoré inštaláciami komentujú a vysvetľujú. Tematickú Zónu s názvom Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva venovali technikám a princípom, vďaka ktorým umelci dokážu docieliť dojem hĺbky v dvojrozmernom, čiže plochom obraze. Novšie spôsoby narábania s hĺbkou obrazu prináša technika stereoskopu či práca s dojmom trojrozmernosti v abstrakcii len na základe geometrických pravidiel teórie perspektívy.

Aktívna zóna - obraz, priestor, perspektíva ponúka návštevníkovi vizualizáciu

Každý z princípov objasňuje edukatívne praktické inštalácie, umožňujúce návštevníkom samostatne preskúmať konkrétne témy a vizualizovať zákonitosti tvorby priestoru v obraze. Jednotlivé princípy ukazujú na origináloch zo zbierok Slovenskej národnej galérie. Sú medzi nimi diela autorov Ľudovíta Fullu, Ester Šimerovej-Martinčekovej, Franza Antona Maulbertscha, Eugena Lehotského a iných.

Výstavu dopĺňa aj krátke nahliadnutie do teoretickej literatúry o perspektíve pre maliarov. Ponúka aj efektnú vizualizáciu týchto princípov na príklade stropnej fresky Nanebovzatia Panny Márie, realizovanej na kupole katedrály v maďarskom Váci.

 

Zdroj: Slovenská národná galéria

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »