Ďalšou pomaly končiacou je edukačná výstava Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva. Návštevníci SNG je nájdu v Esterházyho paláci v Bratislave.
Výstava Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva v Slovenskej národnej galérii je edukačným priestorom pre návštevníkov bez rozdielu veku. Tematizuje prítomnosť, či naopak, absenciu perspektívy v rôznych dielach rozličných období dejín výtvarného umenia. Predstavuje princípy lineárnej, farebnej a vzdušnej perspektívy, vytvárania hĺbky prekrývaním objektov a princíp priestorových plánov. Rozširuje tak ponuku redakčných tipov, kam za kultúrou.
Hĺbka obrazu a dojem trojrozmernosti
Zóna je priestorom pre návštevníkov, ktorí radi objavujú, experimentujú a chcú sa dozvedieť viac o zaujímavých témach z výtvarného umenia. Spája interakciu, nové poznatky, zábavu a oddych s originálmi diel výtvarného umenia, ktoré inštaláciami komentujú a vysvetľujú. Tematickú Zónu s názvom Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva venovali technikám a princípom, vďaka ktorým umelci dokážu docieliť dojem hĺbky v dvojrozmernom, čiže plochom obraze. Novšie spôsoby narábania s hĺbkou obrazu prináša technika stereoskopu či práca s dojmom trojrozmernosti v abstrakcii len na základe geometrických pravidiel teórie perspektívy.
Aktívna zóna - obraz, priestor, perspektíva ponúka návštevníkovi vizualizáciu
Každý z princípov objasňuje edukatívne praktické inštalácie, umožňujúce návštevníkom samostatne preskúmať konkrétne témy a vizualizovať zákonitosti tvorby priestoru v obraze. Jednotlivé princípy ukazujú na origináloch zo zbierok Slovenskej národnej galérie. Sú medzi nimi diela autorov Ľudovíta Fullu, Ester Šimerovej-Martinčekovej, Franza Antona Maulbertscha, Eugena Lehotského a iných.
Výstavu dopĺňa aj krátke nahliadnutie do teoretickej literatúry o perspektíve pre maliarov. Ponúka aj efektnú vizualizáciu týchto princípov na príklade stropnej fresky Nanebovzatia Panny Márie, realizovanej na kupole katedrály v maďarskom Váci.
Zdroj: Slovenská národná galéria