Novinky

Do SNG na výstavu Aktívna zóna

Aktívna zóna / SNG

Ďalšou pomaly končiacou je edukačná výstava Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva. Návštevníci SNG je nájdu v Esterházyho paláci v Bratislave.

Výstava Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva v Slovenskej národnej galérii je edukačným priestorom pre návštevníkov bez rozdielu veku. Tematizuje prítomnosť, či naopak, absenciu perspektívy v rôznych dielach rozličných období dejín výtvarného umenia. Predstavuje princípy lineárnej, farebnej a vzdušnej perspektívy, vytvárania hĺbky prekrývaním objektov a princíp priestorových plánov. Rozširuje tak ponuku redakčných tipov, kam za kultúrou.

Hĺbka obrazu a dojem trojrozmernosti

Zóna je priestorom pre návštevníkov, ktorí radi objavujú, experimentujú a chcú sa dozvedieť viac o zaujímavých témach z výtvarného umenia. Spája interakciu, nové poznatky, zábavu a oddych s originálmi diel výtvarného umenia, ktoré inštaláciami komentujú a vysvetľujú. Tematickú Zónu s názvom Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva venovali technikám a princípom, vďaka ktorým umelci dokážu docieliť dojem hĺbky v dvojrozmernom, čiže plochom obraze. Novšie spôsoby narábania s hĺbkou obrazu prináša technika stereoskopu či práca s dojmom trojrozmernosti v abstrakcii len na základe geometrických pravidiel teórie perspektívy.

Aktívna zóna - obraz, priestor, perspektíva ponúka návštevníkovi vizualizáciu

Každý z princípov objasňuje edukatívne praktické inštalácie, umožňujúce návštevníkom samostatne preskúmať konkrétne témy a vizualizovať zákonitosti tvorby priestoru v obraze. Jednotlivé princípy ukazujú na origináloch zo zbierok Slovenskej národnej galérie. Sú medzi nimi diela autorov Ľudovíta Fullu, Ester Šimerovej-Martinčekovej, Franza Antona Maulbertscha, Eugena Lehotského a iných.

Výstavu dopĺňa aj krátke nahliadnutie do teoretickej literatúry o perspektíve pre maliarov. Ponúka aj efektnú vizualizáciu týchto princípov na príklade stropnej fresky Nanebovzatia Panny Márie, realizovanej na kupole katedrály v maďarskom Váci.

 

Zdroj: Slovenská národná galéria

Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023
Culture News Odporúčame Podujatia PR Výtvarné umenie

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023.

Read More
Slovenská filharmónia
Culture News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia prináša abonentku na klasiku

Najlepšie miesta za najlepšie ceny. Klasická alebo na mieru – abonentka na klasiku sa oplatí. Pozrite, čo prináša Slovenská filharmónia…

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Translate »