Do SNG na výstavu Aktívna zóna

Aktívna zóna / SNG

Ďalšou pomaly končiacou je edukačná výstava Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva. Návštevníci SNG je nájdu v Esterházyho paláci v Bratislave.

Výstava Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva v Slovenskej národnej galérii je edukačným priestorom pre návštevníkov bez rozdielu veku. Tematizuje prítomnosť, či naopak, absenciu perspektívy v rôznych dielach rozličných období dejín výtvarného umenia. Predstavuje princípy lineárnej, farebnej a vzdušnej perspektívy, vytvárania hĺbky prekrývaním objektov a princíp priestorových plánov. Rozširuje tak ponuku redakčných tipov, kam za kultúrou.

Hĺbka obrazu a dojem trojrozmernosti

Zóna je priestorom pre návštevníkov, ktorí radi objavujú, experimentujú a chcú sa dozvedieť viac o zaujímavých témach z výtvarného umenia. Spája interakciu, nové poznatky, zábavu a oddych s originálmi diel výtvarného umenia, ktoré inštaláciami komentujú a vysvetľujú. Tematickú Zónu s názvom Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva venovali technikám a princípom, vďaka ktorým umelci dokážu docieliť dojem hĺbky v dvojrozmernom, čiže plochom obraze. Novšie spôsoby narábania s hĺbkou obrazu prináša technika stereoskopu či práca s dojmom trojrozmernosti v abstrakcii len na základe geometrických pravidiel teórie perspektívy.

Aktívna zóna - obraz, priestor, perspektíva ponúka návštevníkovi vizualizáciu

Každý z princípov objasňuje edukatívne praktické inštalácie, umožňujúce návštevníkom samostatne preskúmať konkrétne témy a vizualizovať zákonitosti tvorby priestoru v obraze. Jednotlivé princípy ukazujú na origináloch zo zbierok Slovenskej národnej galérie. Sú medzi nimi diela autorov Ľudovíta Fullu, Ester Šimerovej-Martinčekovej, Franza Antona Maulbertscha, Eugena Lehotského a iných.

Výstavu dopĺňa aj krátke nahliadnutie do teoretickej literatúry o perspektíve pre maliarov. Ponúka aj efektnú vizualizáciu týchto princípov na príklade stropnej fresky Nanebovzatia Panny Márie, realizovanej na kupole katedrály v maďarskom Váci.

 

Zdroj: Slovenská národná galéria

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »