Do SNG na výstavu Aktívna zóna

Aktívna zóna / SNG

Ďalšou pomaly končiacou je edukačná výstava Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva. Návštevníci SNG je nájdu v Esterházyho paláci v Bratislave.

Výstava Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva v Slovenskej národnej galérii je edukačným priestorom pre návštevníkov bez rozdielu veku. Tematizuje prítomnosť, či naopak, absenciu perspektívy v rôznych dielach rozličných období dejín výtvarného umenia. Predstavuje princípy lineárnej, farebnej a vzdušnej perspektívy, vytvárania hĺbky prekrývaním objektov a princíp priestorových plánov. Rozširuje tak ponuku redakčných tipov, kam za kultúrou.

Hĺbka obrazu a dojem trojrozmernosti

Zóna je priestorom pre návštevníkov, ktorí radi objavujú, experimentujú a chcú sa dozvedieť viac o zaujímavých témach z výtvarného umenia. Spája interakciu, nové poznatky, zábavu a oddych s originálmi diel výtvarného umenia, ktoré inštaláciami komentujú a vysvetľujú. Tematickú Zónu s názvom Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva venovali technikám a princípom, vďaka ktorým umelci dokážu docieliť dojem hĺbky v dvojrozmernom, čiže plochom obraze. Novšie spôsoby narábania s hĺbkou obrazu prináša technika stereoskopu či práca s dojmom trojrozmernosti v abstrakcii len na základe geometrických pravidiel teórie perspektívy.

Aktívna zóna - obraz, priestor, perspektíva ponúka návštevníkovi vizualizáciu

Každý z princípov objasňuje edukatívne praktické inštalácie, umožňujúce návštevníkom samostatne preskúmať konkrétne témy a vizualizovať zákonitosti tvorby priestoru v obraze. Jednotlivé princípy ukazujú na origináloch zo zbierok Slovenskej národnej galérie. Sú medzi nimi diela autorov Ľudovíta Fullu, Ester Šimerovej-Martinčekovej, Franza Antona Maulbertscha, Eugena Lehotského a iných.

Výstavu dopĺňa aj krátke nahliadnutie do teoretickej literatúry o perspektíve pre maliarov. Ponúka aj efektnú vizualizáciu týchto princípov na príklade stropnej fresky Nanebovzatia Panny Márie, realizovanej na kupole katedrály v maďarskom Váci.

 

Zdroj: Slovenská národná galéria

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Vianoce 2022 v Štátnej filharmónii Košice
Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Vianoce 2022 v košickej filke

Advent a Vianoce 2022 oslávite aj v košickej filke! V predvianočnom období pre svojich návštevníkov prichystali päticu atraktívnych adventno-vianočných koncertných stretnutí. Poďte sa pozrieť, čo vás čaká do Vianoc v košickom Dome umenia. Štátna filharmónia Košice pripravila pre svojich návštevníkov niekoľko rozmanitých vianočných podujatí. Aký bude Advent a Vianoce 2022 s košickou filkou? Decembrové dni […]

Read More
Translate »