Novinky

Kam za kultúrou v týždni od 18. do 24. apríla 2022

Kam za kultúrou v týždni od 18. do 24. apríla 2022

Keďže sa blížia sviatky Veľkej noci, prichádzame už skôr s prehliadkou Kam za kultúrou. Tento raz sa pozrieme na výber tipov na týždeň od 18. do 24. apríla 2022. Na svoje si prídu milovníci filmovej i klasickej hudby či výtvarného umenia.

Aj tento raz je tu nové pokračovanie série Kam za kultúrou. Čo sme pre vás vybrali na najbližšie posviatkové dni týždňa od 18. do 24. apríla 2022? Niekoľko divadelných tipov, koncert filmovej hudby v Slovenskej filharmónii, Štefana Margitu či viaceré tipy na výstavy.

Bratislava s klasickou shakespeerovskou komédiou

Opäť začneme v Bratislave.  Utorok po Veľkej noci praje v SND klasickej shakespeerovskej komédii, ktorú vo filmovom stvárnení preslávila Liz Taylorová a Richard Burton. V divadelnej podobe ožíva fraškovitá komédia SKROTENIE ZLEJ ŽENY pomerne často. V tej bratislavskej stvárňujú hlavné postavy Diana MórováTomáš Maštalír.

Skrotenie zlej ženy / Činohra SND
W. Shakespeare: Skrotenie zlej ženy v Činohre SND. Foto: Filip Vančo / Zdroj: SND
Štefan Margita / Oslava narodenín v SND v týždni od 18. do 24. apríla 2022
Svetoznámy tenorista slovenského pôvodu Štefan Margita. Zdroj: stefanmargita.com

Týždeň od 18. apríla prinesie aj koncert tenoristu

Priaznivcov slovenského tenoristu Štefana Margitu svetového mena, žijúceho v Českej republike poteší koncert už 20. apríla 2022. Stane sa tak na doskách Sály opery a baletu SND. Na programe KONCERT ŠTEFANA MARGITU sú slávne operné, operetné a muzikálové melódie. Zaznejú úryvky z Mozartovej opery Don Giovanni, Čajkovského Eugena Onegina či Donizettiho Lindy di Chamounix. Nebude chýbať ani slávne Libiamo z Verdiho Traviaty, Vilja Lied z Veselej vdovy či Modrá duša od Gejzu Dusíka. Ako hostka vystúpi vynikajúca sopranistka Simona Šaturová. Sprevádzať ich bude Orchester Opery SND pod taktovkou dirigenta Leoša Svárovského.

Slávne melódie svetového filmu v SF

Fanúšikov potešia slávne filmové melódie, ktoré sa Koncertnou sieňou Slovenskej filharmónie ponesú počas troch dní. Na programe koncertov 21. až 23. apríla sú slávne melódie z Hviezdnych vojen, Pirátov z Karibiku, Robina Hooda, Harryho Pottera či Schindlerovho zoznamu. Zaznie aj Pocta Johnovi Williamsovi k jeho 90-inám.

Krízu stredného veku majú aj muži

Zaujímavý program prinášajú aj iné bratislavské divadlá. Z programu Divadla Nová scéna je to tento raz nie až tak často uvádzaný titul  britského dramatika Petra Quittera. V sobotu 23.4.2022 zájdite do bratislavského Divadla Nová scéna. Zabavíte sa s chlapskou komédiou nielen o ženách. Komédia VÝSTUP s láskavým humorom rozpráva o mužoch v kríze stredného veku a zásadných témach s nadhľadom. Prináša smutno-smiešny svet, sebairóniu i podpichovanie kamarátov. Tí rekapitulujú vlastné životy, vzťahy a do budúcnosti hľadia s očakávaniami, nádejou a obavami. Je to oddychovka s trefnými bonmotmi a známymi situáciami v prekvapivých podobách.

Výstup / Divadlo Nová scéna
Marcel Ochránek, Pavol Plevčík a Martin Kaprálik v komédii Výstup. Foto: Jozef Barinka / Zdroj: Divadlo Nová scéna

Spielbergovo West Side Story zakončí Malackú hudobnú jar

Malacké kino prináša v nedeľu 24. apríla filmového spracovania slávneho broadwayského muzikálu West Side Story v rámci Malackého hudobného jara.  Podľa scenára Tonyho Kushnera film natočil oscarový režisér Steven Spielberg. Klasický príbeh lásky a rivality členov dvoch pouličných teenegerských gangov ožil na filmovom plátne v roku 2021. Bude to iste skvelý zážitok!

Naše tipy kam za kultúrou na strednom Slovensku v týždni od 18. apríla 2022

Teraz sa presunieme na stredné Slovensko. Štátna opera v Banskej Bystrici uvedie 20. apríla podvečer komorné podujatie s Patríciou MalovecDNEŠNÝ VEČER PATRÍ MNE. Je jedným z komorných podujatí, ktorými sa divákom predstavujú jednotlivé osobnosti Štátnej opery. Návštevníci tak môžu spoznať sólistov v neformálnej atmosfére. Nahliadnu do súkromia hlavnej protagonistky večera a dozvedia sa o jej aktivitách.  

Pre priaznivcov Pucciniho prichádza Štátna opera s inscenáciou TURANDOT. Pod taktovkou Igora Bullu  sa v piatok rozohrá dramatický, exotický ľúbostný príbeh. Patrí medzi veľké operné tituly. Je poslednou Pucciniho operou, ktorú však dokončil o niekoľko rokov neskôr do tejto podoby F. Alfan.

Reklama
AllegrettoZilina2022

Vitálne formy Juraja Gavulu

Milovníci výtvarného umenia namieria svoje kroky do Stredoslovenskej galérie. Teraz v apríli tu pribudla nová výstava. Prezentuje sochársku tvorbu Juraja Gavulu  s názvom VITÁLNE FORMY. Na jednej strane jeho tvorby stojí dokonalá znalosť kameňosochárskeho remesla a na druhej experimentálne možnosti. Okrem dokonalého opracovania kameňa, pracuje so sklom, drevom i bronzom. Gavula prepája tradičný kameň a sklo. Určujúcimi sú pre neho prírodné formy plné vitality, nechýbajú moderní abstraktné tvary či nová strojová estetika. Súčasťou výstavy sú aj fotografie, na ktorých zaznamenal procesy vzniku diel vo verejnom priestore po celom Slovensku.

Tipy kam za kultúrou na východnom Slovensku od 18. apríla 2022

Na východnom Slovensku sa oplatí zájsť do Levočského Spišského múzea na výstavu o košickom biskupovi Bubnicsovi. Prezentuje ho nielen ako historickú osobnosť, ale aj ako talentovaného umelca a veľkého podporovateľa umenia a vzdelanosti. Milovníkov grafiky očakáva Východoslovenská galéria na predĺženej výstave GRAFIKA – JEDNO MÉDIUM, o ktorej sme vás už informovali.  

Grafika – jedno médium / VSG
Z výstavy Grafika - jedno médium. Zdroj VSG

Do Štátnej filharmónie Košice na výstavu v týždni od 18. apríla

Tipom pre tých, ktorí nestihli v tzv. veľkom týždni navštíviť výstavu Karol Plicka, je opäť táto výstava. Spoločne ju pripravili Východoslovenské múzeumŠtátna filharmónia Košice. Takže, nenechajte si ujsť zaujímavú príležitosť navštíviť zaujímavú etnografickú výstavu o Karolovi Plickovi a jeho fotografickej tvorbe v priestoroch Štátnej filharmónie Košice.

Výstava Karol Plicka / Východoslovenské múzeum, Štátna filharmónia Košice
K výstave Karol Plicka. Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Unikátny dokument so živou hudbou s košickými filharmonikmi

Pri príležitosti 100. výročia Kina Úsmev a storočnice slovenského filmu uvádza Štátna filharmónia Košice celovečerný dokument Zem spieva. Zachytáva slovenské reálie 30-tych rokov. Autorom námetu a režisérom prvej slovenskej dokusnímky bol Karol Plicka. Dodnes ho môžeme považovať za majstrovské dielo. Poeticky zachytáva slovenskú krajinu a citlivo dokumentuje naše tradície. Dôležitou zložkou je hudba k filmu, ktorú napísal  skladateľ a dirigent František Škvor. Ten pracoval s motívmi typickými pre východné Slovensko. Priblížil tým hudobné tendencie a dokument povýšil na zvukové dielo. Projekt Zem spieva vznikol na objednávku Viva Musica! festivalu v roku 2017. Zaznie na koncerte v Dome umenia 22. apríla 2022. Košickí filharmonici sa predstavia pod taktovkou Martina Leginusa. Sólisticky sa predstaví tenorista Titusz Tóbisz. Sprevádzať ho bude tiež Spevácky zbor LÚČNICA s Elenou Matušovou, umeleckou vedúcou. Koncert sa realizuje podporou Audiovizuálneho fondu.

Zdroj: programové ponuky, tlačové správy SNM, VSM, VSG, SFK, SF, SND, DNS

2 thoughts on “Kam za kultúrou v týždni od 18. do 24. apríla 2022

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »