Novinky

Slovensko v znamení veľkonočných koncertov

Slovensko v znamení veľkonočných koncertov

Už tento týždeň začína slovenská hudobná scéna žiť veľkonočnou tematikou. Deje sa tak už vo viacerých metropolách Slovenska. V znamení veľkonočných koncertov je Bratislava, Žilina i Banská Bystrica. Nasledujúci týždeň sa k ním pridajú aj Košice.

Ochutnávky tohtoročných veľkonočných koncertov sa začínajú v predtermíne ešte pred Kvetnou nedeľou, ako sme už informovali TU. Zaznejú v podaní banskobystrickej Štátnej opery či Štátneho komorného orchestra. Na Kvetnú nedeľu ten svoj prináša do programu Slovenskej filharmónie SKO pod vedením Ewalda Danela. Ten žilinský sa vo štvrtok a v piatok dočká viacerých zmien. Aj budúci týždeň bude priať veľkonočným koncertom v Bratislave i v Košiciach.

Veľká noc štartuje v Žiline, ale s pozmeneným programom

Žilina v znamení veľkonočných koncertov

Tento týždeň prináša do Žiliny dvojicu veľkonočných koncertov. Tie sú na pláne 7. a 8. apríla o 19,00 hod. v Dome umenia Fatra. Pôvodne avizovali organizátori účasť vynikajúcich sólistov vrátane svetoznámeho husľového virtuóza Václava Hudečka. Ten svoju účasť z dôvodu náhlej indispozície odriekol. Zmena sa dotkne aj programu. Koncerty otvorí Predohra k opere Don Giovanni W. A. Mozarta. V podaní je jediného telesa mozartovského typu zárukou výnimočného zážitku. ŠKO Žilina si pod taktovkou Olivera Dohnányiho pripomenie aj 290. výročie Haydnovho narodenia. Stane sa tak prostredníctvom Klavírneho koncertu D dur. Sólistom tu bude klavirista Ivan Gajan.

Pôstno-veľkonočný ráz vďaka Beethovenovmu oratóriu

Na oboch koncertoch uvedie tiež aj očakávané veľkolepé jediné oratórium Ludwiga van Beethovena Kristus na Olivovej hore. To sa z času na čas objavuje v programoch veľkonočných koncertov doma i v zahraničí. Minulý rok zaznelo v Slovenskej filharmónii v podaní excelentných sólistov – Mariany Sajko, Petra Mikuláša a Pavla Bršlíka. Posledný menovaný sa po boku Elsy Dreisig a Davida Soara podieľal aj na najnovšej live nahrávke tohto oratória. To z produkcie London Symphony Orchestra vyšlo v roku 2020.

Beethovenove oratórium plánoval Štátny komorný orchester v Žiline uviesť ešte v roku 2020, taktiež počas Beethovenovho roka. Ale pre pandémiu ho uvedie až teraz. Postavu Krista stvárni tenorista Jozef Gráf. Part anjela Serafa odspieva sopranistka Martina Masaryková a Petra basista  Matúš Trávniček. Predstaví sa tu tiež Miešaný chrámový zbor Ad una corda (Marián Šipoš, zbormajster). Novinkou bude projekcia s kompletným prekladom textu oratória na umocnenie umeleckého zážitku.

Veľkonočný koncert v Banskej Bystrici bude s Mozartom

V Banskej Bystrici sa v Katedrále sv. Františka Xaverského uskutoční v sobotu 9.4.2022 o 19,30 hod. Veľkonočný koncert. Na jeho programe je mozartovský repertoár v podaní sólistov, zboru a orchestra Štátnej opery. Účinkujú Michaela Várady, Michaela Šebestová, Dušan ŠimoIvan Zvarík. Pod taktovkou Igora Bullu zaznie Exsultate jubilate a Requiem d mol.

Bratislava v znamení veľkonočných koncertov

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR) pripravuje v piatok 8. apríla mimoriadny koncert sezóny 2021/2022. Uvedie dielo Antonína Dvořáka Requiem – zádušná omša pre sóla, zbor a orchester b mol, op. 89.

Veľkonočný koncert banskobystrickej Štátnej opery

Myšlienkovo hlboké dielo zaznie pod taktovkou šéfdirigenta SOSR Ondreja Lenárda vo Veľkom koncertnom štúdiu SRo. Hostiť bude Bratislava Český filharmonický zbor Brno. Sólové party zaznejú v interpretácií popredných umelcov Evy Hornyákovej (soprán), Terézie Kružliakovej (mezzosoprán), Richarda Sameka (tenor) a Petra Mikuláša (bas).

Dvořákovo Requiem poteší aj poslucháčov Rádia Devín

Toto veľkolepé vokálno-inštrumentálne dielo je dôkazom skladateľovho pravdivého svedectva o vzťahu k Bohu. Dvořák rozdelil liturgický text na dve časti. Prvá časť ponúka obraz Posledného súdu. Má osem častí a prekypuje úprimným smútkom. Druhá časť diela pozostáva z piatich častí. Tieto už prinášajú atmosféru útechy a zmierenia. Každú časť svojho Requiem skoncipoval Dvořák ako kompozičný prúd hudby bez uzavretých zborových alebo sólových kusov. Na procese hudobného diela sa tak rovnocenne podieľajú orchester, zbor a sólisti. Naživo si ho budú môcť vypočuť aj poslucháči vo vysielaní Rádia Devín so začiatkom o 19.00 hod.

Kvetná nedeľa pripomenie Haydnovo výročie

Veľkonočný koncert sa chystá v Bratislave až na Kvetnú nedeľu. Slovenská filharmónia s popoludňajším koncertom v Katedrále sv. Martina si pripomenie 290. výročie narodenia skladateľa Josepha Haydna. Ten zanechal svoje stopy aj v kultúrnom živote starého Prešporka. Dramaturgicky naladí prítomných na vstup do tzv. Veľkého týždňa. Zaznie na ňom veľkonočná kompozícia Josepha Haydna Sedem posledných slov Ježiša Krista na kríži. Často sa cez veľkonočné sviatky dostáva aj do vysielania verejnoprávnej televízie, a tak je mnohým známa.  Prvý veľkonočný koncert Slovenskej filharmónie sa začína o 15:00 hod. v niekdajšom korunovačnom chráme uhorských kráľov. Predstaví sa ňom Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela.

Baroková Veľká noc v Slovenskej filharmónii

Utorok 12. apríla bude v Malej sále Slovenskej filharmónii patriť ďalšiemu veľkonočnému koncertu. Predstaví sa na ňom Solamente naturali (Miloš Valent, umelecký vedúci). Neprekvapí, že sa jeho program ponesie v barokovom duchu. Zaznejú diela skladateľov 17. a 18. storočia. Publikum si vypočuje  Lamentácie k Veľkej noci z tvorby Johanna Davida Heinichena a Jana Dismasa Zelenku. Uvedú tiež dve diela Johanna Sebastiana Bacha. Sólisticky sa v nich predstavia tenorista Matúš Šimko a basista Matúš Trávniček.

Košice v znamení Veľkej noci až na Zelený štvrtok

Veľkonočný koncert Štátnej filharmónie Košice je na pláne cez veľký týždeň. Dom umenia ovládne večer na Zelený štvrtok (14.4.). Košickí filharmonici sa predstavia pod taktovkou svojho šéfdirigenta, Roberta Jindru. Otvorí ho Kúzlo Veľkého piatku, orchestrálna medzihra Richarda Wagnera.

Druhá časť bude patriť unikátnej rarite. Tou je Sedem slov Kristových na kríži Césara Francka. César Franck napísal toto dielo v roku 1859 a počas jeho života ho nikdy neuviedli. Jeho partitúru objavili až v roku 1955, keď rukopis skladby získala Univerzita v Liège od súkromného zberateľa.

Mimoriadne dielo v každom ohľade

Hlboko precítené árie tu skladateľ spracoval v opernom duchu. Zborové pasáže starostlivo a precízne vymodeloval. Poznáme viacero zhudobnení Siedmych posledných slov, či už od Schütza alebo Haydna. Franck vo svojej bohato štruktúrovanej skladbe vytvoril hudobný komentár k Ježišovým slovám. Spravil tak nielen z úryvkov zo Starého a Nového zákona, ale aj z častí nápevu Stabat Mater (Stála Matka bolestivá).

Vo svojom prenesení latinského textu do hudby použil bohatú paletu kompozičných prvkov. Sú to ansámbly rôznej veľkosti, vzrušujúcu inštrumentáciu, formovú rozmanitosť a sofistikované harmónie. Dielo prináša lamentácie i jednoduché zborové pasáže v unisono. Nie je núdza ani o dramatické momenty a pôvabné melodické tvary. “Zároveň sprostredkúva poslucháčovi jedinečný dojem z hudby vyznačujúcej sa nezameniteľným autorským rukopisom skladateľa,” uvádza v programe Štátna filharmónia Košice.

Ad Una Corda / Kam za kultúrou
Miešaný chrámový zbor AD UNA CORDA. Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Vo svojom prenesení latinského textu do hudby použil bohatú paletu kompozičných prvkov. Sú to ansámbly rôznej veľkosti, vzrušujúcu inštrumentáciu, formovú rozmanitosť a sofistikované harmónie. Dielo prináša lamentácie i jednoduché zborové pasáže v unisono. Nie je núdza ani o dramatické momenty a pôvabné melodické tvary. “Zároveň sprostredkúva poslucháčovi jedinečný dojem z hudby vyznačujúcej sa nezameniteľným autorským rukopisom skladateľa,” uvádza v programe Štátna filharmónia Košice. Na Veľkonočnom koncerte ŠfK sa predstaví Miešaný chrámový zbor AD UNA CORDA (Marián Šipoš, zbormajster). Sólové party zaznejú v podaní Kateřina Hebelková (mezzosoprán), Blagoj Nacoski (tenor), Pavol Remenár (barytón) a  Jan Martinik (bas).

Zdroj: SOSR, Slovenská filharmónia, Štátny komorný orchester Žilina, Štátna filharmónia Košice

3 thoughts on “Slovensko v znamení veľkonočných koncertov

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »