Novinky

Apríl v BIBIANE

Bibiana

Medzinárodný dom umenia BIBIANA pripravil pre detského návštevníka zaujímavý program. Apríl v BIBIANE prináša nové výstavy i krásne nedeľné podujatia pre rodiny s deťmi.

Nový mesiac prináša nové podujatia. Niektoré pokračujú, iné len začínajú a ďalšie končia. Rodiny s deťmi i školy zavítajú do krajiny rozprávok a oboznámia sa s tvorbou pre deti a mládež v jazykoch národnostných menšín. Aktivity pokračujú aj v online prostredí. Aj to je apríl v Medzinárodnom dome umenia pre deti, BIBIANA.

Súboj postavičiek v apríli končí

Netradične začneme programom na sociálnych sieťach. Aj v apríli sa na FacebookuInstagrame odohráva dvojica zaujímavých programov. Len do konca apríla pokračuje súťaž SÚBOJ POSTAVIČIEK. Súboj česko-slovenských postavičiek je prvá séria internetovej hry, ktorú BIBIANA realizuje na svojich sociálnych sieťach. Nie je len pre deti, o čom sme sa presvedčili aj my. Okrem zábavy ponúka hra aj možnosť zaspomínať si na ikonické charaktery z klasických animovaných rozprávok. Mladším zase ukazuje, že čosi také existovalo. Princíp hry je jednoduchý. Súťaží osem párov hrdinov z večerníčkov a účastníci súťaže každý týždeň rozhodujú o výhercovi z danej dvojice. Na konci súťaže bude iba jeden víťaz. Bude ním najobľúbenejšia divácka rozprávková česko-slovenská animovaná postavička.

BIBIANA predstaví kvalitné animáky

Druhým podujatím v online priestore je ANIMÁTORI ODPORÚČAJÚ. Prebieha každú sobotu. BIBIANA postupne predstavuje slovenských režisérov a tvorcov animovaných filmov, ktorí  majú široký prehľad o svetových animovaných filmoch.  Vedia posúdiť ich kvalitu. Na základe ich odporúčania sa deti aj dospelí zoznámia s kvalitnými, zaujímavými a verejnosti dostupnými filmami svetovej animovanej tvorby. Odporúčané filmy následne postupne zverejňujú na sociálnych sieťach.

Na výstavu sa chodí do BIBIANY aj v apríli

V BIBIANE aj tento mesiac pokračujú mnohé výstavy. Z pokračujúcich výstav spomeňme OD HRAČKY PO HRAČKU, ktorú v BIBIANE nájdete do 30.8.2022.

Od hracky po hracku / Bibiana / kam s deťmi
V kráľovstve hry a hračiek. Zdroj: BIBIANA

Na poznávaciu jazdu hlavou a do jej hlbín pozýva nielen deti inšpiratívna výstava HRAVÁ HLAVA plná interaktívnych prvkov. Novinkou z konca marca je výstava kníh a časopisov pre deti a mládež národnostných menšín na Slovensku.

Hravá hlava / BIBIANA / Marec
O hlave hravo. Zdroj: BIBIANA

# slovo # jazyk # kniha priblíži deťom diela známych autorov v jazyku menšín aj v slovenčine. Dozvedia sa o tom, ako pomáhajú uchovávať materinský jazyk a národnú identitu. Deti si budú môcť zahrať jazykové pexeso, kartové jazykové hry či skladať z magnetiek jednoduché vety. Nebudú chýbať rôzne sprievodné podujatia, prezentácie kníh, autorské čítania, workshopy či komorné hudobné vystúpenia. Výstavu môžete navštíviť do 24. apríla 2022.

V BIBIANE rozkvitne Záhrada rozprávok

Koncom apríla sa môžete tešiť na novú krátkodobú výstavu. Na jeden mesiac od 29. apríla 2022 rozkvitne v BIBIANE ZÁHRADA ROZPRÁVOK. Prezentuje tvorbu žiakov ZUŠ Jána Albrechta. Zároveň pozýva deti zoznámiť sa hravou formou s hudbou, výtvarným umením, divadlom a tancom. Malí návštevníci a ich rodičia si budú môcť pozrieť videá a ukážky prác všetkých odborov na umeleckej škole. Počas svojej dlhoročnej existencie škola zrealizovala množstvo zahraničných a celoslovenských vzdelávacích projektov a súťaží. Pod vedením skúsených pedagógov jej žiaci získali významné medzinárodné ceny a uznania. Veľa absolventov pokračovalo so vzdelávaním na stredných a vysokých umeleckých školách. V súčasnosti sa svojou profesionálnou prácou aktívne podieľajú na tvorbe súčasného slovenského umenia a kultúry.

Apríl v BIBIANE prináša aj programy pre školy

Ak máte doma žiaka 1. stupňa ZŠ alebo ste učiteľkou 1. stupňa, dávame do pozornosti aj program pre školy. Školské kolektívy sa môžu ponoriť do ROZPRÁVKY O TROCH PRASIATKACH. Dobrodružné putovanie troch odvážnych kamarátov dokumentujú obrázky. Obrázky, ktoré sú v našej fantázii. Deti budú hľadať a nachádzať odpovede na nasledujúce otázky. Ako vyzerá krajina, ktorou sa vybrali? Nakreslia si mapu ich cesty. V čom sa prasiatka líšia? Aké majú mená? Čo mali so sebou? Všetko sa dozvedia od Martiny Jánošíkovej, ktorá tento program vedie.

Aj apríl v BIBIANE prináša Nedele pre rodiny s deťmi a Štúdio BIBIANA

Obľúbené rodinné podujatie v nedeľné popoludnie a tvorivé Štúdio BIBIANA nechýbajú ani v apríli. V BIBIANE si opäť pripravili krásne podujatia. Ponoria sa do sveta rozprávok i fantázie. Ožije Andersenovo Škaredé káčatko. Sami si vytvoria vlastné kráľovstvo ale aj hlavu z balónov. Dozvedia sa aj to, či je dôležitejší zjav ako srdce.

Vlastné kráľovstvo, hlava ako balón i reflexia vojny

Aprílovou novinkou je tvorivá dielňa DOBRÉ NOŽNICE, PRAJEM. Deti si tu môžu vystrihovaním a skladaním papiera vytvoriť vlastné kráľovstvo. Priestor na reflexiu udalostí, s ktorými sa v ostatných dňoch stretáme všetci, vytvára program MESTEČKO RONDO. Umenie bude cestou i pomocníkom. Traja kamaráti z mestečka Rondo v knižke ukrajinských autorov Romany Romanyšyn a Andrija Lesiva sa nečakane stretnú s vojnou. Umenie bude pomocníkom.

Mestečko Rondo / Apríl v BIBIANE

HLAVA AKO BALÓN je ďalším z aprílového programu. Kedy povieme, že máme hlavu ako balón? Hlava sa dá vytvoriť z čohokoľvek. Z lopty, tekvice, vankúša, pančuchy a vaty… Deti si hlavy vyrobia pomocou balónov.

Známe otázky malých a veľkých si položí Škaredé káčatko

Štúdio BIBIANA si pre deti pripravilo nové naštudovanie známej rozprávky Hansa Christiana Andersena. Kto som? Kde je moje miesto vo svete? Prečo sa to stalo mne? Každý z nás tieto otázky dobre pozná, malý aj veľký.

Citlivo a s humorom hľadá a aspoň z časti nachádza odpovede na rôzne otázky. A to vďaka príbehu ŠKAREDÉ KÁČATKO.  

Je krása najdôležitejšia? Je niečo viac?

PLECHÁČ BOB A HEDVIGA sprostredkúva deťom životnú pravdu. Dozvedia sa ju od ilustrátorky Hedvigy na príbehu Plecháča Boba. Plecháč Bob je najblyšťavejšia plechovka v továrni. Je na seba hrdý a celkom jasne vidí svoju hviezdnu budúcnosť… Určite ho naplnia najchutnejšími ovocnými cukríkmi! Hrebienok mu však spadne, keď zistí, že je v ňom iba žrádlo pre psy. A ešte k tomu aj po záruke. Na dielňach si s ilustrátorkou Hedvigou Gutierrez vyrobíte svojho plecháča. A dozviete sa, že nie je dôležité, ako dokonalo vyzeráme, ale akí sme.

Tu sú termíny nedeľného popoludnia a štúdia v BIBIANE

Vždy o 16:00 hod. začínajú nedele pre rodiny s deťmi. Prvá aprílová nedeľa (3.4.2022) prináša Mestečko Rondo. Dobré nožnice, prajem vyplnia popoludnie nedele 10. apríla. Plecháč Bob a Hedviga tu pre vaše deťúrence budú 24. apríla o  16.00 hod. Programy Štúdia BIBIANA sú na objednávky. Dobré nožnice, prajem zabavia deti 5. – 7. apríla so začiatkom vždy o 14:00 hod. Hlava ako balón tu pre deti bude 12. a 13. apríla so začiatkom o 10:00 hod. a o 14:00 hod. začne 14. apríla. Škaredé káčatko bude hľadať odpovede na otázky 19. a 20. apríla od 10:00 hod. Po odpovede si môžete s deťmi prísť aj 21. apríla, ale až o 14:00 hod. To, ako je to s dôležitosťou dokonalosti, vám povie Plecháč Bob a Hedviga. Realizovať sa bude 26. – 28. apríla. V prvý deň o 14:30 hod., kým o polhodinu skôr v nasledujúce dni.

Zdroj: Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Translate »