Ostro sledovaná medzinárodná talentová šou Virtuózi V4+ roka 2021 je už za nami. Minulý piatok sme v premiére mohli sledovať slávnostné finále nielen na televíznych obrazovkách, ale aj na Youtube a Facebooku. Súťažiaca desiatka finalistov vytiahla v zápase o vavrín víťazstva svoje triumfy. Bol to skutočný boj titánov. Prezradíme nielen mená superstars klasickej hudby.
Hoci sa finále súťaže Virtuózi V4+ nahrávalo skôr, verejnosť si ho v premiére mohla pozrieť minulý piatok (17.12.2021). Takmer súčasne ho vysielali všetky participujúce televízne spoločnosti v pätice zúčastnených krajín. Samozrejmosťou bol aj stream na platforme Youtube či na facebookových profiloch súťaže. Mnohí z nás mali svojich favoritov, čo sa prejavovalo v komentároch na sociálnych sieťach ešte počas streamu.
O príjemnú atmosféru finálového večera sa opäť postarali moderátorské hviezdy
Večerom nás sprevádzala divákom dobre známa moderátorská dvojica. O pocit príjemnej atmosféry plnej noblesy sa postarali hviezdni moderátori Ida Nowakowska a Thomas Gottschalk. Napriek tomu vo vzduchu viselo napätie a nechýbali ani silné emócie. Kto sa stane supertalentom tej-ktorej krajiny? Prvú cenu chcel získať každý, no mohol vyhrať iba jeden.
Každému vystúpeniu pred medzinárodnou porotou a miliónmi divákmi predchádzali krátke videoprezentácie finalistov. Tento raz mapovali ich cestu do finále a ich prípravu na vystúpenie večera.
Medzi mentormi boli známe i nové tváre. Nechýbal skladateľ a autor medzinárodného formátu súťaže Plácido Domingo ml., svetoznámy dirigent Eugene Kohn, estónska koloratúrna sopranistka Elina Netšajeva či huslista Edmond Fokker. Novou tvárou bol klavirista a skladateľ Sergio Kuhlmann.
Medzinárodná porota súťaži Virtuózi V4+ zasadla v pozmenenom zložení
Finálová desiatka talentov nadchla porotu, moderátorov i divákov. Výkony finalistov hodnotila aj tento večer medzinárodná porota. Zasadla v mierne pozmenenom zložení. Do kresla finálového šéfporotcu si opäť zasadol Maestro Plácido Domingo. O Slovákoch rozhodoval opäť šéfdirigent Štátneho divadla Košice Peter Valentovič. Rozhodovanie o českých súťažiacich mala v rukách riaditeľka a producentka festivalov klasickej hudby, pani Gabriela Boháčová. Maďarskou porotkyňou bola sopranistka Erika Miklósa a poľskou mezzosopranistka Alicja Węgorzewska – Whiskerd.
Zmena nastala na poste chorvátskeho porotcu. Počas dvoch semifinálových večerov to bol klasický gitarista a pedagóg Petar Čulić. Ten svoje porotcovsko-rozhodcovské kreslo vo finále prepustil superporotcovi, slávnemu violončelistovi Stjepanovi Hauserovi (písali sme o tom TU).
Porotcov čakala Sofiina voľba
Všetci porotcovia sa mohli finalistovi prihovoriť so svojimi pripomienkami či hodnotením. Hoci v zákulisí zazneli názory porotcov na výkony všetkých finalistov, konečné slovo o víťazovi mal superporotca spolu s národným porotcom. Samozrejme, poradný hlas ostatných mohol ich rozhodnutie sčasti ovplyvniť. Treba povedať, že vynikajúce výkony vo finále im rozhodovanie veľmi skomplikovali. A pre porotcov to bola Sofiina voľba.
Finálová desiatka „vytiahla“ esá z rukáva
Potom, ako sme si pripomenuli pravidlá súťaže sa rozhorel súboj dvojíc talentov z každej participujúcej krajiny. Bol to boj umu, talentu, improvizačných a technických zručností. Väčšinu účinkujúcich finalistov aj teraz sprevádzal jeden z najznámejších maďarských symfonických telies – Budafoki Dohnányi Orchestra (Budafoki Dohnányi Zenekar) pod taktovkou dirigenta Gábora Hollerunga. Spolupráca orchestrálnych hráčov s dirigentom bola na veľmi vysokej úrovni. Boli skvelými partnermi sólistov.
Doprevádzali aj čelistu a porotcu Stjepana Hausera
Spolupráca orchestrálnych hráčov s dirigentmi či už Gáborom Hollerungom alebo Eugenom Kohnom a sólistami bola na veľmi vysokej úrovni. Orchester okrem finalistov doprevádzal aj vystúpenie sólistu – svetoznámeho violončelistu, kráľa sociálnych sietí a chorvátskeho porotcu HAUSERA. Tento raz však pod taktovkou Eugena Kohna. Bola to veľkolepá šou! No nebola to jediná úloha orchestra počas tohto večera. Ale o tom, si povieme neskôr.
Finálový večer súťaže Virtuózi V4+ otvorila hviezda prvého semifinále
V prvej polovici súťaže sa so svojimi súťažnými vystúpeniami predstavila prvá päťka. Finále otvoril chorvátsky klavirista Ivan Petrović-Poljak (16). Je úspešným študentom Olgy Cinkoburovej, ktorá môže byť na svojho žiaka právom veľmi hrdá. Medzinárodnému publiku sa vryl do pamäte ako hviezda prvého semifinálového večera (písali sme o tom TU). Mentorom Ivana Petrovića-Poljaka bol tento raz španielsky klavirista Sergio Kuhlmann. Pre finále si pripravil výňatok z 3. vety Klavírneho koncertu a mol, Op. 16 skladateľa Eduarda Griega.
Kto počul jeho vystúpenie vo finále vie, že opäť zaujal výkonom vyrážajúcim dych. Samozrejmosťou bola jeho sebaistota, energickosť, vysoká koncentrácia, technicky čistá a bravúrna hra. Prejavil sa ako zručný virtuóz a ukázal schopnosť vlastnej imaginácie. S orchestrom mu to ladilo. Dokázal udávať tempo aj orchestru. Bola to ukážka skvelej spolupráce i vzájomného partnerstva dirigent – orchester a súťažiaci klavirista.
S harfistom do éterickej krajiny hĺbavej a romantickej duše
Vstupenku do finále získal aj český súťažiaci Martin Sadílek. Stretnúť muža – harfistu je veľmi zriedkavé. Počas finálového večera vystúpil pre zmenu bez orchestra. Ako zhodnotila česká porotkyňa, vyplniť uprázdnenú sálu energiou a uchvátiť poslucháčov sólovým výkonom bez opory orchestra je náročná úloha. Tá sa Martinovi Sadílekovi naskytla a zhostil sa jej. Na finále ho pripravoval spevák a skladateľ Plácido Domingo ml.. So skladbou Féerie Marcela Torniera ukázal nielen svoj talent, osobnosť či charizmu. Dokázal vytvoriť zvláštnu, skoro až mysterióznu atmosféru. Sálu naplnil energiou a poslucháčov pozval do magického, citlivého, hĺbavého až romantického sveta. Bol to vzácny zážitok.
Skladateľ a interpret v jednej osobe
Nestáva sa často, že na talentovej súťaži medzinárodného formátu vystúpi interpret so svojou vlastnou skladbou. Pre niektorých odvaha, pre iných invencia. Osobne takúto voľbu kvitujem. Ak chceme nájsť mladý talent, nehľadáme len technicky znalého, zdatného virtuóza s muzikálnosťou. Zaujíma nás osobnosť, charizma či schopnosť imaginácie. Kto počul hrať poľského akordeonistu Miƚosza Bachonka musel byť nadšený. Hoci sa hre na akordeón venuje iba šesť rokov pod vedením Prof. dr habil. Elwiry Śliwkiewicz-Cisakovej, so svojim výkonom opäť ohromil.
Už počas semifinále nám v prídavku zahral zo svojej tvorby. Pre finále si pod vedením mentora Sergia Kuhlmanna pripravil 3. vetu Acco Toccata v orchestrálnej verzii. Vypočuli sme si ju vo svetovej premiére. Bola to napriek jeho veku (má len 11 rokov) zrelá skladba s hlbokým hudobným výrazom. Nechýbala jej muzikálnosť, virtuozita, energia, fantázia a invencia. Zaviedol nás do svojho sveta a prejavil sa ako mimoriadny talent, skvelý umelec i osobnosť. Dokázal presvedčiť, zaujať i strhnúť. Virtuóz telom i dušou s ohromne fenomenálnym výkonom!
Slovenská huslistka kraľovala so sladkými tónmi
Po ňom pódium patrilo slovenskej finalistke. Rodáčka zo Španej Doliny, Miriam Minková (16), študuje na Pražskom konzervatóriu v triede Jindřicha Pazderu. Pre svoje finále si zvolila neľahkú Chaconne g mol Tomasa Antonia Vitaliho. Naštudovala ju pod gesciou mentora, huslistu Edmonda Fokkera. Ponúkla nám krásnu a náročnú skladbu plnú sladkých tónov. No zvládla ju so cťou. Mladá huslistka sa nám predstavila precítenou hrou ako komplexná umelkyňa. Ale zatienil ju klavirista Ryan Martin Bradshaw.
Strhujúci Mozart jazz Medley
Do prvej pätice chýbal ešte maďarský finalista. Na rad sa dostal Áron Braun. Mladý hráč na marimbe štartoval v maďarskom kastingovom kole s číslom 105. Zaradil sa do štvorice semifinalistov. Vstupenku do finále si zabezpečil strhujúcou interpretáciou Allegro non molto zo Zimy (Štyri ročné obdobia) barokového velikána Antonia Vivaldiho. Rodák z maďarskej obce Gödöllő navštevuje na miestnej ZUŠ triedu Miklósa Szithu a Tamása Gála. Pre svoje finálové vystúpenie si pod vedením mentora Plácida Dominga ml. vybral Mozarta. Spolu s Dohnányiho orchestrom z Budafoki si predstavil hudobný vtip.
Svoju improvizáciu Mozartovho Rondo alla Turca vystaval na jazzovej úprave a hre na trojici hudobných nástrojov. Okrem toho sem veľmi citlivo vnoril niekoľko taktov zo slávnej 40. symfónie Wolfganga Amadea Mozarta či slávnej árie Kráľovnej noci Der Hölle Rache kocht in meinem Herzen z opery Čarovná flauta. Tým potešil srdce maďarskej porotkyne a sopranistky Eriky Miklósa. Tie vsuvky pôsobili uchu lahodiaco a priam zábavne. Aj Mozart by neskrýval svoje nadšenie a ak to v hudobnom nebi počul, musel Áronovi Braunovi nadšene tlieskať.
Bodoval by aj v Las Vegas. Bude tvárou súťaže Virtuózi V4+ aj v budúcnosti?
Áron Braun sa prejavil ako úžasný muzikant, virtuóz a talent s veľkou mierou muzikálnosti. A to dosiahol pritom veľmi prirodzene. Naplno otvoril svoju fantáziu a preukázal schopnosti učarovať publiku. Detské publikum dokáže navnadiť nielen ku klasickej hudbe ale aj inšpirovať ku hre na hudobnom nástroji. Dospelého poslucháča potešiť a strhnúť pre vec. Áron Braun má veľký potenciál. Prejavil sa ako profi hudobník a skutočný showman v jednom. Tak, ako to má byť… Verím, že o ňom budeme v budúcnosti ešte veľa počuť
Silnejšie momenty priniesla druhá polovica súťaže Virtuózi V4+
Po krátke pauze sa na pódium dostal český finalista Daniel Matejča. Mladý huslista je žiakom prof. Ivana Štrausa. Už semifinálový výkon vo Virtuózoch V4+ bol fenomenálny. Verili sme, že ho potvrdí aj vo finále. Keďže má rád hudbu z prelomu 19. a začiatku 20. storočia, stal sa ambasádorom týchto, verejnosťou menej počúvaných skladateľov vážnej hudby. Pod vedením mentora Eduarda Fokkera vo finále opäť ohúril porotu. Tento raz s Prokofievovým Husľovým koncertom č. 1 D dur, Op. 19. Scherzo patrí medzi najťažšie diela literatúry pre huslistov.
Prokofiev ho ovenčil rýchlosťou a typickým sarkazmom, zmyslom pre humor a provokáciu. Skladateľove myšlienky Daniel Matejča nielenže pochopil, ale presvedčivo interpretoval a obohatil. Interpretáciou presvedčil o svojej obrovskej genialite, prirodzenej muzikálnosti či rytmickom cítení a virtuozite. Dokonale ovládal nástroj a každý jeden tón dýchal farebnosťou, kontrastom, energiou a emóciami. Vo finále jeho výkon patril medzi tie najlepšie.
Atmosféru Argentíny priblížila Kiara Janko
Chorvátska finalistka Kiara Janko si pod vedením mentorky Eliny Netšajevy pre tento večer pripravila Etude sur Chiquilin de Bachin (Ástor Piazzolla) skladateľa Francka Angelisa. Sprostredkovala nám temperament Astora Piazzollu a zážitok dýchajúci atmosférou Argentíny. Dokázala uchvátiť. Podala skvelý výkon. Nechýbali nežné pianissimá, paleta silných emócií, citové kontrasty a brilantná technika.
Šarm gitaristovi nestačil
Pred porotu sa postavil ďalší finalista – maďarský gitarista Vilmos Oláh. Za svoje oslnivé semifinálové vystúpenie si vyslúžil pozvanie Maestra Plácida Dominga na otvárací ceremoniál štadiónu Real Madrid, ktorého sú obaja fanúšikmi. Po konzultácii s mentorom Plácidom Domingom ml. predviedol skladbu Libra Sonatine Rolanda Dyensa. Jeho hra sa vyznačovala plnosťou farieb a citov, ktoré dokázal vyjadriť veľmi presvedčivo. Počuli sme hypnotizujúcu interpretáciu s dobrou technikou, no na zisk prvej ceny to nevydalo.
Keď spievajú husle
Predposlednou súťažiacou večera bola poľská huslistka Milena Pioruńska (16). Jej mentorom bol opäť holandský huslista Edmund Fokker. Pre finálové vystúpenie si vybrala dielo poľského skladateľa Henricha Wieniawskeho. Fantasie brillante na tému z Gondovho Fausta, Op. 20 bola výborná voľba. Nejde o interpretačne ľahkú skladbu. S ťažkými technickými pasážami sa Milena Pioruńska vyrovnala skvele, s ľahkosťou a nadhľadom. V jej interpretácii znel Goundov Faust veľmi sviežo, nežne, akoby spieval. Bol to pôsobivý výkon a určite budeme o mladej huslistke ešte počuť.
Maestro of Piano uzavrel tohtoročnú šou Virtuózi V4+
Tohtoročných Virtuózov V4+ uzavrel slovenský súťažiaci – klavirista Ryan Martin Bradshaw (14). Jeho učiteľom je Vladimir Kharin a mentorom pred finálovým kolom bol svetoznámy dirigent Eugene Kohn. Odohral 3. vetu z Klavírneho koncertu č. 1 b mol Piotra Iljića Čajkovského.
Excelentný výkon
Priznávam, že keď som Ryana Martina Bradshawa počula hrať vo finále, naskakovali mi zimomriavky. V duchu som si vravela, že vzhľadom na jeho vek je to nadľudský výkon. Predviedol fenomenálny priam majstrovský výkon. Opäť ho charakterizovala absolútna koncentrácia, výdrž, technické zručnosti či muzikálnosť. Počuli sme dokonalú interpretáciu, ktorej nebolo čo vytknúť.
Preukázal svoje výborné poňatie hudby. Excelentne tvoril frázy, ktoré ešte vnútorne prepracoval. Pokiaľ sa jedná o spoluprácu s orchestrom – bola to dokonalosť sama. Niet divu, že ho porotcovia obdarili standing ovations. Podľa maďarskej porotkyne Eriky Miklósa, by sa mal stať symbolom tejto súťaže. Je presne to, čo táto súťaž hľadá.
HAUSER priniesol na pódium šou Virtuózi V4+ filmovú hudbu
Na pódium sa postavil aj známy violončelista, propagátor nielen klasickej hudby a kráľ sociálnych sietí Stjepan Hauser. Spolu s orchestrom, ktorý tento raz dirigoval Eugene Kohn, si pripravil skladbu Nina Rotha z filmu The Godfather. Bol to fenomenálny výkon, ktorý vedel strhnúť. No diváci nedočkavo čakali na vyhlásenie výsledkov. Je jasné, že vzhľadom na skvelé výkony to porota opäť ľahké nemala. A tak réžia zábery senzácie dychtivému publiku tento raz neposkytla.
Výkony skvelé, šance vyrovnané. Kto bude víťaz medzinárodnej súťaže Virtuózi V4+?
Počas semifinálových kôl a finále sme spoznali mnoho mladých talentov. Môžeme povedať, že o budúcnosť klasickej hudby sa báť nemusíme. Boli sme svedkami heroických výkonov plných virtuozity, vrodenej muzikality, invencie či fantázie. Dvadsať semifinalistov a 10 finalistov, no víťaz môže byť len jeden. Na sklonku finálového večera sa na pódium postavila celá finálová desiatka. Výkony boli skvelé a šance na víťazstvo vyrovnané. Víťazom sa chcel stať každý. Prvú cenu môžu získať len piati – z každej krajiny po jednom. Kto bude víťaz? Rozhodoval o nich superporotca Maestro Plácido Domingo s tým-ktorým národným porotcom. A viete, čo je na tom najlepšie? Že v superfinále vlastne neprehral nik.
Rozdávali sa aj mimoriadne ceny
Po krátkom predslove predsedu poroty Maestra Plácida Dominga, sme sa priblížili k dlho očakávanému vyhlasovaniu. Kým sme sa však dostali k oznámeniu mien víťazov súťaže Virtuózov V4+, rozdávali sa mimoriadne ceny. Dohnányiho orchester z Budafoki, ktorý sprevádzal semifinále i finálové kolo odovzdával súťažiacim dve ceny. Prvou cenou bola možnosť zahrať si koncert s týmto orchestrom počas nasledujúcej sezóne. Získal ju súťažiaci, ktorého hra orchestrálnych hráčov najväčšmi presvedčila. Je ním český huslista Daniel Matejča.
Druhou cenou bola možnosť zahrať si už na Silvestrovskom koncerte Dohnányiho orchestra. Tú získal semifinalista Richard Kollert, taktiež z Českej republiky. Richardovi Kollertovi putovala ešte jedna – dvojitá cena. Prvú časť získal od dvoch dám. Českej porotkyne Gabriely Boháčovej a úspešnej opernej režisérky a producentky a Marianny Peller producentky medzinárodnej súťaže Virtuózov V4+. Je spojená s finančnou odmenou 5 000 Eur. Druhú časť dvojitej ceny mu opäť venovala Gabriela Boháčová tento krát spoločne s Maestrom Plácidom Domingom, a to možnosť zahrať si na maestrovom koncerte.
Napätie by sa dalo krájať
Mená víťazov oznamovali moderátori večera. Vytvorili pritom tú správnu súťažnú atmosféru. Čakať na výsledky a počúvať mená víťazov bolo veľmi vzrušujúce. Laureáti prvej ceny získali 10 000 EUR, možnosť zahrať si na koncerte Virtuózov a nahrať vlastné CD.
Toto sú víťazi šou Virtuózi V4+ 2021
Tohtoročnými víťazmi – akýmisi superstar klasickej hudby sa stali: Miƚosz Bachonko (Poľsko), Daniel Matejča (Česká republika), Ryan Martin Bradshaw (Slovenská republika), Áron Braun (Maďarsko) a Ivan Petrović-Poljak (Chorvátsko).
Plakety víťazom odovzdali zástupcovia jednotlivých štátov. Z rúk maďarského Ministra ľudských zdrojov (Emberi Erőforrások Minisztériuma) pána Miklósa Káslera si ju prevzal maďarský víťaz Áron Braun. Chorvátskemu víťazovi ju odovzdal štátny tajomník pre politické záležitosti Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti Chorvátskej republiky Fraňo Matušić, ktorý je zároveň aj prezidentom Chorvátskej asociácie hudobných a baletných pedagógov. Z rúk riaditeľa programových služieb RTVS, pána Antona Šúlika, si cenu prevzal slovenský víťaz – Ryan Martin Bradshaw. J. E. Tibor Bial, veľvyslanec Českej republiky v Maďarsku odovzdal cenu Danielovi Matejčovi. Poľskému víťazovi Miƚoszovi Bachonkovi odovzdala cenu Virtuózov V4+ zase 1. tajomníčka Veľvyslanectva Poľskej republiky v Maďarsku, pani Katarzyna Ratajczak-Sowa.
Vzácne husle pre strieborných
Druhá cena nebola tiež na zahodenie. Stala sa ňou príležitosť koncertovať s Maďarským rozhlasovým symfonickým orchestrom (Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara). Okrem toho Milena Pioruńska (Poľsko), Miriam Minková (Slovenská republika), Martin Sadílek (Česká republika), Kiara Janko (Chorvátsko) a Vilmos Oláh (Maďarsko) získali vzácne porcelánové husle z manufaktúry v Holloháze (Boršodsko-abovsko-zemplínska župa). Manufaktúra patrí medzi najstarších výrobcov porcelánu v Maďarsku s tradíciou od roku 1777. Spočiatku to boli sklárne, neskôr sa od roku 1831 preorientovali na kameninovú produkciu. Až po znárodnení v roku 1948 sa začali špecializovať na výrobu porcelánu.
Porotcami šou Virtuózi V4+ sú aj diváci
Len porota nerozhoduje. Svojho virtuóza si môže vybrať aj publikum. A to každý týždeň! Divácku cenu si počas troch týždňov odnesie ten hudobník, ktorý získal najviac diváckych hlasov. Od vydavateľstva Editio Musica Budapest získa poukážku na notový materiál v hodnote 300 eur. A odmena neminie ani jeho učiteľa. Cenu divákov z prvého medzinárodného hlasovania získal český semifinalista, huslista Richard Kollert. V týždni od soboty 11. decembra sa rozhodovalo o laureátovi Ceny divákov z druhej semifinálovej desiatky. Stal sa ním maďarský semifinalista Jázon Meszáros.
Máte svojho favorita? Rozhodnite o ňom!
Nezabudnite, že o Cenu divákov sa uchádzajú aj finalisti. Hlasovať môžete opäť do štvrtka. A to pomocou online formulára na stránke. Čo treba urobiť? Zaregistrovať sa a hlasujete kliknutím na srdiečko pod videami účinkujúcich, ktorí sa zúčastnili finále Virtuosos V4+. Nezabudnite, zvýšte šance vášho favorita či favoritky, ale aj svoje na výhru a hlasujte aj každú hodinu!
Spomedzi nich organizátori vyžrebujú každý týždeň šťastného víťaza darčekového balíčka Virtuoso v hodnote 50 000 forintov. Na konci posledného kola hlasovania je magnetom pre hlasujúcich možnosť získať rodinný víkend s raňajkami v štvorhviezdičkovom hoteli v Poľsku.
Súťaž, ktorá má potenciál i prínos
Medzinárodná talentová súťaž Virtuózi V4+ má vysoký potenciál a obrovský prínos. Má úspešných a rozhľadených porotcov, ktorí nielenže vedia talenty rozlíšiť, ale majú možnosť ich podchytiť. Súťaž vytvára priestor na prezentáciu a rast doma i v zahraničí. Dokáže deti inšpirovať, prilákať ich k vážnej hudbe, a tých, čo hrajú na nástroji alebo spievajú, „nabudiť“ k lepším a lepším výsledkom. Mladé talenty sú budúcnosť (nielen) klasickej hudby. Je skvelé, že existuje tento vynikajúci projekt venovaný mladým talentom.
Srdečne gratulujeme všetkým víťazom a oceneným!
Zdroj fotografií: ČT art
15 thoughts on “Poznáme superstar klasickej hudby Virtuózi V4+”
Comments are closed.