Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové kolá súťaže Virtuózi V4+Slovinsko 2022, ktoré nás čakajú 2. a 9. decembra 2022. Ste zvedaví? Nebudeme napínať!

Medzinárodná talentová súťaž klasickej hudby Virtuózi V4+Slovinsko 2022 sa nesie v znamení noviniek. Tou prvou je nová národná posila, veď okrem krajín V4 sa do súťaže zapojilo i Slovinsko. Aktuálna edícia Virtuózov V4+ má už za sebou na talenty bohaté národné castingy, vďaka čomu poznáme TOP20 semifinalistov. Do medzinárodného semifinále sa kvalifikovalo celkovo dvadsať talentov z pätice krajín. Ktorí semifinalisti získali vstupenku do dvojkolového medzinárodného semifinále?

Tentoraz bez vokálneho umenia

Na úvod prezradím, že kto by čakal nádej vokálneho umenia v semifinále, zostane tento rok sklamaný. Svoj prím hrajú klaviristi, klarinetisti či huslisti. Mimochodom, tešiť sa môžete aj na známu tvár, vynikajúceho českého huslistu Richarda Kollerta, ktorý sa predstavil aj v minulom ročníku (viac o tom TU). Ale pekne po poriadku.

Virtuózi V4+ 2021 - finále - mimoriadne ceny - Richard Kollert
Semifinalista Richard Kollert dostal počas finálového večera Virtuózov V4+Chorvátsko 2021 dve mimoriadne ceny.

Toto sú semifinalisti súťaže Virtuózi V4+Slovinsko 2022!

Začíname u nováčika súťaže – pri Slovinsku. Do semifinálového zápolenia sa dostali štyria mladí talentovaní hudobníci. Sú to klaviristka Julija Cante, huslistka Patricija Avsic, harfistka Evelin Greblo a saxofonista Maksim GalSehic. Z hostiteľskej krajiny – ktorým je opäť Maďarsko, sa do semifinále kvalifikovali dvaja klaviristi: Dávid Roland a Szofi Liu Yinuo, saxofonista Levente Somogyi a opäť hráč na marimbu Benedek Bogáthy. Nuž, budeme sledovať, či tromfne minuloročného maďarského víťaza – hráča na marimbu Árona Brauna. Ako hral, si môžete pripomenúť TU.

Virtuózi V4+ - 2, semifinále - Áron Braun
Áron Braun sa predviedol ako mimoriadny talent so zmyslom pre organizáciu práce.

Česko-slovensko-poľské nádeje

Zo Slovenska sa z národného kola do medzinárodného semifinále prebojovala táto štvorica: huslistka Nina Bočkajová, akordeonista Mário Gecašek, klavirista Kamil Kulich a hráčka na zobcovú flautu Klára Valentovičová. Z Českej republiky sú to tento rok až traja huslisti – Kateřina Švecová, Roman Červinka a Richard Kollert. Českú štvoricu uzatvára klarinetista Ondřej Toman. Poľsko má takisto svoju semifinálovú štvoricu, ktorú tvoria hobojistka Malgorzata Cieszko, klarinetista Pawel Libront, flautista Maciej Kasperek a akordeonista Jozef Wajdzik.

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
Advent s hudbou a poéziou ŠFK

Vyraďovačka národných dvojíc v semifinálových kolách

V nasledujúcich dvoch medzinárodných semifinálových kolách, ktoré televízie v piatich krajinách, ako informujeme, odvysielajú 2. a 9. decembra, dôjde k „vyraďovačkám“. Pred medzinárodnú porotu sa postaví vždy desať a desať mladých virtuózov. Podľa nového pravidla budú proti sebe súťažiť v oba večere dvojice hudobných nádejí z každej zúčastnenej krajiny. Diváci tak opäť môžu sledovať hudobné duely, aby zistili, kto bude reprezentovať jednotlivé krajiny vo finále. O postupe jedného z nich rozhodne porota v tajnom hlasovaní.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / porota / semifinále
Medzinárodná porota semifinálových kôl bude aj s novými tvárami.

Nová je aj porota

Okrem nových pravidiel je známa aj nová porota. Tá bude rozhodovať semifinále voči minulému roku vo vynovenom zložení. Do poroty semifinálových kôl opäť zasadne slávny chorvátsky violončelista HAUSER, ktorý má desiatky miliónov fanúšikov. Medzi známe tváre patrí maďarská národná porotkyňa – svetoznáma sopranistka Erika Miklósa či česká národná porotkyňa a riaditeľka Hudobného festivalu Český Krumlov Gabriela Rachidi. Novými členmi medzinárodnej poroty sú americký dirigent Steven Mercurio, svetoznámy producent Harvey Goldsmith či svetoznámy klasický gitarista Pablo Sáinz Villegas. Pablo Sáinz Villegas, ktorý je vo svojej vlasti známy ako duša španielskej gitary, oslní publikum aj špeciálnym extra virtuóznym vystúpením. Samozrejme, vo finále do poroty zasadne aj Maestro Plácido Domingo.

Medzinárodné kolá súťaže Virtuózi V4+Slovinsko sledujú diváci v piatich krajinách

Organizátori očakávajú, že prostredníctvom vysielania až siedmych televíznych staníc v piatich participujúcich krajinách si jednotlivé kolá pozrie približne 70 miliónov divákov. Možnosť pozrieť si súťaž majú aj diváci na sociálnych sieťach. Virtuózov V4+ môžete sledovať nielen na slovenskej televíznej Dvojke, ale tentoraz už aj na českom ČTarte. Vo vysielaní pokračujú i TVP Kultura či TV DUNA. Obe semifinálové kolá privítajú nielen najväčšie mladé talenty z piatich krajín, ale aj svetové hviezdy. Už v prvý decembrový piatok (2.12.) večer sa môžeme tešiť na prvé medzinárodné semifinálové kolo a aj na hudobné prekvapenie.  

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
22 Musica Bratislavensis

Moderátorské posily

Medzinárodnými kolami bude divákov sprevádzať moderátorka Ida Nowakowska, na ktorú sú už diváci tejto súťaže zvyknutí. V zákulisí jej budú pomáhať  Placido Domingo Jr. a Eszter Zavaros, Vo finálovom vysielaní bude mať Ida Nowakowska dokonca novú posilu v podobe Remee Jackman. Ten do Virtuózov mieri z prostredia pop music. Remee bol osem rokov jedným z hlavných porotcov dánskeho X-Factoru.

Virtuózi V4+ moderatori
O príjemnú atmosféru prvého semifinálového večera v roku 2021 sa postarala moderátorská dvojica Thomas Gottschalk a Ida Nowakowska.

Koho uvidíme v prvom semifinálovom súboji?

Organizátori Virtuózov odhalili dvojice prvého semifinálového súboju. Zo Slovenska sa proti sebe postavia huslistka Nina Bočkajová a akordeonista Mário Gecašek. Prvý semifinálový poľský súboj sa rozprúdi medzi hobojistkou Malgorzatou Cieszko a klarinetistom Pawelom Librontom. Zápolenie o finálovú vstupenku postihne aj českú dvojicu huslistov Romana ČervinkuKateřinu Švecovú. Husľovo-klavírny súboj sa v prvom semifinále dotkne Slovinska. Proti sebe sa postavia huslistka Patricija Avsic a klaviristka Julija Cante. Maďarsko v prvom semifinále nasadilo do súboju saxofón a klavír v podaní klaviristky Szofi Liu Yinuo a saxofonistu Levente Somogyiho.

Ďalší národní semifinalisti budú na televíznych obrazovkách proti sebe bojovať o týždeň neskôr – 9. decembra 2022. Vtedy definitívne spoznáme aj finálovú desiatku! Vo finále sa proti sebe postavia dvaja mladí hudobníci z každej súťažiacej krajiny, pretože víťazom môže byť len jeden z každého participujúceho štátu. Mená národných víťazov sa dozvieme ale až vo veľkolepom finále, ktoré televízie odvysielajú už 16. decembra 2022.

Čo získa národný víťaz súťaže Virtuózi V4+Slovinsko?

Víťazi hlavných cien z piatich krajín získajú odmenu 10 000 eur brutto a možnosť vystúpiť s maestrom Plácidom Domingom 4. marca 2023 v Budapešti na MVM Dome. Spoločnosť HUNGAROTON ponúkla piatim výhercom hlavných cien spoločnú nahrávku. Víťaz ceny Best of Talents Award bude mať možnosť vystúpiť so svetovou hviezdou vďaka spoločnosti HAUSER Virtuosos Talent Management, ktorú spoluzaložili porotcovia HAUSER a Harvey Goldsmith. Každý zo strieborných medailistov získa porcelánové husle Hollóházi a možnosť odohrať koncert so Symfonickým orchestrom Maďarského rozhlasu vo Veľkej sále Lisztovej akadémie.

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
Vianoce vo filme ŠFK

Poznáme však už prvých ocenených

Štyri talenty – Ella Schmalzl, Klára Csőke, Lili Gyarmati a Ádám Sárközi – získali špeciálne ceny, pretože porota ohodnotila ich výkony ako vynikajúce. Tieto ceny udeľujú medzinárodní porotcovia Virtuózov Guy Pratt, Eugene Kohn a Mariann Peller. Okrem toho v súlade s tradíciou predstavili Placido Domingo Jr. a Mariann Peller aj laureátov ceny pre najlepšieho učiteľa hudby (Best Music Teacher Award), ktorú udeľuje Nadácia mladých virtuózov (Young Virtuosos Foundation). Tentoraz túto cenu získal Gábor Eckhardt a Berle Sanford Rosenberg.

Ste zvedaví na nové talentované hviezdy klasiky?

Vďaka Virtuózom diváci spoznajú výnimočné talenty nielen zo Slovenska, ale aj z ostatných krajín V4, teda Česka, Poľska a Maďarska a tento rok aj zo Slovinska. Všetko v duchu hesla: “Hráme tou istou rečou” – jazykom hudby. Ste zvedaví na nové SuperStars klasickej hudby? My áno!

Foto: TV DUNA, RTVS, ČTart, VirtuososV4+

One thought on “Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »