Novinky

Atraktívny štvrtok v ŠFK v podaní Daniela Matejču i s Markom Prášilom v znamení debutov

MONIUSZKO – ČAJKOVSKIJ – MENDELSSOHN-BARTHOLDY / Čajkovského husľový koncert v podaní Daniela Matejču a košických filharmonikov pod taktovkou českého dirigenta Marka Prášila

Prvý marcový koncert Štátnej filharmónie Košice s názvom MONIUSZKO – ČAJKOVSKIJ – MENDELSSOHN-BARTHOLDY láka návštevníkov atraktívnym programom aj obsadením. Košice privítajú dvoch mladých českých umelcov. Nielen dirigenta Marka Prášila, ale aj víťaza Virtózov V4+ 2021, Daniela Matejču.

Jedným z TOP štvorice koncertov vážnej hudby prelomu februára a marca je iste prvý marcový koncert Štátnej filharmónie Košice. Vo štvrtok (2.3.2023) večer od 19:00 hod. sa koná koncertné stretnutie s názvom MONIUSZKO – ČAJKOVSKIJ – MENDELSSOHN-BARTHOLDY. Publiku v Košiciach sľubuje vynikajúce zážitky, atraktívny program a dvojicu mimoriadne talentovaných mladých českých hudobníkov. Tí v Košiciach slávia svoj tamojší debut. Na pódiu Domu umenia privítajú dirigenta večera Marka Prášila a v obľúbenom Čajkovského husľovom koncerte aj huslistu Daniela Matejču.

Romantický program v znamení košických debutov Daniela Matejču i Marka Prášila

Na úvod večera zaznejú v podaní orchestra ŠFK efektné a iskrivé Goralské tance Stanislava Moniuszka. V Čajkovského husľovom koncerte sa predstaví Daniel Matejča. Na konte má české víťazstvo v medzinárodnej televíznej talentovej šou Virtuosos V4+ z roku 2021. Stal sa tiež absolútnym víťazom Eurovision Young Musicians 2022 vo francúzskom Montpellier. Štátna filharmónia Košice tento koncert zverila do rúk českého dirigenta Marka Prášila, debutanta medzinárodného hudobného festivalu Pražská jar 2022. Leitmotívmi štvrtkového večera v Košiciach budú mladosť a nadanie. Ostatne, povedať to môžeme nielen podľa účinkujúcich, ale aj kvôli Symfónii č. 1 c mol Felixa Mendelssohna-Bartholdyho. Tá zaznie v druhej polovici koncertu. V nej sa na plno prejavil talent vtedy mladučkého Mendelssohna-Bartholdyho, ktorý toto dielo dokončil, keď mal len 15 rokov. 

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Dirigent Marek Prášil približuje program a svoje účinkovanie s orchestrom ŠFK: Koncert by mohol niesť dva podtituly: ‚romantický‘ a ‚zomknutý‘, keďže ponúkne autorov a kompozície raného romantizmu a novoromantizmu, ktoré od seba nedelí mnoho rokov a dokonca ani geograficky mnoho kilometrov (Nemecko, Poľsko, Rusko). Nesmierne sa teším na svoj debut v Štátnej filharmónii Košice i spoluprácu s talentovaným Danielom Matejčom. Ku Košiciam a východnému Slovensku mám krásny vzťah, keďže odtiaľ pochádza moja manželka a tak sa tu s rodinou aj za rodinou pravidelne vraciame.“

Marek Prášil

Debut na Pražskej jari bol nesmiernou poctou

„Debut na Pražskej jari v Dvořákovej sieni Rudolfina bol pre mňa predovšetkým nesmiernou poctou a ďalšou možnosťou spolupracovať s vynikajúcou PKF – Prague Philharmonia. Som vďačný za vloženú dôveru umeleckej rady festivalu, ktorá jednotlivých debutantov vyberá. Okrem umelecky i ľudsky milej spolupráce sa iste jedná o prestížnu záležitosť, ktorá pritiahla pozornosť niekoľkých osobností, umeleckej kritiky a následne tiež priniesla niekoľko krásnych ponúk hosťovania a debutov s ďalšími orchestrami, na festivaloch či v divadlách,“ zhodnotil Marek Prášil kľúčový moment vo svojej kariére.

Daniel Matejča

Veľký husľový talent

Sólista večera Daniel Matejča začal hrať na husliach vo veku štyroch rokov pod vedením svojej matky. Po roku nastúpil do triedy prof. Ivana Štrausa. U neho študuje dodnes, už ako študent 2. ročníka Akadémie múzických umení v Prahe. Okrem v úvode spomínaných úspechov, ktorými ohromil milióny divákov, má mladý talent na konte rad súťažných trofejí z prestížnych interpretačných súťaží. V rozhovore pre Radio Prague International odpovedal na otázku, prečo sú súťaže pre neho dôležité aj napriek tomu, že ide o stresujúcu záležitosť: „Hudobné súťaže sú pre mladého hudobníka veľmi dôležité na to, aby sa rozvíjal a svoje umenie prezentoval širšiemu publiku.“ Tento zámer sa Danielovi Matejčovi napĺňať darí, pretože napriek svojmu mladému veku už koncertuje naprieč Európou aj inde vo svete. 

Za svoj najväčší projekt a úspech v uplynulom období považuje nahrávku prvého CD s husľovými sonátami Eugèna Ysaÿa. Album uzrie svetlo sveta v polovici roka 2023. S Čajkovského koncertom vystúpil na jeseň 2022 na medzinárodnom hudobnom festivale Dvořákova Praha. Práve týmto pôsobivým a poslucháčsky mimoriadne obľúbeným dielom poteší aj publikum na svojom koncerte v Košiciach.

MONIUSZKO – ČAJKOVSKIJ – MENDELSSOHN-BARTHOLDY / Čajkovského husľový koncert v podaní Daniela Matejču a košických filharmonikov pod taktovkou českého dirigenta Marka Prášila

Koncert Štátnej filharmónie Košice MONIUSZKO – ČAJKOVSKIJ – MENDELSSOHN-BARTHOLDY sa uskutoční vo štvrtok 2. marca 2023 o 19:00 v Dome umenia. Je súčasťou abonentného B cyklu. Koncertu bude predchádzať verejná generálka. Začína sa o 10:00. Samozrejmosťou bude aj predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a hosťami o 18:00 v Malej sále Domu umenia.

TS, www.sfk.sk

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »