Novinky

ŠKO Žilina: január v znamení veľkolepých zážitkov

ŠKO Žilina: január v znamení veľkolepých zážitkov

Nový kalendárny rok 2023 odštartoval v Štátnom komornom orchestri Žilina už v predvečer Troch kráľov. Jediný slovenský orchester mozartovského typu – Štátny komorný orchester Žilina (ŠKO Žilina) prináša aj počas januára zaujímavý program. Sľubuje veľkolepé zážitky, svetové hviezdy i mladé talenty. Poteší priaznivcov opery i príťažlivej klasiky v jedinečnom štýle Janoska Ensemble. Nielen taký bude január 2023 v Žiline.

Nuž pekne po poriadku. Nový kalendárny rok so ŠKO Žilina sa začal už v predvečer sviatku Troch kráľov. Vo štvrtok (5. januára 2023) sme boli svedkami nielen prvého koncertu nového mesiaca, ale i nového roka. Pre svojich priaznivcov si prichystal tradičný Trojkráľový koncert v rytme hotjazzu. Ten zaznel v podaní najznámejšieho slovenského hot-jazzového orchestra Bratislava Hot Serenaders pod vedením svetoznámeho trubkára Juraja Bartoša. Vo svojom programe reflektuje aj diela slovenských autorov na počesť 30. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Nasledovať ho v priebehu januára bude ešte ďalšia trojica koncertných dvojíc so zaujímavými hosťami i programom. Aký bude januárový program ŠKO Žilina? Jednotlivé koncerty spája príťažlivá dramaturgia i špičkoví interpreti.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Osláviť nový rok môžete počas januára v Žiline

Novoročnú oslavu ponúka počas januára aj Štátny komorný orchester Žilina. A to dokonca vďaka dvom koncertným dvojiciam s írečitým názvom: Novoročné koncerty. Prvá dvojica Novoročných koncertov I. je na programe už vo štvrtok a v piatok 12. a 13. januára 2023 večer, kedy bude orchester ŠKO Žilina dirigovať svetoznámy slovenský dirigent Oliver Dohnányi. Ponesie sa v duchu oslavy a poteší nejedného priaznivca diel kráľa valčíka či priaznivcov opery. Stane sa tak vďaka slávnym dielam Johanna Straussa ml. či áriám z populárnych opier a piesní.

Novoročné koncerty I. / Oliver Dohnányi / ŠKO Žilina
Novoročné koncerty I. / Ljubica Vraneš / ŠKO Žilina

V znamení opier i baletu

Na programe je Kvetinový tanec z rozprávkového Čajkovského baletu Luskáčik, slávny Offenbachov Kankán a okrem viacerých operných predohier (Predaná nevesta, Cavalleria rusticana či Carmen) aj mnohé árie a piesne. Z nich spomeňme áriu Dalily „Mon coeur s´ouvre à ta voix“ zo Samsona a Dalily od Camille Saint-Saёnsa, áriu Santuzzy „Voi lo sapete ó Mamma“ z Mascagniho opery Cavalleria rusticana či zvodnú Habaneru z Bizetovej opery Carmen. Piesne bude zastupovať slávna Piazzollova pieseň „Yo soy Maria“. A to všetko v podaní hviezdy belehradskej národnej opery, mezzosopranistky Ljubice Vraneš. Je laureátkou mnohých medzinárodných speváckych súťaží a okrem iných scén vystupuje aj na rumunských i albánskych divadelných scénach.

Čerešničkou na torte koncertnej dvojice a zároveň aj akýmsi vyvrcholením programu budú Jockey Polka  op. 278 Josefa Straussa, rýchla polka Winterlust kráľa valčíkov a večer zavŕši Na krásnom modrom Dunaji. Vstupenky zakúpite online TU.

Druhá novoročná dvojica so ŠKO Žilina v španielskom šarme

Nový rok 2023 oslávite aj vďaka ďalšej koncertnej dvojici so ŠKO Žilina. Novoročný koncert II. vo štvrtok a v piatok 19. a 20. januára 2023 bude dirigovať hosťujúci dirigent zo slnečného Španielska. Svetoznámy dirigent David Giménez Carreras, synovec slávneho tenoristu Josého Carrerasa sa po veľmi úspešnom premiérovom účinkovaní v sezóne 2021/2022 znovu vracia na žilinské pódium.

Carreras-David-Gimenez / Novoročný koncert II. / ŠKO Žilina

Ako sólistu si pozval hviezdneho 16-ročného slovenského klaviristu Ryana Martina Bradshawa, rezidenčného sólistu SOSR a víťaza mnohých svetových klavírnych súťaží i slovenského Virtuóza V4+ 2021. Zahrá jeden z najkrajších klavírnych koncertov vôbec – 2. koncert Sergeja Rachmaninova k okrúhlemu výročiu autora.

ryan martin bradshaw

Na programe tejto koncertnej dvojice je aj Slovanský tanec č. 8 g mol op. 46 Antonína Dvořáka, no nielen to. Ďalšia časť programu sa ponesie v znamení španielskeho šarmu, rytmu i vášní. Zaznie aj výber zo Suity Carmen od Georga Bizeta či Capriccio Espagnol op. 34 od Nikolaja Rimského Korsakova. Vstupenky zakúpite TU.

Január so ŠKO Žilina vyvrcholí s klasikou trochu inak

Posledná januárová koncertná dvojica v posledný januárový štvrtok a piatok (26. a 27.1.2023) večer patrí v ŠKO Žilina klasike trochu inak: JANOSKA STYLE GOES SYMPHONIC. Svetoznámy rómsky súbor Janoska Ensemble, pôsobiaci v Rakúsku, navštívi počas svetového turné (v októbri 2022 s veľkým ohlasom koncertne odprezentoval Janoska Ensemble v Bratislave v rámci Bratislavských hudobných slávností svoje nové CD) aj Žilinu. Po boku ŠKO Žilina a pod taktovkou Leoša Svárovského predvedie výber svojich najkrajších aranžmánov. O obrovskom uznaní súboru svedčí aj fakt, že dostali príležitosť na Novoročnom koncerte Viedenských filharmonikov, ktorý sa na Nový rok prenáša do vyše 120 krajín sveta. Vstupenky zakúpite TU. 

Je sa na čo tešiť! 

Foto/Zdroj: Štátny komorný orchester Žilina

2 thoughts on “ŠKO Žilina: január v znamení veľkolepých zážitkov

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »