Novinky

Slovenská filharmónia na krídlach árií

Silvester / Nový rok

Čarokrásne melódie operných a operetných árií nás vytrhnú zo všednosti a pomôže nám užiť si krásu týchto dní. Prívrženci klasickej hudby si na svoje prídu už na Silvestra a s jednodňovým oneskorením aj 2. januára 2022 na online koncertoch Slovenskej filharmónie.

Prelom rokov je čarovný, magický čas. Čas bilancovania, snívania, mnohých očakávaní, túžob i obáv. Čože by to bolo za posledný deň roka, ak by sme ho nemohli stráviť príjemne? Pre pandémiu nemôžeme navštíviť divadlá či koncertné siene osobne, a tak tie prostredníctvom online prenosov zavítajú do našich domovov.

Slovenská filharmónia

Inak tomu nebude ani na Silvestra či na Nový rok na koncertoch Slovenskej filharmónie.

Dlhoročnej tradície silvestrovských a novoročných koncertov zostáva verná Slovenská filharmónia aj v tento, pre kultúru neľahký, rok. Na posledný deň roka 2021 a na druhý januárový večer pripravila pre svojich priaznivcov online galakoncert. Už tradične oba odvysielajú na stream.filharmonia.sk Silvestrovský koncert štartuje v piatok 31. decembra 2021 už o 16:00 hodine a ten novoročný so začiatkom o 19:00 hod. uvidíme až v nedeľu 2. januára 2022.

Sviatočné koncerty Slovenskej filharmónie na krídlach operných a operetných árií

Pod taktovkou Petra Valentoviča (šéfdirigenta Štátneho divadla Košice, klaviristu a slovenského porotcu v nedávno skončenej medzinárodnej talentovej šou Virtuózi V4+ 2021) sa na oboch koncertoch predstavia hráči Slovenskej filharmónie a Slovenský filharmonický zbor pod vedením zbormajstra Jozefa Chabroňa. Sólistami oboch sviatočných koncertov budú umelci pôsobiaci na domácich a zahraničných koncertných a operných scénach. A teda konkrétne si vypočujeme sopranistku Evu Bodorovú a tenoristu Ondreja Šalinga.

Koncerty Slovenskej filharmónie s lákavou dramaturgiou

Dramaturgia silvestrovského i novoročného koncertu Slovenskej filharmónie je veľmi lákavá. Program zostavili zo slávnych operných a operetných árií a zborov. V prvej polovici si vypočujeme známe operné melódie, nádherné árie či pôsobivé zbory. Svetoznáme operetné árie dostanú priestor v druhej časti programu  oboch koncertov.

Známe operné árie vyplnia prvú polovicu

Silvestrovský i Novoročný koncert Slovenskej filharmónie otvorí predohra k opere Nabucco Giuseppe Verdiho. Nasledovať bude zbor Cigánov Vedi! le fosche z 2. dejstva ďalšej skladateľovej opery Trubadúr. Chýbať nebude ani scéna a ária Violetty È strano…Sempre libera z 1. dejstva opery La Traviata. Následne si vypočujeme valčík a zbor z 2. dejstva Čajkovského opery Eugen Onegin Vot tak sjurpriz. Očakávať môžeme aj áriu Dona Josého La fleur que tu m’avais jetée z 2. dejstva opery Carmen Georga Bizeta. Skladateľa Camille Saint-Saënsa bude na tomto koncerte reprezentovať Bacchanalia z 3. dejstva opery Samson a Dalila. Opernú časť programu silvestrovského koncertu uzatvoria Polovecké tance z 2. dejstva opery Knieža Igor skladateľa Alexandra Borodina.

Sviatočné koncerty Slovenskej filharmónie ovládnu chytľavé operetné melódie

Druhá polovica oboch koncertov ponúkne nezabudnuteľné melódie z operiet Gejzu Dusíka, Emmericha Kálmána a Franza Lehára. Na úvod tejto časti zaznie predohra k operete Hrnčiarsky bál Gejzu Dusíka.

Eva Bodorová
Eva Bodorová. Zdroj: evabodorova.com

Tento operetný titul bude mať na tomto koncerte ešte početné zastúpenie. Vypočujeme si zbor Ej, to je mrcha chlap, ktorý nechce tancovať a Slovenský tanec zo 4. dejstva operety. No a napokon aj známu Pieseň o rodnej zemi, ktorá zaznie na záver Silvestrovského i Novoročného koncertu Slovenskej filharmónie. Mimochodom, aj duet Edmonta a Sylvy Tá modrá ruža vám povie z Dusíkovej operety Modrá ruža je na programe koncertov.

Na programe je aj Grófka Marica, Bajadéra či Čardášová princezná

Z operety Grófka Marica Emmericha Kálmána sa budeme môcť nechať unášať vstupným zborom a áriou Marice Lustige Zigeunerweisen / Höre ich Zigeunergeigen. Chýbať nebude ani pieseň Tassila Wenn es Abend wird z 1. dejstva tejto operety. Na program koncertov sa dostala z Kálmánovej operety Bajadéra introdukcia a tanec z 2. dejstva O Champagner, sperrst uns auf das Himmelreich. Známu operetu Čardášová princezná zastúpi vstupná pieseň Sylvie Heia, heia, in den Bergen ist mein Heimatland z 1. dejstva operety.

Nebude chýbať ani známa ária princa

Tvorbu komárňanského rodáka Franza Lehára (ktorého festival v kúpeľnom meste Bad Ischl oslávil tento rok 60. jubileum) si na oboch sviatočných koncertoch Slovenskej filharmónie pripomenieme s operetami Zem úsmevov a Giuditta. V podaní sólistu večera Ondreja Šalinga si vypočujeme aj áriu Princa Su-Čonga Dein ist mein ganzes Herz z 2. dejstva operety Zem úsmevov. Operetu Giudittu bude reprezentovať pieseň Giuditty Meine Lippen, sie küssen so heiss, zo 4. dejstva rovnomennej operety. Zaznie v interpretácii sopranistky Evy Bodorovej.

Ondrej Šaling
Zdroj: Ondrej Šaling / Facebook

Milovníci krásnych melódií nezabudnite: v piatok 31. decembra 2021 o 16.00 a v nedeľu 2. januára 2022 o 19.00 na

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »