Novinky

Slovenská filharmónia na krídlach árií

Silvester / Nový rok

Čarokrásne melódie operných a operetných árií nás vytrhnú zo všednosti a pomôže nám užiť si krásu týchto dní. Prívrženci klasickej hudby si na svoje prídu už na Silvestra a s jednodňovým oneskorením aj 2. januára 2022 na online koncertoch Slovenskej filharmónie.

Prelom rokov je čarovný, magický čas. Čas bilancovania, snívania, mnohých očakávaní, túžob i obáv. Čože by to bolo za posledný deň roka, ak by sme ho nemohli stráviť príjemne? Pre pandémiu nemôžeme navštíviť divadlá či koncertné siene osobne, a tak tie prostredníctvom online prenosov zavítajú do našich domovov.

Slovenská filharmónia

Inak tomu nebude ani na Silvestra či na Nový rok na koncertoch Slovenskej filharmónie.

Dlhoročnej tradície silvestrovských a novoročných koncertov zostáva verná Slovenská filharmónia aj v tento, pre kultúru neľahký, rok. Na posledný deň roka 2021 a na druhý januárový večer pripravila pre svojich priaznivcov online galakoncert. Už tradične oba odvysielajú na stream.filharmonia.sk Silvestrovský koncert štartuje v piatok 31. decembra 2021 už o 16:00 hodine a ten novoročný so začiatkom o 19:00 hod. uvidíme až v nedeľu 2. januára 2022.

Sviatočné koncerty Slovenskej filharmónie na krídlach operných a operetných árií

Pod taktovkou Petra Valentoviča (šéfdirigenta Štátneho divadla Košice, klaviristu a slovenského porotcu v nedávno skončenej medzinárodnej talentovej šou Virtuózi V4+ 2021) sa na oboch koncertoch predstavia hráči Slovenskej filharmónie a Slovenský filharmonický zbor pod vedením zbormajstra Jozefa Chabroňa. Sólistami oboch sviatočných koncertov budú umelci pôsobiaci na domácich a zahraničných koncertných a operných scénach. A teda konkrétne si vypočujeme sopranistku Evu Bodorovú a tenoristu Ondreja Šalinga.

Koncerty Slovenskej filharmónie s lákavou dramaturgiou

Dramaturgia silvestrovského i novoročného koncertu Slovenskej filharmónie je veľmi lákavá. Program zostavili zo slávnych operných a operetných árií a zborov. V prvej polovici si vypočujeme známe operné melódie, nádherné árie či pôsobivé zbory. Svetoznáme operetné árie dostanú priestor v druhej časti programu  oboch koncertov.

Známe operné árie vyplnia prvú polovicu

Silvestrovský i Novoročný koncert Slovenskej filharmónie otvorí predohra k opere Nabucco Giuseppe Verdiho. Nasledovať bude zbor Cigánov Vedi! le fosche z 2. dejstva ďalšej skladateľovej opery Trubadúr. Chýbať nebude ani scéna a ária Violetty È strano…Sempre libera z 1. dejstva opery La Traviata. Následne si vypočujeme valčík a zbor z 2. dejstva Čajkovského opery Eugen Onegin Vot tak sjurpriz. Očakávať môžeme aj áriu Dona Josého La fleur que tu m’avais jetée z 2. dejstva opery Carmen Georga Bizeta. Skladateľa Camille Saint-Saënsa bude na tomto koncerte reprezentovať Bacchanalia z 3. dejstva opery Samson a Dalila. Opernú časť programu silvestrovského koncertu uzatvoria Polovecké tance z 2. dejstva opery Knieža Igor skladateľa Alexandra Borodina.

Sviatočné koncerty Slovenskej filharmónie ovládnu chytľavé operetné melódie

Druhá polovica oboch koncertov ponúkne nezabudnuteľné melódie z operiet Gejzu Dusíka, Emmericha Kálmána a Franza Lehára. Na úvod tejto časti zaznie predohra k operete Hrnčiarsky bál Gejzu Dusíka.

Eva Bodorová
Eva Bodorová. Zdroj: evabodorova.com

Tento operetný titul bude mať na tomto koncerte ešte početné zastúpenie. Vypočujeme si zbor Ej, to je mrcha chlap, ktorý nechce tancovať a Slovenský tanec zo 4. dejstva operety. No a napokon aj známu Pieseň o rodnej zemi, ktorá zaznie na záver Silvestrovského i Novoročného koncertu Slovenskej filharmónie. Mimochodom, aj duet Edmonta a Sylvy Tá modrá ruža vám povie z Dusíkovej operety Modrá ruža je na programe koncertov.

Na programe je aj Grófka Marica, Bajadéra či Čardášová princezná

Z operety Grófka Marica Emmericha Kálmána sa budeme môcť nechať unášať vstupným zborom a áriou Marice Lustige Zigeunerweisen / Höre ich Zigeunergeigen. Chýbať nebude ani pieseň Tassila Wenn es Abend wird z 1. dejstva tejto operety. Na program koncertov sa dostala z Kálmánovej operety Bajadéra introdukcia a tanec z 2. dejstva O Champagner, sperrst uns auf das Himmelreich. Známu operetu Čardášová princezná zastúpi vstupná pieseň Sylvie Heia, heia, in den Bergen ist mein Heimatland z 1. dejstva operety.

Nebude chýbať ani známa ária princa

Tvorbu komárňanského rodáka Franza Lehára (ktorého festival v kúpeľnom meste Bad Ischl oslávil tento rok 60. jubileum) si na oboch sviatočných koncertoch Slovenskej filharmónie pripomenieme s operetami Zem úsmevov a Giuditta. V podaní sólistu večera Ondreja Šalinga si vypočujeme aj áriu Princa Su-Čonga Dein ist mein ganzes Herz z 2. dejstva operety Zem úsmevov. Operetu Giudittu bude reprezentovať pieseň Giuditty Meine Lippen, sie küssen so heiss, zo 4. dejstva rovnomennej operety. Zaznie v interpretácii sopranistky Evy Bodorovej.

Ondrej Šaling
Zdroj: Ondrej Šaling / Facebook

Milovníci krásnych melódií nezabudnite: v piatok 31. decembra 2021 o 16.00 a v nedeľu 2. januára 2022 o 19.00 na

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »