Novinky

Matiné klasickej hudby ovládne Dvojku RTVS

klavír

Klasická hudba opäť ovládne obrazovky RTVS. V nedeľu 16. januára 2022 o 11:30 hod. na televíznej Dvojke štartuje nový hodnotný projekt – koncerty komornej hudby. Uvidíme ich v rámci cyklu Nedeľné matiné. Nový cyklus predstaví mladých umelcov s mimoriadnym talentom.

Len pár týždňov po medzinárodnej súťaže Virtuózi V4+ a niekoľko dní po uvedení záznamu Gala koncertu Peter Dvorský 70 v SND sa na obrazovky verejnoprávnej RTVS opäť dostáva klasická hudba. Tento raz vo forme hodnotného cyklu koncertov klasickej hudby. K svojím priaznivcom bude prichádzať každú nedeľu. Vysielací čas „zdedila“ po presune športových programov na samostatný kanál. Na Dvojke tak dostane priestor komorná hudba v interpretácii skvelých sólistov. Čakajú na nás diela širokej palety skladateľov.

Komornými koncertmi reaguje RTVS na pandémiu

Komorná hudba ovládne každú nedeľu o 11:30 hod. televíznu Dvojku. Koncerty budú súčasťou cyklu Nedeľné matiné. Vznikli ako reakcia na aktuálnu koronavírusovú dobu. Okrem spoločenskej potreby umeleckého vzdelávania sa verejnosti chce vytvoriť bázu pre umelcov, ktorí na dlhé obdobie prišli o možnosť verejne vystupovať.  „Práve vďaka unikátnym audiovizuálnym záznamom dostanú niektorí z nich možnosť predstaviť svoje umenie prostredníctvom kamery televíznym divákom, ktorí sa tak stanú svedkami ich naštudovania a prevedenia hudobných diel domácej aj zahraničnej tvorby,” poznamenal PR manažér RTVS Marián Prevendarčík.

Záznamy zachytávajú pozoruhodné výkony skvelých sólistov

RTVS s podporou Ministerstva kultúry pripravuje záznamy koncertov, ktoré zachytávajú pozoruhodné umelecké výkony vynikajúcich domácich komorných telies a sólistov. Dramaturgiu celého cyklu komorných koncertov má na starosti muzikológ Adrián Rajter. Diváci verejnoprávnej Dvojky si tak budú môcť prostredníctvom komorných koncertov vychutnať diela viacerých svetových i našich skladateľov. Spomeňme skladateľov ako Sergej Prokofiev, Maurice Ravel, Frédéric Chopin, Rebecca Clarke, Eugen Suchoň, Ludwig Van Beethoven či Iľja Zeljenka. Vypočujeme si ich v interpretácii mladých sólistov i umeleckých zoskupení. Medzi interpretmi bude aj súbor Mucha Quartet. Zo sólistov sú to napríklad Kristína Smetanová, Júlia Stahl Novosedlíková, Alena Hučková, Nora Skuta, Zuzana Biščáková, Jordana Palovičová, Carlie Brooke Bigelow, Jozef Lupták, Martin Ruman, Ladislav Fanzowitz, Andrej Gál, Boris Lenko, Matúš Veľas, Ronald Šebesta, Jan Hudeček či Peter Pažický.

Nedeľné matiné začne v znamení klavírnej tvorby

Už v túto nedeľu sa môžeme tešiť na mimoriadne talentovanú klaviristku Kristínu Smetanovú. Neskôr to bude klaviristka Alena Hučková a violista Martin Ruman. Rozhodne sa je na čo tešiť!

Nedeľné matiné v januári

Nedeľa 16. 1. 2022, 11:30 hod., RTVS - Dvojka: Kristína Smetanová – klavír

Sergej PROKOFIEV (1891 – 1953) Sonáta pre klavír c mol op. 29, č. 4 Allegro molto sostenuto Andante assai Allegro con brio, ma non leggiero

Kristína Smetanová
Kristína Smetanová Foto: Dorota Holubová

KRISTÍNA SMETANOVÁ sa už ako dieťa zúčastnila celoslovenských klavírnych súťaží, na ktorých získala popredné ocenenia. Súčasne prejavovala záujem aj o kompozíciu, pričom pri prvých pokusoch písania vlastných skladieb ju sprevádzali významní slovenskí hudobní skladatelia, ako Víťazoslav Kubička a Ilja Zeljenka. Kompozíciu spolu s klavírnou hrou študovala aj na Konzervatóriu v Bratislave. Niektoré z jej kompozícii odzneli na Slovensku a získali viacero ocenení. Počas štúdií účinkovala viackrát v Slovenskej filharmónii, najskôr ako sólistka Bachovho Koncertu pre klavír a orchester č.1 d mol BWV 1052 a neskôr so skladbou Jána Cikkera Concertino pre klavír a orchester (Symfonický orchester VŠMU dirigoval Marián Lejava, 2018). Cikkerovo Concertino predviedla aj s Košickou filharmóniou. Aktívne sa zúčastnila viacerých projektov HTF VŠMU (Four hands for Rachmaninov, Pour les pianos, Bratislavský klavírny karneval, Pianos americanos).

Nedeľa 23.1.2022, 11:30 hod., RTVS - Dvojka: Martin Ruman - viola a Alena Hučková - klavír

Rebecca CLARKE (1886-1979) Sonáta pre violu a klavír Impetuoso Vivace Adagio

MARTIN RUMAN ako sólista účinkoval so Slovenskou filharmóniou, SKO Bohdana Warchala a s komornými orchestrami Cappella Istropolitana a Sinfonietta Bratislava. Okrem pôsobenia v Slovenskej filharmónii sa aktívne venuje aj komornej hre, v rámci ktorej pravidelne spolupracuje s poprednými domácimi i zahraničnými umelcami a telesami (Jozef Ľupták, Milan Paľa, Juraj Tomka, Marián Svetlík, Boris Lenko, Alena Hučková, Shmuel Ashkenasi, Zhou Qian, Isabelle van Keulen, Daniel Rowland, Pablo Barragán, Mucha Quartet, Moyzesovo kvarteto a ď.). Počas štúdií v Prahe bol členom Komorného orchestra Pavla Haase (2009 – 2012) a Komorného orchestra BERG (2011 – 2012). V súčasnosti je členom Gustav Klimt Quartet Wien (koncerty v Musikverein a Konzerthaus Viedeň) a členom komorného zoskupenia Collegium Wartberg. Martin Ruman je pedagógom violovej hry na Konzervatóriu v Bratislave a od roku 2017 aj lektorom v Slovenskom mládežníckom orchestri. Interpretačné kurzy viedol doma i v zahraničí (napr. kurzy CIMA vo Viedni, komorné kurzy Konvergencií).

Martin Ruman
Zdroj: martinruman.sk
Alena Hučkova
Zdroj: alenahuckova.sk

ALENA HUČKOVÁ sólisticky vystúpila so Slovenskou filharmóniou, s Filharmóniou Brno, s Orchestrom Janáčkovej opery Národného divadla Brno a so Symfonickým orchestrom Konzervatória v Bratislave. Od roku 2015 je členkou Orchestra Opery Slovenského národného divadla. Je vyhľadávanou komornou hráčkou a korepetítorkou. V klavírnom duu spolupracuje s Vladimírom Šrankom, spolu s Jurajom Pivoluskom (klarinet) a Mariánom Michalcom (vibrafón), premiérovali skladby súčasných slovenských autorov Mareka Piačeka a Róberta Krausa. V septembri 2018 sa predstavila na recitáli s huslistom Pavlom Bogaczom ml. v Šanghaji. Od roku 2015 je rezidentnou korepetítorkou sláčikových a dychových nástrojov na Medzinárodných interpretačných kurzoch Camerata Comorra v Komárne. Ako korepetítorka sa zúčastnila husľových kurzov Ilyu Gringoltsa, Alexandry Soumm, Jindřicha Pazderu, Midori Goto a Dalibora Karvaya v rámci projektu Majstrovské kurzy svetových virtuózov v Bratislave. Od roku 2018 je externou korepetítorkou na VŠMU v Bratislave.

Alenu Hučkovú si v rámci Nedeľného matiné televíznej Dvojky vychutnáme aj v poslednú januárovú nedeľu.

Nedeľa 30.1. 2022, 11:30 hod., RTVS - Dvojka: Alena Hučková - klavír

Maurice RAVEL (1875-1937) Sonatína pre klavír Modéré Mouvement de menuet Animé per mattis, pulvinar dapibus leo.

Zdroj: TS RTVS  

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »