Novinky

Pozrite, toto prináša druhý festivalový týždeň v Českom Krumlove

Pozrite, toto prináša druhý festivalový týždeň v Českom Krumlove

Pomaly sa blíži druhý festivalový týždeň 31. ročníka obľúbeného medzinárodného hudobného festivalu v Českom Krumlove. Spoločne sa pozrime na to, čo prináša od druhého víkendu. Opäť to bude príťažlivý program s výnimočnou dramaturgiou, v malebných scenériách zámku a jeho okolia. Samozrejme sú aj nezabudnuteľné zážitky, skvelí interpreti a WOW efekt.

Malebné mestečko zapísané na zozname UNESCO žije nielen klasickou hudbou. Obľúbený festival klasickej hudby Český Krumlov s osobitým géniom loci v Českom Krumlove pokračuje. Aj druhý festivalový týždeň bude multižánrový, s hviezdami českej i svetovej hudobnej scény a mladými talentami zo súťaže Virtuosos V4+. 

V hlavnom programe prináša štvoricu zaujímavých koncertov. Ponoríme sa do sakrálnej hudby či oslávime 70-tku popredného českého hudobníka Václava Hudečka, ktorého gratulantmi budú aj pre našich čitateľov dobre známe mladé talenty.

Druhý festivalový týždeň prinesie aj Jistebnický kancionál

Klenotom programu festivalu Český Krumlov je aj Jistebnický kancionál. Na programe je v druhú festivalovú nedeľu, no dejiskom bude tentoraz Kostol sv. Mikuláše v obci Boletice. Stavba z 12. storočia je bežné neprístupná. Je súčasťou Vojenského újezdu Boletice a je nositeľkou titulu najstaršej pamiatky južných Čiech. Svoje dvere chrám otvára len svadobným obratom či koncertom.

Boletice / druhý festivalový týždeň / nedeľa 24.7. / Český Krumlov

Ak plánujete cestu na festival, využite jedinečnú príležitosť a zažite večer v pôsobivom prostredí.  Stane sa tak v nedeľu 24. júla 2022. Jistebnický kancionál nie je len súbor duchovných piesní, ale patrí ku kľúčovým prameňom európskej stredovekej kultúry. Je to aj názov festivalového koncertu. Jeho najznámejšou časťou je spev „Ktož jsú boží bojovníci.“ V rámci festivalu zaznie v  kostole sv. Mikuláša v Boleticiach v interpretácii renomovaného a medzinárodne uznávaného ženského vokálneho súboru Tiburtina Ensemble.

Tiburtina Ensemble
Tiburtina Ensemble

Súbor vznikol v roku 2008 v Prahe a venuje sa gregoriánskemu chorálu, stredovekému viachlasu a súdobej hudbe. Za takmer 15 rokov svojej existencie sa vo svojom odbore zaradil k špičke v oblasti tzv. historicky poučenej interpretácie starej hudby. Tiburtina Ensemble predstavil svoje koncertné programy na popredných významných českých a zahraničných festivaloch. Kritici oceňujú jedinečnú farbu zvuku, vrelosť prejavu a dramaturgickú nápaditosť.

Festival privíta aj Lukáša Sommra

Medzinárodný hudobný festival v Českom Krumlove privíta aj gitaristu a skladateľa Lukáša Sommra. Patrí k popredným osobnostiam súčasnej generácie mladých juhočeských umelcov. Ťažiskom jeho tvorby sú orchestrálne skladby i komorná hudba. Jeho diela často vznikajú na objednávku popredných interpretov i festivalov (Pražské jaro, Opera Barga, Festival delle Nazioni, Concerto Bohemia a ďalších).

Lukas Sommer
Lukáš Sommer

Vo svojej tvorbe vychádza z tradícií európskej skladateľskej školy, ktorú obohacuje o prvky netradičných skladateľských postupov. Opúšťa hranice klasickej hudby a v jeho dielach sa objavujú vplyvy etnickej i jazzovej hudby. V roku 2012 zaznel jeho flautový koncert „Dopis otci“ na festivale Pražské jaro. Lukáš Sommer sa tak stal najmladším osloveným autorom v histórii festivalu.

Večer s dušou gitary

Počas Večera s dušu gitary v stredu 27. júla zaznejú diela prevažne z jeho vlastnej tvorby. Návštevníci sa môžu tešiť aj na skladbu Hommage à Jan Kaplický. Tú Sommer zložil po svojej návšteve Ferrariho múzea v talianskej Modene. Tam je posledné dielo svetoznámeho českého architekta. Lukáš Sommer v Maškarnej sále českokrumlovského zámku vystúpi spolu s M. Nostitz Quartetem.

M Nosticz
M. Nostitz Quarteto

To vystúpi v zostave huslistov Petra BernáškaVáclava Vacka, s violistom Pavlom Hořejším a violončelistom Petrom Šporclom.

Komorný večer s Kalabis Quintet

Dokonalé, harmonické, precízne, láskavé i suverénne – také pocity prinesie festivalový komorný koncert Kalabis Quintet.

Kalabis Quintet / druhý festivalový týždeň Český Krumlov 2022

Dámske dychové kvinteto Kalabis Quintet patrí k oceňovaným a etablovaným telesám, ktorého členky sú orchestrálnymi hráčkami popredných českých orchestrov. Komorný večer s Kalabis Quintet prinesie 28. júla 2022 v Maškarnej sále diela skladateľov 20. storočia. Nebude chýbať ani odľahčené hravé Divertimento pre dychové kvinteto op. 10 Viktora Kalabisa, ktorého meno kvinteto nesie.

Druhý festivalový týždeň v Českom Krumlove prinesie aj oslavu životného jubilea

K programu 31. ročníka patria aj oslavy viacerých výročí.  Koncertom v Krumlove oslávi v piatok 29. júla svoje životné jubileum aj popredný český huslista Václav Hudeček. Na svojom koncerte dá už celkom tradične príležitosť vystúpiť mladým talentom z medzinárodnej televíznej súťaže Virtuosos V4+.  (Tým sme sa podrobne venovali TU – pozn. red.).

Václav Hudeček
Popredný český husľový virtuóz Václav Hudeček oslávi svoje jubileum aj v Českom Krumlove.

Jedným z top podujatí tohto ročníka festivalu v Českom Krumlove je iste koncert v nezabudnuteľnej a unikátnej Zámockej jazdiarni, ktorá bude hostiť Koncert k 70. narodeninám husľového virtuóza a veľkej osobnosti českej hudobnej scény Václava Hudečka.

Zámocká jazdiareň v Českom Krumlove

Koncert Václav Hudeček a mladé talenty Virtuosos 4+ svojou hrou bude sprevádzať Jihočeská filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Štátneho divadla Košice Petra Valentoviča (ináč slovenského porotcu Virtuosos V4+ – pozn. red.). Tento koncert je prvou spoluprácou Jihočeskej filharmonie s dirigentom Valentovičom.

Jihočeská filharmonie
Jihočeská filharmonie

Hosťami budú mladí virtuózi

Hosťami – sólistami budú okrem oslávenca Václava Hudečku mladé talenty Virtuosos V4+. „Rozhodli sme sa spojiť koncert huslistu Václava Hudečka, ktorý tento rok oslávi významné životný jubileum 70 rokov. Vystúpi s mladými umelcami – finalistami medzinárodnej televíznej show Virtuosos V4+,“ približuje Gabriela Rachidi, riaditeľka festivalu.  Z domácich tak vystúpi trojica huslistov. Bude medzi nimi minuloročný víťaz Daniel Matejča, ktorý sa na súťaži Virtuosos V4+ predstavil aj ako skvelý klavirista. Na festival v Českom Krumlove sa opäť vracajú výnimoční bratia s očarujúcim prednesom, technickým a interpretačným majstrovstvom. Dvaja huslisti, ktorých sme v súťaži Virtuosos V4+ videli za ostatné dva roky: Eduard a Richard Kollertovci.

Mimochodom, bratia Kollertovci slávia svoj festivalový návrat po minuloročnom úspechu (viac TU). Svoju premiéru na festivale oslávi poľský víťaz – akordeonista a skladateľ Miłosz Bachonko či mladý klarinetista Jázon Mészáros zastupujúci Maďarsko.

Slovenským zástupcom bude klavirista Ryan Martin Bradshaw, ktorý už na aktuálnom ročníku festivalu v Českom Krumlove vystúpil. Predstavil sa ako sólista koncertu Noc romantizmu s veľkým diváckym ohlasom.

Ryan Martin Bradshaw / MHF Český Krumlov
Ryan Martin Bradshaw exceloval na festivalovom koncerte Noc romantizmu.

Krásny program doplní aj bohatá festivalová zóna

K 31. ročníku Medzinárodného hudobného festivalu Český Krumlov bez pochýb patrí nielen exkluzívny hlavný program. Obľube sa teší aj sprievodný. Epicentrom sprievodného programu je festivalová zóna, ktorá vznikne v blízkosti centra mesta v areáli Kláštora v Českom Krumlove. Ten sa nachádza v tesnej blízkosti hlavného festivalového koncertného miesta Pivovarskej záhrady. Festivalová zóna ponúkne aj tento rok pestrý program všetkým návštevníkom festivalu, turistom objavujúcim krásy Českého Krumlova i miestnym obyvateľom. Celodenný program je príležitosťou k oddychu, stretávaniu sa i zaujímavým aktivitám. Mimochodom, vstup na podujatia festivalovej zóny je voľný.

Zaujímavou je aj výstava „To nejlepší ze sbírky Galerie Kooperativy“ trvajúca počas celej doby festivalu. Nájdete tu aj drobné občerstvenie, priestor pre hry, leňošenie či hudobné pikniky v tieni ovocného sadu alebo pri bylinkovej záhrade tamojšieho kláštora. Viete, na čo sa môžete tešiť tentoraz?

Opäť s multižánrovým presahom

Organizátori pripravujú aj tento rok multižánrové koncerty lokálnych kapiel a DJs. Svoj priestor dostane Jamie Project, ktorí spievajú o živote, láske a hrdosti. Niektoré piesne sú jemné balady, inde sa objavujú znaky tvrdších žánrov hudby. Návštevníkom zahrajú už v piatok 22.7. 2022 o 20:30 hod. v Kláštornej záhrade.

Víkend v znamení komorných koncertov

Sobota 23. júla patrí vo Festivalovej zóne ďalšiemu komornému koncertu s názvom Vivaldi meets Piazzolla. Predstavia sa na ňom členovia komorného klasicistického orchestra Ensemble 18+ so sólistkou, huslistkou Ludmilou Pavlovou.

Orchester sa špecializuje na historicky poučenú, ale neortodoxnú interpretáciu hudby „nielen“ 18. storočia, ktoré nesú vo svojom názve. Súbor pravidelne realizuje koncerty zamerané na hudbu prelomu neskorého baroka, klasicizmu až po ranoromantických autorov. V ich portfóliu ale nechýba ani hudba mladších období.

Ďalší komorný koncert bude mať na starosti zoskupenie Budvicense. Komorný súbor Budvicense sa pravidelne objavuje na koncertných pódiách v Českej republike i v zahraničí. Spolupracovali aj so Štátnou filharmóniou Košice. Na programe Festivalovej zóny v Českom Krumlove sa predstavia v nedeľu 24. júla o 11:00 hod. opäť v Kláštornej záhrade.

Od klasiky k indie, folku i starým a novým hitom

Podvečer druhej festivalovej nedele však patrí koncertu Petra Wohlgemutha. Petr Wohlgemuth je českobudějovický indie-folk pesničkár a multiinštrumentalista. Jeho hudba odráža celé spektrum životných skúseností ako je radosť, dôvtip, láska, pochybnosti či smútok, no pojítkom je viera. Jeho inšpiráciou sú Ben Howard, Mumford and Sons, Switchfoot, Coldplay či Glen Hansard. V roku 2020 vydal svoj prvý singl „Butterfly“ na platforme Spotify.

V piatok 29. júla sa o 20:30 na vedľajší stage vo Festivalovej zóne v Kláštornej záhrade dostane DJ Martin Mach. Čaká na vás príťažlivá produkcia – od oldies po aktuálne hity.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

MHF Český Krumlov s príťažlivým programom sa blíži

K stáliciam festivalového hudobného neba  tradične patrí Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov. Mesto zapísané na zozname UNESCO ho hostí už po 31. krát. Stane sa tak od 15. júla do 6. augusta 2022.

Opäť sa je na čo tešiť!

 

PR článok

Zdroj: Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »