Novinky

Virtuózi V4+ sa vracajú na televízne obrazovky

Virtuózi V4+ - porota

Medzinárodná šou Virtuózi V4+ sa vracia na televízne obrazovky. Štartuje už 19. novembra 2021. Ovládne televíznu Dvojku, ČT art, DUNA TV, TVP KULTURA či RTS. Aj tento rok predstaví mladé talenty z krajín Vyšehradskej štvorky a Chorvátska. A opäť pod heslom „We play the same language“.

Formát Virtuózi V4+ pripomína známu show SuperStar. Má aj obdobné pravidlá. Lenže táto show sa sústreďuje na objavenie a rozvoj mladých hudobných talentov klasickej hudby v juniorskom veku. Na rozdiel od SuperStar nemá jedného, ale až piatich víťazov. Po jednom z každej súťažiacej krajiny. Víťaz aj tento rok získa možnosť vystúpiť v najslávnejších koncertných sálach sveta. Dostane zaujímavé štipendium v jednej z najprestížnejších hudobných inštitúcií, čo mu otvorí možnosť vysnívanej kariéry. Aj ostatným objaveným talentom sa ponúkajú také možnosti rozvoja a podpory, ku ktorým by sa inak mohli dostať iba obťažne.

Z maďarskej súťaže medzinárodný hit miliónov divákov

Virtuosos

Svoju históriu začala súťaž písať ešte v roku 2014 ako maďarská národná súťaž. Na tamojšom televíznom trhu spôsobila vďaka sledovanosti doslova revolúciu. Iba za pár týždňov sa stala jednou z najlepšie hodnotených relácií verejnoprávnej televízie. A prevalcovala tak aj „komerčné” programy súkromných staníc.

Organizátori sa vďaka tomu rozhodli šiestu séria dovtedy čisto maďarskej súťaže rozšíriť na súťaž s medzinárodným charakterom. A tak sa minulý rok z maďarskej Virtuózok stal medzinárodný formát Virtuózi V4+/Virtuosos. Dostal sa pod umelecký patronát maestra Plácida Dominga. Medzinárodná talentová show rozšírila hľadanie mladých talentov aj na ďalšie krajiny V4 a Srbska. Súčasne sa jej mohla zúčastniť dvadsiatka mladých talentov z piatich krajín. Na obrazovkách verejnoprávnych médií ju mohli zároveň aj naraz sledovať.  Reláciu, vysielanú súčasne v piatich krajinách, sledovalo v minulom roku takmer 7 miliónov televíznych divákov. Spätne si ju online pozrelo viac ako 66 miliónov divákov.

Druhý ročník je v plnom prúde. Nové talenty hľadali od mája.

Po minuloročnom mimoriadnom úspechu novinky prichádza druhý ročník medzinárodného formátu Virtuózi V4+. Tento rok sa opäť hľadanie nových talentov sústredí na štáty Vyšehradskej štvorky. Má aj novinku. Predstavia sa aj súťažiaci z Chorvátska.

Kto sa mohol prihlásiť?

Prihlasovanie nádejných talentov do súťaže spustili ešte v máji 2021. Termín uzávierky prihlášok s požadovanými prílohami a nahrávkami bol do 15. júna 2021.

Do súťaže sa mohli prihlásiť všetci talentovaní hráči na hudobné nástroje, ktorí do 31. júla 2021 nedovŕšili vek 19 rokov a nadaní speváci, ktorí do tohto dátumu  nedovŕšili vek 24 rokov. Okrem vekového limitu štatút súťaže stanovil ďalšie podmienky. Pre  hráčov na hudobných nástrojoch je kritériom, aby ovládali hru na niektorom z  hudobných nástrojov. Vítané sú aj národné hudobné nástroje. Samozrejmosťou je „klasika“. Očakávaní sú hráči na strunové a klávesové nástroje (klavír, čembalo, harfa, akordeón, gitara), sláčikové nástroje (husle, viola, violončelo, kontrabas), drevené dychové nástroje (flauta, priečna flauta, klarinet, hoboj, fagot, saxofón), plechové dychové nástroje (trúbka, pozauna, tuba, tenorový roh, lesný roh) a bicie nástroje (xylofón, marimba, cimbal). Aj tento rok hľadajú spevácke talenty s výnimočným hlasom a klasickým speváckym školením všetkých hlasových odborov. 

Virtuosos
Show Virtuózi V4+ hľadá mimoriadne juniorské talenty. Zdroj: https://virtuosos.com/

Návrat Virtuózi V4+ na obrazovky už v novembri 2021

Mladé talenty ale musia najprv prejsť kastingom. Až potom nasledujú jednotlivé kolá – od národného cez semifinálové až po finále. Porote musia ukázať svoje nadanie, vedomosti, schopnosti či výnimočnosť. Zároveň súťažiaci odprezentujú svoje výnimočné nadanie aj televíznym divákom v piatich krajinách. Stane sa tak už počas  novembra a decembra. Ako prvé uvidíme národné kolo. Vysielať sa bude dvojica slovenských kastingových epizód.  Prvá štartuje na Dvojke už dnes, 19. novembra o 20.15 hod. Druhú naplánovali o týždeň neskôr.

Virtuózi V4+ majú aj slovenskú porotu. Poznáte jej členov?

Počas kastingov sa predstavili mladí talentovaní hudobníci. Zastúpenie mali hráči na hudobné nástroje i speváci. Národná porota mala možnosť vypočuť si pestrú ponuku vystúpení. Jej úloha však ešte nekončí. Slovenské hudobnícke talenty bude hodnotiť odborná porota aj počas dvoch kastingových kôl. Do semifinále musí posunúť to najlepšie. Slovenskými porotcami sú významné osobnosti umelcov pôsobiacich v oblasti klasickej hudby.  Patrí medzi nich operná diva, sopranistka Adriana Kučerová, violončelista a organizátor festivalu Konvergencie – Jozef Lupták, dirigent Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu Adrián Kokoš a hosťujúci porotca z Maďarska, hudobný skladateľ a klavirista Apor Szüts.

Dva týždne žijeme národným kolom. Semifinále a finále príde až v decembri

Po národných výberových kolách nasledujú ešte dve semifinálové. Medzinárodnému publiku televíznych divákov sa súťažiaci predstavia už počas semifinále. No o všetko rozhodne až finále. Z nich vzíde vo finále pätica národných víťazov. Súťažiacich bude hodnotiť medzinárodná porota vrátane „superporotcov“ ale aj diváci.

Minulý rok rozhodovali veľké mená

O víťazoch minuloročných Virtuózoch V4+ rozhodovali veľké mená. Bol medzi nimi svetoznámy operný spevák Plácido Domingo i jeho syn Plácido Domingo Jr.. Práve on založil súťaž Virtuózi v medzinárodnom formáte V4+. Vo vtedajšej medzinárodnej porote zasadla napríklad umelecká riaditeľka Medzinárodného hudobného festivalu Český Krumlov, Gabriela Boháčová či vnuk hudobného skladateľa Sergeja Prokofieva, Gabriel Prokofiev. O víťazoch rozhodli aj hlasy publika. 

Virtuózi V4+ - porota
Porotcovia minuloročnej medzinárodnej poroty súťaže. Zdroj: Virtuosos V4+ - Česko a Slovensko/Facebook

A kto to bude tento rok?

Zaujíma vás, kto bude zasadať do kresiel medzinárodnej poroty? Predstavme si ich, jedného po druhom.

Erika Miklósa
Gabriela Boháčová
Peter Valentovič
Alicja Wegorzewska
Petar Čulić

Riadnou členkou poroty a zároveň zástupkyňou maďarskej národnej poroty je Erika Miklósa. Maďarská koloratúrna sopranistka pravidelne hosťuje na javiskách najvýznamnejších operných domov.

Českú národnú porotu zastupuje Gabriela Boháčová. Zakladateľka umeleckej agentúry Artmuse, uznávaná producentka a režisérka je divákom Virtuózov známa už z minulého roka. 

Uvidíme v nej aj slovenského klaviristu a dirigenta Petra Valentoviča. Hudobníka s výnimočným talentom a šéfdirigenta Štátneho divadla Košice poznajú v takmer dvadsiatke krajín sveta. Tu bude zastupovať Slovensko.

Poľským „katom“ bude Alicja Wegorzewska. Poľská operná speváčka tohto času pôsobí ako výkonná a umelecká riaditeľka Varšavskej komornej opery. A hosťuje v mnohých operných domoch sveta.

Päticu národných „katov“ v medzinárodnej porote uzatvára chorvátsky klasický gitarista Petar Čulić. Sám patrí k detským talentom. S gitarou začal ako 7-ročný a už nasledujúci rok začal na súťažiach žať prvé úspechy. Celkovo získal 23 prvých cien na národných i medzinárodných súťažiach. Čo poviete, mohol byť mať pre súťažiacich trochu pochopenia?

Superporotcovia slávnych mien

Plácido Domingo
Superporotca Plácido Domingo. Zdroj: Virtuosos V4/Facebook

Známy kráľ sociálnych sietí

Na medzinárodnej úrovni sa preslávil ako člen populárneho dua 2CELLOS. Vystupoval ako sólista v prestížnych koncertných sálach ako Wigmore Hall, Royal Albert Hall v Londýne či Concertgebouw v Amsterdame. Je držiteľom mnohých prestížnych medzinárodných ocenení a žne obrovské divácke ohlasy. Jeho videá s hudbou vážnou, filmovou či popovou dosahujú státisíce zdieľaní a like-ov. Na Youtube má 2,1 mil. odberateľov. Facebook valcuje s 9,3 mil. sledovateľov a na instagrame kraľuje  s viac ako 2 mil. followerov. Je veľkým popularizátorom hudbe, zvlášť klasickej a pre mladú generáciu môže byť aj vzorom. Viete už kto to bude? No predsa, chorvátsky violončelista Stjepan Hauser!

Nad medzinárodnou porotou bude stáť ešte dvojica hviezdnych superporotcov. Maestro Plácido Domingo chýbať nemôže, keďže šou Virtuózi V4+ je tak trochu aj jeho dieťaťom. V tejto úlohe nahradí svojho syna.

A viete, kto bude druhým superporotcom?

Bude to populárny violončelista. Hrá skutočne excelentne. Vyznačuje sa vysokou muzikalitou, brilantnosťou a veľkou ľahkosťou pri hraní aj náročnejších partov. Nikdy mu nechýba hráčska vášeň, entuziazmus a šarm.

Superporotca Stjepan Hauser
Stjepan Hauser, superporotca. Zdroj: Virtuosos V4/Facebook

Pripomeňme si minuloročné finále Virtuózi V4+

Slovensko malo v súťaži štyri talentované „želiezka“: dve speváčky Vanesu Čiernu a Alžbetu Rehákovú, flautistku Ajnu Marosz a huslistu Tea Gertlera. Vo finále, ktoré sa konalo 19. decembra, vybrala porota i divácke hlasy, za slovenskú „superstar“ vtedy 13-ročnú rodáčku z Podhoria pri Žiline, Ajnu Marosz, žiačku pedagóga Pavla Štillera na ZUŠ Ladislava Árvaya v Žiline v odbore zobcová flauta.

moderátori
Moderátori semifinále a finálového kola. Zdroj: Virtuosos V4/Facebook

Budete sledovať súťaž Virtuózi V4? My áno!

Semifinálové kolá uvidíme 4. a 11. decembra. Veľké finále už 18. decembra 2021. Zaujímavá je aj moderátorská dvojica semifinále a finále. Bude to svetová hviezda, televízna legenda Thomas Gottschalk a hviezda poľských televíznych relácií Ida Nowakowska. Spoznáme nielen naše mladé talenty počas národných kôl, ale napokon aj našu novú klasickú „SuperStar“.

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »