Dva výnimočné koncerty v Štátnej filharmónii Košice

Dva výnimočné koncerty v Štátnej filharmónii Košice

Kam za kultúrou v Košiciach? Jednoznačnou odpoveďou aj pre druhý marcový týždeň je Štátna filharmónia Košice. Prináša dva výnimočné koncerty. Budú sa niesť v duchu premiérového vystúpenia, saxofónového festivalu i mladého talentu.

Štátna filharmónia Košice pripravuje dva výnimočné koncerty. V utorok 8. marca bude hostiť komorný koncert festivalu SAXOPHOBIA. Dom umenia privíta v premiére Raschèr Saxophone Quartet s Ladislavom Fančovičom. Veľkým lákadlom na symfonický koncert RACHMANINOV – DVOŘÁK pod taktovkou Ondreja Lenárda je klavírny talent Ryan Martin Bradshaw. Podujatiu bude vo štvrtok 10. marca predchádzať verejná generálka a predkoncertné stretnutie, ktoré sa rozhodne oplatí zažiť. 

Koncert Raschèr Saxophone Quartet & Ladislav Fančovič bude výnimočný

Saxofónové kvarteto Raschèr sa od svojho založenia v roku 1969 pravidelne objavuje vo veľkých koncertných sálach sveta. Súbor nadväzuje na tradíciu, ktorú založil v 30. rokoch priekopník klasického saxofónu a zakladajúci člen kvarteta Sigurd Raschèr. Podnietil mnohých skladateľov, aby písali hudbu špeciálne pre neho.

Rascher Quartett
Rascher Quartett. Zdroj: FeliXbroede / ŠfK
Ladislav Fancovic / Dva výnimočné koncerty v ŠfK
Ladislav Fančovič. Foto: Julian Veverica

V Košiciach sa kvarteto premiérovo predstaví s klaviristom Ladislavom Fančovičom. Podľa jeho slov je pre neho spolupráca s RASCHÈR SAXOPHONE QUARTET splnením jedného z najväčších muzikantských snov.

„Je nesmierne motivujúce a napĺňajúce hrať s hudobníkmi, čo sú na takejto vysokej úrovni po všetkých stránkach. Okrem toho ide o spojenie klavíra s môjmu srdcu najbližším hudobným nástrojom – saxofónu, v rámci ktorého Raschèrovci zosobňujú ten najvyšší stupeň majstrovstva. Som šťastný, že po vyše 50 rokoch koncertovania v tých najlepších koncertných sálach celého sveta prijalo toto výnimočné kvarteto pozvanie koncertovať aj na Slovensku,“ vyznal sa Fančovič. 

Je súčasťou miniturné Raschèr Saxophone Quartet po Slovensku v rámci festivalu Saxophobia

Komorný koncert RASCHÈR SAXOPHONE QUARTET & LADISLAV FANČOVIČ sa realizuje v rámci festivalu Saxophobia Bratislava 2022. Svoje koncertné miniturné po Slovensku odštartovali už na galakoncerte majstrov saxofónu v bratislavskom Primaciálnom paláci. Pokračujú v Košiciach, v Trnave i v Bratislave. Ten košický sa uskutoční v utorok 8. marca o 19:00 v Dome umenia.  

koncert 8 marec / Dva výnimočné koncerty v ŠfK

Ondrej Lenárd & Ryan Martin Bradshow: koncert v znamení hviezd

Slovenskú dirigentskú legendu Ondreja Lenárda netreba bližšie predstavovať. Kritika vyzdvihuje jeho zmysel pre hudobné divadlo, muzikantskú intuíciu, temperament a originalitu.

Ondrej Lenárd / Dva výnimočné koncerty v ŠfK
Ondrej Lenárd. Zdroj: ŠfK
Ryan Martin Bradshaw / Dva výnimočné koncerty v ŠfK
Ryan Martin Bradshaw. Foto: Jana Ilko

Na koncerte RACHMANINOV – DVOŘÁK sa ako sólista predstaví 15-ročný slovensko-austrálsky klavirista Ryan Martin Bradshaw. Napriek svojmu mladému veku je laureátom 18-tich medzinárodných klavírnych súťaží. V medzinárodnej talentovej súťaži Virtuosos V4+ sa v roku 2021 stal národným víťazom. Je rezidenčným sólistom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Dirigent Ondrej Lenárd o klaviristovi prehlásil:  „Ryan Martin Bradshaw je absolútny talent, špičkový sólista. Chlapec je nielen fenomenálny muzikant, má úžasnú techniku, ale je aj veľmi milý a skromný. Dielo Rachmaninova je jedno z najkrajších diel klavírnej literatúry v dejinách klavírnej tvorby. Veľmi sa už na túto spoluprácu teším.“

V duchu oslnivej virtuozity, majestátnosti a emocionality

Symfonický koncert A cyklu sa uskutoční vo štvrtok 10. marca o 19:00 v Dome umenia. Podujatiu bude predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie s umelcami a lektorom dramaturgie ŠFK Petrom Katinom o 18:00. Koncert otvorí Rachmaninovov Klavírny koncert č. 2. Patrí k najpopulárnejším klavírnym koncertom vôbec. Dielo je prehliadkou oslnivej virtuozity, rytmickej variability, širokej emocionality, dramatickosti a zvukovej majestátnosti. Fascinujúce spojenie českej hudobnej tradície, amerických inšpirácií a Dvořákových umeleckých vízií prináša Symfónia č. 9 e mol „Z Nového sveta“. Antonín Dvořák v nej dosiahol vrchol svojho kompozičného majstrovstva. Dielo predstavuje dokonalú symbiózu obsahu a formovej stránky. Prináša melodickú spevnosť, čistotu línií, strhujúcu rytmiku i úžasnú vitalitu. Samozrejmosťou je aj vyváženosť všetkých hudobných zložiek.  

koncert 10 marec / Dva výnimočné koncerty v ŠfK

Všetky podujatia prebehnú v režime základ. Povolená kapacita je 500 miest. Aj naďalej platí povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2.

Zdroj: Redakciu informovala Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

Koláž: Silvia Mária Petrovits

2 thoughts on “Dva výnimočné koncerty v Štátnej filharmónii Košice

Comments are closed.

Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Translate »