Dva výnimočné koncerty v Štátnej filharmónii Košice

Dva výnimočné koncerty v Štátnej filharmónii Košice

Kam za kultúrou v Košiciach? Jednoznačnou odpoveďou aj pre druhý marcový týždeň je Štátna filharmónia Košice. Prináša dva výnimočné koncerty. Budú sa niesť v duchu premiérového vystúpenia, saxofónového festivalu i mladého talentu.

Štátna filharmónia Košice pripravuje dva výnimočné koncerty. V utorok 8. marca bude hostiť komorný koncert festivalu SAXOPHOBIA. Dom umenia privíta v premiére Raschèr Saxophone Quartet s Ladislavom Fančovičom. Veľkým lákadlom na symfonický koncert RACHMANINOV – DVOŘÁK pod taktovkou Ondreja Lenárda je klavírny talent Ryan Martin Bradshaw. Podujatiu bude vo štvrtok 10. marca predchádzať verejná generálka a predkoncertné stretnutie, ktoré sa rozhodne oplatí zažiť. 

Koncert Raschèr Saxophone Quartet & Ladislav Fančovič bude výnimočný

Saxofónové kvarteto Raschèr sa od svojho založenia v roku 1969 pravidelne objavuje vo veľkých koncertných sálach sveta. Súbor nadväzuje na tradíciu, ktorú založil v 30. rokoch priekopník klasického saxofónu a zakladajúci člen kvarteta Sigurd Raschèr. Podnietil mnohých skladateľov, aby písali hudbu špeciálne pre neho.

Rascher Quartett
Rascher Quartett. Zdroj: FeliXbroede / ŠfK
Ladislav Fancovic / Dva výnimočné koncerty v ŠfK
Ladislav Fančovič. Foto: Julian Veverica

V Košiciach sa kvarteto premiérovo predstaví s klaviristom Ladislavom Fančovičom. Podľa jeho slov je pre neho spolupráca s RASCHÈR SAXOPHONE QUARTET splnením jedného z najväčších muzikantských snov.

„Je nesmierne motivujúce a napĺňajúce hrať s hudobníkmi, čo sú na takejto vysokej úrovni po všetkých stránkach. Okrem toho ide o spojenie klavíra s môjmu srdcu najbližším hudobným nástrojom – saxofónu, v rámci ktorého Raschèrovci zosobňujú ten najvyšší stupeň majstrovstva. Som šťastný, že po vyše 50 rokoch koncertovania v tých najlepších koncertných sálach celého sveta prijalo toto výnimočné kvarteto pozvanie koncertovať aj na Slovensku,“ vyznal sa Fančovič. 

Je súčasťou miniturné Raschèr Saxophone Quartet po Slovensku v rámci festivalu Saxophobia

Komorný koncert RASCHÈR SAXOPHONE QUARTET & LADISLAV FANČOVIČ sa realizuje v rámci festivalu Saxophobia Bratislava 2022. Svoje koncertné miniturné po Slovensku odštartovali už na galakoncerte majstrov saxofónu v bratislavskom Primaciálnom paláci. Pokračujú v Košiciach, v Trnave i v Bratislave. Ten košický sa uskutoční v utorok 8. marca o 19:00 v Dome umenia.  

koncert 8 marec / Dva výnimočné koncerty v ŠfK

Ondrej Lenárd & Ryan Martin Bradshow: koncert v znamení hviezd

Slovenskú dirigentskú legendu Ondreja Lenárda netreba bližšie predstavovať. Kritika vyzdvihuje jeho zmysel pre hudobné divadlo, muzikantskú intuíciu, temperament a originalitu.

Ondrej Lenárd / Dva výnimočné koncerty v ŠfK
Ondrej Lenárd. Zdroj: ŠfK
Ryan Martin Bradshaw / Dva výnimočné koncerty v ŠfK
Ryan Martin Bradshaw. Foto: Jana Ilko

Na koncerte RACHMANINOV – DVOŘÁK sa ako sólista predstaví 15-ročný slovensko-austrálsky klavirista Ryan Martin Bradshaw. Napriek svojmu mladému veku je laureátom 18-tich medzinárodných klavírnych súťaží. V medzinárodnej talentovej súťaži Virtuosos V4+ sa v roku 2021 stal národným víťazom. Je rezidenčným sólistom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Dirigent Ondrej Lenárd o klaviristovi prehlásil:  „Ryan Martin Bradshaw je absolútny talent, špičkový sólista. Chlapec je nielen fenomenálny muzikant, má úžasnú techniku, ale je aj veľmi milý a skromný. Dielo Rachmaninova je jedno z najkrajších diel klavírnej literatúry v dejinách klavírnej tvorby. Veľmi sa už na túto spoluprácu teším.“

V duchu oslnivej virtuozity, majestátnosti a emocionality

Symfonický koncert A cyklu sa uskutoční vo štvrtok 10. marca o 19:00 v Dome umenia. Podujatiu bude predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie s umelcami a lektorom dramaturgie ŠFK Petrom Katinom o 18:00. Koncert otvorí Rachmaninovov Klavírny koncert č. 2. Patrí k najpopulárnejším klavírnym koncertom vôbec. Dielo je prehliadkou oslnivej virtuozity, rytmickej variability, širokej emocionality, dramatickosti a zvukovej majestátnosti. Fascinujúce spojenie českej hudobnej tradície, amerických inšpirácií a Dvořákových umeleckých vízií prináša Symfónia č. 9 e mol „Z Nového sveta“. Antonín Dvořák v nej dosiahol vrchol svojho kompozičného majstrovstva. Dielo predstavuje dokonalú symbiózu obsahu a formovej stránky. Prináša melodickú spevnosť, čistotu línií, strhujúcu rytmiku i úžasnú vitalitu. Samozrejmosťou je aj vyváženosť všetkých hudobných zložiek.  

koncert 10 marec / Dva výnimočné koncerty v ŠfK

Všetky podujatia prebehnú v režime základ. Povolená kapacita je 500 miest. Aj naďalej platí povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2.

Zdroj: Redakciu informovala Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

2 thoughts on “Dva výnimočné koncerty v Štátnej filharmónii Košice

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »