Novinky

MHF Český Krumlov s príťažlivým programom sa blíži

Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov sa blíži

31. ročník Medzinárodného hudobného festivalu Český Krumlov sa nezadržateľne blíži. Festival s osobitým géniom loci v lone výnimočných scenérií sa koná od 15. júla. Potrvá do 6. augusta 2022. Ponúkne koncerty s príťažlivou dramaturgiou v unikátnych priestoroch v Českom Krumlove. Opäť pripomenie významné výročie hudobnej scény. Bude hviezdny a opäť aj s mladými talentami súťaže Virtuosos V4+. Je sa na čo tešiť!

K stáliciam festivalového hudobného neba  tradične patrí Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov (o minuloročnom jubilejnom ročníku sme informovali TU). Mesto zapísané na zozname UNESCO ho hostí už po 31. krát. Stane sa tak od 15. júla do 6. augusta 2022.

Český Krumlov

Festival ponúkne 17 koncertov, vrátane inožánrových. Pripomenie tiež významné výročia českej i medzinárodnej hudobnej scény.  Celkovo tak bude hýriť pestrou dramaturgiou umocnenou výnimočnými scenériami juhočeského mesta zapísaného na zozname dedičstva UNESCO.  „Medzinárodný hudobný festival k Českému Krumlovu neodmysliteľne patrí. Sme preto radi, že naša spolupráca s usporiadateľmi pretrváva, a to aj napriek všetkým komplikáciám s pandémiou, a my ako mesto máme možnosť každoročne privítať významných umelcov z rôznych kútov sveta. Teší nás i to, že sa MHF v priebehu rokov naďalej rozvíja, že aj tento rok bude program obohatený o letnú Festivalovú zónu, čo je opäť niečo navyše pre občanov i návštevníkov Českého Krumlova,“ uvádza Dalibor Carda, starosta mesta Český Krumlov. 

Pastva pre sluch i zrak

Tentoraz festival  predstaví deviatku unikátnych priestorov malebného Českého Krumlova. Kým nádherné priestory a výnimočné scenérie potešia oko, uši a ducha povznesie krásna koncertná dramaturgia. Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov slávnostne otvorí v piatok 15.7.2022 na netradičnom mieste. Priamo na zámockom jazierku, kam sa festival vracia po viac než štvrťstoročia. „Prvý večer ponúkne po viac ako štvrťstoročí nielen hudobný, ale aj vizuálny zážitok. Na unikátne scénograficky stvárnenom javisku, na prírodnom ostrovčeku jazierka v zámockej barokovej záhrade, zaznie Händelova Vodná hudba a Hudba k ohňostroju,” približuje z programu prezident Českokrumlovského festivalu Jaromír Boháč. 

Voda a oheň / MHF Český Krumlov

Otvárací koncert zaznie v podaní Jihočeskej filharmónie pod vedením dirigenta Vojtěcha Spurného.

Český Krumlov - Zámocké divadlo

Hudba zaplní aj barokové divadlo, kde po dva večery bude znieť opera Farnace od Antonia Vivaldiho. „Milovníkov opery zaiste poteší Vivaldiho dielo Farnace, lebo uplynie 295 rokov od jeho svetovej premiéry. Interpretácie sa ujme súbor Musica Florea, ktorý oslávi 30 rokov od svojho založenia. V období baroka sa ocitneme i počas posledného festivalového víkendu, v rámci koncertu v Zámockej jazdiarni,“ približuje program prezident festivalu Jaromír Boháč.

Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov oslávi viacero výročia

Program 31. ročníku oslávi a pripomenie aj mnohé ďalšie významné výročia. Koncertom v Krumlove oslávi svoje životné jubileum aj popredný český huslista Václav Hudeček. Tradične dá príležitosť mladým talentom z medzinárodnej televíznej súťaže Virtuosos V4+.  (Tým sme sa podrobne venovali TU).  „Rozhodli sme sa spojiť koncert huslistu Václava Hudečka, ktorý tento rok oslávi významné životný jubileum 70 rokov. Vystúpi s mladými umelcami – finalistami medzinárodnej televíznej show Virtuosos V4+,“ približuje Gabriela Rachidi, riaditeľka festivalu.  Vystúpia tak Daniel Matejča, bratia Eduard a Richard Kollertovci, Ryan Martin Bradshaw, Miłosz Bachonko či Jázon Mészáros.

Václav Hudeček
Festival v Českom Krumlove oslávi životné jubileum popredného husľového virtuóza Václava Hudečka. Stane sa tak na koncerte s mladými finalistami súťaže Virtuosos V4+.

Koncerty iných žánrov budú

V duchu osláv sa ponesú i koncerty iných žánrov, ktoré ako každý rok nemôžu chýbať. „Hudbu jedného z najúspešnejších žijúcich skladateľov na svete Johna Williamsa, ktorého filmová hudba získala niekoľko Oscarov a ktorý toho roku oslávil svoje 90. narodeniny, prenesieme do Pivovarskej záhrady. Do Českého Krumlova zavíta aj najznámejšia svetová vokálna skupina The Manhattan Transfer, ktorá v Pivovarské zahradě oslávi 50 rokov od svojho založenia,“ približuje Gabriela Rachidi.  Festival pripomenie aj  90. narodeniny hollywoodskej legendy, skladateľa filmovej hudby a držiteľa niekoľkých Oscarov, Johna Williamsa.  Festivaloví návštevníci sa môžu tešiť aj na slávne melódie z filmov Schindlerov zoznam, Čeľuste, Harry Potter, Indiana Jones alebo Star Wars. „V rámci Francúzskeho večera si pripomenieme výročie skladateľa Clauda Debussyho, od ktorého narodenia tento rok uplynie 160 rokov.“ dodáva Gabriela Rachidi, riaditeľka festivalu. Vďaka pozmenenému programu jedného z koncertov si pripomenie aj dve storočia od narodenia výnimočného romantického skladateľa Césara Francka.

MHF Český Krumlov 2021: Dan Brown – Wild Symphony
MHF Český Krumlov 2021- Dan Brown – Wild Symphony, Pivovarská zahrada 31.7.2021 Foto: © Libor Sváček

Festival ohlásil zmeny. Dôvodom je zníženie štátnej grantovej podpory

Hoci najznámejšia svetová vokálna skupina The Manhattan Transfer pozvanie organizátorov prijala, na festival do Českého Krumlova, žiaľ, nepríde. Z dôvodu nepredvídaného zníženia štátnej grantovej podpory pre rok 2022, festivalový program zasiahli menšie zmeny. Tie zasiahli do dramaturgie dvoch festivalových koncertov. Festival si napriek tomu zachováva umeleckú integritu a vysoké umelecké štandardy. Jednou  z nich je práve (ne)realizácia koncertu amerického vokálneho kvartetu The Manhattan Transfer. Hoci organizátori hľadali adekvátnu programovú náhradu, koncert 23. 7. 2022 napokon zrušili.

Virtuózny Bradshaw s Čajkovským i oslava Césara Francka

Dramaturgická úprava sa dotkla koncertu 16. júla 2022 nazvaného Francúzska noc – Noc romantizmu a impresionizmu. Okrem zmeny jeho dejiska do Pivovarskej záhrady sa zmenil nielen jeho názov. Došlo k určitej dramaturgickej úprave programu. Organizátori sa rozhodli uviesť jedno z najkrajších diel klasického repertoáru i klavírnej literatúry. Vrcholné dielo romantizmu, Čajkovského Klavírny koncert č. 1 b mol nechá vyniknúť virtuozitu mladého klaviristu slovensko-austrálskeho pôvodu Ryana Martina Bradshawa. 

Je víťazom mnohých prestížnych medzinárodných súťaží. Triumfoval ako slovenský víťaz Virtuosos V4+ 2021 (viac TU). Aktuálne pôsobí ako rezidenčný sólista Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Na festivalovom koncerte ho bude sprevádzať Symfonický orchester Českého rozhlasu pod vedením nastupujúceho šéfdirigenta Petra Popelku. Ani obdivovatelia špecifického citu pre farbu a vyváženosť hudobnej kompozície, ktorá je tak príznačná pre frankofónneho skladateľa, neprídu skrátka. Uvedením vrcholného diela Césara Francka Symfónia d mol  si festival pripomenie 200 rokov od narodenia tohto výnimočného romantického skladateľa.  Nuž, je sa na čo tešiť navzdory ohláseným úpravám!

MH Festival Český Krumlov ponúkne aj komorné koncerty

Stabilnou súčasťou sú aj komorné koncerty. „Návštevníci sa môžu tešiť i na komorné koncerty. V podaní Komornej filharmónie Pardubice sa bude konať Večer serenád, koncert s názvom Duša gitary odohrá Lukáš Sommer so svojimi hosťami. Predstaví sa i Kalabis Quintet alebo Dvořákovo trio. Na tvorbu Antonína Dvořáka naviaže v Prokyšově sále českokrumlovskej prelatúry Zemlinsky Quartet,“ vyberá z programu Gabriela Rachidi.  V sprievodnom programe sa predstaví tiež viacero komorných zoskupení. Sú to komorný súbor Budvicense, Epoque Quartet či Ensemble 18+. Do pozornosti dávame aj koncert komorného klasicistického orchestra Ensemble 18+. Ten sa špecializuje na poučenou, ale neortodoxnú interpretáciu hudby „nielen“ 18. storočia. Okrem Vivaldiho zahrá aj Piazzollu.

Operné gala spraví pompéznu bodku

Posledné dva festivalové večery sa ponesú v pompéznej atmosfére. Kým piatok bude v duchu barokovej zábavy, posledný festivalový večer, 5.8.2022, spestrí Operné gala. Jeho hosťami budú domáci a svetoví umelci veľkých mien ako Pavol Bršlík, Jana Šrejma-Kačírková či Boris Prýgl. Predstavia sa s áriami či duetami známych opier.

Operný galavečer / MHF Český Krumlov 2021

Kompletný program 31. ročníka festivalu

 • 15.7.2022 – Voda a oheň
 • 16.7.2022 – Noc romantizmu               
 • 17.7. 2022 – Hudobný piknik s Epoque Quartet                        
 • 20.7. 2022 – Večer serenád                                                            
 • 21., 22. 7. 2022 – A. Vivaldi – Farnace                                
 • 24.7. 2022 – Jistebnický kancionál                    
 • 27.7. 2022 – Duša gitary                                               
 • 28.7. 2022 – Kalabis Quintet                            
 • 29.7. 2022 – Václav Hudeček a mladé talenty       
 • 30.7. 2022  – Filmový večer – John Williams            
 • 31.7. 2022 – Organové matiné                                      
 • 3.8. 2022  – Dvořákovo trio                                                
 • 4.8. 2022 – Zemlinského kvarteto                                     
 • 5.8. 2022 – Barokový večer                                           
 • 6.8. 2022 – Operný galavečer 

Vstupenky zakúpite  v Infostentre Českého Krumlova alebo priamo na internetových stránkach festivalu pri jednotlivých koncertoch. Okrem tradičných zliav pre deti, študentov a seniorov ponúka festival aj zvýhodnené víkendové balíčky vstupeniek na dve či tri po sebe nasledujúce predstavenia.

Krásny program spestrí aj bohatá festivalová zóna

K 31. ročníku Medzinárodného hudobného festivalu Český Krumlov bez pochýb patrí nielen exkluzívny hlavný program. Obľube sa teší aj sprievodný. Epicentrom sprievodného programu je festivalová zóna, ktorá vznikne v blízkosti centra mesta v areáli Kláštora v Českom Krumlove. Ten sa nachádza v tesnej blízkosti hlavného festivalového koncertného miesta Pivovarskej záhrady.

Festivalová zóna ponúkne aj tento rok  pestrý program všetkým návštevníkom festivalu, turistom objavujúcim krásy Českého Krumlova i miestnym obyvateľom. Celodenný program je príležitosťou k oddychu, stretávaniu sa i zaujímavým aktivitám.  Mimochodom, vstup na podujatia festivalovej zóny je voľný. Zaujímavou je aj výstava „To nejlepší ze sbírky Galerie Kooperativy“.  Nájdete tu aj drobné občerstvenie, priestor pre hry, leňošenie či hudobné pikniky v tieni ovocného sadu alebo pri bylinkovej záhrade tamojšieho kláštora. Program Festivalovej zóny slávnostne otvorí sprievod z Námestia Svornosti do Kláštornej záhrady v piatok 15. 7. o 14:00 hod.

S hudbou aj na cestu okolo sveta

Organizátori pripravujú aj tento rok multižánrové koncerty lokálnych kapiel a DJs. Svoj priestor dostane Jamie Project, ktorí spievajú o živote, láske a hrdosti. Niektoré piesne sú jemné balady, inde sa objavujú znaky tvrdších žánrov hudby.  Zaujímavý program sľubuje aj podujatie Stell the HepCat + Tomáš Havlínek. Pripravujú ho talentovaný huslista  a DJka a performerka. Spolu vás vtiahnu do éry Golden Age. Čakajú na vás známe melódie slávnych Big-Bandov, tanečného swingu i horkého neoswingu. Po zotmení to bude aj  divoký tanečný electro swing. Podniknete aj hudobnú cestu okolo sveta s world music, balkan beats i úderným global bass. Priestor dostane aj indie-folk na koncerte českobudejovického pesničkára a multiinštrumentalistu Petra Wohlgemutha. Návštevníkom zahrá aj DJ Martin Mach či DJ s electro swing feelingom Max W. a saxofonista a trubkár Michal Hadaš.

Pocta Barrymu Harrisovi

Svoj priestor v programe Festivalovej zóny dostane aj nový projekt jedného z najvyhľadávanejších klaviristov Tomáša Jochmanna. Volá sa Tribute to Barry Harris a je poctou nedávno zosnulej svetovej legende Barry Harrisovi. Ako jeden z Barryho dlhoročných študentov bol Tomáš s kráľom bebopového klavíra v spojení do posledných chvíľ. S projektom Tribute to Barry Harris chce pokračovať v odkaze svojho mentora. A to v podobe jazzovej hry s mimoriadnym dôrazom na bohatý harmonicko-melodický výraz.

Colorful People Trio príde na Festival

Ďalším festivalovým hosťom, ktorý sa predstaví v sprievodnom programe bude multižánrové trio Colorful People Trio. Patrí medzi najzaujímavejšie kapely českej scény. Jeho pestrofarebný výraz, neprepočuteľný talent a kreativita i obdivuhodné nasadenie ukrýva veľký potenciál. A to ako pre české a slovenské, tak aj pre zahraničné publikum.

Nebude chýbať ani letné kino

V tradícií nadväzuje aj Letné kino či cvičenie so živou hudbou pod vedením lektorky Mirky Najbrtovej. Filmové večery Letného kina s hudobnou tematikou sú na programe každý piatok od 20:30 hod.

Českokrumlovský festival je aj výtvarný

Výtvarné aktivity pre celú rodinu poskytnú aj kreatívne výtvarné dielne v každú sobotu od 14 do 18. hod.. Samozrejmosťou budú aj workshopy maľovania pre dospelých a deti pod vedením krumlovského maliara. Krumlovský Montmartre je v programe každú nedeľu od 14 – 18 hod. Vo festivalovej Kláštornej záhrade má priestor šport či stolné hry Albi (ktoré si môžete zapožičať na mieste). Vyskúšať si môžete aj Audi trenažér. 

Festivalová zóna MHF Český Krumlov v kocke

 • 15.7.2022, 14:00 hod.sprievod z Námestia Svornosti do Kláštornej záhrady
 • 15.7. – 6.8. – výstava To nejlepší ze sbírky Kooperativy
 • 16.7., 22:30 hod.Stell the HepCat + Tomáš Havlínek
 • 17.7.2022, 11:00 hod. – komorný koncert spojený s piknikom – Hudobný piknik s Epoque Quartet
 • 22.7.2022, 22:30 hod. – Jamie Project
 • 23.7.2022, 20:30 hod. – komorný koncert Vivaldi meets Piazzolla
 • 24.7.2022, 11:00 hod. – komorný koncert – Budvicense
 • 24.7.2022, 18:00 hod. – koncert Petr Wohlgemuth
 • 29.7.2022, 20:30 hod. – DJ Martin Mach
 • 31.7.2022, 17:00 hod. –  koncert Tribute to Barry Harris
 • 5.8.2022, 18:00 hod. – koncert Colorful People Trio
 • 6.82022, 22:30 hod. – DJ Max W. + Michal Hadaš

PR článok

Foto: Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov, Mesto Český Krumlov

Zdroj: TS a programová ponuka Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov

2 thoughts on “MHF Český Krumlov s príťažlivým programom sa blíži

Comments are closed.

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »