Novinky

Luskáčik k Vianociam patrí a bude online

Luskáčik / Štátne divadlo Košice

Čo by to boli sviatky bez Luskáčika v divadle?! Pre platné epidemické opatrenia zostanú cez Vianoce brány divadiel zatvorené. No zúfať si, nie je potrebné. Na túto neľahkú situáciu reagujú dve najväčšie slovenské divadelné scény k tomu pasujúcim online programom.

K adventnej i vianočnej tradícii divadiel po celom svete patrí slávny Luskáčik. Jeho príbeh plný postavičiek zo sveta snov a fantázie sa odohráva práve na Štedrý deň. V tieni vianočného stromčeka odkrýva tajomný oživený svet. Hoci choreografické či režijné spracovanie je od divadla k divadlu iné, baletnú rozprávka s hudbou Piotra Iľjiča Čajkovského si po celom svete v tomto období rok čo rok vychutnávajú nielen malí diváci.  Dve z najväčších slovenských scén s ním počítajú aj tento rok, a to aj napriek všade vládnucej pandémii!  

Dobre známy príbeh Luskáčika s hudbou Čajkovského

V časoch, keď Čajkovskij komponoval Luskáčika, bol jeho príbeh každému dobre známy. Skladateľ sa nesústredil na celý príbeh, ale len na situácie, ktoré sa dali umelecky dobre hudobne vyjadriť. V príbehu Čajkovského baletu dostane malá Mášenka na Vianoce luskáčik na orechy, ktorý vyzerá ako vojačik. Je to však zakliaty princ. V Mášenkinom sne sa odvážny Luskáčik spolu s ostatnými hračkami ocitne v boji proti myšiemu kráľovi, ktorého porazí, a tým zlomí svoju kliatbu. Luskáčik a Mášenka sa do seba zamilujú a spolu putujú rozprávkovou krajinou.  Ikonickými obrazmi baletu sú aj   roztancované snehové vločky.

Rozprávkový príbeh sa vznáša na podmanivých melódiách plných melodickosti a snovosti. Hudobne sa v nich mení nálada a orchester hýri sýtymi farbami. Môžeme počuť aj nástroje, ktoré obvykle v orchestri ani nepočujeme – ako napr. čelesta, anglický roh či basklarinet. Symfonický balet Luskáčik spolu s ďalšími Čajkovského baletmi – Labutím jazerom a Spiacou krásavicou patria do zlatého fondu klasického baletného dedičstva.

Rozprávkové Košice

Štátne divadlo Košice počas posledného adventného týždňa pripravilo online rozprávkový seriál.  Na svojom profile na sociálnej sieti a Youtube od pondelka do štvrtka, vždy o 10,00 hod. vysiela štvordielnu hovoreno-hranú rozprávku Locko. Námet Antona Korenčiho prepracoval scenárista Andrej Palko, ktorý ju aj režíruje. Pripravil ju s hercami Činohry ŠDKE, ako uviedol Svjatoslav Dohovič:

“Príbeh malého chlapca Locka z dnešných čias prerozprávajú Andrej Palko, Tomáš Diro, Matej Marušin, Jakub Kuka, Martin Stolár a Berry, ukáže ho František Balog.”

Stredu zlatého týždňa Luskáčik ovládne Košice

Už na dnes, t.j. v stredu 22. decembra o 18,00 hodine ovládne priaznivcov Štátneho divadla Košice tradičné predstavenie Luskáčik. Neodmysliteľne patrí k (pred)vianočnému obdobiu v divadlách na celom svete. V tomto prípade ožijú v našich domácnostiach odvážna Klára (v SND je to Mášenka), Luskáčik a ďalšie rozprávkové bytosti. Uvidíme ich v úspešnej baletnej inscenácii v réžií Ondreja Šotha.

Luskáčik / Štátne divadlo Košice
Luskáčik kraľuje repertoáru Štátneho divadla Košice už 14 rokov. Zdroj: ŠDKE

Už 14 rokov je v aktuálnom repertoári Baletu ŠDKE a malým či veľkým divákom prináša nielen počas vianočného obdobia radosť.  Stream baletnej inscenácie pripravuje divadlo na stredu 22. decembra o 18.00 h na Vimeo kanáli Divadla.

Od štvrtka do soboty vyrozpráva Luskáčika aj Balet SND

Slovenské národné divadlo vianočný balet Luskáčik tiež uvedie online. Na platforme navstevnik.online si možno toto predstavenie Baletu SND pozrieť zo záznamu. Po prvý raz už  23. decembra o 17.00 hod. a 24. a 25. decembra 2021 o 10.00 hod. Uvidíme ho v réžii a choreografii Jozefa Dolinského st. a Rafaela Avnikjana. V hlavných úlohách sa predstavia Romina Kolodziej a Andrej Kremz v sprievode sólistov a členov Baletu SND. V Luskáčikovi účinkuje aj približne 40 detí z Tanečného konzervatória Evy Jaczovej a Bratislavský chlapčenský zbor pod vedením Magdalény Rovňákovej. Predstavenie sprevádza Orchester Opery SND pod taktovkou Petra Valentoviča, ináč šéfdirigenta orchestru Štátneho divadla Košice a slovenského porotcu v nedávno skončenej súťaži Virtuózi V4+.

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »