Novinky

Toto je finálová desiatka Virtuózi V4+

Finálová desiatka Virtuosos V4+

Medzinárodné semifinálové kolá talentovej súťaže Virtuózi V4+ v roku 2021 sú úspešne za nami. Poznáme verejnosťou dlho očakávané mená postupujúcich finalistov. Finálová desiatka je už kompletná.

A poznáme aj meno prvého držiteľa ceny poslucháčov Virtuózov V4+! Stal sa ním mimoriadne talentovaný český huslista Richard Kollert.

Hoci pre pandémiu sa nahrávalo ešte v lete, verejnosť spoznala finálovú desiatku počas semifinálových kôl až v priebehu decembra. V premiére ho odvysielala maďarská DUNA TV, TVP či televízie ČT art a slovenská RTVS – Dvojka. A samozrejme, vysielalo sa aj prostredníctvom platformy Youtube. V piatok 10. decembra 2021 večer sme boli svedkami druhého medzinárodného semifinále súťaže Virtuózi V4+. Sledovali ste? My áno. No nenapínajme a pozrime sa, ako prebiehalo druhé semifinále.

Finálová desiatka z dvadsiatky semifinalistov

Dvadsať semifinalistov, dve semifinálové kolá a desať finalistov – aj to sú čísla Virtuózov V4+. Počas oboch večerov sa predstavilo dvadsať mimoriadne talentovaných hudobníckych či speváckych nádejí klasickej hudby z pätice zúčastnených krajín. Prvých desať tohtoročných finalistov verejnosť spoznala ešte 3. decembra 2021, ako sme o tom informovali TU. A na konci druhého semifinálového večera sme sa dozvedeli mená ďalších.

O postupe sa opäť rozhodovalo v príjemnej atmosfére

Virtuózi V4+ - moderátori
O príjemnú atmosféru sa starala zohratá moderátorska dvojica v nezmenenom zložení.

Aj týmto semifinálovým večerom nás sprevádzala hviezdna moderátorská dvojica Thomas Gottschalk a Ida Nowakowska. Ponúkli krátke, no zaujímavé rozhovory.

Réžia zase malé videoprezentácie jednotlivých súťažiacich tohto večera. V rámci nich sme sa dozvedeli čo-to o ich ceste k hudbe a spoznali aj ich záľuby. Opäť sme nakukli do zákulisia ich pobytu v Budapešti. Medzi mentormi boli staré i nové tváre. Nechýbal skladateľ a autor medzinárodného formátu súťaže Plácido Domingo ml., estónska koloratúrna sopranistka Elina Netšajeva, huslista Edmond Fokker a klavirista Norbert Káel.

Boj zvádzali pred pozmenenou porotou

Svetoznámeho dirigenta Eugena Kohna spätého s veľkými menami nielen operného sveta sme si tento raz vychutnali v inej pozícií. Pre vtedajšiu zdravotnú indispozíciu maestra Plácida Dominga sa stal zaskakujúcim šéfporotcom druhého semifinále. Bol prísny, ale spravodlivý porotca. Zároveň konštruktívne pomohol jednotlivým národným porotcom v medzinárodnej porote vybrať lepších, talentovanejších a úspešnejších adeptov na víťazstvo.

Virtuózi V4+ - 2. semifinále - porota
Medzinárodná porota 2. semifinálového večera zasadla v pozmenenom garde.

Ostatní členovia medzinárodnej poroty zostali bez zmien. O Slovákoch rozhodoval opäť šéfdirigent Štátneho divadla Košice a klavirista Peter Valentovič. Rozhodovanie o českých súťažiacich mala v rukách riaditeľka a producentka festivalov klasickej hudby, pani Gabriela Boháčová. Maďarskou porotkyňou bola sopranistka Erika Miklósa, poľskou mezzosopranistka Alicja Węgorzewska – Whiskerd a chorvátskym porotcom bol klasický gitarista a pedagóg Petar Čulić. Mimochodom, ten svoje porotcovsko-rozhodcovské kreslo vo finále prepustí superporotcovi, violončelistovi Stjepanovi Hauserovi (písali sme o tom TU).

V sprievode známeho Budafoki Dohnányi Orchestra

A tak sa na pódiu rozhorel neľútostný boj umu, talentu, hráčskych či speváckych, improvizačných a technických zručností. Medzinárodnej porote sa tento raz predstavila zvyšná desiatka semifinalistov. Už v prvý semifinálový večer sme mohli konštatovať vysokú hráčsku, technickú i muzikálnu úroveň tohtoročných semifinalistov. Rovnaké konštatovanie platilo – ak nie výraznejšie – počas tohto večera. Väčšinu účinkujúcich semifinalistov sprevádzal jeden z najznámejších maďarských symfonických telies – Budafoki Dohnányi Orchestra pod taktovkou dirigenta Gábora Hollerunga. Boli dôležitou súčasťou večera, výbornými partnermi i podporou vystupujúcich hráčov a chorvátskeho kontratenoristu.

Strhujúca zima s marimbou

Súboj talentov otvoril mimoriadne nadaný 13-ročný perkusionista Áron Braun z Maďarska. V dokrútke sme videli, že okrem perkusii je aj klaviristom a dokáže hrať aj na neobvyklých bicích nástrojoch. Pre svoje semifinálové vystúpenie si pripravil hráč na marimbe časť Allegro non molto zo Zimy (Štyri ročné obdobia) barokového velikána Antonia Vivaldiho. Pri hre pôsobil veľmi sústredene. Fascinujúco vykreoval atmosféru zimy. Zaujal pôsobivou interpretáciou plnou ľahkosti, dokonalým rytmickým cítením, energiou, živosťou ale aj prepracovanou logistikou s paličkami.

Opatrná dávka vášne stačila na triumf

Virtuózi V4+ - 2. semifinále - Milena Piorunska
Keď sa virtuozita a muzikalita spája s pokojom a vyrovnaním duše - ducha. Taký výkon predviedla Poľka, Milena Pioruńska.

Po ňom žezlo prevzala poľská huslistka Milena Pioruńska (16). So skvelou oporou orchestra mala príležitosť predviesť svoju technickú vyspelosť, muzikalitu i virtuozitu. Predstavila sa s prvou časťou Dvořákovho Husľového koncertu a mol, Op. 53 – Allegro ma non troppo. Po technickej stránke predviedla excelentný výkon, pôsobila suverénne, vedela budovať frázy, pracovať s dynamikou. Musím sa však stotožniť so superporotcom, dirigentom – maestrom Eugenom Kohnom, chýbala jej ešte trošičku vášeň.

Obeť nerovného boja

Už v národnom kole ma nadchla hra slovenskej akordeonistky Sáry Sokolovej. Nesklamala ani počas semifinále. V jej podaní zaznela tretia časť Concertina Albina Repnikova. Po hudobnej stránke bola mimoriadne farebná, živá, vášnivá i plná energie. Vyjadrila charakter i emócie. Bol to úžasný výkon, ani po technickej stránke sa nedalo nič vytknúť. Prejavila hráčsku suverenitu i virtuozitu. Žiaľ, ale na ďalšieho slovenského semifinalistu nestačila.

Virtuózi V4+ - 2. semifinále - Sára Sokolová
Slovenská semifinalistka Sára Sokolová predviedla zaujímavý výkon. Finále jej však nepriniesol.

Multitalent Daniel Matejča fascinoval

Ako povedala česká porotkyňa Gabriela Boháčová je pre porotu radosť spoznať talenty súťažiacich. Môžem s ňou len súhlasiť. Už vo videoprezentácii sa nám český semifinalista priznal, že hudba všetkých žánrov ho sprevádza po celý život. Nie len pasívne. Aktívne hrá na husliach, gitare či klavíri. Na Virtuózov V4+ sa Daniel Matejča prihlásil ako huslista. Nuž úplne pokojne by mohol aj ako klavirista či gitarista. Je to multitalent. Prečo?

A nielen so Šostakovičom

Na svoje vystúpenie si navzdory snahám odhovoriť ho vybral práve Šostakovičov Husľový koncert a mol, Op. 77. Konkrétne odznela jeho druhá časť – Scherzo: Allegro. Super, že sa odhovoriť nedal! Predstavil sa ako rodený virtuóz s dokonale vystavanou skladbou. Okrem vrodenej muzikality, virtuozity sme počuli jeho kreativitu. Bola to kombinácia skvelej techniky a charizmy.

Hral suverénne, spolupracoval s orchestrom ako rovnocenný partner. V jeho podaní zaznelo Allegro zo Šostakovičovho Husľového koncertu emočne veľmi kontrastné. Bolo nabité energiou, plné vášne a nadšenia. Predviedol výborné hudobné frázovanie s dokonalou dynamikou, ale i postupnej gradácie počas celej skladby. Naskakovali zimomriavky.

Virtuózi V4+ - 2. semifinále - Daniel Matejča klavír
Že aj virtuózny huslista môže byť skvelým klaviristom presvedčil Daniel Matejča.
K pocte Coreovi hral na klavíri

Na vyžiadanie poroty sa predstavil aj ako klavirista a milovník jazzovej hudby. Skladbou Spain (Španielsko) si uctil skladateľa Chicka Coreu. Za klavírom to tiež poriadne roztočil. Potvrdil, že už teraz je hudobníkom každou bunkou svojho tela. Snúbi sa v ňom mimoriadny talent, virtuozita, technická vyspelosť, muzikalita, hráčska suverenita i presvedčivosť výrazu hry či už na klavíri alebo husliach. Niet divu, že si od poroty vyslúžil prvé standing ovations tohto večera.

S magickým výkonom chorvátskeho tenoristu zakončili prvú časť druhého semifinále

Chorvátsky kontratenorista Marko Antolković si pre svoje semifinálove vystúpenie pripravil áriu Lascia ch´io pianga z opery Rinaldo Georga Friedricha Händela. Mnoho kontratenoristov siaha po tejto árii počas svojich vystúpení či na CD nahrávky. Z jeho podania bolo cítiť vnútornú slobodu, vyrovnanosť a (nielen) duševnú harmóniu. S veľmi pekným podaním vytvoril príjemnú atmosféru. No pre kvalifikáciu do finále to nestačilo.

Virtuózi V4+ - 2. semifinále - Marko Antolkovič
Kontratenoristov veľa nie je. Marko Antolkovič má "našliapnuté" na sľubnú kariéru.
Nádherný moment čakal na Antolkovića v zákulisí

Milým momentom bol rozhovor po vystúpení v zákulisí, kedy sa zhovárali o vtedy ešte očakávanom prírastku. Vyslúžil si aj unikátne dupačky s logom súťaže. Marko Antolković si „popestoval“ aj moderátorkinho synčeka Maxa, ktorého spev kontratenoristu očaril. Medzičasom sa Antolkovičovcom narodila dcérka, šťastným rodičom tak z redakcie všetci srdečne blahoželáme! Mimochodom, moderátorka Ida Nowakovska moderovala aj prvý medzinárodný ročník Virtuózov V4+ v minulom roku. V tom čase čakala synčeka Maxa, a na tohtoročné natáčanie si ho vzala so sebou. A ktovie, možno jej syn Max rastie pre klasickú hudbu!

Carl Maria von Weber v podaní DJ classic

Po prestávke otvoril druhú časť 17-ročný sympatický klarinetista a tak trochu aj showman s lookom DJ, Jázon Meszáros z Maďarska. V jeho podaní sme si vypočuli výber z Concertina, Op. 26 skladateľa Carla Maria von Weber. Technicky na vysokej úrovni. Hral čisto aj legato, ktoré na klarinete nejde veľmi ľahko. Počuli sme mimoriadny talent a vrodenú virtuozitu. Hoci hral s obrovským nadšením a superporotca maestro Eugene Kohn by si želal, aby rozvíjal svoj talent a nebál sa do hudby zapojiť vlastnú impresiu, fantáziu a improvizáciu.

Beethoven plný farieb

Počuť Beethovena plného farieb, s vlastnou dušou a fantáziou je u detských interpretov len zriedka vídateľné. No, všetko je po prvý raz. O tom, že to ide a ako skvelo, nás presvedčila mladá česká klaviristka Nora Lubbadová.

Predviedla sa nám s excerptom 3. časti Klavírneho koncertu C dur, Op. 13 Ludwiga van Beethovena. Hrala mimoriadne suverénne a presvedčivo. Zaujala technickou vyspelosťou a brilantné pasáže odohrala s ľahkosťou. Spoločne s orchestrom Budafoki Dohnányi Orchestra vybudovali Beethovena plného farieb, emócií a vďaka aplikovaniu fantázie poskytli poslucháčom mimoriadny zážitok.

1000 a 1 interpretácií Piazollovho Oblivion

Tento rok si milovníci klasickej hudby, ale aj hudobníci spomínajú na otca argentínskeho tanga Astora Piazollu. Mal by totiž 100 rokov. Snáď každý festival si nezabudol uctiť si jeho pamiatku. A tak bolo veľmi potešujúce, že práve po jeho skladbe siahla 18-ročná akordeonistka Kiara Janko z Chorvátska. Oblivion v jej interpretácii zaznel pôsobivo a veľmi zaujímavo. Strhol porotu i poslucháčov do víru tanečnej atmosféry. Po technickej stránke oslnila. S mimoriadnou citlivosťou skladbe prepožičala osobitosť, zaujímavosť, paletu emócií, hĺbku a farebnosť.

Zoja Syguda túžila vyhrať. No slávu úplne nehľadala

Mladučká Zoja Syguda z Poľska túžila súťaž vyhrať. Nie preto, že by si čosi chcela dokazovať. Za získanú finančnú odmenu si chcela kúpiť vlastné husle! Tie, s ktorými sa na semifinálovom kole predstavila totiž vyhrala na jednej zo súťaží v minulosti. Ale nie na stálo. O rok ich žiaľ, musí vrátiť. Zostať bez vlastného nástroja je pre hudobníka, ako byť bez ruky či nohy. S týmto posolstvom sa začala jej videovizitka. V Budapešti navštívila Tropicarium a Oceanárium, ale aj dielňu staviteľa huslí, pána Pavla Rácza. Prečo to spomínam? Nebojte sa, dozviete sa!

Vychádzajúca poľská husľová star

Ale späť k jej vystúpeniu pred medzinárodnou porotou. Predstavila sa nám s Polonaise de Concert, Op. 4 poľského skladateľa Henryka Wieniawskeho. Musím povedať, že Zoja Syguda osobne mňa veľmi zaujala. Nielenže hrala s entuziazmom, ľahkosťou a priam suverénne. Prejavila tiež svoj talent, osobnosť a muzikalitu. Hoci poľská porotkyňa Alicja Węgorzewska – Whiskerd oceňovala jej výkon i komplexnú hráčsku osobnosť, a dokonca ju nazvala vychádzajúcou husľovou hviezdou Poľska, dala na konci dňa prednosť Milene Pioruńskej.

Virtuózi V4+ - 2. semifinále
Druhý semifinálový večer nemal núdzu o milé momenty a prekvapenia. Staviteľ huslí Pál Rácz venoval poľskej semifinalistke Zoje Sygudovej husle.
Zoja Syguda vyhrala aj keď nepostúpila

Veľmi pozitívne hodnotím pohotovosť ako tímu Virtuózov V4+, tak hlavne dobrosrdečnosť a záujem pána Pavla Rácza o podporu talentovaného dieťaťa. Pre tých, čo ste druhý semifinálový večer nevideli, bol mimoriadne silným momentom zákulisný rozhovor so Zojou Sygudou. Čakal tu na ňu Pavol Rácz. S úžasným prekvapením – vlastnými husľami, ktoré jej daroval!

Za semifinálovými kolami dal bodku fenomenálny Bradshaw

Na záver druhého semifinálového večera zostal už len posledný súťažiaci. Slovenskému čitateľovi ho nemusím veľmi predstavovať. Od roku 2016 je žiakom viedenskej Universität für Musik und darstellende Kunst v triede profesora Vladimira Kharina pre mimoriadne nadané deti. Je rezidenčným sólistom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a doposiaľ sa stal laureátom cien zo 16 medzinárodných klavírnych súťaží. A je jasný slovenský favorit na národné víťazstvo vo veľkolepom finále Virtuózov V4+.

V podaní Ryana Martina Bradshawa zaznela 3. časť z Klavírneho koncertu g mol, Op. 22 skladateľa Camille Saint-Saënsa. Aj on by bol fascinovaný, ako mladý klavirista zahral jeho dielo. Suverénnu hru korunovali absolútna muzikalita, priam neuveriteľná virtuozita v brilantných pasážach a dokonalá práca s dynamikou. Sústredenosť, výdrž, charizma i energia sálajúca nielen z neho počas celej hry. Porote i poslucháčom sa mohlo zdať, sťaby Bradshawova hra bola z inej dimenzie. Vypočuli sme si nielen mimoriadnu interpretáciu diela, ale jeho vystúpením sa fenomenálno-fantasticky zakončili semifinálové kolá.

Hviezda hviezd

Ak sa pýtate, kto bol hviezdou večera, tak mám jasnú odpoveď. Bol ňou len 14-ročný austrálsko-slovenský klavirista Ryan Martin Bradshaw. Od poroty si vyslúžil trojité bravo, ale aj standing ovations! A som si istá, že o svojich kvalitách presvedčil nielen porotu.

Virtuózi V4+ - 2. semifinále - standing ovations Bradshaw
Slovenského klaviristu Ryana Martina Bradshawa odmenila porota nielen trojitým "Bravo", ale aj standing ovations.

Medzinárodnú porotu opäť čakala neľahká úloha

Pri každom museli posúdiť ich vystúpenie z mnohých uhlov pohľadu. Neposudzovali len mieru schopností, zručností či talentu a muzikality. Rozhodnutie poroty Virtuózov V4+ sa nerodilo ľahko. Porotcovia z každej zo zúčastnených krajín by radi vo finále videli všetkých, ale postúpiť mohol opäť len jeden.

Virtuózi V4+ - 2. semifinále - porota 1 - finálová desiatka je komplet
Medzinárodná porota mala pred sebou ťažké rozhodnutie.

Finálová desiatka tohto medzinárodného ročníka Virtuózov V4+ je kompletná. Pre porotcov Sofiina voľba.

Pripomeňme si finálovú desiatku. Poľsko budú vo finále reprezentovať akordeonista Miƚosz Bachonko (11) a huslistka Milena Pioruńska (16). Z Českej republiky o víťazstvo zabojujú huslista Daniel Matejča (16) a harfista Martin Sadílek (16). O titul slovenského virtuóza sa budú uchádzať 16-ročná Miriam Minková zo Španej Doliny a len o dva roky mladší Bratislavčan Ryan Martin Bradshaw. Hostiteľskú krajinu súťaže – Maďarsko budú vo finále reprezentovať a o víťazstvo bojovať gitarista Vilmos Oláh (18) a Áron Braun (13). Z hosťujúcej krajiny tohto ročníka – Chorvátska to bude akordeonistka Kiara Janko (18) a klavirista Ivan Petrović-Poljak (16). Bližšie si o nich môžete prečítať TU. O všetkom sa rozhodne už vo veľkolepom finále v piatok 17. decembra 2021!

Finálová desiatka Virtuosos V4+

O čo sa bojuje...

Pravidlá súťaže sú neúprosné. Zopakujme si ich. Z národných – kastingových kôl sa kvalifikovala do semifinále z každej zúčastnenej krajiny štvorica semifinalistov. Po dva dni (v televíznom vysielaní v piatky 3. a 10. decembra) o finálový postup zápasili vždy dvaja semifinalisti z každého štátu. Z dvojice každého medzinárodného semifinálového večera môže do finále postúpiť len jeden. O víťazstvo tak počas pompézneho finálového večera z každej krajiny (teda Maďarska, Poľska, Česka či Slovenska a tento rok aj Chorvátska) zabojuje finálová dvojica. Absolútni víťazi získajú zaujímavú finančnú odmenu a možnosť koncertovať s maestrom Plácidom Domingom. Odmenou pre strieborného finalistu je tiež koncertná príležitosť. Bude môcť vystúpiť na koncerte s Maďarským rozhlasovým symfonickým orchestrom. Na pamiatku dostane od Maďarskej televízie vzácne porcelánové husle z manufaktúry v Holloházi.

Máte svojho favorita? Rozhodnite o ňom!

Len porota nerozhoduje. Svojho virtuóza si môže vybrať aj publikum. A to každý týždeň! O semifinalistoch prvého medzinárodného semifinále sme mohli rozhodovať do štvrtka 9. decembra. V týždni od soboty 11. decembra si môžeme vyberať už len z druhej semifinálovej desiatky súťaže Virtuózov V4+. Ale nezabudnite, že hlasovať môžete len do štvrtka 16. decembra 2021. Z prvého medzinárodného hlasovania vzišiel ako laureát diváckej ceny český huslista Richard Kollert.

Divácka cena pre mladý talent

Divácku cenu si každý týždeň odnesie ten hudobník, ktorý získal najviac diváckych hlasov. Od vydavateľstva Editio Musica Budapest získa poukážku na notový materiál v hodnote 300 eur. A odmena neminie ani jeho učiteľa.

Motivačné uznanie pedagógovi za výchovu mimoriadnych talentov

Už tradične putuje odmena učiteľom z Fondu mladých virtuózov, ktorá od minulého roka nesie meno zosnulého husľového pedagóga Andrea Juhásza-Schlattera. Jej suma je 1 mil. forintov brutto. Tento rok ju získala laureátka Kossúthovej a Lisztovej ceny, huslistka a pedagogička Eszter Perényi.

Ani hlasujúci diváci neobídu „naľahko“. V hre je skvelá výhra.

Hlasovať môžete aj vy! A to pomocou online formulára na stránke. Čo treba urobiť? Zaregistrovať sa a hlasujete kliknutím na srdiečko pod videami účinkujúcich, ktorí sa zúčastňujú vysielania Virtuosos V4+. Nezabudnite, zvýšte šance vášho favorita či favoritky, ale aj svoje na výhru a hlasujte aj každú hodinu!

Hlasovať teraz

Spomedzi nich vyžrebujú organizátori každý týždeň šťastného víťaza darčekového balíčka Virtuoso v hodnote 50 000 forintov. Na konci posledného kola hlasovania je magnetom pre hlasujúcich možnosť získať rodinný víkend s raňajkami v štvorhviezdičkovom hoteli v Poľsku.

Zdroj fotografií: Česká televize / ČT art

Môže vás zaujímať

DJP Trnava / Divadlo Jána Palárika
Culture Divadlo News PR

Divadlo Jána Palárika otvára svoje brány. Chystá Deň otvorených dverí

Divadlo Jána Palárika otvára v sobotu 14. septembra 2024 svoje brány divákom v novej sezóne. Na úvod chystá Deň otvorených dverí…

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Community Culture Eventy Hudba News PR

Slovenská filharmónia oddnes ožíva 11. ročníkom Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela

Slovenská filharmónia oddnes po celý týždeň ožíva 11. ročníkom Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela…

Read More
Kam za kultúrou od 9. septembra 2024? TOTO odporúčame
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od 9. septembra 2024? TOTO odporúčame

Kam za kultúrou od pondelka 9. septembra 2024? Prinášame výber tých najzaujímavejších divadelných a koncertných zážitkov. TOTO odporúčame!

Read More
Translate »