V piatok 3. decembra sme boli svedkami prvého medzinárodného semifinále talentovej súťaže Virtuózi V4+ 2021. Poznáme už aj mená prvých finalistov. Prezradíme, koho porota posunula do finále!
Druhý medzinárodný ročník talentovej súťaže Virtuózi V4+ naberá na obrátky. Už 3. decembra 2021 sme „vhupli“ do semifinálových kôl. Dlho očakávané prvé medzinárodné semifinále ovládlo Budapešť i priaznivcov súťaže pred televíznymi prijímačmi či displejmi počítačov, tabletov i smartfónov. Pomocou televíznych obrazoviek maďarskej Duna TV, RTVS – Dvojky či ČT art sme sa mohli stať jeho súčasťou aj my. A samozrejme, vysielalo sa aj naživo prostredníctvom platformy Youtube. Predstavilo sa desať mimoriadne talentovaných hudobníckych či speváckych nádejí klasickej hudby. A na konci večera sme spoznali mená prvých finalistov.
Sledovali ste? My áno.
Dvadsať semifinalistov, dve semifinálové kolá a desať finalistov
Do semifinále sa z národných kastingov prebojovala štvorica talentovaných hudobníckych či speváckych nádejí klasickej hudby. A to rovnako z každej účastníckej krajiny! Kto postúpil do semifinále sme písali TU. Prvá dvojica z každej krajiny sa predstavila už v prvý semifinálový večer, kým druhú to ešte len čaká.
O postupe prvých finalistov rozhodol večer v príjemnej atmosfére
Už týmto semifinálovým večerom nás sprevádzala moderátorská dvojica Thomas Gottschalk a Ida Nowakowska. Réžia nám ponúkla dokrútky – malé prezentácie jednotlivých súťažiacich semifinalistov tohto večera. V rámci nich sme dozvedeli čo-to o ich ceste k hudbe a spoznali záľuby. Videli sme aj to, kto bol mentorom pri ich príprave na semifinálové kolo priamo v Budapešti a nakukli sme aj do ich voľnočasového programu v Budapešti. Medzi mentormi bol i skladateľ Plácido Domingo ml., syn maestra Plácida Dominga. Okrem neho sme v tejto úlohe videli estónsku sopranistku Elinu Nechayevu, huslistu Edmonda Fokkera, dirigenta Eugena Kohna či klaviristu Norberta Káela.
Moderátori večera ponúkli krátke, no zaujímavé rozhovory so súťažiacimi po ich vystúpení. Priestor dostal aj jeden z rodičov či tamojší gestor toho-ktorého súťažiaceho. Moderátori sa snažili navodiť príjemnú atmosféru a tým uľahčovali súťažiacim ich prezentáciu pred medzinárodnou porotou.
O finále sa zvádzal neľútostný boj
Pravidlá súťaže sú neúprosné. Z dvojice každého medzinárodného semifinálového večera môže do finále postúpiť len jeden. A tak sa na pódiu už v piatok 3. decembra 2021 rozhorel neľútostný boj umu, talentu, hráčskych či speváckych, improvizačných a technických zručností. Medzinárodnej porote sa tento raz predstavila prvá desiatka semifinalistov.
Súboj talentov otvoril mimoriadne nadaný husľový virtuóz
V prvej polovici večera sme si vychutnali prvú semifinálovú päticu. Večer otvorilo mimoriadne virtuózne číslo českého huslistu Richarda Kollerta (13). Paganiniho Campanellu zahral fenomenálne. Prejavil svoju muzikalitu a vedel sa presadiť aj ako skvelý sólista. Hral čisto, so zápalom, sršal radosťou i energiou.
Porotu ohúril poľský akordeonista a skladateľ v jednom
Po ňom sa predviedla splitská rodáčka – klarinetistka Lucija Dujmović (17). Na svoj vek predviedla v Rossiniho Introduzione, tema e variazioni celkovo veľmi solídny výkon. Vybrala si náročnú skladbu, no prezentovala sa ako technicky vyspelá hráčka.
Porotu i publikum ohúril poľský akordeonista Miƚosz Bachonko (11) s pôsobivou hrou i predvedením vlastnej tvorby. Hoci sa hre na akordeón venuje iba šesť rokov, jeho výkon bol ohromujúci a vlastná skladba tiež. Virtuóz telom i dušou!
Zahrali hity hitparády klasickej hudby
Po ňom prevzala štafetu mladá maďarská klaviristka Viktória Kádárová (12). Zvolila si Haydnov Klavírny koncert č. 11. Hoci je toto dielo na interpretáciu náročné, predviedla ho priamo báječne. Spolu s moderátorom Thomasom Gottschalkom sme si ju vychutnali v ich „ľahkom“ – pár taktov trvajúcom – duete.
Prvú päticu uzatvorila slovenská semifinalistka – huslista Miriam Minková (16) zo Španej Doliny. Spočiatku prejavovala neveľkú istotu či napätie. Stres však čoskoro odpadol. Vybrala si chronicky známy Husľový koncert e mol Felixa Mendelssohna-Bartholdyho. Jej interpretácia bola zrelá a na porotu veľmi zapôsobila. Prejavila cit pre frázy a vyspelú muzikalitu.
Oslnil najmä ženy
Po krátkej prestávke sme sa posunuli do druhej časti. Bola pred nami ďalšia semifinálová pätica. Ako prvý sa na rad dostal maďarský semifinalista Vilmos Oláh (18). S klasickou gitarou, argentínskym latino šmrncom interpreta nás obklopila intenzívna, energiou i vášňou sršiaca atmosféra. Hral veľmi pôsobivo a nedalo sa mu nič vytknúť.
Operná nádej s Bohemian Rapsody
Následne sa na pódium dostal jediný spevák večera. Bol ním slovenský semifinalista Francesco Machats (12). Okrem Pucciniho O mio bambino caro z opery Gianni Schicchi sme si ho vypočuli aj trochu rockovo: zahral nám z Bohemian Rapsody. Francesco spieva nádherným čistým diskantom. Má našliapnuté na solídnu spevácku kariéru. Šéfporotcovi Maestrovi Plácidovi Domingovi sa jeho vystúpenie páčilo a mladého speváka obdaril aj pár radami.
Búra stereotypy
Slovenského semifinalistu vystriedal na pódiu poľský. Klarinetista Leon Klimiuk (13) sa predstavil s Variations sur un air du Pays d´Oc Louisa Cahuzaca. Jeho hra bola pôsobivá a veľmi virtuózna s perfektnou technikou i prácou s dychom.
Po Klimiukovi sa pred porotu dostal 16-ročný harfista Martin Sadílek z Českej republiky. Aby na kráľovskom nástroji hral muž je neveľmi obvyklé. A na pódiu to “rozbalil” s Händelovým Harfovým koncertom B dur. Stali sme sa svedkami fenomenálnej a rýdzej hry. Nádherne staval frázy, budoval dynamické kontrasty a jeho trilky boli čisté.
Fenomenálny záver prvého semifinále. Zaradil sa tým k finalistom.
Druhú päticu semifinalistov večera uzatvoril Chorvát Ivan Petrović-Poljak (16). Pre svoje semifinálové vystúpenie si zvolil Maďarsku rapsódiu č. 2 tohtoročného „oslávenca“ Franza Liszta. Ako diváčka môžem povedať, že šlo o výbuch emócií a priam hviezdny výkon. Zrkadlil plnú farebnosť zvuku klavíra, nádherne budoval dynamický oblúk. Prejavil fenomenálnu virtuozitu.
Vyrovnané šance semifinalistov
Každý z nich vydal so seba to najlepšie. Prejavili technické zručnosti, improvizačného ducha, muzikalitu a samozrejme aj svoju lásku ku klasickej hudbe. Priestor si našiel aj zabávačský duch. Vzhľadom na to, že sme boli svedkami vynikajúcich vystúpení, favoritom do finále bol každý jeden z nich. A nielen pre nás divákov.
Do finále môže z každého semifinále postúpiť za krajinu len jeden
Medzinárodnú porotu večera čakala neľahká úloha. Pri každom museli posúdiť ich vystúpenie z mnohých uhlov pohľadu. Neposudzovali len mieru schopností, zručností či talentu a muzikality. Porotcovia z každej zo zúčastnených krajín by radi vo finále videli všetkých. No postúpiť do veľkého finále mohol z tohto semifinále z každej krajiny iba jeden.
Finalistov vyberali ťažko. Porotkyne sa neubránili slzám
Porotcov premohla nerozhodnosť. No rozhodnutie, hoci ťažké, sa zrodiť muselo. Aj cez slzy či zlomené srdce. Porotcovia prekonzultovali svoj výber so superporotcom maestrom Plácidom Domingom.
Poznáme už prvých finalistov Virtuózov V4+
Z prvého semifinále sa z prvej desiatky do finále kvalifikovali: gitarista Vilmos Oláh za Maďarsko, huslista Miriam Minková zo Slovenska, z Čiech harfista Martin Sadílek, akordeonista a skladateľ Miƚosz Bachonko a chorvátsky klavirista Ivan Petrović-Poljak.
Druhú desiatku finalistov ešte len spoznáme. Kto k ním ešte pribudne?
Boj o postup do finále má ďalšia semifinálová dvadsiatka ešte pred sebou. Už v piatok 10. decembra 2021 sa dozvieme mená ďalšej pätice finalistov. Uchádzajú za oň semifinalisti za Českú republiku huslista Daniel Matejča (16) a klaviristka Nora Lubbadová (12). Za Poľsko sú to tento raz dve huslistky Zoja Syguda (12) a Milena Pioruńska (16). O kvalifikáciu do finále z maďarských semifinalistov zabojuje 13-ročný hráč na marimbe Áron Braun verzus 17-ročný klarinetista Jázon Mészáros.
Do semifinále vyslalo Chorvátsko 21-ročného kontratenoristu Marka Antolkovića i akordeonistku Kiaru Janko (18). Porota v rozhodovaní o postup do finále z dvojice slovenských semifinalistov to bude mať ešte ťažšie ako pri prvom semifinále. Do boja proti sebe nastúpia akordeonistka Sára Sokolová (15) a klavirista Ryan Martin Bradshaw (14). Vo svete koncertného umenia v prípade Ryana Martina Bradshawa nejde o nováčika. Je laureátom mnohých prestížnych cien a rezidenčným sólistom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.
Máte svojho favorita? Rozhodnite o ňom!
Len porota nerozhoduje. Svojho virtuóza si môže vybrať aj publikum. A to každý týždeň! Vybrať si môžete zo všetkých desiatich semifinalistov súťaže Virtuózov V4+, ktorí sa predstavili počas prvého semifinále. Ale hlasovať môžete len do štvrtka 9. decembra 2021. V týždni od soboty 11. decembra si môžeme vyberať z druhej semifinálovej desiatky.
V hre je skvelá výhra
Hlasovať môžete aj vy! A to pomocou online formulára na stránke. Čo treba urobiť? Zaregistrovať sa a hlasujete kliknutím na srdiečko pod videami účinkujúcich, ktorí sa zúčastňujú vysielania Virtuoso V4 +.
Cenu divákov získava interpret, ktorý v danom období získa najviac hlasov. A čo je všetko v hre? Víťaz týždennej ceny publika a jeho učiteľ hudby resp. škola získajú poukážku na nákup v hodnote 100 000 – 100 000 HUF. Tú do súťaže poskytlo vydavateľstvo Editio Musica Budapest Music Publisher. A skrátka neprídu ani hlasujúci. Spomedzi nich organizátori vyžrebujú každý týždeň darčekový balíček Virtuoso v hodnote 50 000 forintov a na konci posledného kola hlasovania aj rodinný víkend s raňajkami v štvorhviezdičkovom hoteli v Poľsku.
Zdroj fotografií: Česká televize / ČT art
2 thoughts on “Toto sú prví finalisti Virtuózi V4+”
Comments are closed.