Novinky

V piatok začína MHF Český Krumlov. Čo prináša prvý festivalový týždeň?

MHF Český Krumlov / prvý festivalový týždeň

Už tento piatok štartuje obľúbený Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov. Píše svoj 31. ročník a prináša príťažlivý program s výnimočnou dramaturgiou. Opäť sľubuje nezabudnuteľné zážitky. Malebné mestečko zapísané na zozname UNESCO opäť ožíva nielen klasickou hudbou. Bude multižánrový, s hviezdami českej i svetovej hudobnej scény či mladými talentmi.

Obľúbený festival klasickej hudby s osobitým géniom loci v lone výnimočných scenérií štartuje už v piatok 15. júla popoludní. Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov počas troch týždňov (trvá do 6. augusta 2022) ponúkne koncerty s príťažlivou dramaturgiou v unikátnych priestoroch a výnimočných scenériách v Českom Krumlove. Pripomenie významné výročie hudobnej scény. Festival bude hviezdny a opäť aj s mladými talentami súťaže Virtuosos V4+. Je sa na čo tešiť!  

Minule sme si 31. ročník Medzinárodného hudobného festivalu Český Krumlov načrtli (viac TU). V tomto článku sa mu povenujeme detailnejšie. Podrobnejšie si teraz spoločne predstavme, čo na nás čaká v prvý festivalový týždeň. Najnovšie vydanie obľúbeného festivalu štartuje v piatok 15. júla. O 14:00 hod. ho otvorí sprievod z Námestia Svornosti do Kláštornej záhrady, ktorá sa stane dejiskom Festivalovej zóny. Samotný otvárací koncert – Voda a oheň príde na rad až večer v zámockej záhrade.

Veľkolepé otvorenie MHF Český Krumlov v barokovom duchu

Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov slávnostne otvorí svoje brány už v piatok 15.7.2022. Dejiskom otváracieho koncertu Voda a oheň bude neveľmi tradičné, zato veľmi atraktívne miesto. „Prvý večer ponúkne po viac ako štvrťstoročí nielen hudobný, ale aj vizuálny zážitok. Na unikátne scénograficky stvárnenom javisku, na prírodnom ostrovčeku jazierka v zámockej barokovej záhrade, zaznie Händelova Vodná hudba a Hudba k ohňostroju,” približuje otvárací koncert prezident českokrumlovského festivalu Jaromír Boháč.

MHF Český Krumlov / Otvárací koncert

Slávnostný otvárací koncert bude moderovať Jiří Vejvoda. Na netradične situovanom pódiu slávnostný Händelovský program uvedie Jihočeská filharmonie pod vedením dirigenta Vojtěcha Spurného.

Jihočeská filharmonie
Jihočeská filharmonie

Program koncertu zodpovedá barokovým slávnostiam. Barokový velikán Georg Friedrich Händel, ktorého dvojica diel na koncerte zaznie, pôsobil na anglickom kráľovskom dvore. Práve králi si u skladateľa objednali hudbu k produkciám. Vodná hudba sprevádzala slávnosti na rieke Temži, ktoré organizoval kráľ Juraj I. a  Hudba k ohňostroju za čias Juraja II. oslávila koniec vojny o rakúske dedičstvo.

Tieto veľkolepé diela spoločne s prírodnou scenériou a exkluzívnymi kulisami Zámku v Českom Krumlove sľubujú naozaj netradičný a neopakovateľný zážitok!  

Noc romantizmu pod šírim nebom

Festivalové zmeny sa dotkli druhého festivalového koncertu. Na pláne je v sobotu 16. júla. Ohlásené zmeny ovplyvnili aj dramaturgiu i miesto konania. Stala sa ním Pivovarská záhrada. Ponúka čarokrásny výhľad na českokrumlovský zámok. Ak vyjde počasie, sľubuje svieži letný večer a kdesi z diaľky jemný šum rieky.

MHF Český Krumlov / Pivovarská záhrada
Pivovarská záhrada

Organizátori sa na tomto ikonickom mieste, ktoré je aj hlavným stagom festivalu, rozhodli uviesť jedno z najkrajších diel klasického repertoáru i klavírnej literatúry.  Zaznie vrcholné dielo romantizmu, Čajkovského Klavírny koncert č. 1 b mol. Tento najslávnejší klavírny koncert všetkých čias pozýva zasnívať si. Sólisticky sa v ňom predstaví mladý mimoriadne talentovaný zjav. Čajkovského koncert dá vyniknúť virtuozite mladého, len 14-ročného slovensko-austrálskeho klaviristu Ryana Martina Bradshawa. Je víťazom mnohých prestížnych medzinárodných súťaží. Triumfoval ako slovenský víťaz Virtuosos V4+ 2021 (viac TU). Aktuálne pôsobí ako rezidenčný sólista Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

V sústredenom podaní mladého klaviristu tu bude top zážitok! Na festivalovom koncerte ho bude sprevádzať Symfonický orchester Českého rozhlasu pod vedením nastupujúceho šéfdirigenta Petra Popelku.

SOČRo
Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Foto: Khalil Baalbaki

Ani obdivovatelia špecifického citu pre farbu a vyváženosť hudobnej kompozície, ktorá je tak príznačná pre frankofónneho skladateľa, neprídu skrátka. Uvedením vrcholného diela Césara Francka Symfónia d mol si festival pripomenie 200 rokov od narodenia tohto výnimočného romantického skladateľa.  Nuž, je sa na čo tešiť navzdory ohláseným úpravám!

Večer serenád na zámku

Do epochy 18. storočí vás pozve Maškarná sála českokrumlovského zámku. Je vrcholným dielom rokoka a koncerty v nej sa nesú v znamení exkluzivity. Prvým na programe je už v stredu 19. júla 2022 koncert s názvom Večer serenád.

Český Krumlov / Maškarní sál
Ďalším festivalovým dejiskom bude Maškarní sál na prekrásnom Českokrumlovskom zámku.

Sálou sa ponesú tóny serenád významných hudobných skladateľov. Skladby ľahkého charakteru pôvodne určené k open air koncertom zaznejú v interpretácií Komornej filharmonie Pardubice. Tá sa pravidelne zúčastňuje najvýznamnejších festivalov v Českej republike i na prestížnych európskych pódiách. Na konte má Pražské jaro, Smetanovu Litomyšl, Janáčkův máj Ostrava. Tento rok si opäť pripíše ďalšiu účasť na Medzinárodnom hudobnom festivale Český Krumlov.

Komorní filharmonie Pardubice
Komorní filharmonie Pardubice

Pod vedením svojho šéfdirigenta Stanislava Vavřínka zahrá serenády významných skladateľov Bohuslava Martinů a Josefa Suka, ale tiež Čajkovského Serenáda pre sláčiky  C dur, Op. 48

Podľa hudobných kritikov sa Čajkovskij inšpiroval ľudovými melódiami. Poslucháči sa tak prostredníctvom jeho hudby prenesú do rozkvitnutého sadu. Do obdobia Vianoc ich zase zoberie Sukova Serenáda Es dur pre sláčikový orchester, Op. 6, durata. Hoci ju Jozef Suk zložil ako mladík počas letným mesiacov, serenáda sa často vysiela na Štedrý deň až jej prischla nálepka vianočnej skladby. 

Dvojvečery na MHF Český Krumlov s poctou barokovej opere

Festivalovým dejiskom sa stane aj barokové zámocké divadlo. Po dva večery – 21. a 22. júla v ňom bude znieť opera Farnace talianskeho barokového velikána Antonia Vivaldiho. Na festivale zaznie pod vedením dirigenta Marka Štryncla v naštudovaní súboru Musica Florea.

Český Krumlov / Barokové zámocké divadlo
Obľúbený Medzinárodný hudobný festival Český Krumlov ukáže aj krásu barokového divadla, ktoré ukrýva tamojší zámok.

Milovníkov opery zaiste poteší Vivaldiho dielo Farnace, lebo uplynie 295 rokov od jeho svetovej premiéry. Interpretácie sa ujme súbor Musica Florea, ktorý oslávi 30 rokov od svojho založenia,“ približuje program prezident festivalu Jaromír Boháč.

Príbeh so šťastným koncom

Operu Farnace skomponoval hudobný skladateľ, husľový virtuóz a kňaz Antonio Vivaldi na libreto Antonia Maria Lucchiniho. Premiérovo ju uviedli v benátskom divadle Teatro Sant´Angelo. Hlavným hrdinom diela je pontský kráľ Farnace. Porazil ho rímsky vojvodca Pompeus. Potupa z porážky je tak veľká, že sa rozhodne dobrovoľne zomrieť aj so svojou manželkou Tamiri a malým synom. S Pompeom zatiaľ spriada plány Tamiriina matka Berenice, ktorá svojho zaťa z duše nenávidí. O Farnaceho život naopak bojuje jeho sestra Selinda. Tá ale sama musí riešiť svojich dvoch nápadníkov. Napriek všetkým útrapám, prekážkam a intrigám, príbeh končí šťastne.

Reklama
Kučerová & Lapšanský / Festival Viva Musica! 2022

Dvojitá oslava na festivale

Vivaldiho opera Farnace na Českokrumlovskom festivale neoslávi len svoje vlastné výročie, ale aj výročie telesa, v ktorého naštudovaní zaznie. Publikum si z opery plnej pompéznych kostýmov zasadenej do obdivuhodného interiéru jedného z najstarších dochovaných zámockých barokových divadiel na svete odnesie naozaj autentický a netradičný zážitok.

Krásny program spestrí aj bohatá festivalová zóna

K 31. ročníku Medzinárodného hudobného festivalu Český Krumlov bez pochýb patrí nielen exkluzívny hlavný program. Obľube sa teší aj sprievodný. Epicentrom sprievodného programu je festivalová zóna, ktorá vznikne v blízkosti centra mesta v areáli Kláštora v Českom Krumlove. Ten sa nachádza v tesnej blízkosti hlavného festivalového koncertného miesta Pivovarskej záhrady.

Festivalová zóna ponúkne aj tento rok  pestrý program všetkým návštevníkom festivalu, turistom objavujúcim krásy Českého Krumlova i miestnym obyvateľom. Celodenný program je príležitosťou k oddychu, stretávaniu sa i zaujímavým aktivitám.  Mimochodom, vstup na podujatia festivalovej zóny je voľný. Zaujímavou je aj výstava „To nejlepší ze sbírky Galerie Kooperativy“ trvajúca počas celej doby festivalu.  Nájdete tu aj drobné občerstvenie, priestor pre hry, leňošenie či hudobné pikniky v tieni ovocného sadu alebo pri bylinkovej záhrade tamojšieho kláštora. A, samozrejme, nechýba tiež letné kino. Čo prináša sprievodný program v prvom týždni?

Prvý víkend v Kláštornej záhrade

Sobota 16.7. patrí o 22:30 hod. podujatiu s názvom Stell the HepCat + Tomáš Havlínek. Pripravujú ho talentovaný huslista  a DJka a performerka. Spolu vás vtiahnu do éry Golden Age. Čakajú na vás známe melódie slávnych Big-Bandov, tanečného swingu i horkého neoswingu. Po zotmení to bude aj  divoký tanečný electro swing. Podniknete aj hudobnú cestu okolo sveta s world music, balkan beats i úderným global bass.

Stell the HepCat / MHF Český Krumlov 2022
Stell the HepCat

Kláštorná záhrada bude tento raz útočiskom Festivalovej zóny pre širokú verejnosť i dejiskom hudobného pikniku. V jeho znamení sa ponesie už prvá festivalová nedeľa (17.7.2022).  Letné dopoludnie prinesie do Kláštornej záhrady zaujímavú kombináciu. Piknik s dobrou kávou a croissantom si vychutnáte s kvalitnou hudbu. Tu divákom naprieč generáciami prednesie multižánrové teleso Epoque Quartet. Na českej i európskej hudobnej scéne sa pohybuje viac než 20 rokov. Vyprofilovalo sa na špičkový súbor, ktorý získava pozvánky na spoluprácu s mnohými skvelými hudobníkmi. Repertoár sláčikového kvartetu je veľmi pestrý, od klasiky cez jazz až po súčasnú hudbu.

Epoque Quartet
Epoque Quartet

Zaznie napríklad skladba Milesa Davisa, známa melódia z filmu Veľký Blondín s červenou topánkou, zo Schindlerovho zoznamu alebo skladby Astora Piazzollu.

Svoj priestor dostane v piatok 22. júla o 22:30 hod. Jamie Project, ktorí spievajú o živote, láske a hrdosti. Niektoré piesne sú jemné balady, inde sa objavujú znaky tvrdších žánrov hudby. Nuž zamaskovať ich nevedia, keďže majú korene v tvrdšej hudbe. Vyžívajú sa v surovosti akustických nástrojov, u ktorých nejde nič schovať. 

Jamie Project
Jamie Project

Nuž je sa na čo tešiť!

PR článok

Zdroj: MHF Český Krumlov

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »