Inšpiratívny Malý princ na návšteve v Bratislave

Malý princ / DNS

Bratislava privítala v predposlednú januárovú sobotu Malého princa. Áno, toho Malého Princa z pera Antoine de Saint-Exupéryho! Do Divadla Nová scéna ho priniesla hosťujúca Štátna opera Banská Bystrica. Neodolateľná knižka tak aj v Bratislave zaznela v opernom šate oscarovej skladateľky Rachel Portmanovej a so slovenským libretom. Aký bol Malý princ, sa išla pozrieť naša redaktorka Silvia Mária Petrovits.

Nepoznám nikoho, ktorý by aspoň raz nepočul alebo neprečítal legendárny titul pre deti, ktorý iste nikomu nemusím predstavovať. Malý princ Antoine de Saint-Exupéryho sa teší popularite u detského čitateľa už po generácie. Oslovuje nielen filozoficky poňatým príbehom s vysokou výpovednou hodnotou, ale aj autorskými kresbami z pera samotného autora. Ako dieťa som milovala útlu knižočku príbehov Malého princa s krásnymi autorskými kresbami, ktorú autor svetovej literatúry medzivojnového obdobia venoval svojmu priateľovi Leónovi Werthovi. Mnohé z citátov postáv príbehov Malého princa sa stali nezabudnuteľnými. Nuž, a tak som o to väčšmi bola zvedavá na to, ako sa s divadelnou adaptáciou popasovali tvorcovia inscenácie. Kým činoherná verzia je v repertoári Divadla Jána Palárika v Trnave, v podobe detskej opery v dvoch dejstvách ožil v máji 2022 príbeh na doskách Štátnej opery Banská Bystrica. Práve s touto inscenáciou v predposlednú januárovú nedeľu hosťovala v Bratislave na doskách Divadla Nová scéna.

Príbeh Malého princa v Bratislave odohrali tak, ako sme avizovali, v dvoch časoch – poobede a podvečer. Veľká sála Novej scény dýchala takmer do posledného miesta veľkými očakávaniami detských divákov a ich rodičov. Už s prvými tónmi hudby oscarovej Rachel Portmanovej a s prvými slovami prológu slovenského libreta bolo jasné, že o zážitok majú postarané malé i veľké (či večné) deti, a to nielen v hľadisku, ale aj na javisku!

Malý princ / DNS
Malý princ s Pilotom. Foto: Róbert Tappert / Divadlo Nová scéna

Titulmi pre deti vytvárajú divadlá priestor k občianskej edukácii

Osobne rada vyhľadávam nielen klenoty divadelných repertoárov, z času na čas si rada pozriem aj predstavenia pre deti. Niekto by mohol namietať, že detské tituly sú iba pre deti, mnohí sme presvedčení, že sú základom edukácie – literárnej, hudobnej a v neposlednom rade i občianskej. Veľmi oceňujem, že mnohé slovenské divadelné scény, berú edukáciu vážne a siahajú po hodnotných a zaujímavých tituloch. Spomeňme z nich aspoň repertoárové tituly určené pre deti a mládež Divadla Nová scéna (napr. Elektrický anjel, Punk rock, DOMOV, kde je ten tvoj?, Ak veríš zázrakom, Tučniaky, Bajaja či Nepovinne po víne).

Malý princ v Bratislave bola výborná voľba

Výber Malého princa z repertoára Štátnej opery bola výborná voľba aj po dramaturgickej stránke. Pre diváka Divadla Nová scéna bola operná hudobná rozprávka na motívy slávnej detskej knihy na doskách preslávených muzikálovými legendami príjemným spestrením. A aj zvukovo jej to naozaj ladilo. Veď ostatne, Divadlo Nová scéna svojho času popri muzikálových tituloch uvádzalo aj operetné tituly (len mimochodom, dnes bratislavské scény vo svojich programoch upustili od klasickej operety Lehára, Straussa či Kálmána, čo je trochu na škodu). Opera Malý princ mi väčšmi ako operu, pripomína príťažlivý mix opery, baletu i činohry. A teda je jedinečným spôsobom, ako úspešne začať i napredovať v edukácii detí a mládeže. Oceňujem, že aj bratislavské deťúrence mali príležitosť tento titul vidieť.  

Opera z pera držiteľky Oscara

Štátna opera Banská Bystrica opernú rozprávku Malého princa od skladateľky Rachel Portmanovej uviedla koncom minulej sezóny ako 285. titul vo svojich dejinách. Autorka hudby Rachel Portman patrí k žiarivým zjavom súčasnej skladateľskej generácie. Realizuje sa vo viacerých hudobných žánroch, pričom na konte má už viac ako stovku partitúr pre film, televíziu a divadlo. Za svoju tvorbu získala niekoľko ocenení a ďalšie prestížne nominácie. Za hudbu k filmovej romanci Emma získala Oscara (1997). Cenu Primetime Emmy dostala za vynikajúcu hudbu k filmu Bessie a Broadcast Music Inc. Richard Kirk Award za svoj prínos filmovej a televíznej hudby. Stala sa tiež dôstojníčkou rádu Britského impéria. Rachel Portman rada podporuje mladé hudobné talenty, a tak nečudo, že vo svojej detskej opere The Little Prince (Malý princ) detským umelcom pripravila široký priestor uplatnenia. A to vrátane hlavnej úlohy Princa. Opera Malý princ oslávila svetovú premiéru 31. mája 2003 v Houston Grand Opera. Na doskách banskobystrickej Štátnej opery ju uviedli v slovenskej premiére 27. mája 2022 so slovenským libretom Jozefa Slováka.

Verná predlohe

Titul Malý princ patrí k 100 najvýznamnejších kníh uplynulého storočia. Rozprávka a zároveň existenciálny román plný pravdivých myšlienok za ten čas nadobudla viacero podôb. Prepracovať ju  do opernej podoby, iniciovala dvojica Kathryn a David Bergovci na pamiatku ich priateľa. Autorka hudby spolu s autorom pôvodného libreta Nicholasom Writhom pristupovali k literárnej predlohe s veľkým rešpektom. Literárna predloha netratila na autenticite nič ani v opernom šate. Práve naopak. Posolstvá knihy autori opernej adaptácie ešte väčšmi umocnili. Vznikla tak opera v dvoch dejstvách, ktorá dýcha pravým Saint-Exupéryho humanizmom.

Malý princ / Kam za kultúrou
Záber z inscenácie Malý princ. Foto: Zdenko Hanout

Pozýva snívať

Podobne ako predloha, aj opera podčiarkuje rôznorodosť ľudí a ich charakterov, ktorým sa Malý princ snaží porozumieť. Zdôrazňuje životnú potrebu priateľstva a lásky. Na jednej strane stojí svet detskej fantázie, ktorému dospelí už len málo rozumejú. Proti tomu stojí množina filozofických otázok o aspektoch bytia, na ktoré spoznáva odpovede len dospelý. Tým všetkým dokonale dýcha hudba Rachel Portmanovej i libreto k jej opere Malý princ. Hudbe nechýba dojemnosť, fantázia, magickosť, sila výpovede a autentickosť. Diváka opera dýchajúca lyrickou krásou a hudobnou farebnosťou či spektrom nálad nabáda uveriť priateľstvu Pilota a Malého princa. Súčasne ho pozýva ponoriť sa do sveta fantázie a sna.

Malý princ / Divadlo Nová scéna
Malý princ so sopkami na svojej planéte. Foto: Róbert Tappert / Divadlo Nová scéna

Vydarená produkcia

Pod banskobystrického Malého princa sa podpísal tandem režisérky Dany Dinkovej a dramaturgičky Alžbety Lukáčovej. Krásne scény, farebné kostýmy a rekvizity či svetelný dizajn sú v divadelnom svete neopomenuteľným doplnkom. V tomto titule dej vhodne dopĺňali a postavy jednoznačne charakterizovali. Scénu vytvorila Lucia Šedivá a kostýmy Ľudmila Várossová.

Režisérka Dana Dinková totiž príbeh výborne vystihla, no voči opernej pôvodine pripojila postavu pilota-rozprávača, ktorého v knižke naservíroval už Antoine de Saint-Exupéry. Malý princ je tak verný odkazu svojej predlohy. V celej koncepcii má silu upútať nielen deti, ale aj dospelého diváka, ktorý sa nad známymi citátmi mohol po čase opäť raz zamyslieť. Plnú filozofickú hĺbku odhalí človek až v dospelosti. Malý princ na aktuálnosti a pravdivosti mnoho ráz aj smutných konštatovaní totiž ani dnes nič nestratil… Tak ako predloha, i táto opera pozýva zastaviť sa a zamyslieť sa nad svetom i sám nad sebou.

Orchester hral farbami. Posúval dej i zrkadlil atmosféru

Opera Malý princ v sebe spája všetky zložky – operu, balet i činohru, a tak si svojich priaznivcov našlo bez najmenších pochýb. Na javisku bolo totiž počas celého večera živo. Čo zostalo slovom, pohybmi alebo scénou a kulisami nevypovedané, to „dopovedala“ hudba v podaní Orchestra Štátnej opery Banská Bystrica pod taktovkou dirigenta Igora Bullu. Boli výborným partnerom pre sólistov i kvázi scénickým pozadím. Priam maliarsky kreovali nielen kolorit príbehov Malého princa a podčiarkovali atmosféru, ale dodávali celému príbehu emócie. Orchester dýchal farbami a nikoho nenechal na pochybách o kvalite jeho hráčov. Dirigent Igor Bulla orchester udržal v lichotivých dynamických hladinách. Vytváral dostatočný priestor pre skúsených sólistov i detského sólistu v titulnej úlohe, detský spevácky zbor i zbor  Štátnej opery. A samozrejme, vytvoril aj potrebnú plochu pre hovorené slovo so zodpovedajúcou dramatickosťou k príslušným scénam.

MP / DNS
Malý princ a Kráľ. Foto: Zdenko Hanout

Excelentný Malý princ Juraja Abrmana si právom zaslúžil ovácie

V úlohe rozprávača a pilota sa predstavil Martin Popovič, ktorý bol po predstaviteľovi Malého princa (Juraj Abrman) asi najčastejšie na javisku. Spolupráca medzi nimi fungovala naozaj dobre. Martin Popovič podal výborný výkon, no navyše bol empatickým speváckym a hereckým partnerom mladého, veľmi talentovaného speváckeho juniora Juraja Abrmana. Juraj Abrman, ktorý bol na javisku vlastne celý čas, predviedol ohromný výkon. Zaslúžene si získal obdiv a ovácie divákov. Iste nejedného detského diváka motivoval k záujmu o spev či hudbu.

MP a Pilot
Juraj Abrman (Malý princ) a Martin Popovič (Pilot). Foto: Zdenko Hanout

Kvalitné výkony sólistov charakterizovala aj empatia

Od skúsených operných sólistov akosi prirodzene očakávame kvalitné výkony po všetkých stránkach. V prípade tohto operného titulu to nemali oveľa ľahšie. Skúsení vokálni interpreti ani teraz nezabudli podať kvalitné výkony po technickej i interpretačnej – vokálnej, hereckej a choreografickej stránke. Popritom museli vynaložiť o niečo viac úsilia, nakoľko museli byť empatickou i trpezlivou oporou a speváckymi partnermi mladým začínajúcim spevákom. Toto konštatovanie platí na všetkých operných sólistov. Presne taká bola priateľská Líška Kataríny Procházkovej, Michaela Kušteková ako Ruža, Dušan Šimo v úlohe pravdovravného Hada. Vynikajúci výkon podala sopranistka Patrícia Malovec ako Voda s krištáľovo čistými vysokými polohami.

Malý princ a Líška
Katarína Procházková a Juraj Abrman. Foto: Zdenko Hanout

Výborné kostýmy i skvelé výkony nadchli divákov

Umelecký šéf Štátnej opery Šimon Svitok vynikajúco stvárnil mrzutého Obchodníka a Ivan Zvarík exceloval v úlohe pyšného Kráľa. Výborné výkony predviedli aj ostatní. Kým deti sediace v hľadisku v komickej postave Opilca rozveselil Zoltán Vongrey, tak Peter Račko ako Márnivec ich svojou interpretáciou dostal priam do nadšeného vytrženia! Nemenej príťažlivé výkony podali aj Tomáš Dedič ako Lampár či sólistky Baletu ŠO Michaela Almášiová a Veronika Szabová, ktoré sa predstavili v ďalších úlohách. Nechcem však, aby táto recenzia nebola iba o pozitívnych superlatívoch. Je tu však jedno ale, ktoré mohlo divákov vyrušiť. Pomerne často sa nielen predstaviteľ Malého princa, ale aj skúsení umelci odchýlili od textu v titulkoch drobnou úpravou. Išlo o nedopatrenie? Alebo o zámer zjednodušiť si spievaný text? Ono niekedy sú slovenské texty pre spevákov aj trochu krkolomné.

Malý princ / Obchodník
Umelecký šéf Štátnej opery - Šimon Svitok a Juraj Abrman. Foto: Zdenko Hanout

Tak sa robí hudba hrou!

Veľký priestor mali v opere detské talenty. To, že orchester i sólisti s deťmi spolupracovali na výbornú, sme si už povedali. O to viac potešila vzájomnosť a aktivita detí z detského zboru Vodopádik pri ZUŠ J. Cikkera v Banskej Bystrici, ktorých veľmi svedomito pripravili Eva LaukováMária Nečesaná. Deti podali na svoj vek výborné výkony po speváckej i tanečnej stránke. Musím poukázať, že takto sa má robiť hudobná edukácia i pracovať s mladými talentmi! V zborových scénach sa predstavil aj Zbor Štátnej opery pod vedením zbormajstra Daniela Simandla. Jedni i druhí – profesionáli i mladé talenty predviedli výborné spevácke, herecké a tanečné výkony. Mimochodom, na scéne sa predstavili v krásnych choreografiách aj členovia Baletu Štátnej opery.

Malý princ
Deti zo zboru Vodopádik pri ZUŠ J. Cikkera. Foto: DNS

Malý princ inšpiruje deti zaujímať sa o divadlo i hudbu

A na záver? Svojho času, na začiatku pandémie, som sa zaoberala stavom hudobnej edukácie – „Quo vadis musica ludus?“ na portáli Musicpress.sk. Je potešujúce vidieť, že v postpandemickom období sa nielen divadlá vracajú k edukácií detí. Teším sa, že aj v tejto oblasti spojili svoje sily Divadlo Nová scéna a Štátna opera Banská Bystrica. Tento titul rozhodne oslovil detského diváka, a to nielen na ďalšie návštevy divadiel. Osobne som sa počas a po predstavení presvedčila, že v mnohých deťoch vzbudil záujem o javiskové umenie, hudbu či spev. A to vrátane záujmu skúsiť si divadlo na vlastnej koži ako umelec. Oceňujem rozhodnutie dramaturgov uviesť práve tento atraktívny titul oscarovej skladateľky v Bratislave. Otvorili tým debatu, či už nedozrel čas otvoriť aj v Bratislave detské operné štúdio. V Košiciach už niečo také svoju tradíciu má. Riešenie je ale v rukách kompetentných…

Malý princ / Kam za kultúrou
Účinkujúci s režisérkou Danou Dinkovou na záverečnej klaňačke. Foto: Zdenko Hanout

Hodnotenie: 100 %

Divadlo Nová scéna v Bratislave, Veľká sála, 21.1.2023, 18:00 hod.

Hosťovanie Štátna opera Banská Bystrica s titulom R. Portman: Malý princ

Autori a inscenačný tím
 • Hudba: Rachel Portman
 • Libreto: Nicholas Wright
 • Slovenské libreto: Jozef Slovák
 • Hudobné naštudovanie, dirigent: Igor Bulla
 • Réžia a pohybová spolupráca: Dana Dinková
 • Zbormajster: Daniel Simandl
 • Scéna: Lucia Šedivá
 • Kostýmy: Ľudmila Várossová
 • Dramaturgia: Alžbeta Lukáčová
Osoby a obsadenie:
 • MALÝ PRINC: Juraj Abrman
 • PILOT: Martin Popovič
 • LÍŠKA: Katarína Procházková
 • HAD: Dušan Šimo
 • VODA: Patrícia Malovec
 • RUŽA: Michaela Kušteková
 • OBCHODNÍK: Šimon Svitok
 • KRÁĽ: Ivan Zvarík
 • OPILEC: Zoltán Vongrey
 • MÁRNIVEC: Peter Račko
 • LAMPÁR: Tomáš Dedič
 • Spoluúčinkuje: Orchester a zbor Štátnej opery a Balet Štátnej opery
 • Ďalej účinkuje: Detský spevácky zbor Vodopádik pri ZUŠ J.Cikkera v Banskej Bystrici pod vedením Evy Laukovej a Márie Nečesanej
 • Koncertný majster: Oldřich Husák

Foto: Róbert Tappert/Divadlo Nová scéna, Zdenko Hanout/Štátna opera Banská Bystrica

Zdroj: Štátna opera Banská Bystrica / Bulletin k premiére R. Portman: Malý princ

*** Posledná aktualizácia: 2023-1-30 (mk) ***

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
NDKE / Kam za kultúrou
Culture Divadlo News Podujatia PR

Opera Národného divadla Košice oslávi Rok českej hudby koncertným Daliborom

Opera NDKE oslávi Rok českej hudby koncertným uvedením opery Dalibor Bedřicha Smetany. Viac o chystanom predstavení sa dozviete v článku…

Read More
Translate »