Novinky

Kam za kultúrou v najbližšie dni? TOTO sú naše TIPY! (3/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? TOTO sú naše TIPY! (3/2024)

Svoj vlastný - jedinečný, pestrý a bohatý program kultúrnych podujatí má aj tretí kalendárny týždeň roka 2024. Prináša zaujímavé predstavenia, ktorým dominuje sviežosť, príťažlivé témy a strhujúce príbehy. Nemenej inšpiratívne sú aj koncerty. Okrem debutu, premiéry, unikátnych dramaturgií a spojení budú tiež so sviatočnými dozvukmi. Kam za kultúrou? TOTO sú naše čerstvé TIPY!

Blíži sa nový týždeň, a to je ten správny čas na ďalšie pokračovanie našej rubriky pravidelne plnej čerstvých a zaujímavých tipov. V Kam za kultúrou vám týždeň čo týždeň prinášame výber toho najzaujímavejšieho z koncertov, divadelných predstavení, výstav či ďalších inšpiratívnych kultúrnych podujatí. Nie inak je tomu aj teraz. Vitajte pri treťom tohtoročnom vydaní rubriky Kam za kultúrou. Prezradíme vám v ňom, aké podujatia v tretí kalendárny týždeň roka pripravujú slovenské kultúrne ustanovizne a umelecké telesá. Ktoré sú tie TOP tipy na najlepšie a najzaujímavejšie z programu? Veríme, že sa necháte inšpirovať aj najnovším dielom pravidelne čerstvej dávky kultúrnych tipov!

Kam za kultúrou štartujeme vo svete divadla s tipmi pre veľkých aj malých

Prehľadovku najlepších a zaujímavých podujatí zo sveta kultúry na tretí januárový, a zároveň aj tretí kalendárny týždeň roka 2024 začneme vo svete divadla. Aj v tomto vydaní Kam za kultúrou prinášame nápady na divadelné zážitky pre rodiny s deťmi, priaznivcov baletu, hudobného divadla aj činohry. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Malý princ / Kam za kultúrou
Inšpiratívny Malý princ na návšteve v Bratislave

Rozprávkový Spiš

Slovenské divadelné scény myslia aj na rodiny s deťmi, svojich malých a mladých divákov. Spišské divadlo počas 3. týždňa roka 2024 prináša jedno rodinné predstavenie. Rozprávky z krivého zrkadla uvedie v stredu 17. januára 2024 dopoludnia. Nájdete v nich snáď najznámejšie rozprávky dánskeho rozprávkara Cisárove nové šaty, Škaredé káčatkoKresadlo zdramatizoval Michal Babiak. Moderné spracovanie týchto tradičných rozprávok dopĺňajú veselé pesničky s textami Viktora Kollára, tance a vizuálne pútavé kostýmy a poučné posolstvo.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Trojica rozprávok, krásne kostýmy, veselé pesničky a pravdivé posolstvá. Aj to prinášajú Rozprávky z krivého zrkadla. Zdroj: Spišské divadlo

Úsmevný titul plný farieb

V piatok a v sobotu (19. a 20. januára 2024) uvedie Balet SND divácky úspešný titul Zle strážené dievča. Obľúbený komický baletný titul s krásnymi pas de deux, veľkými zborovými charakterovými tancami a vtipnými mizanscénami je o márnej snahe vdovy Simony zabrániť láske svojej dcéry k mladému farmárovi. Pôvodný balet z konca 18. storočia nesie aj v SND oslavovaný rukopis choreografa Fredericka Ashtona s hudobným aranžmánom Johna Lanchberyho a originálnou výpravou Osberta Lancastera.

Klenot repertoáru popredných baletných scén ponúka očarujúce baletné umenie, strhujúcu choreografiu a krásnu hudbu Louisa Josepha Ferdinanda Hérolda v aranžmánoch Johna Lanchberyho. Vaše oči potešia nádherné scény a farebné kostýmy, fantastické naštudovanie a úžasné výkony hostí, sólistov a zboru Baletu SND, ktorých hudobne sprevádza Orchester Opery SND pod taktovkou domáceho dirigenta Adama Sedlického.

Ľadové kráľovstvo už v sobotu doobeda

Tipy pre rodiny s deťmi v treťom vydaní Kam za kultúrou uzatvorí sobotňajšie podujatie Slovenské ľadové kráľovstvo, ktoré v sobotu 20. januára 2024 dopoludnia príde za deťmi do bratislavského STARSauditoria. Originálne autorské predstavenie hercov, ktorí nadabovali a naspievali slovenskú verziu známej rozprávky Frozen, vás vtiahne do ľadového kráľovstva plného zábavy a hudby. Čaká na vás príbeh dvoch sestier Elsy a Anny, ktorých láska nepozná hranice. Stretnete sa aj s milým a vtipným snehuliakom Olafom, ktorý očarí všetkých malých aj veľkých divákov. Očakávajte skvelé spevácke a herecké výkony, veľa energie a interakcie s divákmi a známe melódie z rozprávky, ktoré si s účinkujúcimi určite radi zaspievate. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marija Jurić Zagorka
Marija Jurić Zagorka - kráľovná historických románov

Týždeň patrí aj hudobnému divadlu

Tretí januárový týždeň sa majú na čo tešiť aj priaznivci hudobného divadla. Hoci sa bratislavská opera na chvíľu odmlčí, ostatné divadlá prichádzajú s atraktívnymi titulmi. Muzikálové Divadlo Nová scéna ponúka muzikálovú trojicu titulov, ktoré sa oplatí vidieť aj opakovanie. Už v utorok večer sa rozohrá  muzikál Mamma Mia!, ktorého romantický príbeh dvoch generácií pretkávajú kultové piesne legendárnej skupiny ABBA.

Ďalším TOP titulom z ponuky Divadla je muzikál The Bodyguard, ktorý je divadelnou adaptáciou slávneho filmu Osobný strážca s nezabudnuteľnou Whitney Houston. Pripomeňte si príbeh speváčky Rachel Marronovej a jej osobného strážcu Franka Farmera plný citov, vášne, napätia a humoru, ktoré okorenia nádherné a nezabudnuteľné hity Whitney Houston. Spraviť tak môžete vo štvrtok a piatok (18. a 19. januára 2024).

Sobota a nedeľa na Novej scéne patrí pôvodnému muzikálu Voda (a krv) nad vodou v réžii libretistu, režiséra a choreografa Jána Ďurovčíka. Strhujúci, dynamický muzikál  o láske a pomste s novými hrdinami a silnými emóciami so sebou prináša nesmrteľné hity legendárneho Elánu. Zaznejú tie od najstarších ako Nie sme zlí, Fero, Tuláci v podchodoch až po novšie Sestrička z Kramárov, Kočka či Zanedbaný sex.

V sobotu zažijete nezabudnuteľný večer aj v Divadle Jána Palárika v Trnave. Predstavenie Filip v sebe snúbi hudbu Jara Filipa a humorom Lasicu a Satinského a variácií na situácie zo života umelca.

Baletné zážitky v SND

Prehľadovku toho najlepšie zo sveta divadla pokračujeme tipmi na zaujímavé baletné predstavenia. Okrem spomínaného detského titulu, si na prvej slovenskej baletnej scéne nenechajte ujsť ani utorkové (16. januára 2024) ujsť exkluzívne predstavenie – vizuálne strhujúcu fresku veľkolepej kantáty Carla Orffa. Inscenácia s choreografiou Edwarda Cluga sľubuje vizuálne čistý a energeticky hypnotizujúci zážitok zo spojenia hudby a tanca. 

Scénická kantáta Carmina Burana nemeckého skladateľa Carla Orffa patrí k najslávnejším hudobným dielam. Skladateľ v nej nadviazal na myšlienky Richarda Wagnera o „absolútnom umeleckom diele“ v snahe vytvoriť koncept divadla sveta, ktorý prepája hudbu, pohyb a reč.  

Týždeň v znamení činohry

Divadelný týždeň sa nesie v znamení činohry, a to v Spišskom divadle. Javisko Veľkej sály už v pondelok obsadí existencialisticky ladená komorná hra Sneh nad limbou. V nej sa popredný slovenský dramatik, scenárista a publicista Ivan Bukovčan vracia k svojej bytostnej téme človeka v hraničnej životnej situácii, pričom zobrazuje jeho zlyhania, no i mravnú zodpovednosť za svoje konanie i konanie iných. Dramaticky príbeh sa odohráva na pozadí 2. svetovej vojny, keď povstalci ustúpili do hôr a rozpútala sa partizánska vojna. Aj divákom kladie vážne otázky: Kde začína a končí sloboda druhých a kde moja? Ako sa človek správa v hraničnej situácii? Ostáva ešte človekom? 

Sneh nad limbou / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Existencialistické otázky kladie hra Sneh nad limbou aj divákom. Zdroj: Spišské divadlo

Šeptuchyštvrtkovým ťahákom Spišského divadla. Na dopoludňajšom predstavení okúsite kritikou chválené predstavenie románu o dospievaní, priateľstve a ľuďoch vo svojráznom regióne Podlasie, ktorý zahaľujú hmly a pavučiny mýtov a legiend. Prežívajú v nich aj tie o šeptuchách, ženách, ktoré vedia liečiť. Alina a jej priateľka Dorota v tejto špecifickej priam magickej atmosfére prežívajú priateľstvá, lásky i starosti každodenného života. 

Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Nevynechajte úspešnú novinku Spišského divadla hru Šeptuchy. Zdroj: Spišské divadlo

Piatok v znamení lásky v Spišskom divadle

Programová ponuka Spišského divadla prináša v piatok 19. januára 2024 dvojicu repríz úspešného predstavenia Lá-á-á-ska s Marekom Majeským v hlavnej úlohe. Skvelá komédia o láske, ktorá občas zamáva každým pochádza z pera Murraya Schisgala. Ten v nej zachytil príbeh dvoch spolužiakov Milta a Harryho, ktorí sa po dlhých rokoch stretnú na moste. Práve odkiaľ sa Harry chystá skočiť a skoncovať so životom. Milt ho však presvedčí, aby si to rozmyslel. A ako to už dopadne sa dozviete na predstavení. Hra nadchne diváka nielen skvelým príbehom, dialógmi, vizuálnou stránkou, ale tiež obsadením. V inscenácii sa po boku Denisy Macalovej Ďuratnej ako Ellen a Mikuláša Macalu ako Harryho v úlohe Milta predstaví vynikajúci slovenský herec Marek Majeský.

Lá-á-á-ska / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Scéna z predstavenia Lá-á-á-ska. Zdroj: Spišské divadlo

O ženách i manželstve veselo i vážne

Divadlo Nová scéna uvedie v stredu večer v Štúdiu Olympia komornú komédiu o nádeji, slobode, živote a nečakanom ženskom priateľstve. Škrupinka nahliadne do útrob ženskej duše i vzťahov. Fantastické výkony Miroslavy DrínovejJany Balzar Lieskovskej v tejto hre cez víkend vystrieda ďalšia prvotriedna herecká dvojica. Herecký koncert hviezd ponúkne Lucia VráblicováPavol Topoľský v ďalšom komornom predstavení Sex pre pokročilých.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Škrupinka / DNS / Kam za kultúrou
Škrupinka: svieži oddych s pridanou hodnotou

Zaujímavý tip pre priaznivcov drámy máme aj na nedeľný podvečer. Činohra SND uvádza ďalšiu reprízu divadelnej adaptácie rovnomenného románu Malé ženy. Režisér Marián Amsler vo svojej dramatizácii kultové dielo oživuje v modernej estetike a obraznosti. Divadlo sa v nej prihlasuje k etickým hodnotám, ako sú slušnosť, empatia, priateľstvo, pokora a pevné rodinné putá. Nemenej dôležitou ingredienciou Malých žien sú tajomstvá sympatických hrdiniek a hrdinov, a tiež prepukajúci chaos prvých dotykov lásky.

V neistom a rýchlo sa meniacom svete dobre padne pripomenúť si hodnoty a krásy života, ktorý nie je vždy idylický. Čaká vás inšpiratívne obsadenie, ktoré tvoria hostia, hviezdy činoherného divadla i mladé talenty z radov poslucháčov VŠMU. Tešiť sa môžete na prvé dámy slovenského divadla Božidaru Turzonovovú, Zuzanu Kocúrikovú a Janu Oľhovú. Ďalej uvidíte Martina Hubu, Jána Galloviča, Petru Vajdovú, Janu Kovalčíkovú či Richarda Autnera.

Kam za kultúrou? Svet hudby v znamení sviatočných dozvukov

V prehľadovej výberovke TOP tipov z našej pravidelnej rubriky Kam za kultúrou má miesto aj svet hudby. Pozrite sa s nami na koncerty, ktoré sľubujú atraktívne zážitky, krásnu dramaturgiu a zaujímavých účinkujúcich.

Bratislava zažije debut

Do bratislavskej Reduty po prvý raz prichádza mladá poľská klaviristka Joanna Sochacka. V utorok 16. 1. 2024 so začiatkom o 19:00 hod. vystúpi počas tretieho koncertu cyklu Klavír a klaviristi. Návštevníkov koncertu v Malej sále SF zoznámi s u nás pomerne neznámou klavírnou tvorbu ženských autoriek. V jej programe zaznejú diela priekopníčky Fanny Mendelssohn, sonáty významnej Poľky Grażyny Bacewicz a súčasnú tvorbu predstaví prostredníctvom diela mladej ukrajinskej skladateľky Anfisy Bobylovej.

Joanna Sochacka
Joanna Sochacka

Večer so Šimonom Svitkom

Koncertná bude tento týždeň aj Banská Bystrica. Takisto v utorok (16.1.2024) bude od 17:00 hod. hostiť Štátna opera ďalšie, návštevnícky populárne hudobné stretnutie z cyklu Dnešný večer patrí mne. Alžbeta Lukáčová si tentoraz prizvala umeleckého riaditeľa Štátnej opery. Barytonista Šimon Svitok sa pri príležitosti 30 rokov na opernej scéne s návštevníkmi podujatia podelí so spomienkami a zážitkami z vystúpení. Pričom ako tradícia velí, trochu poodhalí aj brány do svojho súkromia. Spoločnosť na pódiu mu budú robiť hostia ako napr. Katarína Procházková, Dušan Šimo a ďalší v klavírnom sprievode Martiny Svitkovej.

Košice s veľkolepým programom

Štátna filharmónia Košice chystá na 18. januára 2024 jeden z najatraktívnejších podujatí tohto týždňa s TOP udalosťou ostatných dní. Sľubuje premiéru orchestrálneho diela oceňovanej slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej, ktorá je renomovaným reprezentantom slovenského hudobného umenia vo svete. Premiéra jej nového diela značí vždy veľkolepú udalosť. Presne takou bude aj svetová premiéra jej nového orchestrálneho diela At Béla’s Window/Pri Bélovom okne, ktoré orchester ŠFK uvedie pod vedením dirigenta Sandera Teepena.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Popri novinke priestor dostane aj Mozartov koncert pre klarinet v podaní klarinetistky Anny Paulovej. Je to jedna z najkrajších Mozartových skladieb, v ktorom dokonale využil možnosti klarinetu. Sólový part je úplne samostatný, plynie vo voľnej kantiléne a prináša efektné technické figurácie. Mozart znalecky používa a stavia do kontrastu rozdielne zvukové farby jednotlivých registrov nástroja, najmä nízkeho, ktorého zvuky využíva v charakteristických arpeggiových figúrach sprievodu. To najlepšie z vlastností svojho autora reprezentuje aj Mendelssohnova Symfónia č. 3 Škótska. Nechýba tu skladateľova bohatá, plynulá melodická invencia, pôsobivá chromatická harmonizácia, skvelý cit pre orchestrálne farby a schopnosť vytvárať sugestívnu náladovú atmosféru, úplne preniknutú duchom romantizmu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v januári. Aký program prinesie?

Kam za kultúrou? Koncerty so slávnostnou atmosférou

Dozvuky hudobných osláv Nového roka si svoje miesto našli aj v treťom kalendárnom týždni roka. Prvým v poradí je ďalší Novoročný koncert na pôde Domu umenia Fatra v Žiline. Vo štvrtok 18. januára 2024 večer na návštevníkov čaká koncert argentínskeho tanga s originálnom spojení s klasickou hudbou. Jedinečný projekt vytvorili slovenskí umelci zo zoskupenia Slovak Nuevo Quinteto, ktorí sa rozhodli venovať tvorbe Astora Piazzollu, jedného z najpopulárnejších autorov súčasnosti ovenčeného radom medzinárodných ocenení za originálny spôsob skĺbenia argentínskeho tanga s klasickou hudbou. Súbor vystúpi v zložení klaviristky a univerzitnej pedagogičky Evy Varhaníkovej, akordeonistu Michala Červienku, huslistu Imreho Farkaša, kontrabasistu Róberta Ragana st. a Petra Solárika, hráča na bicie a perkusie.

Slovak Nuevo Quinteto
Slovak Nuevo Quinteto

Ďalším z tipov tohto vydania Kam za kultúrou je aj zájazd banskobystrickej Štátnej opery do nádherných Bojníc. Kultúrne centrum Bojnice bude 19. januára večer hostiť Novoročný koncert, v ktorom sa predstavia sólisti Katarína Procházková, Michaela Šebestová, Šimon Svitok a Dušan Šimo. Sprevádzať ich bude OrchesterZbor Štátnej opery pod taktovkou Jána Procházku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Moliére
Moliére, smutný komik alebo túžba každého umelca

Sviatočnou atmosférou dýchajúci koncert zažijete tento týždeň aj v Bratislave-Petržalke. DK Zrkadlový háj bude v nedeľu (21.1.2024) večer hostiť  krásny novoročný koncert Speváckeho zboru mesta Bratislavy. Predstaví sa pod taktovkou dirigenta Adriana Kokoša v klavírnom sprievode Tomáša Nemca. Spoločne privítajú tiež hudobného hosťa – hosťujúceho sólistu viacerých operných scén, pedagóga Konzervatória v Bratislave, barytonistu Romana Krška.

V ich podaní si vypočujete známe kúsky. Budú to zbor Židov z Verdiho Nabucca, Halleluja! z oratória Mesiáš barokového skladateľa G. F. Händela a ďalšie zaujímavé kúsky vrátane Suchoňových Slovenských ľudových piesní či Dvořákových Šest moravských dvojzpěvů. Barytonista Roman Krško svojim farebným barytónom uvedie napríklad populárnu áriu toreádora Escamilla z Bizetovej opery Carmen či áriu Eliáša Es ist genug! z Mendelssohn-Bartholdyho oratória Eliáš. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Hudobná kytica dôchodcom

The Ladies Ensemble pripravuje v stredu 17.1.2024 od 15:00 hod. v Dome kultúry Ružinov hudobnú kyticu pre bratislavských seniorov. Po boku kvarteta The Ladies Ensemble v zložení Anežka Kara, Eliška Podolská, Zdenka Galandová a Lujza Ďurišová vystúpia hudobní hostia. K ním patrí aj sopranistka Mária Štúrová, ktorá je jednou z laureátok 25. ročníka Medzinárodnej speváckej súťaže M. Schneidera-Trnavského. Účinkovať budú tiež speváci a multiinštrumentalisti Peter Adamov, James Evans a Daniel Shaw. Vstup na podujatie je voľný!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TOTO sú víťazi 25. ročníka speváckej súťaže M. Schneidera-Trnavského
TOTO sú víťazi 25. ročníka speváckej súťaže M. Schneidera-Trnavského. Foto: Anton Sládek

Jazzový zážitok v Bratislave

Nu Spirit Bar na Medenej ulici v Bratislave privíta 17. januára 2024 festivalový koncert IN JAZZ WE TRUST. Oskar Török Sextet  odohrá bratislavskú premiéru. Pripomenie Oskara Töröka, ktorého sme vždy poznali „len“ ako trubkára v rôznych formáciách s výrazným lídrom a neprehliadnuteľnou hrou. Rodák z Humenného študoval trúbku na katovickej hudobnej akadémii, často účinkuje v zahraničí, no objavuje sa aj na domácich pódiách a poznáme ho zo spolupráce s Ivou Bittovou, Beatou Hlavenkovou či so skladateľom Vladislavom „Slnkom“ Šarišským.

Podfarbovanie ambientne ladenými tónmi a dynamicky precítenou improvizáciou ho robí v každom ansámbli jedinečným, preto mu právom patrí miesto počas sobotného festivalového večera, keď budú koncerty kulminovať jeho novým autorským projektom. Hostkou projektu je mladý jazzový talent Simona Hulejová. Okrem nej a Oskara Töröka sa v oktete predstavia Nikolaj Nikitin, Ľuboš Šrámek, Juraj Griglák a Matheus Jardim. Vstupenky na atraktívne podujatie zakúpite v sieti Ticketportal.sk.

Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek
Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek

Večer s filmovou hudbou

Pre úplnosť nemôžeme v Kam za kultúrou vynechať ani tip pre priaznivcov filmovej hudby. V podaní staromestského ženského speváckeho zboru Les Sirènes, kapely a orchestra The Ladies Ensemble pod taktovkou Lukáša Kunsta zaznie v nedeľu 21. januára 2024 večer v bratislavskom STARSauditoriu výber najväčších filmových hitoch v známych i nových premiérových aranžmánoch Richarda Šarköziho st. a Maťa Petríka. Vstupenky na koncert filmovej hudby nájdete v sieti Ticketportal.

Les Sirenes / Sirény
Les Sirenes

Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás inšpirovali aj v tomto čísle výberovky Kam za kultúrou. Dúfame tiež, že nám svoju priazeň zachováte aj naďalej. Nechajte sa nami motivovať, inšpirovať a informovať. Spríjemnite si nasledujúce dni nielen so slovenskou kultúrou, ale aj s našimi článkami, či už novými, ktoré pribúdajú denne v pracovných dňoch, alebo aj tými staršími.

Zdroj: Divadlo Nová scéna, Les Sirénes, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Spevácky zbor mesta Bratislavy, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, The Ladies Ensemble, Ticketportal

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »