Novinky

Kam za kultúrou (3/2023)

Kam za kultúrou 3/2023

Blíži sa nový týždeň a s ním prichádza aj čas na ďalšie, tentoraz v poradí už 3. tohtoročné vydanie tipov na atraktívne kultúrne podujatia. Tak, kam za kultúrou v predposledný januárový týždeň?

Odpovede na našu tradičnú otázku „kam za kultúrou?“ sme opäť hľadali a aj teraz sme ich našli. Z bohatej ponuky slovenských divadiel a prajnej koncertnej nádielky vyberáme celkom úctyhodný počet atraktívnych divadelných predstavení a koncertov. Nechýbajú ani tzv. posledné šance z výstav v Slovenskom národnom múzeu, na Trenčianskom hrade či v BIBIANE. Nebudeme napínať, nechajte sa inšpirovať!

Zopár tipov na pomaly končiace výstavy

Začíname pohľadom na tzv. posledné šance. Jednu z takýchto výstav ponúka Múzeum holokaustu v Seredi, ktorú pripravilo v spolupráci s Múzeom varšavského geta. Výstava Každý tretí na pozadí archívnych fotografií ukazuje každodenný život židovského obyvateľstva Varšavy v najväčšom gete nacistami okupovanej Európy počas holokaustu. Výstavu si môžete pozrieť už len do 25. januára 2023.

Košer - známy vs. neznámy/ SNM
Pohľad na výstavu Košer - známy vs. neznámy. Zdroj: SNM

Do konca mesiaca január môžete navštíviť aj výnimočnú výstavu Kóšer – známy vs. neznámy v priestoroch SNM-Múzea židovskej kultúry. Dozviete sa známe i netušené, prečítať si niečo o výstave môžete už TERAZ.

Architektúra v službách politiky?

Zaujímavú výstavu, ktorá mapuje vzťah architektúry a politiky v priebehu troch storočí, nájdete v SNM-Prírodovednom múzeu. Výstava Architektúra a česká politika v 19. – 21. storočí nesleduje len vzájomné vzťahy medzi architektúrou a politikou, ale prezentuje aj architektonické a urbanistické projekty z územia Českej republiky a zo Slovenska. Nazerá na architektúru nielen ako na pasívny prostriedok národnej a štátnej reprezentácie, ale aj ako na rovnako aktívnu zložku, ktorá sa podieľa na tvorbe spoločenskej a politickej atmosféry od čias Rakúsko-Uhorska cez zmeny v 20. storočí až po súčasnosť. Výstavu si môžete pozrieť do 5.2.2023.

Architektúra a politika / Kam na výstavu / Kam za kultúrou / SNM

Za históriou do Univerzitky, za filmom na Trenčiansky hrad

Máte radi históriu? Zaujímajú vás pečate? Viete na čo slúžili a čo všetko na nich našlo ikonografické stvárnenie? Mohli znázorniť svätcov? Prezradíme, že áno! Ale ako na malej, v priemere 5 cm pečati spoznáte, ktorého svätca či sväticu vyobrazuje? Aj to sa dozviete na výstave Zvečnení vo vosku: takmer všetci svätci na pečatiach v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave, ktorú pripravil Štátny archív v Bratislave. Musíte sa poponáhľať, výstava končí 10.2.2023.

Zvečnení vo vosku: takmer všetci svätci na pečatiach
Pohľad na výstavu Zvečnení vo vosku: takmer všetci svätci na pečatiach. Foto: Silvia Mária Petrovits

Za rozprávkami a počítačovými hrami

Len do nedele 29. januára 2023 si na Trenčianskom hrade môžete pozrieť unikátnu výstavu rozprávkových kostýmov a rekvizít, o ktorej sme vás informovali TU.

Do nedele si v BIBIANE môžete pozrieť výstavu Creaks, ktorá určite poteší milovníkov počítačových hier. Výstava umožňuje návštevníkom cez práce výtvarníkov a vývojárov hier Radima Jurdy a Jana Chlupa spoznať ako vznikala ručne kreslená a maľovaná videohra Creaks. Zároveň si videohru môžete aj zahrať. Môžete tak porovnať vzhľad finálnej digitálnej verzie s ručne vytvorenými originálmi, ktoré na výstave nájdete tiež.

V krajine rozprávok

Do krajiny rozprávok návštevníka zavedie autorská výstava Renaty Štipákovej v Horehronskom múzeu v Brezne. Výstava nadväzuje na jej úspešnú prezentáciu v tomto múzeu pred vyše desaťročím. Hlavnou myšlienkou nie je len návrat k tradičným rozprávkovým príbehom, kde dobro víťazí nad zlom. Návštevník výstavy nahliadne prostredníctvom vystavených bábok a maňušiek umiestnených do rozprávkových scén do sveta autorky. Tá inšpiráciu hľadá u Jozefa Lady, Jiřího Trnku a Karla Franta. Obnovenie záujmu o bábkarstvo sledujú aj tvorivé dielne, ktoré sú súčasťou výstavy a v rámci ktorých si návštevníci môžu vyrobiť prstovú maňušku podľa vlastného návrhu.

V krajine rozprávok / Horehronské múzeum / Kam na výstavu / Kam za kultúrou

Kam za kultúrou? Do divadla!

Divadlá po celom Slovensku ponúkajú zaujímavý program. Z neho sme sa snažili vybrať – ako sa hovorí – z každého rožka-troška. Náš prehľad tipov začíname ako ináč v hlavnom meste. Okrem slovenskej klasiky, mnohých činoherných titulov praje týždeň hlavne priaznivcom muzikálu i opere s výnimočným obsadením.

Svetoznámy hit s Robertom Rothom

Už v pondelok (23.1.2023) sa na prvej bratislavskej mestskej scéne v DPOH vďaka Divadlu Aréna môžeme tešiť na svetoznámy muzikál LAZARUS. Ako ste si určite všimli, tento titul býva stálicou našich tipov v prehľadoch TOP podujatí kam za kultúrou či kam do divadla.

Lazarus
Robert Roth v titulnej postave muzikálu Lazarus. Foto: archív Divadla Aréna

Lazarus sa stal hitom svetových scén. Jeho slovenská verzia vychádza z mimoriadne úspešnej pražskej inscenácie, ale je predsa iná. Prispôsobili ju novému, slovenskému obsadeniu a ich naturelu. V hlavnej úlohe nepochopeného génia, vedca, filozofa, umelca Thomasa J. Newtona opäť uvidíte vynikajúceho slovenského herca Roberta Rotha.

Zmenia dobre upratané ministerstvá svet k lepšiemu?

Jedným z TOP divadelných tipov je predstavenie RIADITEĽKY ZEMEGULE, z pera autora a režiséra Viktora Klimáčka. Už v stredu (25.1.2023) sa odpovede dočkáte v brilantnej komédií o intímnom aj verejnom svete okolo nás na doskách Divadla GUnaGU. V úlohách troch upratovačiek ministerstva zahraničných vecí sa opäť predstavia výnimočná Božidara Turzonovová, Darina Abrahámová a Monika Horváthová

GUnaGU - Riaditeľky zemegule
Hlavné hrdinky komédie Riaditeľky zemegule. Zdroj: Divadlo GUnaGU

Tri upratovačky troch generácií sa v priebehu noci pri práci bavia o svojich životoch, milencoch a rozchodoch. A majú aj zaručený recept, ako upratať dnešný rozhádzaný svet. Rozhodne odporúčame vidieť!

Muzikálová novinka, ktorá vypredáva sály

Priaznivcov muzikálu iste poteší v Divadelnej sále IUVENTA nový slovenský muzikálový hit v réžii Jána Ďurovčíka, VYZNANIE. Svojím úspechom a diváckymi ohlasmi nadväzuje na slávu, ktorú získal vďaka fenomenálnej interpretácii Mariky Gombitovej.

Zaznejú v ňom aj ďalšie hity legendárneho Modusu s hudbou Janka Lehotského ako Úsmev, Dievčatá, Pozhasínané, Veľký sen mora „Mená lodí stratených”. Našli uplatnenie v nádhernom príbehu plnom vášne, humoru, napätia a lásky. Súčasne sa môžete tešiť na nové vychádzajúce hviezdy slovenského muzikálového neba. Vychutnať si ho môžete večer čo večer od štvrtka do nedele (26. – 29.1.2023).

Muzikálovo aj na Novej scéne

Muzikálovú ponuku dopĺňa dvojicou populárnych titulov aj prvá muzikálová scéna Slovenska, Divadlo Nová scéna. Streda a štvrtok (25. a 26.1.2023) patria legende CYRANO Z PREDMESTIA. Tento muzikál má svoje prvenstvo ako prvý slovenský rockový muzikál z dielne autorov Hammel – Varga – Vášová – Peteraj – Štrasser. Po 42-ročnej prestávke sa nestarnúci príbeh o láske, zásadách, kamarátstve, úspechoch a pádoch vrátil na dosky Novej scény, aby tu dostal modernejší šat.

V piatok a po celý víkend (27.-29.1.) patrí v Divadle Nová scéna ďalšiemu úspešnému muzikálovému titulu – THE BODYGUARD na motívy filmového hitu Osobný strážca. Muzikál s hitmi Whitney Houston patrí k novším prírastkom tejto scény, ktorý uvádza v slovenskej, dokonca stredoeurópskej premiére. Môžete sa tešiť na podmanivé hity a známy strhujúci príbeh v réžii Patrika Vyskočila či krásne kostýmy a skvelé výkony účinkujúcich v sprievode 12-člennej kapely.

TIP pre operných „fajnšmekrov“

Nedá nám obísť bez povšimnutia svet opery, hlavne keď bude Bratislava opäť svetová. V Sále opery a baletu SND uvedú v piatok a v nedeľu (27. a 29.1.2023) svetoznámu Pucciniho operu zo sveta mladých, no chudobných umelcov. LA BOHÉME v Opere SND naštudovali v réžii Petra Konwitschného, legendy nemeckej opernej réžii. Na najbližšiu dvojicu predstavení nasadilo vedenie divadla mimoriadny cast zložený z hviezd. V úlohe krajčírky Mimi uvidia priaznivci opery výnimočnú divu, českú sopranistku Kateřinu Kněžíkovú, ktorú – ako sme informovali, ovenčuje prestížna cena BBC Music Magazine Award v kategórii Vocal.

Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC
Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC. Zdroj: Eva Jasanovská

Mladých, zato chudobných umelcov si v oba večere „strihnú“ renomovaní sólisti. Jej milého básnika Rodolfa stvárni náš a svetový tenorista, komorný spevák Bavorskej štátnej opery, Pavol Bršlík (v zahraničí známy ako Breslik).

Úlohy jeho priateľov zverili tiež mimoriadnym hosťom. Maliarom Marcellom bude barytonista Aleš Jenis, skladateľom Schaunardom barytonista Richard Šveda. Ich priateľa, filozofa Collina, stvárni ďalší hosť hviezdneho castu Baurzhan Anderzhanov. Veľká osobnosť slovenskej opery, prof. Peter Mikuláš v bratislavskej inscenácií stvárni úlohu domáceho mladých umelcov. Pod taktovkou Enrica Dovica, ktorý „zaskakuje“ za pôvodne avizovaného dirigenta Roberta Jindru, sa predstavia tiež domáci sólisti. Sopranistka Andrea Vizvári ako Musetta, jej bohatého priateľa Alcindra stvárni František Ďuriač. V ďalších úlohách uvidíte Michala Želonku, Martina SmolnickéhoJiřího Zouhara. Po boku orchestra Opery SND vystúpi Bratislavský chlapčenský zbor a Pressburg Singers pod vedením Janky Rychlej.

Kam s deťmi v Bratislave?

Na deti myslí Slovenské národné divadlo detským baletným predstavením NARODIL SA CHROBÁČIK, ktorý je repertoárovou stálicou Baletu SND. Najmenším divákom odhaľuje svet roztancovaných chrobáčikov. Tajomným svetom, v ktorom chrobáčikovia žijú, prevedie deti ochranca lesa Pepe. Okrem iného im predstaví aj dobrodružstvá nezbedného mušiaka Svätojanka… Pozrieť si toto predstavenie môžete s deťúrencami dokonca v dvoch termínoch: vo štvrtok 26.1. dopoludnia a v sobotu 28.1. poobede.

Narodil sa chrobáčik / SND / MDD / Kam za kultúrou
Narodil sa chrobáčik. Obraz 1. dejstva. Foto: Juraj Žilinčár / SND

TIP pre rodičov omladiny štúdiom povinnej

Ísť do divadla odporúčame aj študentstvu. Činohra SND totiž uvádza známe Palárikovo ZMIERENIE ALEBO DOBRODRUŽSTVO PRI OBŽINKOCH. Toto dielo patrí k povinnej literatúre a svoje miesto si často nachádza aj medzi maturitnými otázkami. Predstavenie najbližšie uvádzajú už v stredu 25.1.2023 večer.

Za Shakespearom do Trnavy, do Nitry za pápežom Slovanov

Začíname v Divadle Jána Palárika v Trnave s trojicou divadelných tipov a jednou výstavou. V priestoroch divadla si nezabudnite pozrieť výstavu Múzy v chrámoch, ktorú jej autori prichystali pri príležitosti 200. výročia narodenia Jána Palárika.

Múzy v chrámoch / Ján Palárik / Kam na výstavu

A teraz k divadelným tipom. Groteskná tragikomédia o banalite lásky, pýchy a vojny z pera Williama Shakespeara, TROILOS A KRESSIDA na Vás čaká v stredu (25.1.). Rodičom s deťmi dávame do pozornosti štvrtkovú reprízu hry na motívy známej knihy Antoina de Saint-Exupéryho, MALÝ PRINC. A do tretice. Štyria herci, štyri hudobné nástroje a 39 Shakespearových hier. To je recept na najzábavnejší maratón, aký ste kedy zažili. Ponúka ho KOMPLETNÝ SHAKESPEARE ZHLTNUTÝ ZA 120 MINÚT z dielne Divadla Jána Palárika v Trnave. Najbližšie si ho môžete pozrieť 27.1.2023.

V nitrianskom Divadle Andreja Bagara patrí víkend pôvodnému slovenskému muzikálu o obľúbenom pápežovi Jánovi Pavlovi II., ktorého stvárňuje Ján Gallovič. Muzikál POVOLANIE PÁPEŽ s excelentným obsadením vzdáva hold veľkému človeku, duchovnému vodcovi, bojovníkovi proti násiliu.

Banská Bystrica s narodeninovou oslavou

Štátna opera Banská Bystrica pamätá vo svojom programe i na priaznivcov opier večného génia Giuseppe Verdiho. Od narodenia tento rok uplynie 210. rokov. Presne v deň výročia – 27.1.2023 sa uskutoční veľkolepé životopisné predstavenie v 3 dejstvách s názvom VERDI, ktoré vzniklo v rámci „Verdiovského roku 2013”.  

Odkrýva dramatické osudy nesmrteľného operného maestra. Je popretkávané časťami z jeho najznámejších i menej známych diel, podmanivými sólovými výstupmi i strhujúcimi zbormi. Žánrovo pestré dielo v réžii Dany Dinkovej odporúčame všetkým, ktorí sa chcú pútavou formou oboznámiť s dramatickým osudom Giuseppe Verdiho a s jeho tvorbou. Viac sa o mimoriadnom predstavení dozviete TU.

Prešov s klasikou

Divadlo Jonáša Záborského v Prešove stavilo na známe kúsky. Jednou z najpopulárnejších hier v repertoároch divadiel vo svete je iste známy Goldoniho SLUHA DVOCH PÁNOV. Diváka pozýva do Benátok, kde žije sluha Truffaldino (Michal Novodomský), ktorý si trúfa naozaj na všetko. Každú situáciu a každý problém rieši originálne, a najmä vtipne. Pre herca, ktorý ho stvárňuje, je výzvou i majstrovským kúskom. Hru uvádzajú v Prešove už v stredu (25.1.2023).  

Do kategórii „klasika“ patria ŤAPÁKOVCI od Boženy Slančíkovej-Timravy. Iste toto dielo nikomu nemusíme približovať. V týždni od pondelka 23. januára ho uvedú vo štvrtok a v piatok. Rozhodne, ak máte doma školou povinné dieťa, odporúčame zájsť na tento titul do divadla.

Kam do divadla v Košiciach?

Naše divadelné tipy končíme v Košiciach. Štátne divadlo Košice uvedie už v pondelok (23.1.) činoherné predstavenie PYGMALION, ktoré rozhodne stojí za to vidieť. Utorok patrí slávnej opere NABUCCO skladateľského velikána Giuseppe Verdiho. Nedeľný podvečer (29.1.2023) venujú známemu baletu z pera Petra Iljiča Čajkovského LABUTIE JAZERO, ktoré sa teší už dlhé desaťročia obrovskej popularite.

Kam za kultúrou? Aj na koncerty!

Koncertné tipy začíname mimoriadnym. Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu sa 28. 1. 2023 od 18:00 hod. uskutoční koncert Komorného orchestra Bruna Waltera pod vedením svetoznámeho dirigenta Jacka Martina Händlera. Podujatie sa bude konať v priestoroch SNM – MŽK – Múzea holokaustu v Seredi.

Koncert Komorného orchestra Bruna Waltera / SNM / Kam na koncert / Kam za kultúrou
Koncert Komorného orchestra Bruna Waltera sa uskutoční v Múzeu holokaustu v Seredi. Zdroj: SNM

Viete ako chutí hudba a ako znie dobré jedlo?

Nie? Prezradí vám to nevšedné spojenie hudby a gastronómie v programe československého kvarteta HUDBA NA TANIERI. Predstavia sa Adela Hradilová – spev, Tamara Císařová – husle, mandolína, spev, Mária Volárová – klavír, spev, Ivan Kudrna – kontrabas, spev. V Dome umenia SF v Piešťanoch okúsite večerné menu židovských piesní a autorskej hudby inšpirovanej koloritom židovskej kultúry. Nebudú chýbať ani recepty a ochutnávky.

Slovenská filharmónia s veľkorysou ponukou

Máme tiež niekoľko TOP tipov pre priaznivcov vážnej hudby. V ponuke Slovenskej filharmónie dominujú tri zaujímavé koncerty. Ranobarokové talianske piesne a teorbové sóla rozozvučia v programe komorného koncertu s názvom SENTIRETE UNA CANZONETTA v utorok 24.1.2023 večer Malú sálu SF. Zaznejú v podaní speváčky Hany Blažíkovej a hráča na teorbe Jana Krejču.

Štvrtok a piatok (26. – 27. januára 2023) sa večer ponesie koncertom s dvojicou diel MARTINŮ-ORFF. V Koncerte pre husle a orchester č. 1 Bohuslava Martinů vystúpi ako sólista slovenský huslista Milan Paľa. Program pokračuje slávnou Carminou buranou Carla Orffa. Po boku orchestra Slovenská filharmóniaSlovenského filharmonického zboru (Jozef Chabroň, zbormajster) vystúpia pod taktovkou dirigenta Jaroslava Kyzlinka sólisti – sopranistka Mariana Sajko, tenorista Ondřej Koplík a barytonista Svatopluk Sem. 

Pocta Bohdanovi Warchalovi

Posledná januárová nedeľa popoludní patrí v Koncertnej sieni SF koncertu s názvom HOMMAGE A BOHDAN WARCHAL s programom z diel Igora Stravinského a Franza Schuberta. Po boku Slovenského komorného orchestra v Schubertovom Ronde A Dur pre husle a sláčikové husle ako sólista vystúpi uznávaný izraelský huslista a dirigent Shlomo Mintz.  

Do kalendárika koncertov klasiky v Bratislave prispieva aj Symfonický orchester Slovenského rozhlasu svojím, v poradí 5. abonentným koncertom 94. sezóny SOSR. Pod dirigentskou taktovkou maestra Ondreja Lenárda sa v piatok (27.1.) v Rachmaninovom Druhom koncerte pre klavír a orchester c mol ako sólista predstaví Ryan Martin Bradshaw.

Ryan Martin Bradshaw / MHF Český Krumlov
Ryan Martin Bradshaw počas svojho vystúpenia na MHF Český Krumlov. Zdroj: MHF Český Krumlov

Január zavŕši Žilina klasikou trochu inak

Štvrtok a piatok (26. a 27.1.2023) bude patriť v ŠKO Žilina koncertu JANOSKA STYLE GOES SYMPHONIC. O výnimočnú atmosféru sa postará svetoznámy súbor Janoska Ensemble, ktorý pred pár dňami získal nomináciu na Krištáľové krídlo. Počas svetového turné navštívi aj Žilinu. Po boku ŠKO Žilina a pod taktovkou Leoša Svárovského predvedie výber svojich najkrajších aranžmánov. Vstupenky zakúpite TU. 

S legendou slovenského jazzu

Naše tipy neboli a nie sú len o klasike. Priaznivcov jazzu poteší legenda slovenského jazzu Peter Lipa a jeho band. Ich koncert bude v utorok 24.1.2023 hostiť Kino Tatra vo Vrábľoch. Nebudú chýbať hity ako Páni v najlepších rokoch, Prosperita, Maturantky, ale aj evergreeny, či bluesové songy, alebo úplne čerstvá Niekde som čítal. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

V Košiciach so svetovými hitmi v "neošúchanom" súzvuku

Dom umenia v Košiciach ponúka v poslednú januárovú nedeľu špeciálny program “Piano & Sax”. Prináša klavírne aranžmány, ktoré doplní lyrický zvuk saxofónu. Zaznejú svetové hity z repertoáru Queen, Metallica, Nirvana, Linkin Park, Guns N’Roses, Rammstein, System of a Down, Deep Purple, AC/DC, Coldplay, Lady Gaga, Michael Jackson, George Michael, Coolio, Dr. Dre, Snoop Dogg, Eminem, Hans Zimmer, Nino Rota a mnoho ďalších hudobných legiend. Uvedie ich poľský klavirista Lukash Shubski, víťaz medzinárodných súťaží v Londýne, Taliansku, Berlíne a Slovinsku. Spolupracoval so Sliezskou filharmóniou, vystúpil po boku Coldplay, Guns N’Roses či Depeche Mod. Sprevádzať ho bude poľský saxofonista Kacper Gwiazda.

Nuž, je sa v týždni na čo tešiť. Veríme, že sme vás inšpirovali!

Foto: Divadlo Aréna, DJP, Eva Jasanovská, GUnaGU, SNM, Juraj Žilinčár/SND, Silvia Mária Petrovits

Zdroj: BIBIANA, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Aréna, Divadlo GUnaGU, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského v Prešove, Divadlo Nová scéna, Dom umenia SF Piešťany, Horehronské múzeum v Brezne, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna opera, Štátne divadlo Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Ticketportal, Trenčianske múzeum, Univerzitná knižnica v Bratislave

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »