Novinky

Virtuózi V4+ 2023 bol výnimočný a už pozná aj nových víťazov

Virtuózi V4+ 2023 / finalisti

Najnovšia edícia obľúbenej medzinárodnej súťaže talentov vážnej hudby je už za nami. Ďalší úspešný ročník. Opäť o trochu vynovený a o niečo väčšmi noblesnejší. Virtuózi V4+2023 poznajú ďalšie nádeje budúcnosti vážnej hudby z krajín Vyšehradskej štvorky. K ním sa tentoraz pridali talenty z vojnou skúšanej Ukrajiny. Kto si odniesol ceny určené pre víťazov? Aj to už vieme. Povieme si tiež, čím všetkým bol tento ročník výnimočný. Pozrite sa s nami.

Je jedinečnou súťažou. Prezentuje talenty vážnej hudby a tým prispieva k hudobnej edukácii aj manažovaniu výnimočných talentov. Jedinečný projekt Virtuózi (Virtuózok) odštartovala Mariann Peller ešte v roku 2014. Ako šli roky, projekt rástol a z maďarského projektu sa v roku 2020 stal medzinárodný formát kopírujúci Vyšehradskú štvorku. Okrem maďarských sa do jeho hľadáčika dostali mladé talenty z krajín Vyšehradskej štvorky a ešte ďalšej hosťujúcej krajiny. Odvtedy sa teší táto talentová súťaž – akási superstar klasickej hudby – čoraz väčšej priazni svetového publika. A nie inak je tomu aj pri najnovšej edícií Virtuózi V4+ 2023! Nová edícia obľúbenej medzinárodnej súťaže talentov vážnej hudby už pozná najnovších víťazov. Aký bol priebeh a kto zvíťazil? Máme odpovede aj na tieto otázky!

Už je to sedem rokov, čo sledujem súťaž Virtuózov a mladé talenty, ktoré z nej vzišli. Pomaly vyrástla generácia. Z chlapcov sa stali muži, z dievčat mladé slečny a od tej doby urobili neuveriteľne veľké pokroky. Žiaden iný obdobný kultúrny a talentový projekt na svete pre mladých inštrumentalistov neexistuje. Takým talent manažmentom je súťaž Virtuózi V4+,“ hovorí predseda poroty, maestro Plácido Domingo.

MHF Český Krumlov 2021 - Placido Domingo počas otváracieho koncertu
Predseda poroty Plácido Domingo. Foto: Libor Sváček

Rok 2023 v novom šate i termíne

Bývali sme zvyknutí, že novú edíciu zaraďovali do vysielania televízie vždy koncom roka. Rok 2023 bol však výnimkou. Aj pre mlčanie slovenskej a českej verejnoprávnej televízie rástli obavy, že sa novej edície nedočkáme. Virtuózi V4+ 2023 na televízne obrazovky ČTart a RTVS (zatiaľ) neprišli, no v Maďarsku a na Youtubovom kanáli projektu sa jej diváci napokon dočkali v januári.

Dejiskom Gödöllő aj Budapešť

Ročník 2023 bol o niečo pompéznejší, noblesnejší, prepychovejší a priniesol opäť niekoľko noviniek. Televízne štúdiá vystriedali historické priestory, ktoré sú umeniu lichotiace lokácie. Maďarské semifinále sme si mohli vychutnávať už začiatkom januára. Jeho kulisou bolo jedinečné miesto dýchajúce históriou – nádherné, noblesou prekypujúce priestory cisárskeho letného sídla cisárovnej Sisi – zámku Gödöllő.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

Zámok cisárovnej vo finále vystriedala Veľká sála budapeštianskej Hudobnej akadémie Franza Liszta. Hostila ho ešte v decembri, no na televízne obrazovky a internetový stream sa výstup dostal až po Novom roku. Ďalšou novinkou bolo, že sme nevideli medzinárodné semifinálové kolá a chýbali aj národné kolá v zostrihoch (s výnimkou maďarského semifinále odvysielaného začiatkom januára). Posíl sa dočkala i porota, mentori a tiež pribudli nové ocenenia.

Päť krajín, jedenásť finálových talentov

Porote aj divákom sa predstavili vynikajúce talenty aj v tomto ročníku. Vo finále, ktoré sa vysielalo 19. a 26. januára 2024, malo svoje zastúpenie celkom päť krajín. Drvivú väčšinu finalistov najnovšej edície poznáme zo starších ročníkov Virtuózov V4+, ale núdza nebola ani o nové objavy. Tých sa dočkalo usporiadateľské Maďarsko i hosťujúca Ukrajina. Maďarsko malo troch finalistov, z ktorých dvaja prežívali svoj návrat. Dokonca niekoľkonásobný. Česká, slovenská i poľská dvojica vzišla z talentov predošlých ročníkov. Nuž, sľubovalo to naplnenie aj tých najväčších očakávaní v prezentáciách skúsenejších finalistov. Po Srbsku, Chorvátsku a Slovinsku sa ku krajinám V4 pridala vojnou ťažkou skúšaná Ukrajina. Mala tu dvoch zástupcov, a navyše, vďaka ním odznelo silné posolstvo.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prešporok / Opernball /
Aj Prešporok mal svoj „Opernball“

Virtuózi V4+ pod drobnohľadom porotcov veľkých mien

Podobne ako v minulých ročníkoch, o tom, kto získa ocenenie a titul národných víťazov, opäť rozhodovala medzinárodná porota. Tá bola teraz o poznanie širšia a opäť jej predsedal slávny operný spevák a dirigent maestro Plácido Domingo st. Prítomných bolo tiež niekoľko stálic. K ním patrili maďarská operná diva Erika Miklósa, charizmatický chorvátsky violončelista Stjepan Hauser či klasický gitarista Pablo Sáinz Villegas. Nechýbala aniriaditeľka MHF Český Krumlov, Gabriela Rachidi či hudobný promotér Harvey Goldsmith.

porota / Virtuózi V4+ 2023
Medzinárodná porota v roku 2023 opäť v posilnenej zostave.

Finálovú porotcovskú lavičku posilnil spevák a skladateľ Plácido Domingo ml., ktorý skomponoval zvučku medzinárodnej súťaže Virtuózi V4+. Iste si na neho pamätáte z predošlých sérií, kedy pôsobil ako mentor a pár ráz sme ho videli aj v porote medzinárodného semifinále. Ďalšími členmi poroty súťaže Virtuózi V4+ 2023 boli huslista, dirigent a hudobný riaditeľ Concerto Budapest, András Keller či medzinárodne uznávaný kazašský spevák a humanitárny pracovník Dimash Qudaibergen.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Príbeh hudby Slovenskej filharmónie / Kam za kultúrou
Reduta mladým: Príbeh hudby Slovenskej filharmónie zaznie v Bratislave, Piešťanoch i online

Trochu obmeny sa dočkali aj mentori, ktorí pripravovali mladých virtuózov na vystúpenie pred veľkou medzinárodnou porotou. Tento rok to boli klavirista Gergely Bogányi, operný spevák Tamás Bátor, hobojistka Clara Dent Bogányi, speváčka Elina Netchajeva, gitarista Petar Čulić, dirigent a klavirista Peter Valentovič či muzikológ András Batta.

Posily mala aj poľská kráľovná TV show a tvár Virtuózov

Jednou z tvári Virtuózov V4+ je už niekoľko sezón kráľovná poľských TV show – Ida Nowakowska. Jej doménou sú zaujímavé vstupy, empatia i láska k vážnej hudbe. Vo Veľkej sále Lisztovej hudobnej akadémie uvádzala súťažiacich finalistov a spovedala ich aj porotu. Boli to zaujímavé vstupy, v ktorých Ida Nowakowska opäť preukázala, že je skvelou bavičkou i psychologičkou.

Ida Nowakowská / Virtuózi V4+ 2023
Ida Nowakowská patrí k stáliciam súťaže.

Aj pre tohtoročné medzinárodné vysielanie mala zákulisnú posilu. O rozhovory so súťažiacimi, ich mentormi či sprievodom sa bok po boku postarala operná speváčka Anna Bátorová a mladý talent Misi Boros z Maďarska, ktorý sa práve vďaka tejto súťaže stal medzinárodne uznávaným klavírnym virtuózom.

Len o novinkách to nebolo

Vystúpeniu každého súťažiaceho finalistu opäť predchádzal krátky medailónik. Pri nových talentoch sme sa čo-to dozvedeli o ich hudobnej dráhe a záujmoch, u tých nám už známym zarezonovali ich posuny či novinky. Nechýbala ani momentka z príprav s tým-ktorým mentorom. Vlastné súťažné finálové vystúpenia mladých talentov po väčšine charakterizovali produkcie v sprievode orchestra Pannonskej filharmónie pod taktovkou dirigenta Tibora Bogánya.

Pannonská filharmónia / Virtuózi V4+ 2023
Pannonská filharmónia sprevádzala finalistov i produkcie mentorov a poroty.

Vzápätí nasledoval krátky, zakaždým zaujímavý rozhovor Idy Nowakowskej so súťažiacim aj s hodnotením vybraných členov poroty. Zatiaľ čo sa porota radila a udeľovala v neverejnej, tajnej časti svoje hodnotenia, štafetu v zákulisí prebrali Anna Bátorová a Misi Boros.

Finále rozdelili na dve časti. Prvý večer predstavil prvú šesticu

Kým finálové kolo prebiehalo po minulé roky počas jedného večera, ho teraz organizátori pustili do éteru v dvoch častiach. Na jednej strane to bol celkom priaznivý krok pre mladších divákov, no na strane druhej mohli dojmy z predošlej časti trochu „vyprchať“. Počas prvého finále sme videli vynikajúce umelecké výkony dvoch fantastických maďarských hudobníkov, ktorých vystúpenia súťaž prvého večera rámcovali. Na svoj vek až nadpozemsky strhujúco zapôsobil len 11-ročný klavirista Ádám Balogh so zrelým výkonom, vášňou, filigránskou virtuozitou aj pôsobivou interpretáciou.

Ádám Balogh / Virtuózi V4+ 2023
Ádám Balogh

Majstrom pódia prvého finálovej časti sa stal ďalší maďarský finalista – klarinetista Ali Lugosi. Je o mnoho starší, umelecky zrelší a na konte má viac než 800 koncertov. Podal fantastické výkony. Zo spolupráce s orchestrom vydoloval  maximum a i sólisticky zabodoval na výbornú. Skrátka, virtuóz-matador.

Ali Lugosi / Virtuózi V4+ 2023
Ali Lugosi

Slovensko v prvý večer reprezentovala huslistka Nina Bočkajová, ktorá ukázala viditeľný progres voči predošlému vystúpeniu na súťaži. Aj Českú republiku zastupovala ďalšia zručná huslistka, ktorú sme už v tejto súťaži videli.

Nina Bočkajová / Virtuózi V4+ 2023
Nina Bočkajová

Bola to Kateřina Švecová s veľkolepým, elegantným a poetickým Antonínom Dvořákom. Takže zarezonovala aj oslava Roku českej hudby 2024. I napriek ešte nie úplne doliečenému zraneniu podala technicky aj interpretačne výkony na vysokej úrovni.

Kateřina Švecová / Virtuózi V4+ 2023
Kateřina Švecová

Z poľskej dvojice sme počas prvého finále videli hobojistku Małgorzatu Cieszko, ktorá tiež vo všetkých parametroch napreduje.

Małgorzata Cieszko / Virtuózi V4+ 2023
Małgorzata Cieszko

Ukrajinu v prvý večer zastupoval charizmatický 20-ročný klavirista Tymofii Zherebtsov. Pre svoje vystúpenie si vybral veľmi náročnú Rachmaninovu Klavírnu sonátu č. 1. Jej prostredníctvom chcel vyrozprávať aj svoje pocity, ktoré zažíva od vypuknutia totálnej vojny na Ukrajine. Je to interpret s vášňou i virtuozitou.

Tymofii Zherebtsov / Virtuózi V4+ 2023

Druhá časť s päticou v znamení nádeje

Druhé finálové vysielanie odštartovalo vystúpením ďalšej ukrajinskej finalistky, 9-ročnej Amelie Anisovych. V sprievode mentorky Eliny Netchajevy zaspievala anglicko-ukrajinsky pieseň Let it snow. Anjel z krytu, posol mieru  a odvahy, svojim vystúpením a nežným hláskom nikoho nenechal chladným. A priznám sa, dojala i mňa. Neubránila som sa ani dojatiu či „husej“ koži.

Amelia Anisovych / Virtuózi V4+ 2023
Amelia Anisovych v duete s Elinou Netchajevou.

Nasledovali ďalšie – v súťaži Virtuózi V4+ už známe – mená. Z Českej republiky sa predstavil Ondřej Toman, ktorého vystúpenie bolo podmanivé, interpretačne zrelé a poslucháčsky atraktívne.

Ondřej Toman / Virtuózi V4+ 2023
Ondřej Toman

Po štyroch rokoch sa na pódium Virtuózov V4+ vrátila dnes 12-ročná poľská harfistka Zarina Zaradna. Snový, farebný, vášnivý, energický a radostný výkon virtuózneho Paganiniho s harfou!

Zarina Zaradna / Virtuózi V4+ 2023
Zarina Zaradna

Po siedmych rokoch vystúpil na pódiu súťaže Virtuózi V4+2023 ďalší súťažiaci zo Slovenska. Po prvý raz sa tu predstavil ako 8-ročný, odvtedy sa jej zúčastnil štyrikrát. Je to huslista Teo Gertler. Fenomenálny mladý umelec s energiou, vášňou, virtuozitou, matematickou presnosťou, na ktorého môže byť nielen Slovensko právom hrdé.

Teo Gertler / Virtuózi V4+ 2023
Teo Gertler nie je len výborný mladý husľový virtuóz, ale aj skvelý matematik.

Päticu finalistov druhého vysielania uzavrela maďarská súťažiaca s hudbou v krvi. 15-ročnú Mariam Abouzahru,  pochádzajúcu z hudobníckej rodiny, si maďarská verejnosť môže pamätať z viacerých ročníkov súťaže Virtuózov. Po prvý raz sa tu predstavila ako zázračné 7-ročné dieťa v roku 2016. Už vtedy podala okúzľujúce výkony. O dva roky neskôr sa prebojovala do finále a získala zvláštnu cenu. Nuž, právom som na ňu bola zvedavá, ako za tie roky napredovala. Pre svoje vystúpenie si vybrala Brahmsov Husľový koncert D Dur. Náročný kúsok, na napriek tomu ho na svoj mladý vek zahrala výborne. Nechýbala jej hráčska istota, virtuozita, energia i radosť z hudby.

Mariam Abouzahra / Virtuózi V4+ 2023
Mariam Abouzahra

Pekné výkony mladých talentovaných nádejí

Talentovaní mladí hudobníci sa v sprievode Pannonskej filharmónie predstavili s náročnými dielami hudobnej literatúry. Ako sa hovorí: „sčítané a podčiarknuté“ – snažili sa podať maximálne výkony. Vďaka tomu boli porotcovia i diváci očitými svedkami vynikajúcich výkonov mladých talentov. Bolo tam cítiť aj isté napätie či stres a pokoru pred takými menami hudobného sveta, ktoré sedeli v porote. Takže sa vyskytli aj drobné zaváhania či malinké detaily, ktoré by sa dali skritizovať, ukázať iné náhľady a možnosti svojho rozvoja, no o mnoho viac treba pochváliť… Ostatne, sú to nádeje vážnej hudby a už teraz podali na svoj vek ohromujúce výkony. Bude zaujímavé sledovať umeleckú dráhu tejto finálovej jedenástky aj v budúcnosti. Rozhodne to bude svetlá a žiarivá budúcnosť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Malý princ / Kam za kultúrou
Inšpiratívny Malý princ na návšteve v Bratislave

Programové čerešničky pripravili porotcovia s mentormi

V programe Virtuózi V4+ 2023 nechýbal ani tradičný sprievodný program. O vynikajúce hudobné zážitky sa postarali vo svojich hudobných produkciách tiež porotcovia, mentori a čiastočne s nimi aj niektorí súťažiaci. Na záver prvej časti (19.1.) strhli divákov pri obrazovkách Duny a Youtubového lifestreamu svojimi výkonmi maestro Plácido Domingo a Dimash Qudaibergen s populárnym duetom Zurga a Nadira z Bizetovej opery Lovci perál

Počas druhého finále sme sledovali dvojicu hudobných vystúpení porotcov a mentorov. Prvá produkcia nasledovala po fascinujúcom vystúpení Zariny Zaradny z Poľska. Vypočuli sme si nádherné, strhujúce duo Hausera s Pablom Sáinz Villegasom. Mimoriadne zaujímavé bolo aj ďalšie číslo. V doteraz nevídanej formácii a inštrumentácii zaznela totiž tesne pred oznámením víťazov známa skladba, ktorú uviedli ako posla mieru a nádeje. Vznikla spojením Jacksonovej piesne Heal the World so známymi klasickými melódiami v úplne novom aranžmáne Pétra Pejtsika.

Napísal ju exkluzívne pre súťaž Virtuózi V4+2023. Postarala sa o nemenej dojemné a povznášajúce momenty. Jej interpretácia v spoločnom vystúpení mentorov Eliny Netchajevy a Petra Čulića, oboch ukrajinských súťažiacich finalistov, klarinetistu Aliho Lugosiho z Maďarska, porotcov Eriky Miklósa, Plácida Dominga Jr. a Dimasha Qudaibergena v sprievode Pannonskej filharmónie pod taktovkou Pétra Pejtsika bola strhujúca.

/ Virtuózi V4+ 2023

Súčasťou bolo aj posolstvo mieru, ktoré predniesla finalistka Amelia. „Je veľmi dôležité myslieť na našu budúcnosť. Na to, aby deti vyrastali v mieri a bezpečí. Premýšľajte o tom, čo môžete v tejto veci spraviť vy, pretože deti sú budúcnosťou.“

Virtuózi V4+ 2023 ponúkli fascinujúce talenty. O aké ceny bojovali?

Na víťaza z každej krajiny čakala finančná odmena vo výške 5000 EUR. Dostali tiež vecnú cenu – domáci sound systém od ADM Audio  a mnoho koncertných príležitostí a angažmánov. Patrí k ním koncert so symfonickom orchestrom Concerto Budapest v Hudobnej akadémie Franza Liszta. Cenou pre druhé miesto boli aj teraz porcelánové husle z Hollóházy a koncertné vystúpenie so Symfonickým orchestrom Maďarského rozhlasu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá

Opäť ocenili aj pedagóga

Jedným z najdôležitejších cieľov súťaže Virtuózi V4+ je okrem hľadania talentov aj profesionálna spolupráca s pedagógmi hudby a hudobnými školami. Jedným zo spôsobov, akým to možno dosiahnuť, je možnosť odmeniť pedagógov za vzornú prípravu mladej generácie hudobníkov. Tak vzniklo ocenenie s názvom Cena pre najlepšieho učiteľa hudby. Tú udeľujú každoročne učiteľovi, ktorého žiak alebo študenti trvale dosahujú vynikajúcich výsledkov. Tohto roku si ho odniesla prof. Dora Schwartzbergová, ktorá pôsobí vo Viedni a pedagogicky vedie sestry Mariam a Amiru Abouzahrové, obe známe z Virtuózov V4+.

/ Virtuózi V4+ 2023
Nechýbala ani cena pre pedagóga. Z rúk Marian Peller si ju odniesla prof. Dora Schwartzbergová

Čas víťazov

Prišiel čas spoznať víťazov. Predtým sa však ujal záverečného slova maestro Plácido Domingo. „Dnes sme na pódiu videli 11 súťažiacich, z ktorých som už niektorých stretol prv, s niektorými sa aj dobré poznám, ale i napriek tomu ma znova a znova môžu prekvapovať. Môžu ma ohromiť rastúcim talentom. Som veľmi šťastný a hrdý, že môžem byť toho súčasťou a sledovať váš pokrok! Je to obrovská zodpovednosť pre nás, členov poroty, ale je to tiež veľká zodpovednosť pre vás, pretože ste budúcnosťou klasickej hudby. Prajem vám všetkým, milí súťažiaci, veľmi šťastný, pokojný a úspešný život. A nech už naše bodovanie dopadne akokoľvek, vedzte, že dnes večer tu neboli žiadni porazení,  ale všetci ste víťazmi a patria vám ovácie,” povedal predseda medzinárodnej poroty finalistom.

Nechýbali špeciálne ceny

Najprv udeľovali špeciálne ceny, ktoré okrem husličiek znamenajú aj výnimočnú koncertnú príležitosť. Cenu maestra Plácida Dominga – stať sa hosťom maestrovho koncertu, získal Ádám Balogh z Maďarska. Zároveň obdržal aj špeciálnu cenu maďarskej porotkyne a opernej divy Eriky Miklósa, s ktorou si tiež zahrá mladý klavirista na jednom jej koncerte. Tretiu špeciálnu cenu, tentoraz od porotcu Andrása Kellera, získala maďarská finalistka, huslistka Mariam Abouzahra.

Virtuózi V4+ 2023 / finalisti
Finalisti roka 2023 čakajú na ortieľ

Následne sme sa stali svedkami ceremoniálu vyhlásenia víťazov národných cien. Národnými víťazmi Virtuózi V4+ 2023 sú: 24-ročný klarinetista Ali Lugosi z Maďarska, 15-ročný slovenský huslista Teo Gertler, 12-ročná poľská harfistka Zarina Zaradna a 18-ročný klarinetista Ondrej Toman z Českej republiky.

/ Virtuózi V4+ 2023
Slovenský víťaz Teo Gertler si cenu prevzal z rúk Hausera.

Víťaz môže, no nemusí byť len jeden

Talenty z hosťujúcej Ukrajiny prišli na rad ako poslední. „Na záver mi dovoľte osloviť dvoch nových súťažiacich – Ameliu a Tymoffiho. Ste skvelí vyslanci mieru počas tohto strašlivého veku. Máte moju lásku i  najväčšie uznanie za to, že môžete svetu priniesť takú krásu a pozitívnu energiu uprostred vojny, ktorá zúri vo vašej vlasti. Vaše rodiny i vaša vlasť sú na vás hrdé,povedal ukrajinským finalistom maestro Plácido Domingo. 

víťazi / Virtuózi V4+ 2023
TOTO sú víťazi Virtuózov V4+

Pôvodne z tejto krajiny nebol vyhlásený žiaden víťaz, pretože sa porota i organizátori rozhodli ináč. „Vo vojne nemôžu byť víťazi, iba porazení. Preto my to vo Virtuózoch otočíme a obaja mladí ukrajinskí súťažiaci vyhrajú spoločnú prvú cenu!” interpretovala myšlienky tvorcov programu moderátorka Ida Nowakowska. Ukrajinský 20-ročný klavirista Tyimofii Zherbetsov a 9-ročná Amelia Anisovych sa tak stali víťazmi Veľkej ceny. Aj oni dostali finančnú odmenu na podporu svojich talentov, vecné ceny, koncertné možnosti aj obdiv prítomných i sledujúcich. „Takže vám gratulujem, Tymoffi a Amelia, obaja ste naši dnešní víťazi! A každý z vás získa 3000 EUR. Gratulujeme! dodala moderátorka.

strieborní finalisti / Virtuózi V4+ 2023
Strieborný miesta obsadila táto pätica.

Aké sú vyhliadky? Čas ukáže...

Ďalšia edícia obľúbeného a vo svete jedinečného medzinárodného projektu Virtuózi V4+ je opäť za nami. Verím, že sa dočkáme počas roka 2024 jeho pokračovania, pretože je to projekt, ktorý vo svete klasickej hudby nemá obdoby. Snáď, opäť spoznáme zaujímavé talenty, možno i známe a verím, že aj nové talentované hudobnícke nádeje z každej krajiny. Zostáva záhadou, kto sa pripojí ako hosť v najbližšom ročníku. Osobne očakávam mimoriadne vydanie, ktoré podčiarkne každoročne stúpajúci trend tohto projektu. Veď súťaž Virtuózi slávi v roku 2024 desať rokov svojej existencie, tak by sa tento jedinečný projekt patrilo osláviť naozaj vo veľkom štýle…

Foto: 4K Media Studio / Bence Hegedűs, Virtuosos V4+ stream

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »