Novinky

Kam za kultúrou v 42. týždeň 2023?

Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?

S novým týždňom prichádza aj najnovšie pokračovanie prehľadovej výberovky TOP tipov kam za kultúrou. Zamierime do sveta hudby a divadla, z ktorých vyberieme najzaujímavejšie hudobné i divadelné zážitky. Pozrieme si aj diela mladých výtvarníkov a nebude chýbať ani rozmer oslavy. Toto sú naše TOP tipy pre týždeň od pondelka 16. októbra 2023!

Nový týždeň je tu a s ním prišiel aj ten správny čas na najnovšie vydanie výberu top tipov kam za kultúrou. Tento týždeň prináša otvorenie jubilejnej sezóne Slovenskej filharmónie. Praje tiež divadelným i koncertným premiéram, koncertom starej hudby či jazzovým stretnutiam. Navyše, do Bratislavy sa vracia aj svetoznámy a mimoriadne populárny Cirque du Soleil. A ešte oveľa viac atraktívnych tipov nájdete v našom článku kam za kultúrou od pondelka 16. októbra 2023. Vitajte a nechajte sa inšpirovať!

Kam za kultúrou? Výberovku TOP tipov začíname tipom pre malých a veľkých. Vydajte sa za príbehom malých chrobáčikov so Slnečným cirkusom

Tušíte správne. Prvým tipom aktuálneho vydania Kam za kultúrou bude viac ráz avizovaný príbeh chrobáčikov, ktorý sme v ostatných dňoch na stránkach nášho portálu už viac ráz  do detailov rozobrali.

Tipos Aréna (Zimný štadión Ondreja Nepelu) v Bratislave privíta v dňoch 19. – 22. októbra 2023 svetoznámy Cirque du Soleil. Po minuloročnom úspechu sa vracia do Bratislavy s energickou a akrobatickou produkciou OVO – farebným prienikom do nového dňa v živote hmyzu, jeho nikdy nekončiacej energie a pohybu.

Prostredníctvom dych berúcich akrobacií, ktoré zdôrazňujú jedinečné osobnosti a schopnosti vybraných druhov hmyzu, OVO skúma krásu biodiverzity vo všetkých jej kontrastoch a živosti. Vtipné a rozpačité, no zároveň rozkošné a úžasné.

Na Slovensko sa vracia Cirque du Soleil. Predstavením OVO divákov vtiahne do farebného sveta hmyzu / Kam za kultúrou
Cirque du Soleil divákov vtiahne do farebného sveta hmyzu

Taká je šou OVO (v latinčine „vajce“), na ktorom sa podieľa 100 ľudí z 25 rôznych krajín, vrátane 52 umelcov, prináša na scénu akrobatické prvky na vysokej úrovni, ktoré nanovo definujú hranice ľudského tela. Vstupenky zoženiete v sieti  Ticketportal.

Nitra s premiérou a Štátna opera s Predanou nevestou mieri na zájazd

Pri divadelných tipoch ešte zostávame. Z programu početných slovenských scén vyberáme aj premiérový titul, ktorý počas 42. kalendárneho týždňa uvádza Divadlo Andreja Bagara v Nitre. To už v piatok a sobotu (20. a 21.10.2023) prichádza s prvou premiérou aktuálnej sezónu. Je ňou hra Pomlčka, česko-slovenský príbeh o rozdelení aj o nezmyselnosti hraníc. Viac sa o predstavení dočítate v článku Pomlčka ponúkne príbeh o rozdelení i o nezmyselnosti hraníc

Predaná nevesta mieri z Banskej Bystrice na zájazd. V utorok 17.10.2023 navštívi Štátna opera Posádkový klub v Trenčíne. Na netradičnom mieste uvedie zakladateľské dielo českej modernej opery. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Košické Národné divadlo v znamení Mozarta a Bratislava s Dráteníkom

Divadelnými tipmi pokračujeme aj v Košiciach. Z programu Národného divadla Košice vyberáme jeden z najnovších repertoárových titulov súvisiaci s nesmrteľným skladateľským géniom, Wolfgangom Amadeom Mozartom – hru Amadeus.

Amadeus / Národné divadlo Košice / Kam za kultúrou

Anglický dramatik Peter Shaffer v hre Amadeus nadväzuje na legendy pracujúce so záhadnou a nečakanou smrťou zázračného dieťaťa. Snaží sa tu zobraziť umelecký a ľudský osud jedného z najväčších géniov hudby. Zároveň poukazuje na komplexy a nenávisť, ktoré spôsobujú utrpenie iným, a ktoré sa v konečnom dôsledku obrátia proti ich menejcennosti. Na vzťahu Mozarta a skladateľa Salieriho demonštruje večné otázky stretu génia a menej úspešného tvorcu. Ten v tieni Mozartovej slávy prežíva muky z nenaplnenia svojich ambícií. 

Divadelným top tipom týždňa je uvedenie komickej opery Dráteník. Na netradičné miesto, do Moyzesovej siene Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave príde už v utorok 17. októbra 2023 večer úspešné spracovanie prvej pôvodnej českej opery česko-slovenskými tvorcami. Operu s dvoma dejstvami na libreto českého básnika a prekladateľa Jozefa Krasoslava Chmelenského (1800-1839) prispôsobil zvyklostiam viedenského singspielu a francúzskej opéra-comique skladateľ František Škroupa. Dokončil ju niekedy pred koncom roku 1825 a jej premiéra vo februári nasledujúceho roka patrila k top spoločenským udalostiam roka.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Bratislava Mozart Festival 2023 / Kam za kultúrou

V Bratislave túto operu uvidíte v réžii Kateřiny Křivánkovej a o kostýmy a scénu sa postarala Sylva Marková. Zaznie v naštudovaní a v interpretácii Volantes Orchestra (umelecký vedúci Marek Čermák) a česko-slovenských sólistov. Titulnú postavu Dráteníka stvárni slovenský tenorista Matúš Šimko. V ďalších úlohách uvidíte Lenku Cafourkovú Ďuricovú, Vincenta Ignáca Novotného, Zuzanu Badárovú,  Aleša Janigu, Jiřího Miroslava Procházku, Martina Vodrážku a Martina Mihála. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou? Po svete divadla zájdime do koncertných siení

Divadelné tipy vystriedajú aktuálne koncertné tipy. Na svoje si prídu milovníci organového umenia, symfonických i komorných koncertov i vokálneho umenia. Aktuálne vydanie kam za kultúrou prináša tri atraktívne tipy pre milovníkov starej hudby a festivalovú náladu aj pre priaznivcov jazzu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jesenný cyklus koncertov / Kam za kultúrou
Jesenný cyklus koncertov v Cíferi píše 25. ročník. Začína už túto nedeľu

Už tento týždeň v piatok 20. októbra 2023 sa vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu uskutoční v poradí druhý abonentský koncert rozhlasových symfonikov v ich jubilejnej 95. koncertnej sezóne. Tentoraz vystúpia pod taktovkou dirigenta Konstantina Ilievského a spolu prednesú program z diel Antona Brucknera, Josepha Rheinbergera a Alexandra Moyzesa. V Koncert pre organ a orchester č. 1 F dur, op. 137 lichtenštajnského skladateľa Josepha Rheinbergera sa predstaví sólistka Ines Schüttengruber.

Deti oslávia storočnicu Československého rozhlasu

Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu ešte na chvíľu zostaneme. Storočnicu Československého, resp. Českého rozhlasu oslávia galakoncertom aj deti. Stane sa tak v sobotu 21. októbra 2023 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Spoločný koncert detských rozhlasových zborov s názvom Aká si mi krásna prinesie od 18:00 hod. vystúpenie Detské dievčenského speváckeho zboru Slovenského rozhlasu, ktorý tento rok slávi svoje 70. narodeniny pod vedením svojho zbormajstra – dirigenta Adriana Kokoša a Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu pod vedením zbormajsterky Věry Hrdinkovej v klavírnom sprievode klaviristov ako Denisa Hložek a Egli Prifti. Vstupenky na výnimočnú oslavu zakúpite v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
V bratislavskej BIBIANE otvorili 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava (BIB)

Jubilejnú koncertnú sezónu otvorí Slovenská filharmónia už tento týždeň, no predchádza jej niekoľko komorných koncertov

Avšak, už pred oficiálnym štartom sezóny, ponúkne v utorok 17.10.2023 mimoriadny komorný koncert. Koncertný majster Slovenskej filharmónie sa v sólovom recitáli predstavil naposledy v časoch pandémie v sérii koncertov bez publika. Jarolím Emmanuel Ružička chce tento raz osloviť poslucháčov výhradne slovenským hudobným programom. Dramaturgia koncertu vytvára pomyselný prierez reprezentatívnymi dielami pre husle, ktoré v priebehu 20. storočia vytvorili slovenskí skladatelia. Zatiaľ, čo pri dielach s rovnakým As durovým tónorodom ide o výtvory dvadsaťročných mladíkov, vrstovníkov Ľudovíta Rajtera a Eugena Suchoňa, Duhopol Mikuláša Schneidra-Trnavského je už dielom vyzretého tvorcu. 

Jarolím Emmanuel Ružička foto © Alexander Trizuljak / Slovenská filharmónia
Jarolím Emmanuel Ružička. Foto: Alexander Trizuljak

Najmladšie dielo zo štvorice, Garpománia Petra Martinčeka hudobne korešponduje s dejovými zvratmi románu Johna Irvinga Svet podľa Garpa, ktorý mu bol predlohou. Sonáta je „reakciou mojej mysle a mojich vtedajších pochodov hľadania seba samého. Je aj odrazom doby totality, v ktorej sme žili.“ Umeleckou partnerkou mu na utorňajšom koncerte v Malej sále SF bude klaviristka a pedagogička Dana Šašinová.

Otvárací koncert s dielami Beethovena a Straussa

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

vo štvrtok a piatok (19. a 20.10.2023) štartuje svoju jubilejnú 75. koncertnú sezónu aj Slovenská filharmónia. Stane sa tak pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina dielami dvoch veľkých skladateľských osobností. 

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia
Šéfdirigent Slovenskej filharmónie Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

Eroica, tretia symfónia Ludwiga van Beethovena sa považuje za dielo, ktoré prepája éry klasicizmu a romantizmu. Svojou dĺžkou, formou, harmóniou i kultúrnym dopadom búra predchádzajúce opakujúce sa postupy. Druhým je symfonická báseň Richarda Straussa Don Quixote, ktorého príbehom nás sprevádza sólové violončelo a viola. Sólového violončela sa zhostí, v bratislavskej Redute po prvý raz vystupujúci violončelista  Bryan Cheng. Jeho kariéra raketovo rastie aj vďaka nedávnym debutom s orchestrami ako Deutsche Symphonie-Orchester Berlin či hr-Sinfonieorchester Frankfurt. Violový part zverili domácemu huslistovi, členovi orchestra Slovenská filharmónia a pedagógovi, Martinovi Rumanovi.

V znamení česko-slovenskej vzájomnosti

Presuňme sa do Žiliny. Štátny komorný orchester Žilina prinesie v rámci Mesiaca slovensko-českej vzájomnosti príťažlivý koncert s exkluzívnym slovensko-českým umeleckým obsadením. ŠKO Žilina bude pod taktovkou Olivera Dohnányiho sprevádzať dvojicu sólistov. V ich sprievode vystúpi v stredu 19.10.2023 nielen uznávaná klasická gitaristka Miriam Rodriguez-Brüllová, ale aj vynikajúci český violončelista Petr Nouzovský. Koncert prinesie zaujímavé diela slovenskej aj svetovej hudobnej literatúry

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Aj kvarteto môže byť sólistom zistíte v Košiciach v rámci Dní českej kultúry 2023

Medzi TOP hudobnými tipmi si svoje miesto získal aj koncert v Štátnej filharmónii Košice. V poradí druhý abonentný koncert 55. sezóny prinesie návštevníkom zaujímavú a netradičnú kombináciu. Štátna filharmónia Košice totiž do úlohy sólistov tentoraz obsadila štvorčlenné inštrumentálne teleso. Na koncerte KVARTETO & FILHARMONICI vystúpi Pavel Bořkovec Quartet. Pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru odznejú diela Jána Cikkera, Bohuslava Martinů a Johannesa Brahmsa. Koncert A cyklu sa uskutoční vo štvrtok 19. októbra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Robert Jindra / Štátna filharmónia Košice
Robert Jindra: Mojím cieľom je prispieť k hudobnej edukácii

Top tip: organové nedeľné popoludnie

Festivalová nálada pokračuje aj tento týždeň. V prehľadovke Kam za kultúrou neopomenieme ani niekoľko festivalových tipov. Tipom číslo 1 je organový recitál v Cíferi. Spolok priateľov hudby v Cíferi, Obec Cífer a tamojšia rímskokatolícka farnosť pokračujú v programe aktuálneho 25. ročníka Jesenného cyklu koncertov organovým recitálom. Už v nedeľu od 15:00 hod. sa v miestnom rímsko-katolíckom kostole sv. Michala archanjela predstaví vyhľadávaný koncertný organista a skladateľ známy v Nórsku i v Maďarsku István Nagy.

István Nagy / Cífer / Kam za kultúrou
István Nagy v Cíferi. Foto: Silvia Mária Petrovits

Na programe nedeľného popoludňajšieho koncertu v Kostole sv. Michala archanjela v Cíferi zaznie bohatý program z diel J.S.Bacha,  F. Mendelssohna-Bartholdyho, F. Liszta, M. Schneidera-Trnavského i autorská tvorba interpreta. Po koncerte si môžete zakúpiť debutové album Istvána Nagya, ktoré nahral na vzácnom historickom nástroji prešovskej konkatedrály.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Báč
István Nagy sa vrátil do Báču. Odohral ďalší recitál pre dobrú vec

Senec so Sirénami

Ďalším top tipom aktuálneho čísla Kam za kultúrou je aj ďalší festivalový koncert, ktorý do katolíckeho kostola v Senci prináša už v nedeľu 22. októbra 2023 v poradí IV. senecký Festival duchovnej hudby. Na programe večerného koncertu so začiatkom o 19:30 hod. je Pergolesiho Stabat Mater, ktorý uvedie bratislavský staromestský zbor Les Sirènes. V sprievode ženského komorného orchestra The Ladies Ensemble sa pod taktovkou dirigenta a zbormajstra Lukáša Kunsta sólisticky predstavia sopranistka Katarína Ďurdinová a mezzosopranistka Dominika Krčistová.

Les Sirenes / Sirény
Les Sirenes

V znamení starej hudby

S bohatou ponukou TOP tipov prichádzame pre priaznivcov starej hudby. Začnime s prvým koncertom, ktorý prináša piatok 20. októbra 2023 u bratislavských jezuitov. Na jeho programe je novodobá slovenská premiéra výberu zo zbierky sakrálnej tvorby Geistliche Harmonien z pera Samuela Capricorna. Uvedie ju súbor Le nuove musiche v medzinárodnej zostave pod vedením Jakuba Mitríka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Le nuove musiche
Le nuove musiche s ďalšou novodobou premiérou už v piatok 20. októbra 2023 u bratislavských jezuitov

V Kam za kultúrou majú svoje tradičné miesto aj koncerty najstaršieho profesionálneho súboru starej hudby Musica aeterna pod vedením Petra Zajíčka. Aj tohto roku súbor pokračuje v usporadúvaní jesenného cyklu koncertov. Cyklus 23 Musica Bratislavensis približuje hudbu dávnej Bratislavy. Uskutoční sa v nedeľu 22. 10. o 18:00 hod. v Dome Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v Bratislave. Predstaví hudbu zo 17. storočia, ktorú pre Katedrálu sv. Martina napísali Antonio Bertali, Johann Heinrich Schmelzer či Giovanni Valentini alebo Heinrich Ignaz Franz Biber.

Musica aeterna
Musica aeterna. Foto: Simona Babjaková

Diela, ktoré zneli svätomartinskou katedrálou

Kostol sv. Martina je nielen najstaršou cirkevnou, ale aj najstaršou hudobnou inštitúciou Bratislavy. Jeho významné postavenie v oboch smeroch sa už v stredoveku umocnilo koncentráciou funkcií tohto sakrálneho miesta ako chrámu kolegiálnej kapituly a prepozitúry. Obraz o repertoári viachlasnej umeleckej hudby z obdobia od konca 16. až do začiatku 19. storočia si možno vytvárať len na základe sekundárnych hudobných prameňov, akými sú najmä inventárne zoznamy hudobnín dnes už neexistujúcich notových zbierok. Zachovali sa dva takéto pramene, z roku 1616 a 1700. Vďaka nim vieme, ako sa menili záujmy hudobníkov kostola v závislosti od vývoja hudobných štýlov. Možno z nich usúdiť, že kým pred rokom 1616 dominovala na chóre renesančná polyfónia a polychória najmä zaalpských, ale aj talianskych skladateľov, pred rokom 1700 sa už pestovala hudba v koncertantnom štýle vrcholného baroka, ktorú reprezentovali aj komornejšie diela.

Dom sv. Martina
Katedrála sv. Martina v Bratislave. Zdroj: Wikimedia Commons

Zastúpením diel skladateľov Cisárskej dvorskej kapely ako Antonio Bertali, Johann Heinrich Schmelzer či Giovanni Valentini, sa v tomto repertoári oveľa výraznejšie prejavujú hudobné vplyvy Viedne. Škoda, že z veľkého množstva zapísaných vokálnych skladieb, aj inštrumentálnych chrámových sonát, sú mnohé uvedené bez autora, ale napriek tomu sa niektoré diela dajú stotožniť s odpismi skladieb zachovaných v hudobnej zbierke olomouckého biskupa Karla Liechtensteina-Kastelkorna v Kromeríži. Ide predovšetkým o diela Heinricha Ignaza Franza Bibera. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Solamente naturali uvádza nové CD

Ak žijete v Nitre, iste vás poteší aj náš nedeľný tip, ktorým uzavrieme trojicu tipov starej hudby. V nedeľu 22.10.2023 sa v Bazilike sv. Emeráma uskutoční večerný koncert zoskupenia starej hudby Solamente naturali a Vocal ensemble SoLa. Priestorom nádhernej baziliky sa rozoznie v novodobej premiére hudba z Diecézneho archívu v Nitre. Súčasťou podujatia bude aj prezentácia nového CD. Vstupenky aj na tento koncert nájdete v sieti Ticketportal.

Solamente naturali

Oslava operetného kráľa

Máte radi operetné melódie? Nechajte sa unášať na ich vlnách koncertom Metropolitného orchestra Bratislava. 70. výročie úmrtia Emmericha Kálmána si Metropolitný Orchester Bratislava pripomenie veľkým galakoncertom z jeho diel. Na programe zaznejú nesmrteľné melódie z Čardášovej princeznej, Grófky Marice, Cirkusovej princeznej, Bajadéry, Fialky z Monmartru, Vojvodkyne z Chcicaga, Cigánskeho primáša, Jesenných manévrov a Karnevalovej víly. Ako sólistov privítajú operetné hviezdy z Maďarska Kristínu Szegedy a Bélu Turpinszkého ako aj vychádzajúce domáce hviezdy Jakubu Šeniglovú a Petra Wurczera. Programom vás taktiež v nedeľu 22. októbra 2023 o 17.00 v Dome Kultúry Zrkadlový Háj v Petržalke prevedie a galavečer oddiriguje popredný slovenský dirigent Dušan Štefánek. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Potokárová / ŠFK / Štátna filharmónia Košice
Lucia Potokárová približuje 55. sezónu ŠFK: „Je to sezóna plná skvelej hudby a privítame mnoho excelentných umelcov“

Kam za kultúrou s deťmi?

Nevynecháme ani tipy pre rodiny s deťmi či juniorské publikum. Zavítať môžete nielen do bratislavskej Bibiany a ďalších zapojených múzeí, v ktorých počas októbra prebieha 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava. Inšpiratívny program sľubuje aj Opera SND, ktorá v piatok a v sobotu v dopoludňajších i podvečerných termínoch uvedie rozprávkový rodinný titul Čert a Káča.

Na juniorské publikum cieli aj Slovenská filharmónia. Tá bezprostredne pred oficiálnym štartom jubilejnej sezóny prinesie v stredu do svojej Koncertnej siene vystúpenie Animato Chamber Orchestra so sólistkou Claire Huangci.

Od Bacha cez Mozarta až k Beethovenovi

Animato Orchestra funguje vďaka nadácii, ktorá každý druhý rok spája na sériu koncertov viac ako osemdesiat mladých hráčov z celého sveta. Získavajú tak dôležité skúsenosti a ich radosť z hry zas prináša jedinečné energické zážitky pre poslucháčov. 

Mladá americká klaviristka Claire Huangci odštartovala svoju kariéru už v útlom veku. V roku 2018 vyhrala prestížnu švajčiarsku súťaž Gézu Andu, odvtedy pravidelne koncertuje s najlepšími orchestrami sveta. S Animato Orchestra sa Huangci predstavila ako sólistka už v rokoch 2010, 2018 a 2021, tentoraz však orchester povedie aj spoza dirigentského pultu.

Claire Huangci, photo M. Zahora
Claire Huangci. Foto: M. Zahora

S mládežníckym orchestrom predvedie koncert Wolfganga Amadea Mozarta v podobe, ako ho zvykol interpretovať i sám Mozart, bude dirigovať priamo od klavíra. Rovnako bude pristupovať i ku koncertu z pera barokového majstra Johanna Sebastiana Bacha. Večer ukončí „pozoruhodné, kolosálne dielo, ktoré má v sebe hĺbku, silu i umeleckú učenosť,“ Symfónia č. 2 ďalšieho viedenského klasika Ludwiga van Beethovena.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Malý princ / Kam za kultúrou
Inšpiratívny Malý princ na návšteve v Bratislave

Žilina s Čarovnou flautou

Aj v Žiline myslia na rodiny s deťmi. Obľúbený cyklus „Opera nás zabáva“ opäť zavíta do Žiliny, tentokrát s rozprávkovým príbehom o čarovnej flaute, ktorá všetkým pomôže, aby nakoniec všetko dobre dopadlo  a práve Čarovnú flautu uvedú v nedeľu od 16.00 hod. v rámci podujatia Matiné pre deti a rodičov s malou Čarovnou flautou. Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou dirigenta Daniela Simandla a so sprievodným slovom Martina Vaneka bude sprevádzať vokálnych umelcov – sopranistku Viktóriu Oravec Ballánovú, tenoristu Pavla Oravca a barytonistu Reného Schleifera.

Martin Vanek / rodinné koncerty / Reduta / Slovenská filharmónia
Martin Vanek, popularizátor klasickej hudby pre deti a mládež.

Priaznivcov jazzu vo výberovke Kam za kultúrou neopomenieme

V tradičnej výberovke kam za kultúrou nemôžeme opomenúť ani pár tipov pre priaznivcov jazzu. V pondelok 16. októbra sa v Bardejovských Kúpeľoch a po nich aj Košice v 18. októbra 2023 stanú dejiskom ďalšieho koncertu kráľa slovenského jazzu Petra Lipu a jeho bandu. Nebudú chýbať hity ako Páni v najlepších rokoch, Prosperita, Maturantky, ale aj evergreeny, či bluesové songy, alebo úplne čerstvá Niekde som čítal. Je na čo sa tešiť. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.  

Jazzáky prichádzajú!

Najbližšie dni prinesú aj Bratislavské jazzové dni. Uskutočnia sa v dňoch 20. – 22. októbra 2023 v priestoroch A4 Studia na Trnavskej ceste 39 v Bratislave. Vďaka Jazzákom sa v Bratislave sa opäť predstaví svetová špička, ktorá prinesie nezabudnuteľný hudobný zážitok. Piatkový večer sa predstaví britský klavirista, spevák a skladateľ Reuben James, ktorý nahrával a vystupoval s megahviezdami ako Joni Mitchell, Bonnie Raitt, a Tom Misch. Ako klavirista ovláda virtuózne jazzové techniky, ako spevák má sladký, jemný soulful hlas. To, ako bude znieť na jazzákoch, silno naznačuje nástrojové obsadenie jeho tria: grand piano, kontrabas, bicie. Reuben James je na ostrovoch považovaný za jedného z najkreatívnejších umelcov na jazzovej scéne.

Súčasťou rozlúčkového turné

Hlavnou hviezdou piatkového večera je londýnske zoskupenie The Comet is Coming na čele s geniálnym saxofonistom Shabakom Hutchingsom. Zoskupenie nedávno ohlásilo koniec činnosti, takže si nesmiete ujsť tento koncert. 

Sobotný večer prinesie americkú saxofonistku Lakeciu Benjamin s projektom Phoenix a britského klaviristu Kamaala Williamsa. Nedeľný program vyplní vystúpenie amerického trubkára Thea Crokera. Ten na Bratislavských Jazzových Dňoch Slovenská sporiteľňa bude koncertovať so svojim jazzovým kvartetom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Posledná šanca: Talianska móda v podaní návrhára Roberta Capucciho aj s dvojicou ikonických skulpturálnych šiat
Posledná šanca: Talianska móda v podaní návrhára Roberta Capucciho aj s dvojicou ikonických skulpturálnych šiat

Večer zavŕši 8-členné londýnske jazzové zoskupenie Kokoroko, ktoré tvorí mnohočlenná banda anglických hudobníčok a hudobníkov, na čele s trubkárkou Sheilou Maurice-Gray. Program Bratislavských jazzových dní Slovenská sporiteľňa prináša nespútanosť a živelnosť spojenú s geniálnou muzikalitou a neodolateľným zvukom, ktorý reprezentuje tak korene, ako aj budúcnosť jazzu. A to je aj dôvod, prečo sme toto podujatie zahrnuli do TOP tipov “Kam za kultúrou”. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou? Na výstavy!

Výstavné tipy nemôžu chýbať. Mesiac október je v Bratislave každý druhý rok mesiacom ilustrácií, a to vďaka podujatiu Bienále ilustrácií Bratislava z dielne Medzinárodného domu umenia pre deti BIBIANA. Počas tohto ročníka, ktorý venovali známemu výtvarníkovi Miroslavovi Cipárovi, sa bohatý program nesústreďuje iba na BIBIANU. Tam nájdete súťažnú výstavu tohto ročníka, no ďalšie zaujímavé výstavy nájdete i v exteriéroch na Hviezdoslavovom námestí a sprievodný program napr. v Galérii mesta Bratislavy.

BIB 2023 / BIBIANA / Kam za kultúrou / Kam na výstavy / Bienále ilustrácií Bratislava
Pohľad na súťažnú výstavu BIB 2023.

Ak vás zaujíma práca mladých výtvarníkov a výtvarníčok, zájdite do Galérii Nedbalka na výstavu Maľba 2023. Spoznáte prácu nielen trojice ocenených víťaziek, ale aj ostatných – celkom 20 finalistov tejto prestížnej súťaže.

V znamení poslednej šance

Vo výberovke kultúrnych tipov nevynecháme ani tzv. posledné šance, kedy s ich návštevou nesmiete otáľať. Do 22. októbra 2023 si nezabudnite v bratislavskom Prírodovednom múzeu SNM (Sídelná budova) pozrieť výnimočnú výstavu talianskej módy Roberta Capucciho, ktorú otvorili v rámci festivalu Dolce Vitaj.  

Výstava módneho návrhára Roberta Capucciho
Náhľad do expozície. Foto: Jana Krištofovičová

K ďalším končiacim výstavám v tomto mesiaci patrí v Martinskom múzeu výstava Hrady TurcaMúzeum slovenskej keramickej plastiky hostí už len pár dní výstavu venovanú 140 rokom Slovenskej ľudovej majoliky. V Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň si ešte stíhate pozrieť výstavu Mariána Kompánka Len si tak lietam. Tieto môžete navštíviť do konca októbra.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadlo Nová scéna uvedie v októbri dve predstavenia simultánne tlmočené do slovenského posunkového jazyka
Divadlo Nová scéna uvedie v októbri dve predstavenia simultánne tlmočené do slovenského posunkového jazyka

Ďakujeme, že nám zachovávate vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz. Pre ďalšie tipy a informácie o dianí v kultúre sledujte naše stránky i profily na sociálnych sieťach. Kam za kultúrou tu pre vás bude aj o týždeň.  

Foto: Simona Babjaková, Peter Brenkus, Roderik Kučavík, Silvia Mária Petrovits, Alexander Trizuljak, M. Zahora, Wikimedia Commons

Zdroj: BIBIANA, Le nuove musiche, LitArt Agency, Musica aeterna, Národné divadlo Košice, Solamente naturali, SOSR, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, Ticketportal

*** Posledná aktualizácia: 2023-10-17 (mk, oprava technickej chyby) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »