Pokračovanie rubriky Kam za kultúrou s aktuálnymi tipmi v 4. kalendárny týždeň roka 2024 je už tu. Počas najbližších dní si vychutnáte zaujímavé stretnutia s hudbou a spoznáte divadlo trochu ináč ako sme zvyknutí. A navyše, čakajú na vás aj ďalšie atraktívne divadelné zážitky a výstavy. Poďte ich s nami objaviť a nechajte sa inšpirovať.
Štvrtý kalendárny týždeň roka je tu, a tak je najvyšší čas na ďalšiu prehľadovú výberovku TOP kultúrnych tipov. Kam za kultúrou prináša tipy na zaujímavé podujatia, pri tých najnovších vás opäť srdečne vítame. Pamätáte si známu komediálnu snímku Noc v múzeu? Niečo podobné prináša aj Slovenské národné divadlo. Obľúbená akcia pre deti s názvom Noc v divadle sa stretla so záujmom nielen u detí, ale žiadali si ju aj dospelí. Vedenie divadla výzvy verejnosti akceptovalo a prvé vydanie tohto fenomenálneho zážitkového podujatia zažijete už tento týždeň. Samozrejmosťou sú aj zaujímavé divadelné predstavenia či koncerty, a to nielen vo oboch filharmóniách či v Dome umenia Fatra Štátneho komorného orchestra v Žiline. A neopomenieme ani zaujímavé podujatia či výstavy. Nechajte sa inšpirovať tipmi, ktoré pre vás pripravili Mária Kleinová a Silvia Mária Petrovits.
Kam za kultúrou? Koncertné zážitky s unikátnymi účinkujúcimi
Kam za kultúrou začneme koncertnou nádielkou, ktoré odštartujeme s programovým tipom z košickej filky. Vo štvrtok 25. januára 2024 večer od 19:00 hod. privíta Dom umenia podujatie s názvom Čajkovského Onegin. Pod vedením dirigenta Finnegana Downie Deara uvedie orchester ŠFK Čajkovského Scény z opery Eugen Onegin aznámu i často uvádzanú orchestrálnu rapsódiu Taras Bulba od Leoša Janáčka. Po boku košických filharmonikov sa predstavia sólisti –sopranistka Linda Ballová a barytonista Svatopluk Sem.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Príspevok k Roku českej hudby
Vo štvrtok a piatok (25. a 26. januára 2024) je na programe v bratislavskej Redute ďalšia symfonická dvojica koncertov 75. sezóny. Orchester Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou riaditeľa Opery SND Martina Leginusa. Tento slovenský dirigent býva pravidelným hosťom koncertných sezón Slovenskej filharmónie. Sólistom večerov bude oceňovaný a cenami Rádiohláv ovenčený husľový virtuóz Milan Paľa. V jeho interpretácii zaznie 2. husľový koncert prešporského rodáka Ernő von Dohnányiho. V druhej polovici koncertov si Slovenská filharmónia pripomenie Rok českej hudby 2024 zaradením 7. symfónie Antonína Dvořáka, ktorú skladateľ dokončil v roku 1885 a v premiére ju uviedol počas svojej tretej návštevy Anglicka v St. James Hall.
Aj v Žiline patrí hudbe štvrtok a piatok (25. a 26. januára 2024). O unikátny zážitok sa postará popri zaujímavom koncertnom programe aj skvelé obsadenie. Svetoznámy dirigent David Giménez Carreras, synovec slávneho tenoristu Josého Carrerasa sa po veľmi úspešnom premiérovom účinkovaní v ostatných dvoch sezónach znovu vracia na žilinské pódium. Pod jeho taktovkou uvedie Štátny komorný orchester Žilina program, ktorý zostavili z predohry k Rossiniho opere Barbier zo Sevilly, slávneho Čajkovského Klavírneho koncertu č. 1 b mol a Beethovenovej Symfónie č. 7 A dur op. 92. Sólistom v Čajkovského koncerte bude skvelý Ladislav Fančovič.
Nedeľa s hudbou v katedrále i s poctou
Svoje miesto si v tomto prehľade koncertov Kam za kultúrou v 4. týždeň roka 2024 našli aj viaceré koncerty počas nedele. Ako prvý spomeňme poctu Bohdanovi Warchalovi, ktorá nechýba ani počas 75. koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie. Tradičný koncert Hommage à Bohdan Warchal je na programe v Malej sále SF už v nedeľu 28. januára popoludní (o 16.00 hod.).
Úvod koncertu pocty Bohdanovi Warchalovi bude patriť Mozartovi a jednému z jeho diel s tematikou noci. Po Mozartovej Serenata notturna zaznie Boccheriniho Deviaty koncert. V roku 1895 ho upravil nemecký violončelista Friedrich Grützmacher tak, aby vyhovoval romantickej štýlovej estetike. Grützmacherova verzia kombinuje štvrtý, piaty i siedmy Boccheriniho koncert s deviatym, pričom dokomponoval i kadencie. V takej verzii zaznie aj v nedeľu v bratislavskej Redute.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
S oceňovaným sólistom
Po boku Slovenského komorného orchestra sa sólového partu ujme slovenský violončelista dlhodobo žijúci v Japonsku Ľudovít Kanta, ktorému v roku 2023 udelili japonské štátne vyznamenanie – Rád vychádzajúceho slnka. Záver programu bude patriť Leošovi Janáčkovi a jeho Suite pre sláčikový orchester, ktorý napísal ešte pred svojim štúdiom na lipskom konzervatóriu. Štýlový zámer navrátiť sa k starým barokovým suitám dodržal iba v archaickom pomenovaní šiestich častí. A mimochodom, tento atraktívny koncert komornej hudby v znamení pocty Bohdanovi Warchalovi zopakujú v pondelok 29. januára o 19:00 aj v Dome umenia Piešťany.
Nevynecháme ani ten, ktorý rozozvučí Banskobystrickú katedrálu v nedeľu 28. januára 2024 o 19:00 hod. večer. Pozvanie organizátorov odohrať prvý tohtoročný koncert v katedrále prijali zbor Ars Vocalis pod vedením Andrey Bošeľovej a husľové duo Aleny Hermanovej a Petra Bullu s klavírnou spoluprácou Zulfizar Zázrivej.
Storočnicu organu Veľkého evanjelického kostola oslávia diskusiou i koncertom
Jedným z podujatí, ktoré si nemôžu nechať ujsť nielen profesionálni organisti, organológovia či organári, ale aj milovníci organov je podujatie pri príležitosti storočnice posvätenia organa RIEGER op. 2150 vo Veľkom kostole v Bratislave. Projekt je venovaný pamiatke PhDr. Mariana Alojza Mayera, vedúcej osobnosti slovenskej organológie 20. storočia. Vo štvrtok 25. januára 2024 o17:00 hod. štartuje v Starom lýceu – Kultúrno-komunitnom centre diskusia o histórii, súčasnosti a budúcnosti jedného z najvýznamnejších organov na Slovensku.
Moderátorom bude Ján Vladimír Michalko, organista vo Veľkom evanjelickom kostole. Diskutovať s ním budú organológ a pedagóg Marek Cepko, kantor a publicista Stanislav Tichý a Martin Bako, organista, organológ a organár. Diskusia sa koná v rámci projektu „LÝCEUM – Laboratórium otvorenej spoločnosti, ktorý realizuje Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku Bratislava Staré Mesto podporeného grantom z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky i z vlastných zdrojov.
Oslavy storočnice korunuje aj organový koncert
Program oslavného podujatia pokračuje v nedeľu o 17:00 hod. organovým koncertom vo Veľkom kostole v Bratislave. Organisti Martin Bako a Marek Štrbák prednesú program zostavený z diel, ktoré zazneli na kolaudačnom koncerte 20.1.1924. Okrem diela J. S. Bacha, C. Francka a F. Liszta bude prítomných slovo o hudbe sprevádzať Ľudmila Michalková.
S mladým umením opäť v Univerzitke
Seminárna sála Univerzitnej knižnice v Bratislave bude aj v štvrtý kalendárny týždeň tohto roka patriť mladým talentom. V stredu 24.1.2024 o 18:00 hod. ponúkne koncert z tvorby študentov kompozície Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava. Čakajú na vás kreatívne hudobné myšlienky plné invenčnej tvorivosti a sviežosti mladých talentovaných budúcich skladateľov z radov študentov najstaršieho slovenského konzervatória.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelný svet patrí najmä deťom i opere
V prehľadovke TOP tipov kam za kultúrou neopomenieme ani teraz divadelný svet. Spišské divadlo sľubuje detskému divákovi, resp. rodinám s deťmi dvojicu rozprávkových titulov. V utorok 23. januára o 10:00 hod. uvedie vo Veľkej sále obľúbený rozprávkový príbeh o Perinbabe a štvrtkové doobedie bude patriť medley rozprávok H. Ch. Andersena s názvom Rozprávky z krivého zrkadla. V sobotu (27.1.2024) večer však uvedie bláznivú komédiu o nevere a strastiach i slastiach manželského života, Zdrhni pred svojou ženou.
Národné divadlo Košice sľubuje zaujímavý program, z ktorého sme pre vás vybrali dvojicu titulov, ktoré patria k zlatému fondu operetného i baletného klasického repertoáru. V piatok (26.1.2024) večer zavítajte do košického Národného divadla na reprízu Čajkovského Labutieho jazera. Čaká na vás podnetná hudobná dramaturgia autora a skladateľa P. I. Čajkovského a skvelá choreografia renomovanej osobnosti svetového baletu Vladimíra Malakhova. Dýcha dostatkom kreatívneho priestoru a sľubuje krásne zážitky z interpretácie. Pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča sa predstavia Tetiana Lubska, Gennaro Sorbino, Martin Bányai, Viktor Mikulišin, Beáta Gogová a ďalší.
Týždeň operných zážitkov
Štvrtý januárový týždeň je týždňom v znamení operných zážitkov. V sobotu 27. januára 2024 ponúkne Národné divadlo Košice ďalšiu z repríz jedného z najobľúbenejších diel operného repertoáru – Mozartovu Čarovnú flautu. Tešiť sa môžete na Michala Onufera ako Sarastra, Tamina Juraja Hollého, Paminu Veroniku Bilovú, Kráľovnú noci Paulínu Bednárikovú a ďalších.
Štátna opera myslí počas najbližších dní na detských divákov. Vo štvrtok, piatok i v sobotu im prinesie vydarený operný titul Malý princ na motívy rovnomennej slávnej literárnej predlohy Antoine de Saint-Exupéryho. Čakajú na vás sympatickí hrdinovia, krásna scéna Lucie Šedivej i rozprávkové kostýmy Ľudmily Várossovej. Strhujúcu hudba Rachel Portmanovej i libreto Nicholasa Wrighta v slovenskej úprave Jozefa Slováka pravidelne korunujú úžasné výkony profesionálov i detských umelcov v naštudovaní Igora Bullu a réžie Dany Dinkovej.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dlho očakávaný návrat Impresaria Dotcoma
Slovenské národné divadlo prichádza v posledný januárový piatok a v nedeľu (26. a 28. januára 2024) s operným TOP klenotom. Cenami DOSKY nedávno ovenčená opera buffa Ľubice Čekovskej sa vracia opäť na dosky Opery SND. Impresario Dotcom je súčasnou a veselou poctou vážnemu opernému žánru, ktorý k nám do Bratislavy prichádza po cca. ročnej pauze a opäť v koprodukcii s Bregenzer Festspiele. V brilantnom a moderne podanom príbehu podľa hry Carla Goldoniho sa speváci vystupujúci pod menami svojich postáv z rôznych opier (Orfeus, Olympia, Carmen, Violetta a Tamino) uchádzajú o miesto v divadle impresária Dotcoma. Privíta ich lakomý agent Conte Lasca a všetkých ich umiestni do hotelového apartmánu. Speváci sa búrlivo sťažujú na toto nedôstojné zaobchádzanie, no napriek tomu sa snažia zachovať si potrebný pokoj na konkurz pred impresáriom Dotcomom. Konkurz ich však postaví pred nečakané výzvy…
Plejáda vynikajúcich speváckych i hereckých výkonov domácich i hosťujúcich sólistov je súčasťou inteligentnej, dokonale súčasným jazykom komunikujúcej režijnej koncepcie Elisabeth Stöppler i sviežeho hudobného naštudovania Alice Meregaglia, v ktorom žiari aj komorná zostava orchestra Opery SND. Tešiť sa môžete na Zeynepa Buyraça, Pavla Remenára, Hagena Matzeita, Evu Katrákovú Bodorovú, Teréziu Kružliakovú, Adrianu Kučerovú či Simeona Espera.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Noc v divadle už aj pre dospelých
A mimochodom, piatkové podvečerné predstavenie opery Impresario Dotcom je spojené aj s unikátnym podujatím Noc v divadle, ktorého program je tentoraz určený pre dospelých návštevníkov od 21 rokov. Túžili ste niekedy nazrieť po predstavení za oponu, spoznať tajomstvá divadelného zákulisia a zakúsiť svet divadla na vlastnej koži? V SND pripravili zážitkový večer plný divadla. Prevedú vás javiskom aj orchestrálnou jamou, maskérňou aj garderóbou. Pozriete sa na skúšobné javisko a počas divadelných workshopov zažijete nácvik zborového spevu aj baletnú rozcvičku. Prežite NOC V DIVADLE už v piatok 26. januára 2024. V cene 160 € je vstupenka na operné predstavenie Ľubice Čekovskej Impresario Dotcom v silnom domácom a medzinárodnom obsadení, dramaturgický úvod, stretnutie s umelcami. Nebude chýbať ani večera, občerstvenie či raňajky. Navyše pripravujú divadelníci pre vás zaujímavé aktivity, workshopy a prehliadky v zákulisí divadla. Neopomenú ani malé prekvapenie.
Operné zážitky aj v Piešťanoch
Dom umenia SF v Piešťanoch už v sobotu 27. januára 2024 privíta návštevníkom pri ďalšom živom prenose z newyorskej Metropolitnej opery. Tentoraz prichádza Bizetova opera Carmen v newyorskej produkcii v znamení debutu uznávanej britskej režisérky Carrie Cracknell. Návštevníkov očarí hviezdna štvorica hlavných postáv. Aigul Akhmetshina sa predstaví v roli neodolateľnej femme-fatale Carmen a jej milencovi Donu José zapožičal svoj tenor Piotr Beczała. Sopranistka Angel Blue stvárnila oddanú Micaëlu a basbarytonista Kyle Ketelsen šviháckého toreadora Escamilla. Bizetovu vzrušujúcu hudbu bude dirigovať Daniele Rustioni.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Na výstavy a ďalšie zaujímavé podujatia
V Kam za kultúrou máme aj niekoľko zaujímavých tipov na výstavy či podnetné podujatia, ktoré pre vás opäť pripravila Mária Kleinová. Začneme tými z tzv. posledných šancí. V Bratislave už len do 31. januára 2024 nájdete zaujímavú výstavu v Univerzitnej knižnici, ktorú môžete navštíviť vo výstavných priestoroch knižnice na Michalskej ulici. Výstavu Sancti eritis, quia… Ikonografia svätých v pečatiach pripravil Štátny archív Bratislava v spolupráci s Univerzitnou knižnicou v Bratislave. Po prvýkrát ju prezentovali len pred niekoľkými mesiacmi na Veľvyslanectve Slovenskej republiky pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde maltézskych rytierov v Ríme. Predstavuje ikonografické stvárnenie svätcov, ktorých v minulosti zobrazovali v obraze pečatí. Na ploche 28 panelov sa návštevník oboznámi so stručnými biografickými údajmi o tom-ktorom svätcovi, s legendou súvisiacou s jeho životom a s atribútmi, s ktorými sa zvyčajne vyobrazuje. Nechýbajú pritom ani vyobrazenia pečatí nesúcich jeho vyobrazenie, ktoré sú uložené prevažne v Štátnom archíve v Bratislave.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou s deťmi? BIBIANA tvorivo takmer ako doma
Do 28. 1. 2024 v Medzinárodnom dome umenia pre deti – BIBIANA nezabudnite so svojimi ratolesťami navštíviť tvorivú zónu Ako doma. Na 1. poschodí BIBIANY nájdete inštaláciu s tvorivými aktivitami pod názvom Ako doma. Prosím, vstúpte!, kde to vonia stále vianočne. upiecť si tu môžete medovníky. Za rozhovorom a stretnutiami pokračujte do obývacej izby s vianočným stromčekom želaní. Oddych núka spálňa s rozprávkovým čítaním či dabingovým štúdiom. V kúpeľni sa neskrýva tmavá komora, ale tieňové divadlo. Hravú zónu, zábavu a úlet fantázie nájdete v detskej izbe a trošku tvorenia i pracovného tvárenia v pracovni. No a keď už bude v BIBIANE, neopomeňte ani zaujímavú Výstavu v kufríku. Ako sa tvorí výstava? Ako sa skladá? BIBIANA poodhaľuje návštevníkom svoje zákulisie. Nazrite. V Galérii Dušana Rolla na prízemí BIBIANY nájdete originálne modely a makety z dávnejšej aj nedávnejšej minulosti medzinárodného domu umenia pre deti zo 16 výstav, 16 originálnych projektov.
Pravá fašiangová sánkovačka
Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke počas nedele 28. januára 2024 otvorí pre návštevníkov opäť svoje brány. Podobne ako počas vianočných sviatkov aj teraz pripravili zaujímavý program, ktorý si svoje miesto našiel aj vo výberovke Kam za kultúrou. Pre milovníkov Historickej lesnej úvraťovej železnice budú v ponuke 20-minútové vyhliadkové jazdy zo Stanice Skanzen. Premávať bude dieselová lokomotíva s krytým vozňom. Okrem špeciálnych jázd na Historickej lesnej úvraťovej železnici návštevníkom ponúkajú aj nedeľnú zimnú sánkovačku. Nuž, nezabudnite si zobrať sánky či iné jazdy schopné náčinie a vyšantite sa do sýtosti v snehovej nádielke. A v skanzene na vás čakajú aj zaujímavé výstavy. Inšpiráciu na fašiangové obdobie sľubuje tematická výstava Fašiangové masky. Výstava Ornament zase prezentuje pestrosť ornamentálnej výzdoby na Kysuciach.
V Košiciach nás zaujala krátkodobá výstava Cesty Necesty, ktorú sprístupnili od 20. januára 2024 vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach-Galéria bašta. Návštevníci sa na nej zoznámia s tvorbou košickej výtvarníčky Soni Kotánovej. Svoju tvorbu začínala prelínaním štýlov realizmu, impresionizmu, kubizmu až po koláž v rôznych formách. Vyjadruje sa hlavne cez symboly, ktoré viac, či menej cítiť v jej celej tvorbe. Navštíviť ju môžete do 28. januára 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali našimi tipmi aj tentoraz. Želáme príjemné chvíle nielen so slovenskou kultúrou či s našimi článkami.
—
Foto: Peter Brenkus, Zdenko Hanout, Tatiana Horvátová
Zdroj: BIBIANA – Medzinárodný dom umenia pre deti, Hudobné centrum, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava; Kysucké múzeum, Marieta Puhovichová, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, Východoslovenské múzeum
Kam za kultúrou pripravili: Mária Kleinová (podujatia, výstavy), Silvia Mária Petrovits (koncerty, divadlo)