Novinky

Tipy na zaujímavé výstavy v júni 2023

Kam na výstavu / Tipy na zaujímavé výstavy / Kam za kultúrou

Kam za kultúrou? Zájdite počas júna 2023 na zaujímavé výstavy. Z bohatej ponuky slovenských galérií, múzeí ale aj knižníc (!) sme vybrali niekoľko z nich. Tie najzaujímavejšie či unikátne nájdete práve v tomto prehľade. Ktoré sú to?

Ak hľadáte tú pravú inšpiráciu, ste na správnom mieste. Teraz sa spolu pozrime na zaujímavé výstavy mesiaca júna. Vyberieme sa za spoznávaním hradov TURCA, vrátime sa späť do detstva, vzdáme hold Jánovi Palárikovi a budeme obdivovať ligotavé poklady a šperky. Nenechali sme bez povšimnutia ani stále atraktívnu holíčsku fajansu či najkrajšie knihy Slovenska za rok 2022. Náš výber tipov začneme v srdci Slovenska, pozrieme za zaujímavými výstavami ale aj do regiónov na východe i západe Slovenska. Naše tipy ukončíme v Bratislave.

Spoznajte dnes uť stratené hrady Turca

Slovensko je krajinou posiatou stredovekými hradmi, z ktorých často zostali len ruiny. SNM – Etnografické múzeum v Martine prináša zaujímavú výstavu Hrady Turca. Odhalíte na nej stratené hrady nachádzajúce sa na území Turčianskej kotliny v ich niekdajšej podobe. V Turci ich je hneď niekoľko, no v porovnaní s ostatnými regiónmi sú menej známe. Výstava oživuje ich niekdajšiu podobu prostredníctvom modelov, fotografií, zaujímavých informácií a dobových predmetov. Ocitnete sa na Znievskom, Blatnickom, Sklabinskom a Sučianskom hrade. Nájdete na nej šesť zmenšených modelov prevažne z polystyrénu, dreva a papiera. Okrem rekonštrukcií hradov sú vystavené ďalšie zaujímavé artefakty.

Vydajte sa nielen s deťmi späť do detstva

A keď sa cez prázdniny vyberiete s deťmi do Martina, odporúčame navštíviť aj výstavu Svet detskej fantázie v Múzeu Andreja Kmeťa. Kto by nepoznal miniatúrne postavičky, na ktoré sa deti tešia, keď nedočkavo rozbaľujú čokoládu, aby sa dostali k oranžovému vajíčku skrývajúcemu prekvapenie? V Múzeu Andreja Kmeťa sa aj počas letných prázdnin zoznámite so zbierkou hračiek z Kinder vajíčok. V druhej časti výstavy sa malí aj veľkí návštevníci vydajú prostredníctvom ilustrácií z dielne Tomáša Dobríka spoznať rozprávkových hrdinov.

Galériu si môžete užiť v Ružomberku

Slovenská národná galéria – Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku ponúka pred rekonštrukciou ostatnú výstavu Home Sweet Home. Vo výsledku je súborom viacerých malých súkromných výstav. Dôležitý je ale aj jej príbeh. Výstava je príležitosťou „užiť si“ galériu pred nastupujúcou rekonštrukciou, spoznať sa navzájom a pozvať do galérie svojich priateľov a známych a spoločne v nej stráviť čas.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Pocta Palárikovi

Kysucké múzeum v Čadci sprístupnilo výstavu Ján Palárik venovanú bohatému životu a dielu jedného z najvšestrannejších a literárne nadaných katolíckych kňazov 19. storočia. Návštevník si môže vďaka zhotoveným faksimile prečítať študijné výsledky Jána Palárika na nižšom františkánskom gymnáziu v Žiline, začítať sa do prvého čísla časopisu Cyrill a Method, či nahliadnuť do jeho súkromnej korešpondencie. Na portrétoch približuje výstava aj Palárikov okruh priateľov ako Jozefa Karola Viktorina či Andreja Radlinského. Osobnosti Jána Palárika sme sa venovali v článku Ján Palárik – 200 rokov od narodenia priekopníka divadla.

Tipy na zaujímavé výstavy v Košiciach

Po strednom Slovensku zamierime na východné Slovensko, do Košíc. Z výstav Východoslovenskej galérie v Košiciach nás zaujala monografická výstava Igor Ďurišin 1947 – 2021: Umelec bez hraníc / Grenzenloser Künstler. Igor Ďurišin je predstaviteľom neoficiálnej umeleckej scény, resp. predstaviteľ tzv. košického undergroundu. Výstava prezentuje verejnosti prevažne jeho grafickú tvorbu, ktorá tvorí najpočetnejšiu časť, no na výstave sú zastúpené aj ukážky mail-artu, ktorého bol  priekopníkom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou na prelome mája a júna 2023?

Východoslovenské múzeum Košice prináša návštevníkom výstavu Ligotavé poklady v Košickom múzeu, na ktorej približuje tri mincové nálezy – Folkmarský poklad, Bohdanovský poklad a Malý košický poklad. Každý z pokladov je iný a jedinečný, no spája ich to, že dodnes nevieme kto a prečo ich ukryl a aký osud stretol ich majiteľov.

Ligotavé poklady v Košickom múzeu / Tipy na výstavy / Východoslovenské múzeum

Návštevník výstavy sa oboznámi nielen s hodnotou mincí v minulosti, ale aj aký proces je potrebný na to, aby sa z rudy stal drahý kov vhodný na výrobu zlatých a strieborných mincí, i ako sa mince kedysi vyrábali.

Zaujímavé výstavy sú aj na západnom Slovensku

Zaujímavé výstavy nájdete aj na západe Slovenska. Dominujú im dejiny, ale aj šperkárstvo. Práve pri nich zostávame aj v Nitre. Šperky dominujú aj výstave Ponitrianskeho múzea s názvom Nadštandardné šperky. Vznikla prepojením tvorby dvoch nitrianskych umelcov – výtvarníka Jozefa Absolona a šperkára Pavla Francúza, ktorý sa pri svojich dielach inšpiroval podľa predlohy Jozefa Absolóna. Výstavu si stíhate pozrieť ešte počas  júna, keďže 5. júla 2023 končí.

Život poľských Židov v priebeh storočí

V júni si môžete ešte pozrieť v SNM – Múzeum holokaustu v Seredi zaujímavú a poučnú výstavu Nezaberajú žiadny priestor. Táto exteriérová výstava vznikla v roku 2017 v spolupráci Múzea histórie poľských Židov – POLIN a Nórskeho centra pre štúdium holokaustu a menšín v Osle. Predstavuje vybrané témy z histórie poľských Židov novým spôsobom a zameriava sa na poľsko-židovské vzťahy. Dozviete sa o prínose poľských Židov pre poľskú kultúru a hospodárstvo, o ich živote v Poľsku v priebehu storočí i o poľských Spravodlivých medzi národmi. Ale tiež aj o ťažkých kapitolách poľsko-židovských dejín vrátane holokaustu. V roku 2019 bola výstava prezentovaná počas Festivalu tolerancie v Záhrebe a v roku 2021 v poľských mestách Lublin, Varšava, Krakov, Lodž a Rzeszów.

Nezaberajú žiadny priestor / SNM / Tipy na výstavy

Druhou zaujímavou výstavou Múzea holokaustu je Pamäť ako referencia. Kritické kontexty slovenského štátu v súčasnom vizuálnom umení. Posledných desať rokov sledujeme v slovenskom vizuálnom umení nárast tém, ktoré sa kriticky zaoberajú problematikou autoritárskych alebo totalitných režimov 20. storočia a pamäť v tejto veci zohráva kľúčovú rolu. Väčšina autorov prezentovaných na výstave sa venuje individuálnemu štúdiu autoritárskych režimov, totalitnej propagande, ale aj oral history mapujúcej dopady politických rozhodnutí na konkrétne ľudské životy. Historické témy a symboly nezostávajú vo svojej minulosti, ale sú aktuálne aj dnes.

Známa-neznáma holíčská fajansa

A teraz mierime do Bratislavy, na Bratislavský hrad.  Tu nájdete viacero atraktívnych výstav. Príbeh holíčskej manufaktúry, ktorú v prvej polovici 18. storočia založil František Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie, aby povzniesol priemyselné podnikanie v krajine, približuje jedna z nich. Dodnes je holíčská fajansa stále atraktívna a aj dnes sa dobre predáva po celom svete. A múzeá ju s obľubou vystavujú aj v stálych expozíciách.

Príbeh holíčskej manufaktúry / Kam za kultúrou / Tipy na výstavy / SNM

Na Bratislavskom hrade je aj ďalšia zaujímavá autorská výstava Mimmo Rotella, ktorú v rámci festivalu Dolce Vitaj! pripravil Taliansky kultúrny inštitút v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Historickým múzeom. Mimmo Rotella sa vo svojej tvorbe hlásil k umeleckým hnutiam nový realizmus a pop art.  Preslávil sa svojimi dekolážami, ktorými ako prvý tvorca tejto umeleckej techniky reagoval na rastúci blahobyt, konzum a vplyv médií v povojnovom období.

Mimmo Rotella,
Mimmo Rotella strháva v rímskych uliciach plagáty. Zdroj: IIC Bratislava

Okrem obrazov s filmovou tematikou výstava predstavuje aj dva takzvané blanky, diela, ktorými sa autor začal vymedzovať v 80. rokoch minulého storočia voči obrazovej presýtenosti jeho predchádzajúcej tvorby. A keď už budete na Bratislavskom hrade nezabudnite ani na výstavu Miro Žbirka: Roky a dni, ktorú sme bližšie predstavili ešte vo februári v našom prehľade Kam za kultúrou v časti Za Mekym na hrad.

Boli ste už v novootvorenej SNG? A ochutnali ste už vône starého Prešporka v Galérii mesta Bratislavy?

V Bratislave odporúčame navštíviť, ak ste už tak neučinili, výstavu v novootvorených priestoroch Slovenskej národnej galérii vo Vodných kasárňach pod názvom Vodné kasárne a Premostenie. Jej novými priestormi vás prevedie dvanásť tematických výstavných situácií. Uvidíte diela starého, moderného aj súčasného umenia vo vzájomných dialógoch a viac či menej v prekvapivých vzťahoch.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na MDD / Naše tipy / 2023
Kam s deťmi na MDD?

Atmosféru prechádzky starým Prešporkom okúsite v Galérii mesta Bratislavy. Tá v Mirbachovom paláci prináša rôzne zobrazovania Prešporka – dnešnej Bratislavy v dielach umelcov stredoeurópskeho okruhu. A nielen to. Zobrazuje nielen prechádzky historickým mestom Prešporkom a  jeho časti v rôznych pohľadoch a v rôznych časových obdobiach. Návštevníka oslovia panorámy mesta a veduty Prešporka, námestia, ulice a vybrané stavby. Približuje tiež korunovácie, zasadnutia snemov, tragédie a iné udalosti v meste. Výstavu Pozri, Prešporok! odporúčame vidieť nielen všetkým Bratislavčanom. 

Bratislava oslavuje
Takto vyzeral Prešporok (Bratislava) v 16. storočí. Môžeme sa naň pozrieť očami Wolfganga Lazia v jeho diele Civitates Orbis Terrarum. Túto podobu zdokumentoval v prvom atlase plánov miest. Zdroj: Wikimedia

Na výstavy v Bratislave aj s deťmi. Ako ináč - do Bibiany

A na záver sa pozrime kam s deťmi na zaujímavé výstavy. Ako ináč, do Medzinárodného domu umenia pre deti – BIBIANY. Tam na vás okrem atraktívnych programov pre školy, rodiny s deťmi a deti každého veku, môžete  pozrieť dvojicu atraktívnych výstav. Tou prvou sú Najkrajšie knihy Slovenska za rok 2022, o ktorých sme už na našich stránkach informovali. Spolu s deťmi si môžete pozrieť všetky súťažné a ocenené tituly v Galérii Dušana Rolla v BIBIANE.

Najkrajšie knihy Slovenska 2022

Druhým tipom v BIBIANE je tiež nedávno sprístupnená interaktívna výstava Lovci znakov. Do výstavných priestorov prináša svet znakov, symbolov a šifier. Svoju pozornosť sústreďuje na jeden z najvýznamnejších objavov ľudstva – písmo. Výstava mapuje jeho históriu a prezentuje ho ako prostriedok komunikácie, umeleckého stvárnenia, či jeho miesto vo verejnom priestore.

Lovci znakov / Bibiana

Pestrá expozícia na dvoch poschodiach ponúka množstvo zážitkov a objavovania. Vďaka tomu návštevníci môžu zistiť, že písmo je neoddeliteľnou súčasťou ich životov. Cieľom výstavy je zábavne priblížiť deťom rôzne spôsoby komunikácie medzi ľuďmi. Písmo a jazyk sa dotýkajú širokej škály ľudských činností, ktoré ovplyvňujú vzdelanie, znalosti, odovzdávanie informácií…

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Jednotlivé exponáty a inštalácie sú vytvorené predovšetkým svetelnými, projekčnými a scénickými technológiami, ktoré pracujú s rôznymi vizuálnymi vnemami. Niektoré vychádzajú z inštalácií použitých na festivaloch svetla. V expozícii sa deti zoznámia s kníhtlačou, ručným písaním a kaligrafiou, komunikáciou pomocou emotikonov, tvorbou písomných fontov, telegrafickou komunikáciou, klinovým písmom, kryptografiou, vizuálnym smogom a pod. A to všetko v znamení interakcie a zaujímavých sprievodných podujatí!

INZERCIA

Foto: Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA, IIC Bratislava,  SNM, SNG, VSM, Wikimedia Commons

Zdroj: Galéria mesta Bratislavy, Kysucké múzeum, Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA, IIC Bratislava, Ponitrianske múzeum, Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, Východoslovenská galéria, Východoslovenské múzeum

Stará radnica
Architektúra Cestovanie Community Culture História Odporúčame Reportáž

Bratislava pod lupou: Stará radnica plná podnetov

Seriál „Bratislava pod lupou“ pokračuje návštevou historickej radnice na Hlavnom námestí. Stará radnica je architektonickým klenotom a prekypuje zaujímavosťami. Poznáte ich?

Read More
Štátna filharmónia Košice (ŠfK) - Vianočný koncert
Culture Hudba Koncerty News PR

Konzervatoristi z Timonky koncertujú s košickými Filharmonikmi

Konzervatoristi z konzervatória na Timonovej ulici si nielen prejdu celým skúšobným procesom, ale si aj s košickými filharmonikmi zahrajú.

Read More
Bojnický zámok bude opäť hororový. Strašidlá privítajú návštevníkov
Community Culture Divadlo Eventy News PR

Bojnický zámok bude opäť hororový. Strašidlá privítajú návštevníkov

Bojnický zámok býva nielen rozprávkový, ale aj hororový. Strašidlá privítajú návštevníkov a ponúknu zaujímavé zážitky. Príďte sa (ne)báť!

Read More
Translate »