Kam za kultúrou v posledný februárový týždeň?

Kam za kultúrou

Blíži sa nový týždeň a s ním prichádzajú aj naše tipy na atraktívne kultúrne podujatia. Týždeň je aj v znamení premiéry k oslavám 30. výročia Slovenskej republiky či k pocte legendám. Tak, kam za kultúrou po 20. februári 2023?

Odpovede na našu tradičnú otázku „kam za kultúrou?“ sme opäť hľadali v  ponuke slovenských divadiel, výstavných a koncertných siení po celom Slovensku. Je medzi nimi klasika, komédie, Trója, Svätopluk, Jánošík či Queen. Stačí sa len začítať, nechať sa inšpirovať a vybrať si z našich tipov podľa svojho gusta.  

Kam za kultúrou? Do divadla!

Začíname vo svete divadla a na východnom Slovensku. Divadlo Jonáša Záborského v Prešove prichádza v utorok a stredu 20. a 21. februára so slovenskou klasikou  ŤAPÁKOVCI. Nie tak úplne všedne, ale po prvýkrát vo východniarčine! Známe postavy jednej z najznámejších noviel sa na prešovské javisko dostávajú po viac ako 35 rokoch. Teraz aj  v netradičnej novej úprave. Malý svet lenivej ťapákovskej rodiny prevráti jej členka  Iľa. Tá prináša do rodiny nové móresy. Koľko lenivosti sa zmestí do jednej rodiny, koľko nelásky sa dá uniesť, koľko vlastného smútku prehryznúť, koľko oviec rozumne nakúpiť a koľko modlitieb vyprosiť aj pre Anču Zmiju? Dozviete sa na predstavení.

Kam za kultúrou v Košiciach? Štátne divadlo Košice tento týždeň cieli na priaznivcov hudobného divadla. Opera ŠDKE prináša už v utorok (20.2.) Pucciniho TOSCUKarine Babajanyan v titulnej úlohe, Michalom LehotskýmSergejom Tolstovom ako ďalších hlavných hrdinov. V oba víkendové dni poteší srdcia publika obľúbenou Kálmánovou VOJVODKYŇOU Z CHICAGA.

Na troskách bájnej Tróje

Mierime na stredné Slovensko. Slovenské komorné divadlo Martin prináša taktiež 21.22.2.2023 v réžii Lukáša Brutovského reprízy najnovšieho repertoárového prírastku – hry  HEKUBA. Ako sme informovali, hra z pera írskej dramaturgičky Mariny Carr fascinujúco rozpráva o odvahe a nezlomnosti  dcéry frýgického kráľa Dymanta, kráľovnej Hekuby. Írska dramatička rozpráva jej príbeh súčasným jazykom. Osud bol k Hekube krutejší, ako si zaslúžila. Prežila všetkých svojich 19 synov. Pred očami jej zabili manžela a po skončení vojny si ju odviedol Odysseus ako vojnovú korisť, ale čoskoro zomrela. Tento mýtus má aj inú verziu. Podľa nej zahynula ako pes, na ktorého ju bohovia premenili. Vraj preto, že nechala potupne zabiť tráckeho kráľa Polyméstora, čím sa mu pomstila za smrť jej najmladšieho syna Polydóra. Koľko zla je človek schopný uniesť? To vám, ako nepriatelia v hre plnej vášní a utrpenia, ale aj poézie a krásy predvedú hlavní protagonisti Lucia Jašková a Marek Geišberg.

Hekuba / SKD Martin / Kam za kultúrou
Zdroj: SKD Martin

Príručka rozbíjania vzťahov

Z ponuky martinského divadla vyberáme aj TRI SESTRY, ktoré si môžete pozrieť 24.2.2023. Aký je chemický vzorec lásky? Aj po vyše 100 rokoch sú túžby, city, nádeje a želania postáv Čechovovej hry aktuálne. Tri sestry, ikonický titul jedného z najväčších klasikov svetovej dramatickej literatúry Antona Pavloviča Čechova, uvádzajú v originálnej interpretácii Mariána Amslera. Ten v nej nadväzuje na poetiku úspešnej inscenácie Portrét Doriana G. V hre sa predstavia Lucia Jašková, Alena Pajtinková, Nadežda Vladařová, Matej Babej, Ján Dobrík a ďalší.

Tri sestry / SKD Martin / Kam za kultúrou
Zdroj: SKD Martin

Neprekonateľná hudobná legenda Paganini

Štátna opera Banská Bystrica má v utorok a v stredu (21. a 22.2.2023) na programe neprekonateľnú hudobnú legendu kráľa operiet, operetu PAGANINI. Dielo s podmanivými melódiami a nesklame žiadneho milovníka kvalitnej operety. Traduje sa, že podmanivá hra Paganiniho privádzala dámy až do mdlôb. Jeho príbeh zaujal Franza Lehára, a práve s Paganinim začal novú éru vo svojej tvorbe, ktorá sa hudobne blížila opere. Viac sa o tejto operete Franza Lehára venovanej  slávnemu husľovému virtuózovi Niccolòvi Paganinimu (1782 – 1840) dozviete v článku  Štátna opera uvádza novinku – operetu Paganini.

Paganini / Štátna opera Banská Bystrica

Divadelná pocta Freddiemu Mercurymu a skupine Queen

A mierime do Bratislavy. Bratislavské muzikálové Divadlo Nová scéna má na programe 23. a 24.2. koncertnú show  QUEEN SHOW – POCTA LEGENDE. Venujú ju legendárnemu spevákovi Freddiemu Mercurymu a skupine Queen. Queen show mapuje súkromný i profesijný život Freddieho Mercuryho. Svojou jednoduchou dejovou líniou, interakciou hercov s divákmi a dokrútkami zo zákulisia a koncertov skupiny má  okrem zábavného aj edukatívny charakter.  Osemnásť najznámejších hitov tejto slávnej britskej skupiny budú spolu na javisku interpretovať špičky slovenskej muzikálovej scény. Skvele im iste budú sekundovať profesionálni tanečníci pôsobiaci u nás aj v zahraničí. Ak sa rozhodnete show navštíviť vypočujete si  originálne úpravy najväčších hitov skupiny Queen  a uvidíte efektné choreografie rôznych tanečných žánrov. Tie predvedú mladí muzikáloví tanečníci. Nebude chýbať ani pútavá lightshow zo živých vystúpení skupiny QUEEN na LED obrazovke. V réžii Patrika Vyskočila sa predstaví samotný režisér, ďalej Ján Slezák, Dárius Koči a ďalší.

Mimochodom, táto veľkolepá šou mieri aj na slovenské turné!

Príjemná oddychovka a životný humor

Z vlastnej produkcie Divadla Nová scéna dávame do vašej pozornosti aj chlapskú komédiu Petra Quiltera VÝSTUPktorá je na programe už v sobotu (25.2.). Komédia nielen o ženách, no s brilantne napísanými  dialógmi ponúka  múdry humor životného poznania i trefné bonmoty. Všetkým známe situácie v prekvapivých podobách. Súčasný príbeh troch kamarátov, ktorí sa ocitli na úpätí hory. Pred nimi sú šmykľavé chodníky a ostré zákruty, zrázy a stúpania. Ako ich doterajší život. Takisto v mnohom zložitý a strmý. Príbeh, ktorý určite nikoho nenechá chladným.

Mýtus a legenda, či národný hrdina

Na nedeľu 26. februára sme pre vás vybrali veľkolepú muzikálovú fresku JÁNOŠÍK. Statný a urastený mladý muž, známy z mnohých literárnych, výtvarných, filmových či tanečných spracovaní. Legenda, mýtus či národný hrdina. Viacerí si ho privlastňovali, mnohí sa za neho schovávali. Rebeli, hrdinovia, mesiáši… V divadle na vás čaká veľkolepá muzikálová freska: obrazy života a skutkov jedného hrdinu. Zárukou, že prežijete príjemný večer sú ideálni predstavitelia hlavnej postavy Dárius Koči a Patrik Vyskočil a  pre diváka zapamätateľná hudba Gaba Dušíka.  Živé dialógy, oslobodzujúci humor, vtip a dojímavosť situácií vytvárajú  mnoho dramatických zvratov a humorných momentov.

K 30. výročiu Slovenskej republiky s premiérou

Z programovej ponuky ďalších bratislavských scén vyberáme do nášho prehľadu kam za kultúrou aj jeden operný klenot. Opera SND pripravuje na piatok 24.2.2023 špeciálne predstavenie k oslavám 30. výročia vzniku Slovenskej republiky. Pripomenie ho premiérovaným titulom SVÄTOPLUK čerpajúcim zo slovenských dejín. Monumentálna historická opera nie je len oslavou slávnej slovanskej minulosti, ale aj presvedčivou hudobnou drámou so zaujímavým vnútorným svetom hlavných postáv. Má veľkomoravské knieža Svätopluk postaviť sa za kresťanskú budúcnosť svojej ríše alebo ustúpiť pohanom? A má nasledovať odkaz Rastislava alebo sa držať moci za každú cenu?

Svätopluk / SND / Kam za kultúrou
Svätopluk. Foto: Marek Olbrzymek, SND

Nová inscenácia režiséra Romana Poláka otvára aj témy, ktoré rieši súčasná spoločnosť. Pod taktovkou dirigenta Martina Leginusa sa v titulnej úlohe predstaví významná osobnosť slovenskej opernej scény, Peter Mikuláš. V ďalších úlohách uvidíte Evu Hornyákovú, Jolanu Fogašovú, Moniku Fabianovú, Daniela Čapkoviča, Ondreja Šalinga, Petra Račka, Pavla Remenára, Tomáša Juhása, Michala Onufera či Filipa Tůmu a ďalších.

S mužmi ťažko, bez nich ešte ťažšie

Za zábavou si to zamierte do Divadla GUnaGU. Mierne pozmenenými slovami známeho príslovia môžeme zhodnotiť  čiernu komédiu o manželstve MUŽI SA MINULI, ktorú prináša 25.2.2023 o 19,30 hod. Divadlo GUnaGU. Zobrazuje archetypy manželských vzťahov. Tri variácie, kde smiech striedajú aj slzy. Tri turbulentné vzťahy: ex modelka a jej bohatý podnikateľ, bývalá pankáčka a jej pobožný manžel a do tretice žena, týraná vlastným partnerom. V hre je kdečo naopak. Traja muži hrajú ženy a všetkých mužov v príbehu stvárňuje jediná žena. V réžii Sone Ferancovej je jedinou ženou na scéne Anikó Vargová.

Muži sa minuli / GUnaGU
Zdroj: Divadlo GUnaGU

Kam za kultúrou? Na koncerty!

Ako obvykle odpoveď na našu otázku kam za kultúrou nachádzame aj mimo divadla. Teraz sa prenesieme do ríše hudby.  V deň svojich 22. narodenín presne 22. februára 2023Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu krstí slovenský jazzový hudobník Alan Bartuš svoje CD Solology. Na koncerte Alan Bartuš Solo piano tak okrem krstu novinky na návštevníkov čakajú aj najnovšie kompozície, ktoré ovplyvnila autorova životná skúsenosť a z nej plynúca filozofia. 

Saxofón patrí medzi nástroje, ktoré si mnohí spájajú s jazzom, a pritom má svoje miesto aj v klasickej hudbe. O jeho popularizáciu sa už roky snaží festival SAXOPHOBIA. Ten najnovší ročník sa uskutoční už počas posledného februárového víkendu na tradičnom mieste v bratislavskom Primaciálnom paláci či pod rozhlasovou Pyramídou.

Organové stretnutie v Redute

V Bratislave zostávame. V rámci výberovky Kam za kultúrou nemôžeme opomenúť Slovenskú filharmóniu. Už v nedeľu 26.2.2023 o 16,00 hod. pozýva do Koncertnej sály SF na druhý organový recitál sezóny.  Predstaví sa na ňom nemecký organista Willibald Guggenmos. Uvedie program z diel J. S. Bacha, C. Saint-Saënsa, F. Liszta, C. Francka, J. Bonneta a E. Lemarea.

Miláčik publika s romantickým programom

Kam za kultúrou v Žiline? Aj Štátny komorný orchester Žilina prináša výnimočné koncertné okamihy aj koncom februára. V tradičnom čase vo štvrtok a v piatok sa v Dome umenia Fatra môžete tešiť na zahraničných hostí. Orchester sa predstaví pod taktovkou miláčika žilinského publika, dirigenta Misha Katza. Prináša romantický program plný krásnych dramatických pasáží a technickej virtuozity. Do Žiliny opäť zavíta laureát najprestížnejšej svetovej interpretačnej súťaže Queen Elisabeth v Bruseli –  Ilian Garnet z Moldavska. Pôsobí ako koncertný majster Bamberger Symphoniker jedného z najprestížnejších svetových orchestrov. Pre druhú časť programu si Misha Katz vybral jednu z najdramatickejších klasických skladieb – Pastorálnu symfóniu L. van Beethovena

Večer s mystickou atmosférou i zvučnými menami aj v Košiciach

Štátna filharmónia Košice  prináša v rámci koncertov A cyklu 23.02.2023 do Domu umenia o 19:00 hod. koncert HUMMEL – MOZART – PROKOFIEV.  Pod taktovkou šéfdirigenta  Roberta Jindru sa predstavia slovenská harfistka Katarína Turnerová a český flautista Oto Reiprich. Na programe koncertu je atraktívny program. Zaznie nielen Mathilde von Guise, predohra k opere od Johanna Nepomuka Hummela, ale aj Koncert pre flautu, harfu a orchester C dur KV 299 Wolfganga Amadea Mozarta. Večer zakončí Symfónia č. 3 c mol op. 44 Sergeja Prokofieva.

Kam za kultúrou? Na výstavy!

Do vašej pozornosti dávame aj niekoľko výstavných tipov, ktoré sa zväčša nesú v znamení histórie. Prvou z nich je výstava SNG v priestoroch kaštieľa v Strážkach Kolekcia portrétov 17. – 19. storočia. Prezentuje časť diel z rodovej galérie predchádzajúcich majiteľov kaštieľa. Aristokrati si objednávali diela miestnych i zahraničných umelcov. Viacero portrétovaných patrí medzi významné osobnosti kultúrnohistorického, politického a ekonomického života Spiša v minulosti. Rodovú galériu dopĺňa kolekcia portrétov z 19. storočia. Ide najmä o portréty maliara dánskeho pôvodu Jána Jakuba Stundera a jeho nasledovníkov Jána Rombauera, Jozefa Czauczika, Karola Tibellyho, Maximiliána Ratskaya či Imricha Rotha. Expozíciu dopĺňajú aj diela portrétistov Petra Michala Bohúňa a Karola Brockého a nejaké sepulkrálie.

Kam za výstavou
Jeden z prezentovaných portrétov. Zdroj: SNG

Blíži sa Veľká noc. Pastva nielen pre oči

Výstava Vítanie jari v Kysuckom múzeu Čadca je nielen pastvou pre oči. Je dokladom uchovávania dedičstva našich predkov, ale zároveň aj  inšpiráciou k vytvoreniu vlastných originálnych kraslíc. Na výstave prezentuje svoje diela 40 vystavovateľov. Kraslice sú zdobené tradičnými, modernými i kombinovanými technikami a sú dôkazom zručnosti ich výrobcov. Nájdete tu od slepačích cez husacie, až po pštrosie vajcia. Najčastejšie prezentovaná technika je zdobenie kraslíc zafarbeným voskom a technika batikovania špendlíkom či trubičkou. Nové techniky zdobenia prezentuje maľovanie štetcom, nalepovanie zlatých detailov, korálok, textilu, papiera a ďalšie. Módnym trendom posledných rokov je kombinovanie dvoch i viacerých techník výzdoby  kraslice.

Vítanie jari / Kysucké múzeum / Kam na výstavy
Zdroj: Kysucké múzeum

My, deti dneška o časoch vojny

Pre mladých vyhlásilo Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci so Združením Ester a Veľvyslanectvom štátu Izrael na Slovensku celoslovenskú súťaž s názvom MY, DETI DNEŠKA O ČASOCH VOJNY. Zapojiť sa do súťaže mohli žiaci 2. stupňa základných škôl a študenti stredných škôl, ktorí mali vo svojich výtvarných dielach ľubovoľnou technikou interpretovať holokaust. Cieľom súťaže, o ktorej sme vás už informovali, bolo zvýšiť povedomie mladej generácie o holokauste. Po ukončení súťaže Múzeum holokaustu v Seredi  výstavou víťazných prác mladých umelcov s názvom My, deti dneška o časoch vojny si pripomína obete holokaustu. Výstava tak ako aj súťaž zorganizovali  v spolupráci so Združením Ester a Veľvyslanectvom Izraelského štátu v SR pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu a 78. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau.

Ženy v národno-emancipačnom hnutí 19. storočia a štúrovci
Ženy v národno-emancipačnom hnutí 19. storočia a štúrovci. Zdroj: SNM

Výstavné tipy venované histórii dopĺňame výstavou Ženy v národno-emancipačnom hnutí 19. storočia a štúrovci, ktorú nájdete do konca marca v SNM – Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre. Okrem bohatého textu ju dopĺňajú autentické historické predmety. Približuje vzťahy Ľudovíta Štúra k nežnému pohlaviu. Nielen k členkám jeho rodiny (matka Anna Štúrová, rod. Michalcová, sestra Karolína),  ale aj platonickým láskam a priateľkám. Výstava rozvíja tiež tému Štúrovej lásky a priateľstiev so ženami v česko-slovenskom kontexte. Napríklad o láske Ľudovíta Štúra a Márie Pospíšilovej, jeho priateľstve s Boženou Nemcovou, Bohuslavou Rajskou a inými. Približuje ich s ohľadom na česko-slovenské vzťahy 19. storočia. Predstavuje aj manželky a dcéry blízkych priateľov Ľ. Štúra: Aničku Jurkovičovú, Ľudmilu Hurbanovú-Fejovú, či Marínu Hodžovú.

Za Mekym na hrad

Rubriku tipov kam za kultúrou zakončíme tipom na výstavu v Historickom múzeu SNM v Bratislave. Na Bratislavskom hrade je od 4.2. sprístupnená výstava Miro Žbirka: Roky a dni, ktorú zostavila Kateřina Žbirková. Prostredníctvom krásnych spomienok, ale aj osudových míľnikov vás  prevedie Mekyho životom. Nahliadnete do vzťahu troch súrodencov a ich nadšenia pre hudbu. Zažijete Mekyho prvé hranie na legendárnej bratislavskej lavičke, ale aj prvé koncerty s Modusom. Dozviete sa, že dnes už kultový muzikál Neberte nám princeznú z roku 1981 odštartoval Mekyho sólovú kariéru. Zistíte tiež, čo mali spoločné Modern Talking a Miro Žbirka. Na výstave nájdete veľa príbehov neobyčajne obyčajného hudobníka. Výstava venuje veľký priestor aj Mekyho porevolučnej tvorbe v kontexte jeho osobného života. Nezabudnuteľný je príbeh Mekyho splneného sna. Tým bolo nahrávanie v legendárnom štúdiu Abbey Road, kde vznikali nahrávky skupiny Beatles. Patril k ním aj príbeh Mekyho spolupráce so symfonickým orchestrom a vznik štúdiového Double Alba.

Miro Žbirka
Miroslav "Meky" Žbirka (+69) v roku 2015. Zdroj: Krištáľové krídlo/RTVS

Veľký úspech zastavilo obdobie nedobrovoľnej izolácie počas koronakrízy. Napriek tomu Meky tvoril, koncertoval cez sociálne siete „zo svojej obývačky“, dával hodiny hry na gitaru. A to až do 10. novembra 2021, kedy hudobný svet zasiahla smutná správa. Miro Žbirka zomrel. Pomyselne tak výstavu uzatvára príbeh posledného albumu, ktorý vyšiel v roku 2022, Posledné veci. Mimochodom, práve toto album valcovalo nomináciami Ceny Anděl či Rádiohlavy. Výstava potrvá do 30. 9. 2023.

Veríme, že sme vás s aktuálnym výberom tipov kam za kultúrou inšpirovali aj tentoraz.

Zdroj: Divadlo GUnaGU, Divadlo Nová scéna, Kysucké múzeum, Slovenská filharmónia, Slovenská národná galéria, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Štátna filharmónia Košice, Štátne divadlo Košice, Štátny komorný orchester Žilina

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Osobnosti PR

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)

Kam za kultúrou pokračuje 14. vydaním v roku 2024. Pozrieme sa na jedinečné vystúpenia s exkluzívnymi účinkujúcimi a zavítame aj na podujatia s dozvukmi Veľkej noci.

Read More
Oravský hrad
Community Culture News PR

Oravský hrad sa tiež uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023

Oravský hrad sa pre úspešnú obnovu časti budov Oravského hradu uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023.

Read More
Spišské divadlo
Community Culture Divadlo News PR

Svetový deň divadla si pripomína i Spišské divadlo

Spišské divadlo si pripomína Svetový deň divadla. Má nové priestory, ocenenia aj nomináciu na festival Nová dráma…

Read More
Translate »