Novinky

Kam s deťmi na MDD?

Kam na MDD / Naše tipy / 2023

Blíži sa sviatok našich pokladov, Medzinárodný deň detí. Tento deň sa oslavuje v mnohých krajinách sveta a vedeli ste, že u nás na Slovensku sa Medzinárodný deň detí (MDD) slávi od roku 1952? Aj tento rok si mestá a rôzne inštitúcie pripravili pre deti veľa zaujímavých podujatí. Sú medzi nimi hry, divadelné predstavenia i rytiersky turnaj na spôsob talianskych turnajov “La giostra”. Skrátka, nesie sa v znamení atraktivity aj aktivity.

Hoci MDD slávime 1. júna, a tak naše tipy začneme priamo od Medzinárodného dňa detí. Mnohí z nás sa však z pracovných dôvodov nebudú môcť priamo v tento deň zúčastniť s deťúrencami rôznych aktivít, no i tak by ich chceli potešiť a s nimi tento ich sviatok spoločne osláviť. A tak naše tipy zahŕňajú aj podujatia, ktoré budú prebiehať počas prvého júnového víkendu.

Oslávte Deň detí s BIBIANOU

Prvý júnový deň už tradične patrí Medzinárodnému dňu detí. Strávte nezabudnuteľné chvíle plné krásnych zážitkov a radosti so svojimi ratolesťami. Či už skočíte na zmrzlinu, alebo ich vezmete za kultúrou. Navštíviť môžete aj BIBIANU, ktorá celá celučičká patrí deťom. Ako každý rok bude vo štvrtok 1. júna vstup do BIBIANY voľný. Na deti čaká bohatý celodenný program s “BUBLINKOVÝM” prekvapením s časopisom BUBLINA. Deti prelistujú Najkrajšie knihy Slovenska, vydajú sa na dobrodružnú výpravu po výstave Lovci znakov a sami si nejaké znaky vytvoria.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

Popoludnie plné hier

Na ihrisku Romanova v bratislavskej Petržalke čaká 1.júna 2023 o 16,00 na deti popoludnie plné hier, zábavy a športu. A to nielen pre malých aj veľkých. Príďte a presvedčte sa!

Kam s deťmi na MDD v Bratislave? Bohatú ponuku prinášajú aj bratislavské divadlá

Ako sme sčasti avizovali v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, úonuku programov pre deti spestrujú aj detské či mládežnícke predstavenia. Vo štvrtok (1.6.2023) pripravuje Slovenské národné divadlo dva rozprávkové tituly. Prvým z nich je rozprávkový príbeh Nebojsu. Majster detskej literatúry Ľubomír Feldek vytvoril skvelý dramatický kolotoč, v ktorom sa rozhýbu motívy viacerých známych príbehov do vtipnej a dynamickej rozprávky. Príbehy prekypujú dobrodružstvom, prekážkami, no tiež radosťou a tak akurát dobrými koncami rozpráva Január – rozprávkar. Uvidíte Marušku i Nebojsu, ktorí stretnú nielen dvanásť mesiačikov. 

Druhým detským titulom SND na MDD je baletná rozprávka Tibora Freša Narodil sa chrobáčikDeťom prostredníctvom ochrancu lesa Pepeho odkrýva tajomný svet roztancovaných chrobáčikov. Ten im predstaví dobrodružstvá nezbedného mušiaka Svätojanka. Príbeh hlavného hrdinu sa odohráva počas jedného roka, striedajúce ročné obdobia sú hlavným výtvarným motívom jednotlivých obrazov, kolobeh prírody je inšpirujúcou kulisou tajného života svätojánskych mušiek.

Narodil sa chrobáčik / SND / MDD / Kam za kultúrou
Narodil sa chrobáčik. Obraz 1. dejstva. Foto: Juraj Žilinčár / SND

Do tretice detských predstavení na MDD aj nesmrteľný príbeh Troch prasiatiek

Divadelný prehľad Kam s deťmi na MDD v Bratislave v tomto roku uzatvára dvojica predstavení, ktoré na svoje dosky prináša Mestské divadlo P.O. Hviezdoslava v Bratislave, jedno z nich v spolupráci s Divadlom Aréna. Už deň pred MDD patrí rozprávkovému príbehu o dvoch tučniakoch, jednej sliepke s vysávačom a strašne krátkozrakom krtkovi v dynamickom deji plnom vtipných situácií, prekvapivých zvratov a pesničiek. Aj rozprávka Tučniaci koláče nepečú sa končí šťastne – zvíťazí priateľstvo a pravda.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Aurum Quartet 3052023 / Kam za kultúrou

Ďalším je nesmrteľný príbeh troch veselých prasiatok plný chytľavých pesničiek. Deťom ho na MDD prináša od 16:00 hod. Mestské divadlo P.O. Hviezdoslava v Bratislave. Bratia Nif, Ňuf a Ňaf už videli svet, všeličo v ňom skúsili a nevedia sa dočkať svojho chlievika s válovčekom a sladučkou kukuričkou. Ale domov sa vrátiť nemôžu! Rozhodnú sa preto postaviť si domčeky v rozprávkovom lese. Netušia však jednu dôležitú vec. A síce, že v lese okrem nich žije aj prefíkaná líška a hladný vlk. Ako to dopadne?

Aj sobota 3.6. patrí v SND deťom. Stane sa tak na populárnej Veľkej divadelnej prespávačke, ktorou sa SND rozhodlo osláviť Medzinárodný deň detí. Tá sa tentoraz ponesie v znamení Mozartovej Čarovnej flauty. Tá sa s doskami Opery SND práve vtedy lúči. Podujatie sa začína už od 15:30 hod. a okrem Čarovnej flauty čaká na deti od 9 do 13 rokov animovaný program pre deti, večera a raňajky, ranná baletná rozcvička a malé prekvapenie.

Zoberte svoju ratolesť do Reduty!

V prvú júnovú sobotu popoludní je na programe v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie ďalší Rodinný koncert. Slovenský komorný orchester so svojím umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom predstaví v programe s názvom Hudba v Bratislave. Ako vypovedá názov, tešiť sa môžeme na diela autorov, ktorých spojila Bratislava, ako sú Johann Sigismund Kusser, Alexander Albrecht, Oskar Nedbal, Béla Bartók, Ľudovít Rajter a Eugen Suchoň. 

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Ľadové kráľovstvo už v nedeľu

Inzercia
Tučniaky / Divadlo Nová scéna

Ak vám vyhovuje viacej víkend, vybrali sme tiež Slovenské Ľadové kráľovstvo – najúspešnejšiu rozprávku všetkých čias v čarovnom svete STARS auditórium, na Junáckej ul. v Bratislave. Rozprávkové nedeľné predpoludnie 4.6.2023, prinesie deťom o 10,30 hod. príbeh dvoch sestier, ktorých láska nepozná hranice. Deti spoznajú tiež milého a vtipného snehuliaka Olafa, ktorý očarí všetkých divákov. V tomto originálnom predstavení sa vy i deti ocitnete v ľadovom kráľovstve aj vďaka hercom Andrey Somorovskej (Elzy), Lucii Bugalovej (Anny) a Mariána Labudu ml. (Olaf). A na záver sa herci radi odfotia s divákmi.

Za búrlivou renesanciou na Devínsky hrad

Objavná a búrlivá, zato krásna renesancia. Jej počiatky môžeme hľadať v Taliansku, odkiaľ sa rozšírila do celej Európy. Do obdobia renesancie sa môžete preniesť na starobylom Devínskom hrade.

Tu vám i vašim deťom v sobotu 3.6.2023 už od 10,00 do 19,00 hod. ukážu nielen bojovú pripravenosť výkvetu osmanskej armády, janičiarov. Bude to poučné, doplnené stručným výkladom o jednotlivých typoch vojakov. Nahliadnete v ten deň aj do prvej polovice 16. storočia, keď európske bojové polia križovali bojovníci „landsknechti“. Boli to bojovníci, ktorí mali povesť univerzálnych žoldnierov Európy a ktorých sprevádzali rovnako bojovo naladené ženy…

Kam s deťmi na MDD 2023? / Devín

Keď sme pri ženách, na Devíne čaká na vás aj krása dvorského renesančného tanca. Samozrejme nemôžu chýbať ani hrdinské postavy brániace naše územie počas 150 rokov obdobia vpádov osmanských vojsk do Uhorska, kaskadérske výkony a šerm. K tomu i kaukliar a jeho veselé kúsky, či rytiersky turnaj na spôsob talianskych turnajov “La giostra” . V týchto turnajoch rytieri so svojimi tátošmi zabojujú o priazeň publika v skúškach šikovnosti a rytierskom klaní. Počas celého dňa vám a deťom budú k dispozícií strelnica s lukmi a kušami i detský kútik s rôznymi hrami. A na záver šermiarske súboje a vlajkosláva ako záverečná bodka za podujatím.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Neulengbach
Slávne ženy v dejinách: Odolala osmanským vojskám

TIP: Navštívte rozprávkový zámok aj na Deň detí

V prehľade atraktívnych tipov pokračujeme aj na Bojnickom zámku. Atraktívny program tam prináša už štvrtok 1. júna. Celodenný program Medzinárodný deň detí na Bojnickom zámku sa uskutoční v čase od 9:00 do 17:00 hod., na kedy si Múzeum pre detských návštevníkov pripravilo prehliadku Bojnického zámku doplnenú o hranú scénku pod názvom Na kráľovskom dvore. Scénka v Huňadyho sále zoznámi deti so životom na kráľovskom dvore, zámockou etiketou a rytierskymi cnosťami. Spoločne s kráľom si zatancujú dobový tanec a napomôžu aj liahnutiu rozprávkového dráčika.

Kam s deťmi na MDD / Na kráľovskom dvore / Bojnice

Ak vám v tento deň nevyjde s deťmi osláviť MDD na Bojnickom zámku, nevadí. Na deti tam pamätajú aj neskôr, a to v dňoch 14.-18. júna a následne 21.-25.6.2023 s kráľovskými rozprávkami Pyšná princezná, Kráľ času i Žabí princ. Čaká tam na vás princezná, ktorá vždy dodrží svoje slovo, zachráni začarovaného žabieho princa, dobrosrdečný princ vylieči z márnotratnosti pyšnú princeznú a kráľ času nás naučí vážiť si v živote to dôležité. Návštevníkov pozvú nahliadnuť aj do života na kráľovskom dvore a spoznať osudy členov kráľovských rodín. Podujatie Rozprávkový zámok 2023 bude prebiehať v čase od 08:00 do 18:00 hod. Ale pozor, vstup si musíte rezervovať!

Kam s deťmi na MDD na strednom Slovensku?

Ak žijete v Banskej Bystrici a v okolí, neváhajte a vezmite na MDD svoje deťúrence do Štátnej opery. Deti poteší Exupéryho Malý princ s vynikajúcimi výkonmi profesionálov i detského sólistu v titulnej úlohe. Ten na dosky banskobystrickej opery prilieta už v stredu (31.5.) a počas MDD v dvoch termínoch.

Z Banskej Bystrice prejdime do Martina. V Martine začnú oslavy MDD tiež 1. júna už predpoludním. Štartujú o 9,30 hod. na Divadelnom námestí Martin – CENTRUM. Deti čakajú tvorivé dielne, športové aktivity, detské atrakcie. Tešiť sa môžu aj na hudobno-zábavné predstavenie Zvedavka a Kúzelník. Neminie ich ani maľovanie na tvár a jazýčky poteší cukrová vata, či medovníčky.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Kam s deťmi na východnom Slovensku?

Týždeň na prelome mája a júna 2023 patrí v Spišskom divadle deťom. Už v pondelok (29.5.) a tiež na Deň detí o 10:00 hod. uvedie známu rozprávku o Jankovi Hráškovi a jeho dobrodružstve. Zistia, že i keď je drobný, je odvážny, dobrosrdečný a v živote dokáže veľké veci. V utorok doobeda deti navštívia čarovnú Perníkovú chalúpku a dozvedia sa aj niečo nové. Kto pečie perníky na perníkovú chalúpku? Prečo  zlá Ježibaba lesná kropí rastlinky Smrťobyľom a ako jej v tom pomáha Kocúr Cico? Nielen že si parádne zaspievate, ale dozviete sa nejedno životné múdro.

Perníková chalupka / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Perníková chalúpka. Zdroj: Spišské divadlo

Mix Andersenových rozprávok aj s poriadnou dávkou veselých pesničiek, čaká na deti na doskách Spišského divadla v titule Rozprávky z krivého zrkadla už v stredu 31.5.2023, taktiež dopoludnia.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo.

Detského diváka prekvapí na MDD aj Národné divadlo Košice, a to s baletným prevedením slávnej rozprávky Čarodejník z krajiny Oz.

Deň detí v Košickej Futbalovej Aréne

Ponuku tipov Kam s deťmi na MDD zakončíme v košickej Futbalovej Aréne. V dňoch 2. a 3. júna 2023 sa zmení na najväčšiu hernú zónu v Košiciach. Deti budú mať neobmedzené možnosti vyblázniť sa s hračkami MATTEL. Súčasťou tohto dňa budú tiež súťaže o obľúbené hračky. Pripravený je animačný program, stovky darčekov, tombola, fotenie s maskotmi, futbalové aktivity ale aj  fotenie sa na ihrisku Košickej Futbalovej Arény.

Deň detí / Košice / Kam s deťmi na MDD 2023

Veríme, že ste sa s naším prehľadom Kam s deťmi inšpirovali. Ak vás zaujímajú ďalšie tipy na atraktívne kultúrne podujatia na Slovensku, nájdete ich v článku Kam za kultúrou na prelome mája a júna.

Foto/Zdroj: BIBIANA, Hrad Devín, Kam s deťmi, KFA, MCK Bratislava – Petržalka, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Spišské divadlo, Štátna opera

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »