Bratislavská BIBANA predstavuje najkrajšie knihy Slovenska za rok 2022

Najkrajšie knihy Slovenska 2022

Každá kniha musí upútať svojho čitateľa nielen obsahom, ale aj spracovaním. Príťažlivou grafikou, zaujímavou typografiou, peknou ilustráciou, pozoruhodnou väzbou či formátom... BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti každoročne oceňuje najkrajšie knihy, ktoré boli vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku na Slovensku, alebo sa na nich väčšinovo podieľali slovenskí autori (v prípade koprodukcie so zahraničím). Ktoré knihy si zaslúžia prívlastok Najkrajšie knihy Slovenska za rok 2022?

Cieľom súťaže Najkrajšie knihy Slovenska je zvyšovanie úrovne knižnej kultúry na Slovensku, najmä z hľadiska jej vizuálneho spracovania a propagovať najkvalitnejšie tituly doma i v zahraničí. Súťaž organizačne prepojila viaceré popredné inštitúcie na Slovensku. Spoluorganizátormi súťaže sú Ministerstvo kultúry SR (MK SR), Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR), Slovenská národná knižnica (SNK) a Zväz polygrafie na Slovensku (ZPnS).

Najkrajšie knihy Slovenska 2022

Do aktuálneho ročníka súťaže sa prihlásilo 169 knižných titulov rôznych žánrových kategórií. 15 členov poroty tvorili odborníci zo širokého spektra knižnej kultúry –  ilustrátori, dizajnéri, teoretici knihy, polygrafi a zástupcovia spolupracujúcich inštitúcií. Predsedom poroty bol Ľuboslav Paľo. Odborná porota posudzovala knihy podľa výtvarných a polygrafických kritérií pre kvalitný knižný dizajn. Hodnotila formát knihy, použitý papier, písmo, väzbu, farebné riešenie tlače, ilustrácie a pod., pričom prihliadala aj na súlad so žánrom/textom knihy. Výsledkom výberu poroty je kolekcia 20 kníh, ktoré spĺňajú náročné výtvarné a technické kritériá na to, aby ich vyhlásili za Najkrajšie knihy Slovenska 2022.

Toto sú najkrajšie knihy Slovenska za rok 2022

Odborná 15-členná porota posudzovala prihlásené knihy podľa výtvarných a polygrafických kritérií. Z nich vybrala TOP 20 kníh uplynulého roka. Beletriu reprezentuje sedmička zástupcov a literatúru pre deti a mládež osem.  Štvoricu kníh z TOP dvadsiatky majú študijné práce poslucháčov výtvarných a polygrafických škôl.  Knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie a rovnako vedecká a odborná literatúra majú po dvoch prestížnych zástupcov. Bibliofilské tlače majú teraz len jedného zástupcu. Bodovali mená ako autorov ako Ľubomír Feldek, Michal Hvorecký, Jana Bodnárová, Simona Smatana, Lucia Satinská či obľúbený spisovateľ a historik Pavel Dvořák in memoriam. Titul najkrajšej knihy Slovenska si odniesla z TOP 20 aj knižná reedícia Oscarového filmu Ladislava Grosmana Obchod na korze. Ktoré sú to? Odhalíte na výstave v BIBIANE.

Najkrajšie knihy Slovenska 2022 / Ocenenia
Ministerka kultúry SR počas slávnostného odovzdávania cien Najkrajším knihám Slovenska na pôde Ministerstva kultúry SR.

Súťaž čakajú inovácie

V snahe reagovať na zmeny v spoločnosti a novým formátom pritiahnuť pozornosť verejnosti ku krásnym knihám, bude súťaž NKS od budúceho roka v podstatnej miere inovovaná. Tento ročník súťaže bol posledný, v ktorom  prihlásené knihy hodnotili v 7 kategóriách: vedecká a odborná literatúra, krásna literatúra, literatúra pre deti a mládež, učebnice, knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie, bibliofilské tlače, študijné práce poslucháčov výtvarných a polygrafických škôl. Ktoré knihy patria k sedmičke nedávno ocenených?

Sedem ocenených

Cenu Ministerstva kultúry SR pre vydavateľstvo za celkovú výtvarnú a technickú kvalitu knihy si odniesli Čierne diery, o. z., Bratislava a The Július Koller Society, o.z., Bratislava za knihu Juraja Gavulu Liečba sochami. Dávid Soboň si odniesol Cenu Ministerstva kultúry SR pre autora za vynikajúce ilustrácie, ktoré nájdete v knihe Dávida Soboňa Káva. Ilustrované dejiny dúšok po dúšku. Ďalšiu Cenu Ministerstva kultúry SR pre autora za vynikajúcu grafickú úpravu si odniesla Ester Mládenková za knihu Anny Gruskovej Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej. Ocenili aj bibliofilskú tlač. Cenu Ministerstva kultúry SR vydavateľstvu za bibliofilské vydanie si odnieslo  vydavateľstvo VITAJA, Bratislava. Práve z jeho dielne pochádza dielo Máriusa Matáka Snežný morbidiár, ktoré je v tomto ročníku jediným reprezentantom tejto kategórie.

Najkrajšie knihy Slovenska 2022 / Ocenenia
Záber zo slávnostného odovzdávania cien Najkrajším knihám Slovenska na pôde Ministerstva kultúry SR.

Prihlásené a postupivšie knihy oceňoval aj Zväz polygrafie na Slovensku. Jeho cena smerovala tlačiarni za mimoriadne polygrafické spracovanie. Tú si odniesla TBB, a. s., Banská Bystrica za knihu Igora Piačku z dielne vydavateľstva IKAR. Aj hlavný organizátor – BIBIANA oceňoval a opäť knihu pre deti a mládež. Svoju cenu vydavateľstvu za najkrajšiu detskú knihu si odnieslo Literárne informačné  centrum, Bratislava. Najkrajšou detskou knihou podľa BIBIANY sa stalo Lebopreto uznávaného autora Michala Hvoreckého. Sedmičku ocenení uzatvára Slovenská národná knižnica, ktorá oceňovala študentskú prácu. Z prihlásených ocenila Dávida Pograna za prácu Priatelia.

Foto: Ministerstvo kultúry SR

Zdroj: BIBIANA

Redakciu informovala Natália Cehláriková, PR manažér BIBIANA/BIB/BAB

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »