Každá kniha musí upútať svojho čitateľa nielen obsahom, ale aj spracovaním. Príťažlivou grafikou, zaujímavou typografiou, peknou ilustráciou, pozoruhodnou väzbou či formátom... BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti každoročne oceňuje najkrajšie knihy, ktoré boli vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku na Slovensku, alebo sa na nich väčšinovo podieľali slovenskí autori (v prípade koprodukcie so zahraničím). Ktoré knihy si zaslúžia prívlastok Najkrajšie knihy Slovenska za rok 2022?
Cieľom súťaže Najkrajšie knihy Slovenska je zvyšovanie úrovne knižnej kultúry na Slovensku, najmä z hľadiska jej vizuálneho spracovania a propagovať najkvalitnejšie tituly doma i v zahraničí. Súťaž organizačne prepojila viaceré popredné inštitúcie na Slovensku. Spoluorganizátormi súťaže sú Ministerstvo kultúry SR (MK SR), Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR), Slovenská národná knižnica (SNK) a Zväz polygrafie na Slovensku (ZPnS).
Do aktuálneho ročníka súťaže sa prihlásilo 169 knižných titulov rôznych žánrových kategórií. 15 členov poroty tvorili odborníci zo širokého spektra knižnej kultúry – ilustrátori, dizajnéri, teoretici knihy, polygrafi a zástupcovia spolupracujúcich inštitúcií. Predsedom poroty bol Ľuboslav Paľo. Odborná porota posudzovala knihy podľa výtvarných a polygrafických kritérií pre kvalitný knižný dizajn. Hodnotila formát knihy, použitý papier, písmo, väzbu, farebné riešenie tlače, ilustrácie a pod., pričom prihliadala aj na súlad so žánrom/textom knihy. Výsledkom výberu poroty je kolekcia 20 kníh, ktoré spĺňajú náročné výtvarné a technické kritériá na to, aby ich vyhlásili za Najkrajšie knihy Slovenska 2022.
Toto sú najkrajšie knihy Slovenska za rok 2022
Odborná 15-členná porota posudzovala prihlásené knihy podľa výtvarných a polygrafických kritérií. Z nich vybrala TOP 20 kníh uplynulého roka. Beletriu reprezentuje sedmička zástupcov a literatúru pre deti a mládež osem. Štvoricu kníh z TOP dvadsiatky majú študijné práce poslucháčov výtvarných a polygrafických škôl. Knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie a rovnako vedecká a odborná literatúra majú po dvoch prestížnych zástupcov. Bibliofilské tlače majú teraz len jedného zástupcu. Bodovali mená ako autorov ako Ľubomír Feldek, Michal Hvorecký, Jana Bodnárová, Simona Smatana, Lucia Satinská či obľúbený spisovateľ a historik Pavel Dvořák in memoriam. Titul najkrajšej knihy Slovenska si odniesla z TOP 20 aj knižná reedícia Oscarového filmu Ladislava Grosmana Obchod na korze. Ktoré sú to? Odhalíte na výstave v BIBIANE.
Súťaž čakajú inovácie
V snahe reagovať na zmeny v spoločnosti a novým formátom pritiahnuť pozornosť verejnosti ku krásnym knihám, bude súťaž NKS od budúceho roka v podstatnej miere inovovaná. Tento ročník súťaže bol posledný, v ktorom prihlásené knihy hodnotili v 7 kategóriách: vedecká a odborná literatúra, krásna literatúra, literatúra pre deti a mládež, učebnice, knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie, bibliofilské tlače, študijné práce poslucháčov výtvarných a polygrafických škôl. Ktoré knihy patria k sedmičke nedávno ocenených?
Sedem ocenených
Cenu Ministerstva kultúry SR pre vydavateľstvo za celkovú výtvarnú a technickú kvalitu knihy si odniesli Čierne diery, o. z., Bratislava a The Július Koller Society, o.z., Bratislava za knihu Juraja Gavulu Liečba sochami. Dávid Soboň si odniesol Cenu Ministerstva kultúry SR pre autora za vynikajúce ilustrácie, ktoré nájdete v knihe Dávida Soboňa Káva. Ilustrované dejiny dúšok po dúšku. Ďalšiu Cenu Ministerstva kultúry SR pre autora za vynikajúcu grafickú úpravu si odniesla Ester Mládenková za knihu Anny Gruskovej Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej. Ocenili aj bibliofilskú tlač. Cenu Ministerstva kultúry SR vydavateľstvu za bibliofilské vydanie si odnieslo vydavateľstvo VITAJA, Bratislava. Práve z jeho dielne pochádza dielo Máriusa Matáka Snežný morbidiár, ktoré je v tomto ročníku jediným reprezentantom tejto kategórie.
Prihlásené a postupivšie knihy oceňoval aj Zväz polygrafie na Slovensku. Jeho cena smerovala tlačiarni za mimoriadne polygrafické spracovanie. Tú si odniesla TBB, a. s., Banská Bystrica za knihu Igora Piačku z dielne vydavateľstva IKAR. Aj hlavný organizátor – BIBIANA oceňoval a opäť knihu pre deti a mládež. Svoju cenu vydavateľstvu za najkrajšiu detskú knihu si odnieslo Literárne informačné centrum, Bratislava. Najkrajšou detskou knihou podľa BIBIANY sa stalo Lebopreto uznávaného autora Michala Hvoreckého. Sedmičku ocenení uzatvára Slovenská národná knižnica, ktorá oceňovala študentskú prácu. Z prihlásených ocenila Dávida Pograna za prácu Priatelia.
Foto: Ministerstvo kultúry SR
Zdroj: BIBIANA
Redakciu informovala Natália Cehláriková, PR manažér BIBIANA/BIB/BAB