Novinky

Kam za kultúrou od pondelka 4.9.2023? Toto sú naše TIPY!

Kam za kultúrou

Prázdniny sú už za nami, a tak sa v plnej sile vracia na stránky portálu Art & History Magazine aj pravidelná prehľadovka TOP tipov Kam za kultúrou. Spoločne sa pozrieme na hudobné festivaly, zavítame ale aj do divadiel či na mimoriadne koncerty. Nevynecháme ani končiace výstavy. Ste pripravení? My áno, a toto sú naše TOP tipy na týždeň od pondelka 4. septembra 2023.

Rubriku Kam za kultúrou sme pravidelne prinášali aj počas prázdnin, hoci v  menšom meradle. I napriek tomu, že koncertné i divadelné siene na čas utíchli, program kultúrnych liet a tradičných festivalov ponúkol desiatky zaujímavých kultúrnych podujatí. Avšak teraz je najvyšší čas vrátiť sa späť aj do divadiel i koncertných siení. Prvý poprázdninový týždeň prináša zaujímavé predstavenia a mimoriadne koncerty tejto sezóny. V hre však zostávajú aj letné festivaly. Atraktívne výstavné tipy mesiaca septembra prinesieme v samostatnom článku už čoskoro. Nechajte sa s nami inšpirovať, najnovší diel Kam za kultúrou od pondelka 4. septembra 2023 je už tu!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia s jubilejnou sezónou. Čo prináša 75. koncertná sezóna?

Kam za kultúrou? Máme pre vás aj divadelné tipy

Ako obvykle nesmieme a ani nechceme vynechať divadelný svet. Divadelnou jednotkou je otváracie predstavenie novej sezóny v Štátnej opere Banská Bystrica.  Bude ním exkluzívny operný titul Umberta Giordana Andrea Chénier. Inscenáciu, ktorá je ostatnou premiérou banskobystrickej Opery a divákmi i kritikou vysoko oceňovanou, Štátna opera uvedie v stredu 6. 9. o 18:30. Pod taktovkou talianskeho dirigenta Stefana Romaniho sa v hlavných rolách uvedú čínsky tenorista a nositeľ ocenenia Dosky 2019 Zi-Zao Guo, domáca sopranistka Patrícia Malovec a rovnako banskobystrický barytonista Zoltán Vongrey. Vstupenky si môžete rezervovať už TU A TERAZ

Sezónu odštartuje už tento týždeň napríklad aj Spišské divadlo. Vo štvrtok 7. septembra uvedie minulosezónnu novinku Meno. Piati priatelia, príjemné posedenie pri večeri a… prekvapivý zvrat. Výborná francúzska komédia o tom, že vybrať meno pre dieťa nemusí byť také jednoduché. Podobne je na tom aj Národné divadlo Košice, ktoré v piatok a sobotu štartuje sezónu dvojicou repríz úspešnej Kálmánovej operety Grófka Marica

Meno / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Noc divadiel
Komédiu Meno prišiel do Spišského divadla z Košíc režírovať Anton Korenči. Monochromatická scéna a kostýmy poukazujú na dnešný pohľad na svet, ktorý je často plochý a čiernobiely. Zdroj: Spišské divadlo

Návrat ikonickej legendy

v nedeľu 10. septembra sa po prázdninách na scénu bratislavského STARSauditoria vracia kultová muzikálová legenda Na skle maľované v réžii a choreografii Jána Ďurovčíka. V úlohe Jánošíka sa môžete tešiť na Janka Slezáka, ktorému budú v muzikáli sekundovať ďalšie známe tváre a fantastickí tanečníci Slovenského divadla tanca. Vstupenky v Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ŠFK / Abo 55 sezóna 2023/2024
Štátna filharmónia Košice spúšťa predaj abonentiek na sezónu 2023/2024

Kam za kultúrou? Na podujatia s dozvukmi leta

Hoci už je po prázdninách, letné dozvuky v bohatej palete programov kultúrnych podujatí nechýbajú. Do najnovšieho vydania tipov kam za kultúrou, sme z nich pre vás vybrali tri tipy. Sú to všetko záverečné koncerty prestížnych hudobných liet, ktoré navyše spája aj jeden dátum – nedeľa 10.9.2023. V nedeľný podvečer sa v Bratislave na Námestí slobody uskutoční záverečná bodka za Bratislavským kultúrnym letom. Publiku sa na ňom s ochutnávkou nastávajúcej, jubilejnej 75. sezóny predstaví Slovenská filharmónia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Martin Krajčo / Hortus Artis / Kam za kultúrou
Martin Krajčo: K tvorbe Hummela mám veľmi pozitívny vzťah

Rovnako v nedeľu, ale tentoraz v Trenčianskych Tepliciach sa uskutoční záverečný koncert 77. ročníka legendárneho festivalu Hudobné leto v Trenčianskych Tepliciach. Pódium bude patriť Detskému a dievčenskému speváckemu zboru Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriana Kokoša. Príďte podporiť mladé hudobné talenty a oslávte spolu s nimi ich 70. jubileum. Trojicu uzatvorí v Kostole sv. Žofie vo Zborove záverečný koncert festivalového Kultúrneho leta Bélu Kélera. V podaní sopranistky Viktórie Ballánovej a tenoristu Pavla Oravca v klavírnom sprievode Maroša Klátika zaznie program s dielami Kélera, Mozarta, Donizettiho, Verdiho i Lehára.

Kam za kultúrou? Slovensko naďalej vo festivalovej nálade

V programe podujatí má ešte vždy silné zastúpenie festivalová nálada. Aj teraz vďaka viacerým festivalom potešíme milovníkov organovej hudby, ale aj milovníkov podujatí s multižánrovým presahom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Podunajský festival komornej hudby 2023 / Kam za kultúrou
Podunajský festival komornej hudby štartuje už o pár dní. Čo prinesie?

Vrcholí Festival inšpirovaný Dunajom

v pondelok 4. septembra 2023 sa v Novej budove Slovenského národného divadla uskutoční záverečný galakoncert 4. ročníka Podunajského festivalu komornej hudby. Festival tohto roku priniesol päticu koncertov na rôznych miestach západného Slovenska, príťažlivé spojenie slovenských i maďarských umelcov a zaujímavý program jednotlivých koncertov. Záverečný koncert je poctou bratislavskému rodákovi – dirigentovi Jackovi Martinovi Händlerovi, ktorý koncom mája 2023 náhle zomrel. Večer sa ponesie v autentickej komornej atmosfére, kedy za sprievodu menšieho obsadenia orchestra vytvoreného z hudobníkov festivalu a členov Orchestra Opery SND pod taktovkou Tamása Cseha vystúpi aj maďarská sopranistka a víťazka jedného zo starších ročníkov súťaže Virtuózov, Réka Kristóf. Vstupenky na záverečný koncert nájdete TU

Symfónia umenia so silným programom a atraktívnymi účinkujúcimi

Priaznivcov kvalitného interpretačného umenia, inšpiratívneho programu i multižánrového presahu až do histórie, ktorej opäť rezonuje téma holokaustu, poteší v bratislavskom Ružinove tohto týždňový bohatý program festivalu Symfónia umenia. Pondelok vás na Pontóne pri Štrkoveckom jazere rytmami a chytľavými melódiami tanga strhne a za srdce chytí zoskupenie The Ladies Ensemble so sopranistkou Máriou Štúrovou.

Csákyho kaštieľ v Prievoze sa v utorok 5. septembra 2023 stane dejiskom ďalšieho komorného koncertu: tentoraz vážnej hudby a s témou Šeherezády.

S poctou obetiam holokaustu i prvkom edukácie verejnosti

Deň obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý si pripomíname 9. septembra, venujú organizátori hudobnej pocte obetiam extrémizmu a rasizmu, zvlášť holokaustu. Symfonický koncert Sila nádeje prinesie hudbu z najsilnejších filmov o holokauste, ako je Pianista, Život je krásny, či Denník Anny Frankovej, a tak prítomným pripomenie príbehy odvahy, trápenia a nádeje ľudí, ktorí sa snažili prežiť v týchto temných časoch, a zároveň že aj v najhorších okolnostiach sa ľudský duch dokáže povzniesť a nájsť krásu a hodnoty v umení.

Témou podobný je aj ďalší – sprievodný program festivalového kina. Už vo štvrtok 7. septembra 2023, kedy v Amfiteátri Štrkovecké jazero uvedú životopisný film Gustav Mahler. Film z roku 1974 získal nomináciu na Zlatú palmu v Cannes. Opisuje posledné dni skladateľa Gustava Mahlera, a stojí za to ho vidieť. Využite túto šancu, vstup na podujatie je voľný, no vyžaduje vopred online registráciu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Symfónia umenia / Kam za kultúrou
Multižánrový festival Symfónia umenia začína. Prináša príťažlivú dramaturgiu a hviezdnych interpretov

Na festival sa vracia aj José Cura

Medzi najvýraznejšie mená festivalu patrí tiež José Cura, ktorý sa na festivale so Slovenskou filharmóniou predstavil minulý rok. Tento rok dá svojim vystúpením za festivalom bodku. Stane sa tak v nedeľu 10. septembra 2023, kedy odspieva celý koncertný program Boleros. Po prvý raz vo svojej kariére venuje tento spevák latinskoamerickej hudbe celý koncert. Slovenské publikum si môže v premiére vychutnať umenie plné vášne a temperamentu, ktoré sú pre jeho latinskoamerické korene príznačné. Zaznejú v sprievode jazzového kvinteta a sláčikovej sekcie. Armando Manzanero zase patrí k najväčším skladateľom Latinskej Ameriky. Za svoje celoživotné dielo získal cenu Grammy. Na koncerte odznejú skladby ako Como yo te ame, Te extrano, No me platiques a ďalšie.

Program aj pre deti

Festival Symfónia umenia myslí aj na detského či dospievajúceho diváka, kedy zároveň poteší aj detičky z detských domovov. Stane sa tak v spolupráci s orchestrom Capella Istropolitana a výnimočnými umelcami počas koncertu Najkrajšie česko-slovenské rozprávky, ktorý sa uskutoční 10. septembra v Ružinove.

Bratislavský chlapčenský zbor
Bratislavský chlapčenský zbor. Foto: Vlado Škuta

Výnimočnosť tohto koncertu je spojenie tradičných česko-slovenských rozprávok s klasickou hudbou a výnimočnými hudobnými interpretmi. Na pódiu sa predstaví Rozprávkový orchester pod vedením dirigenta Gabriela Rovňáka, ktorý zabezpečí, aby hudba umocnila atmosféru príbehov a vystihla ich emócie. Tento koncert nie je len pasívnym počúvaním hudby – stáva sa interaktívnym zážitkom, kde sa deti ocitnú priamo v srdci rozprávok. Okrem toho sa na pódiu objavia aj skvelí umelci, ktorí oživia príbehy svojimi výkonmi. Medzi nimi nájdeme talentovaného rozprávača Gabriela Rovňáka, Simonu Augustovičovú a Martina Hudeca. Nechýba ani Bratislavský chlapčenský zbor.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Don Trastullo
Don Trastullo - fascinujúci kúsok neapolského slnka pod hviezdami

Nedeľná bodka za Záhradou umenia

Tohtoročný festivalový cyklus Hortus Artis 2023 vyvrcholí záverečným koncertom. Na pláne je v nedeľu 10. septembra so začiatkom o 17:00 hod. Program organizátori venujú štyrom dielam prešporského rodáka Johanna Nepomuka Hummela pre rôzne nástrojové inštrumentácie s jedným spoločným menovateľom. Tým je gitara, čo dalo aj názov poslednému festivalovému koncertu 4. ročníka – HUMMEL S GITAROU. Koncertný program zaznie v podaní interpretov ako huslista Peter Spišský, flautistka Martina Mestická, gitarista Martin Krajčo či violončelistka Kristína Chalmovská. Na fortepiane sa predstaví Hrvoje Jugovic. Títo spoločne budú sprevádzať aj trojicu vokálnych umelcov – tenoristov Matúša Šimka a Mykolu Erdyka a basistu Ivana Lyvcha.

Organové festivaly v prehľade kam za kultúrou nechýbajú

Aj počas najbližších dní si na svoje prídu vďaka prestížnym medzinárodným organovým festivalom na svoje priaznivci organového umenia v Bratislave a v Piešťanoch. Dvojicou koncertov finišujú aj legendárne Organové dni v Piešťanoch. Už v pondelok 6. septembra 2023 zaznie v piešťanskom Dome umenia recitál pravidelného hosťa organových festivalov, a Piešťany nevynímajúc – významného organového virtuóza Davida di Fiore z USA.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Musica Sacra Samariensis 2023 / Kam za kultúrou
Odštartoval festival Musica Sacra Samariensis

Slávnostný záverečný koncert Organových dní v Piešťanoch 2023 prinesie do tamojšieho Domu umenia streda, 6. septembra 2023. Hudba bratov Haydnovcov a Wolfganga Amadea Mozarta zaznie pod taktovkou dirigenta Norberta Brandauera. Program uvedie Trnavský komorný orchester, Miešaný spevácky zbor Tirnavia (pod vedením zbormajstra Michaela Stahla) a sólisti sopranistka Hilda Gulyas a popredný slovenský organista Stanislav Šurin. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu

Zhodný program zaznie aj vo štvrtok 7. septembra 2023 v Katedrále sv. Martina od 19:30 hod., kedy ho prinesie záverečný koncert Katedrálneho organového festivalu Bratislave. Na veľkolepom koncerte tentoraz s príznačným názvom Laudate Dominum (Chváľte Pána) uvedú diela Wolfganga Amadea Mozarta a bratov Haydnovcov. Pod taktovkou dirigenta Norberta Brandauera zaznejú v interpretácií Trnavského komorného orchestra, Miešaného speváckeho zboru Tirnavia (pod vedením zbormajstra Michaela Stahla) a sólistov. Aj v Bratislave sa predstaví sopranistka Hilda Gulyas a popredný slovenský organista Stanislav Šurin. Aj na tento koncert zakúpite vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Týždeň so starou hudbou

V našej prehľadovke tipov Kam za kultúrou myslíme aj na priaznivcov starej hudby. Po minulotýždňovom skvostnom predstavení intermezza Don Trastulla v podaní najstaršieho profesionálneho súboru starej hudby Musica aeterna, pokračuje príťažlivá nádielka koncertov starej hudby aj počas najbližších dní. Prispieva k tomu komorné zoskupenie Le nuove musiche. Predstaví sa v zložení Jakuba Mitríka (chitarrone, umelecký vedúci), Maximiliana Ehrhardta (baroková harfa – arpa doppia), Pierrea Pitzla (baroková gitara) s tenoristom Christianom Volkmannom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia prináša abonentky na jubilejnú 75. koncertnú sezónu

(Ne)známa hudba v Galérii mestskej Bratislavy

Jedným z podujatí, na ktorom sa toto zoskupenie v najbližších dňoch predstaví, je siedmy koncert cyklu (Ne)známa hudba 2023Galérii mesta Bratislavy. Koná sa v piatok 8. septembra 2023 o 18.00 v Mirbachovom paláci. Tentoraz je na programe podujatia tvorba dvoch talianskych majstrov 17. storočia – Sigismonda d’Indiu a Giovanniho Girolama Kapspergera, ktorí zohrali významnú úlohu pri formovaní monódie.

Le Nuove Musiche / Kam za kultúrou

Exkluzívny koncertný program Le nuove musiche s podtitulom Cara mia cetra predstaví tvorbu týchto dvoch skladateľov aj na Medzinárodnom organovom festivale Vivat vox organi 2023. Festivalový koncert sa uskutoční v sobotu 9. septembra 2023 o 16:00 v starobylom kostole Narodenia Panny Márie v Banskej Bystrici – Radvani, na Hôrke. Nepoznanú, ale pri tom krásnu renesančnú hudbu s rovnaký program prednesú títo poprední rakúski hudobníci Christian Volkmann (tenor), Maximilian Ehrhardt (harfa doppia), Pierre Pitzl (baroková gitara/viola da gamba) a Slovák, Jakub Mitrík (chitarrone) aj v nedeľu 10.9.2023 aj v Trenčíne. Dejiskom nedeľného koncertu bude od 18:00 hod. Refektár piaristického gymnázia v Trenčíne.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska / Dom Albrechtovcov BA
Vďaka podpore bratislavskej verejnosti získava Dom Albrechtovcov špeciálny grant na svoju rekonštrukciu

Začínajú sa aj Konvergencie

V nedeľu 10.9.2023 začína v Bratislave prestížny Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie. Prinesie tri programové bloky prepájajúce to, čo je pre festival typické: neformálnu atmosféru, invenčnú dramaturgiu a vynikajúce interpretačné výkony. Úvod bude patriť programu ,,Nezabudnúť”, v ktorom festival prostredníctvom hudby a slova upriami pozornosť na (nielen) slovenskú historickú traumu súvisiacu s obyvateľstvom židovského pôvodu. V Žiline a v Bratislave si bude možné vypočuť Chasidské piesne, Mojše Band, Pressburger Klezmer Band i nový projekt The Voices of the Holocaust.

Konvergencie v nedeľu odštartuje od 18:30 v Klariskách prednáška slovenskej muzikologičky Agaty Schindler. Autorky knihy Maličká slzička v rovnomennom programe porozpráva publiku o nacizmom umlčanej hudbe zo Slovenska, Česka, Viedne a iných európskych miest. Súčasťou bude i hudobný program v podaní huslistu Daniela Rumlera, violončelistu Jozefa Luptáka a nórskeho klaviristu Haakona Smitha.

Holokaust / Osvienčim
Koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau. Foto: Piotr Zakrzewski / Pixabay

Na nedeľnú prednášku priamo od 20:30 v Klariskách nadviaže program Mojše Band: Piesne z lágru, ktorý prinesie piesne z originálnych rukopisov väzňov tábora Auschwitz-Birkenau i tradičné jidiš piesne v aranžmánoch Michala Paľka. Zaznejú v podaní Mojše Band v zložení Michala Paľka, Františka Kubiša a Jakuba Stračinu.

Svet klasickej hudby s mimoriadnymi koncertami

Ešte oficiálne nezačala koncertná sezóna a už svoje publikum vítajú najprestížnejšie koncertné domy mimoriadnymi koncertami. Pred oficiálnym otvorením 55. koncertnej sezóny privíta v utorok 5. septembra o 19:00 svoje publikum v Dome umenia v tradičnom čase Štátna filharmónia Košice. Na koncerte predstaví brilantného klaviristu z Francúzska, víťaza medzinárodnej súťaže kráľovnej Alžbety. Jonathan Fournel je známy okrem precíznej techniky a mimoriadneho spektra farieb aj vyváženou zmesou rafinovanosti a divokého inštinktu. Osloví aj jeho prirodzená lyrickosť a jasná čistota interpretácie osvetľujúca detaily s veľmi zrelým pochopením diela. V Dome umenia uvedie, ako sme avizovali,  diela Beethovena, Francka aj Szymanowského.

Jonathan Fournel / Kam za kultúrou
Jonathan Fournel. Foto: Marco Borggreve

Vo štvrtok 7. septembra sa v Slovenskej filharmónii uskutoční prvý mimoriadny symfonický koncert orchestra Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Koná sa v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike a oslávi viac ako sto rokov trvania slovensko-japonských diplomatických vzťahov. Sólistom večera bude japonský husľový virtuóz Daishin Kashimoto, koncertný majster Berlínskych filharmonikov.

Daishin Kashimoto / Slovenská filharmónia / Koncert slovensko-japonského priateľstva / Kam za kultúrou
Daishin Kashimoto

Nechýba ani Koncert bez bariér

Chýbať v bratislavskej Redute nebude ale ani tradičný Koncert bez bariér, ktorý patrí do predsezónneho programu. Mimoriadny koncert Slovenského komorného orchestra. Uskutoční sa už po dvanásty raz, a ten najbližší v piatok 8. septembra 2023 v Stĺpovej sieni Slovenskej filharmónie. V jeho podaní pod vedením umeleckého vedúceho Ewalda Danela pozve na program z diel barokových majstrov. Od Johanna Pachelbela, Antonia Vivaldiho až po Johanna Sebastiana Bacha a na záver zaznejú nezabudnuteľné piesne Jaroslava Ježka.

Slovenský komorný orchester
Slovenský komorný orchester. Foto: P. Brenkus

Pocta dive v SND

Opera SND aj tento rok pokračuje v tradícii uvádzania galakoncertov na počesť významných osobností operného sveta. V úvode 104. divadelnej sezóny si pripomenie nenahraditeľnú slovenskú opernú divu Luciu Popp koncertom s názvom LUCIA POPP TRIBUTE. Pozvanie na účinkovanie prijali slovenské a české operné hviezdy Simona Šaturová, Jana Kurucová, Adriana Kučerová, Slávka Zámečníková, Kateřina Kněžíková, Petra Alvarez Šimková, Pavol Remenár, Michal Onufer a ďalší. Galakoncert diriguje Tomáš Netopil. Program koncertu je zostavený z árií, scén a piesní Wolfganga Amadea Mozarta a Richarda Straussa. Sprievodnou akciou galakoncertu, ktorý zaznie v sobotu 9. septembra 2023, bude výstava venovaná Lucii Popp vo foyeri opery a baletu. 

Klarinetové sonáty Johannesa Brahmsa

Klarinetové sonáty Johannesa Brahmsa sú obľúbenými dielami na programoch koncertov i festivalov. Málokedy však máme možnosť vypočuť si túto hudbu na historickom klarinete, a dokonca presne na tom istom modeli, na akom hrával v 19. storočí nemecký klarinetista Richard Mühlfeld. Ten svojou hrou Brahmsa očaril a inšpiroval ho k napísaniu viacerých komorných skladieb pre klarinet. Sonáty pre klarinet a klavír odznejú začiatkom septembra na dvoch koncertoch v podaní výnimočných interpretov – klarinetistu Róberta Šebestu a klaviristu Ladislava Fančoviča. Stane sa tak v nedeľu 10. septembra o 16:00 hod. v Synagóge v Lučenci. Koncert bude súčasťou podujatia Cesta neznáma VII – Hľadanie spomienok, na ktorej si uctia pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. Druhý koncert bude 13. septembra večer v Cikkerovej vile v Bratislave.   

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Horor
Pohľad na hororovú literatúru v minulosti a súčasnosti

Kam za kultúrou? Sviatok pre milovníkov jazzu

V prehľadovke tipov Kam za kultúrou, máme tip aj pre milovníkov jazzu. Tým je open air otvárací koncert Bratislavských Jazzových Dní Slovenská Sporiteľňa 2023, ktorý sa uskutoční už v nedeľu 10.9.2022 o 18:30 hod. na Letnej Scéne v rámci areálu SĽUKU v Rusovciach. Do Rusoviec už tradične prináša slovenské hudobné projekty s jedinečným pohľadom na hudbu. Tento rok si Peter Lipa, ako hostiteľ a headliner koncertného večera, pozýva dvoch hostí – legendárneho gitaristi, skladateľa a producenta Andreja Šebana a talentovanú speváčku Ninu Kohout. Peter Lipa Band, otec slovenského jazzu a jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej jazzovej scény, už tradične uzavrie otvárací koncert BJD. Okrem svojho pestrého repertoáru zahrá aj skladby z nového úspešného albumu NOLA. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.   

Kam za kultúrou? Na výstavu? Máme pre vás zopár tzv. posledných šancí

V prehľadoch Kam za kultúrou neopomenieme ani niekoľko výstavných tipov, z ktorých prinášama niekoľko tzv. posledných šancí. 

SELF / Betliar / Kam za kultúrou
Pohľad na inštaláciu SELF. Zdroj: Kaštieľ Betliar

Betliar v znamení osobnej mytológie

Len do nedele 10.9.2023 si v Kaštieli Betliar môžete pozrieť výstavu sochára Mira Trubača, Miro Trubač – Self. Nájdete ho v priestore rotundy (historickej knižnice) a v parku kaštieľa. Miro Trubač naratívnym spôsobom rozvíja figurálnu líniu v súčasnom sochárstve aj vlastnú osobnú mytológiu – introspektívne ponorenie sa do seba samého. Trubač sa venuje prevažne komornej figurálnej plastike so zameraním na svet muža a jeho zákonitosti, zlyhaní a prešľapov, ktoré nedávajú jasnú odpoveď, ale navodzujú skôr pocit spochybnenia, či neistoty. Figurálna inštalácia SELF vznikla špeciálne pre tento priestor. Osobitú kapitolu projektu potom predstavuje vstup súčasného sochárskeho jazyka do historického kontextu kaštieľa a muzeálnej expozície.

Pripomína významného architekta

Z múzeí SNM v Bratislave máme v rámci Kam za kultúrou tiež niekoľko posledných šancí. Rovnako len do nedele 10.9. si v Prírodovednom múzeu SNM môžete pozrieť výstavu Jiří Kroha. Od moderny po socialistický realizmus. Na výstave SNM v spolupráci s Múzeom mesta Brna hovorí o živote a diele významného architekta, maliara, sochára, scénografa a dizajnéra, okrem iného autora projektu prvého sídliska Nová Dubnica, ako o vzore plánovitého riešenia bytovej otázky v duchu socialistického realizmu.

V Historickom múzeu sú to do 18. septembra dve výstavy. Prvou končiacou je MIMMO ROTELLA, ktorá bola súčasťou festivalu Dolce Vitaj!

Mimmo Rotella,
Mimmo Rotella strháva v rímskych uliciach plagáty. Zdroj: IIC Bratislava

Druhou je výstava Bohumila Baču – Premeny predstavuje výber autorových diel od konca 60. rokov 20. storočia až po súčasnosť. Bohumil Bača je už od čias svojho štúdia (1962 – 1968) na oddelení monumentálnej maľby u prof. Matejku na bratislavskej VŠVU osobitou a výraznou postavou slovenského umenia poslednej tretiny 20. storočia a súčasnosti. V korpuse autorovho diela nájdeme aj nezanedbateľné množstvo realizácií gobelínov, reliéfov, mozaík alebo ilustrácií. Jadrom a hlavnou, najmarkantnejšou sférou jeho umeleckého vyjadrenia, ktorého podoby a premeny predstavuje výstava v SNM – Historickom múzeu na Bratislavskom hrade, je maľba.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Giacomo Agostini
Motocyklová legenda Giacomo Agostini: Túžim navštíviť Prahu i Tatry

Ďakujeme vám za vašu priazeň a veríme, že sme vás aj najnovšími  tipmi zo seriálu Kam za kultúrou opäť inšpirovali. Majte krásny týždeň nielen so slovenskou kultúrou!

Foto: Marco Borggreve, IIC Bratislava, Kaštieľ Betliar, Le nuove musiche, Peter Brenkus / Slovenská filharmónia, Symfónia umenia, Spišské divadlo, Vlado Škuta, Piotr Zakrzewski/Pixabay

Zdroj:  Albrecht Fórum,o.z., Béla Kéler Society, Bratislavské jazzové dní Slovenská sporiteľňa, Dom umenia Piešťany, Galéria mesta Bratislavy, Hudobné centrum, Hudobné leto Trenčianske Teplice, Katedrálny festival Bratislava, Konvergencie, Národné divadlo Košice, Podunajský festival komornej hudby, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, STARSauditorium, Symfónia umenia, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Vivat vox organi, Ticketportal.sk

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »