Náhoda či osud? Len deň pred 26. výročím tragickej nehody svojho najstaršieho syna Dodiho s Dianou, princeznou z Walesu v Paríži, skonal vo veku 94 rokov Mohamed Al-Fayed, miliardár egyptského pôvodu, skúsený podnikateľ a filantrop.
Bývalý poradca brunejského sultána, jedného z najbohatších mužov sveta, Mohamed Al Fayed sa do povedomia dostal veľkolepou investíciou do dvoch veľkých podnikov. V roku 1979 kúpil legendárny hotel Ritz v Paríži a o šesť rokov neskôr sa mu podarilo získať aj najväčšiu britskú skupinu obchodných domov House of Fraser s vlajkovým obchodom v Londýne – Harrods. V roku 2023 sa Fayedovo bohatstvo odhadovalo na 2 mld. dolárov, čo mu zabezpečilo 1493. miesto v rebríčku najbohatších ľudí sveta.
Úspešný a oceňovaný
Do obnovy zašlej slávy obchodných domov investoval viac než 400 mil. libier. Vďaka zmyslu pre štýl a vkus vrátil aj parížskemu hotelu Ritz jeho zašlú slávu. Nákladná a veľkolepá obnova tohto hotela ho stála 250 mil. dolárov, no Mohamed Al Fayed neľutoval. Investícia sa vyplatila, a dokonca mu priniesla aj ocenenia. Francúzska vláda mu udelila Plaketu mesta Paríža (la Grande Medaille de Paris) a v roku 1993 mu prezident Mitterand udelil Rad čestnej légie (Chevalier of the Légion d´honneur). Ide o najvyššie francúzske štátne vyznamenanie, ktoré v roku 1802 založil Napoleon Bonaparte. Udeľuje sa ako uznanie za vojenský, kultúrny, vedecký alebo spoločenský prínos Francúzku. Al Fayed bol tiež nositeľom najvyššieho talianskeho vyznamenania – Radu zásluh o Taliansku republiku. Taliansky prezident ho udeľuje za zásluhy o národ v oblasti umenia, hospodárstva a vojenstva.
Mohamed Al Fayed (27.1.1929 – 30.8.2023) sa v roku 1966 stal finančným poradcom brunejského sultána, jedného z najbohatších mužov sveta. Svoje aktivity rozvinul v oblasti stavebníctva, ropného biznisu, bankovníctva, realít a medzinárodných námorných služieb. Pod jeho vedením sa Fayed Group stala známou v USA, Európe a na Strednom Východe. Do Veľkej Británie sa presťahoval v roku 1974, ale nikdy nezískal britské občianstvo a predsa len uviedol. „Je mi to jedno. Som hrdý na to, že som Egypťan, že patrím k najstaršej civilizácii na svete“. Bol dva razy ženatý. S prvou manželkou mal syna Dodiho (15.4.1955 – 31.8.1997). Z druhého manželstva s fínskou modelkou Heini Wathén mal štyri deti. V posledných desiatich rokoch života sa držal mimo pozornosti verejnosti a žil v anglickom grófstve Surrey.
A to nie je všetko. Mohamed Al Fayed sa stal úspešným aj vo svete filmu. V roku 1980 financoval film „Ohnivé vozy“ v réžii Hugha Hudsona. Táto snímka získala štyroch Oscarov za najlepší film, kostýmy, hudbu a scenár.
Takmer svokor princeznej sŕdc
S princeznou Dianou (*1.7.1961, +31.8.1997) sa Mohamed Al Fayed a jeho syn Dodi zoznámili ešte v roku 1986 počas turnaja póla sponzorovanom Harrodsom. Ľúbostný vzťah medzi Dodim a Lady Di bol však záležitosťou 90. rokov a naplno prepukol po rozvode princeznej s Walesu so súčasným britským kráľom Karolom III. Dianu a jej synov hostil Dodi v polovici roku 1997 na juhu Francúzska a zanedlho svet obletela fotka objímajúceho sa páru počas plavby na Dodiho jachte.
Krátka romanca
Romanca však netrvala dlho. Ešte 30.8. 1997 sa vrátili zo Sardínie do Paríža. Na pláne mali súkromnú večeru v otcovom hoteli Ritz a potom spoločnú noc v Dodiho byte neďaleko Víťazného oblúka. Avšak kvôli dotieravosti paparazzov zmenili plány. V snahe utiecť a striasť sa ich odišli zadom v aute, ktoré šoféroval vrátnik Henri Paul.
No už o päť minút neskôr auto havarovalo v tuneli Pont de l’Alma. Dodi a šofér boli na mieste mŕtvi, kým Diana skonala neskôr v nemocnici. Jediný, kto tragédiu prežil, bol britský osobný strážca Trevor Rees-Jones. Mohamed Al Fayed prišiel do Paríža o deň neskôr a nechal previesť Dodiho telo do Spojeného kráľovstva na tradičný moslimský pohreb.
Paranoja či len túžba po pravde?
Briti Mohameda Al Fayeda poznajú najmä pre jeho neustále hľadanie odpovedí na otázky okolo smrti syna Dodiho, ktorý zahynul 31.8.1997 spolu s Dianou, princeznou z Walesu pri nehode v Paríži. Celé roky strávil spochybňovaním okolností a výsledkov šetrenia tejto autonehody. Nikdy sa nezbavil pocitu, že Dodiho a princeznú Dianu zavraždili na objednávku britskej kráľovskej rodiny. Práve preto po celý život hľadal odpovede a rozvíjal rôzne konšpiračné teórie. Dokonca, pri vyšetrovaní Dianinej smrti priamo obvinil britskú kráľovskú rodinu. Tvrdil, že princeznú Dianu a jeho syna zabila britská a francúzska tajná služba na pokyn princa Filipa, aby zabránili manželstvu Diany s moslimom Dodim Al Fayedom a „vyriešil“ Dianine údajné tehotenstvo. Mohamed Al Fayed sústredil všetky svoje sily na dokazovanie svojho tvrdenia a na vybudovanie pomníka svojmu synovi, ktorého pochoval na pozemku rodinného sídla v Oxted.
Na pamiatku Dodiho a Diany v roku 2005 nechal v obchode Harrods postaviť ich bronzové súsošie s nápisom Innocent Victims (Nevinné obete). Vytvoril i zátišie s ich fotografiami, sviečkami a čašou, z ktorej Diana pila a s prsteňom, ktorý jej Dodi daroval. Tieto vyhlásenia však prispeli k tomu, že obchodný dom Harrods stratil štatút dvorného dodávateľa britskej kráľovskej rodine.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Foto/Zdroj: ČTK, TASR, Youtube, Wikimedia Commons