Novinky

Konvergencie prinášajú hudbu rozprávajúcu príbehy

Konvergencie / september 2023 / Kam za kultúrou

V bohatej koncertnej mape septembra má už vyše dvadsať rokov svoje pevné miesto medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie. V termíne od 10. do 24. 9. 2023 prináša 18 koncertov a okrem renomovaných domácich interpretov na ňom vystúpia aj výnimoční zahraniční umelci: huslistka Isabelle van Keulen, klavirista Ronald Brautigam, oceňované švédsko-nórske Trio Mediæval, trubkár Arve Henriksen či nórsky huslista a skladateľ Nils Økland. Hudba, ktorá spája, bude tento rok znieť v Bratislave aj v Žiline.

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie vznikol v roku 2000 v Bratislave. Už viac ako dve dekády každoročne vytvára priestor pre umelcov a milovníkov hudby, kde sa môžu priblížiť k rôznym žánrom, projektom a osobnostiam komornej hudby z celého sveta. Konvergencie sa venujú aj vydávaniu CD nahrávok a kníh či publikovaniu pravidelných podcastov. Okrem týchto aktivít Konvergencie vo veľkej miere upriamujú pozornosť aj na edukatívne projekty ako kurzy komornej hudby, majstrovské kurzy s renomovanými zahraničnými hudobníkmi a súbormi, odborné semináre a  v neposlednom rade aj skladateľská súťaž, do ktorej bolo od roku 2021 prihlásených už vyše 45 kompozícií.

Konvergencie - jesenný hudobný megahit v kalendári kultúrnych podujatí

Už v nedeľu 10. septembra 2023 odštartoval prestížny medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie. Hoci zostáva verný svojej tradícii a vynikajúcej dramaturgii so špičkovými domácimi i zahraničnými účinkujúcimi, predsa prináša vždy niečo iné. Tentoraz prinesie cez hudbu príbehy. Pripravili sme tri programové bloky, v ktorých sa prelína to, čo je pre festival typické: neformálna atmosféra, invenčná dramaturgia a projekty vytvorené špeciálne pre Konvergencie a samozrejme, vynikajúce interpretačné výkony domácich i zahraničných hostí. Úvod festivalu bude patriť vážnej a dôležitej téme holokaustu a príbehom ľudí, ktorých zasiahol,hovorí o aktuálnom ročníku umelecký riaditeľ festivalu, violončelista Jozef Lupták.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Rusalka ŠFK / Kam za kultúrou
ODPORÚČAME: Rusalka s hviezdnym obsadením v košickej filharmónii

Pripomenie tému holokaustu

Festival otvorili, ako sme avizovali v prehľade Kam za kultúrou v týždni od pondelka 4.9.2023, už v nedeľu 10. 9. u bratislavských Klarisiek. Prinieslo rozprávanie v Drážďanoch žijúcej slovenskej muzikologičky, autorky knihy Maličká slzička, Dr. Agaty Schindler, ktorá sa ako jediná dlhodobo zaoberá skúmaním tvorby a osudov hudobníkov umlčaných fašizmom. Večer doplnil program Piesne z lágru súboru Mojše band so skladbami väzňov koncentračného tábora Auschwitz Birkenau v aranžmánoch Michala Paľka.

Svedectvá preživších a židovskú hudbu v rozmanitej podobe prinesú Konvergencie už v utorok 12. 9. do Žiliny, a následne 13. 9. do Bratislavy. Okrem koncertu Pressburger Klezmer Band (Korene) bude v žilinskej Novej Synagóge premiérovo uvedený projekt Voices of the Holocaust, ktorý pripravili Konvergencie spolu s autorkami Marilee Eckert a Marthou Smith. Piesňovo-slovný cyklus odznel v USA i v mnohých európskych krajinách.

Hilaris Chamber Orchestra
Hilaris Chamber Orchestra

Na Slovensku zaznie v orchestrálnej úprave Daniela Rumlera v interpretácii Hilaris Chamber Orchestra, Evy Šuškovej (soprán), Matúša Šimka (tenor) a Haakona Smitha (NO/USA) (klavír). Súčasťou bratislavského programu bude aj herecká manželská dvojica Eva Matejková a Marián Slovák v roli rozprávačov, ale tiež známy projekt Chassidic Songs (Chasidské piesne) rabína Barucha Myersa, violončelistu Jozefa Luptáka, akordeonistu Borisa Lenka a huslistu Miloša Valenta. Božidara Turzonovová a František Kovár doplnia hudbu čítaním z knihy Jiřího Langera Devět bran.

Hudba ako dobrodružstvo

Druhý festivalový víkend (16. – 19. 9.) odznejú tri exkluzívne škandinávske multižánrové koncerty. Známeho nórskeho trubkára Arveho Henriksena a slovenského experimentálneho gitaristu Davida Kollara spája túžba objavovať nové miesta na pomedzí jazzu a súčasnej avantgardy, patria medzi výrazné postavy európskej hudobnej scény a ich spolupráca priniesla viaceré oceňované nahrávky. V sobotu 16. 9. odohrajú koncert Sense of Destiny v bratislavskom A4-priestore súčasnej kultúry, kde vystúpi aj česko-slovenské kvarteto Škvíry & Spoje a pokrstí svoj debutový dvojvinyl.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia s jubilejnou sezónou. Čo prináša 75. koncertná sezóna?

V nedeľu 17. 9. sa Arve Henriksen predstaví znova, tentokrát so švédsko-nórskym vokálnym Triom Mediæval uvedú vo Františkánskom kostole program Rímur spájajúci škandinávsku duchovnú i ľudovú hudbu s improvizáciami. Trio, ktoré už vystúpilo na najprestížnejších pódiách sveta (Wigmore Hall, Concertgebouw Amsterdam, Vienna Konzerthaus, Carnegie Hall, Kennedy Center), absolvovalo tento rok turné po Európe a USA. V roku 2009 získalo nomináciu na Grammy, no širšia verejnosť môže hudobníčky poznať aj vďaka skladbe Davida Langa Just, ktorá sa objavila na soundtracku k filmu Paola Sorrentina Mladosť.

Hosťom nórsko-slovenského projektu Konvergencií Building Bridges je počas celého roka 2023 výnimočný nórsky improvizátor, skladateľ a huslista Nils Økland. S Nilsom sme sa prvýkrát stretli minulý rok v Osle. Keď vytiahol hardangerské husle a zahral pár melódií, začali sme tušiť, že nás čaká ďalšie hudobné dobrodružstvo, približuje Jozef Lupták, ktorý projekt vedie a samozrejme v ňom účinkuje ako violončelista. Spolu s akordeonistom Borisom Lenkom a klarinetistom Braňom Dugovičom vytvorili koncert, ktorý stavia mosty medzi slovenskou, nórskou, rómskou, židovskou hudbou i autorskou tvorbou hudobníkov. Ako hostia sa pripoja kontrabasista Robert Ragan a speváčky Gabriela KováčikováÅsne Valland Nordli (NO). Súčasou večera bude aj prvotriedny nórsky jazz v podaní Nils Økland Band v zložení: Nils Økland – hardangerské husle, viola d’amore, Rolf-Erik Nystrøm – saxofón, Sigbjørn Apeland – harmónium, Håkon Mørch Stene – perkusie. Postu kontrabasistu sa ujme legendárny nórsky hudobník Arild Andersen, ktorého meno milovníkom jazzu netreba predstavovať.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Musica Sacra Samariensis 2023 / Kam za kultúrou
Odštartoval festival Musica Sacra Samariensis

Hudba ako sen

Tretí festivalový víkend bude patriť nadčasovej komornej hudbe i zriedkavo uvádzaným skladbám. V piatok 22. 9. počas obeda ponúkne festival spolu s kaviarňou Emil hudobno-gastronomický zážitok na nádvorí Mirbachovho paláca. Hudbu mnohých chutí predstavia huslista Ján Kružliak a cymbalista Ľubomír Gašpar. Večer budú v Klariskách znieť Modlitby a sny – mystická hudba držiteľa ceny Grammy, argentínsko-amerického skladateľa Osvalda Golijova (Sny a modlitby Izáka Slepého) a francúzskeho klasika hudby 20. storočia Dariusa Milhauda (Jákobove sny). Náročný part Golijovovej kompozície naštudoval slovenský klarinetista Branislav Dugovič.

Priestor dostanú aj laureáti festivalovej skladateľskej súťaže

Bratislavská noc komornej hudby patrí už roky k festivalovým tradíciám, tento rok sa budú všetky jej časti konať v sobotu  23. 9. v Primaciálnom paláci. Maratón hudby opäť neunaví, ale prekvapí zriedkavými hudobnými zážitkami. Prvým koncertom budú kompozície laureátov 3. ročníka skladateľskej súťaže Konvergencií Juraja Gažmerčíka, Šimona Lučeniča, Mareka Fóru a Adama Štefunka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Laureáti / Konvergencie / súťaž 2023
Konvergencie predstavia aj tvorbu laureátov 3. ročníka skladateľskej súťaže festivalu

Pocta Ligetimu

Nasledovať bude pocta géniovi hudby 20. storočia Györgymu Ligetimu (1923 – 2006) pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia na koncerte Beneš-Ligeti-Sollima. Večer uzavrú zriedkavo uvádzané komorné diela Franka Bridgea a Benjamina Brittena. Sólistami večera budú slovenská klaviristka Nora Skuta a španielsky hobojista Eduardo Martínez Caballer. V programe festivalu nechýba koncert pre deti a rodičovJobusovky komorne komorné uvedú v nedeľu 24. 9. Branislav Jobus, Slavo Solovic a ďalší interpreti. Záverečným podujatím Konvergencií bude v nedeľu 24. 9. v Moyzesovej sieni koncert svetoznámych holandských umelcov, huslistky Isabelle van Keulen a klaviristu Ronalda Brautigama, patriacich medzi najinšpirujúcejšie osobnosti sveta klasickej hudby. Husľové sonáty Césara Francka a Francisa Poulenca doplní v druhej časti koncertu nádherné Beethovenovo Klavírne trio č. 1 D dur, op. 70 „Geistertrio“, v ktorom bude spoluúčinkovať violončelista a umelecký riaditeľ festivalu Jozef Lupták.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Grace Kelly Pss of Monaco
Grace Kelly - kňažná ruží

TS, Konvergencie, www.konvergencie.sk

Zdroj: Konvergencie

Redakciu informovala Ivana Schwarz, PR manažérka festivalu Konvergencie

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »