
Dokonale snúbiaci sa klavír a kontrabas – aj to charakterizuje výnimočné Sperger Duo, ktoré na slovenskej hudobnej scéne pôsobí od roku 2011. Na jeseň minulého roka vydalo duo manželov Xénie a Filipa Jarovcov v poradí svoj druhý album. Poslucháčov albumu s názvom CZECH DOUBLE BASS TREASURES pozýva na úchvatnú poznávaciu cestu za pokladmi českej romantickej kontrabasovej literatúry.
Na dvoch CD plných virtuozity, emócií a technického majstrovstva dvojice interpretov a ich hostí prináša Sperger Duo nielen raritne uvádzané diela, ale aj diela vo svetovej obnovenej premiére. Dvojalbum je tak privilegovanou pozvánkou i vstupenkou do hudobného raja i poctou veľkému kontrabasovému bardovi Vojtovi Kuchynkovi!

Do našej redakcie sa v septembri 2022 dostalo dvojcédéčko CZECH DOUBLE BASS TREASURES, ktoré Sperger Duo prinieslo prostredníctvom vydavateľstva Real Music House na hudobný trh. Hoci som sa tento dvojalbum chystala zrecenzovať už o mnoho skôr, kvôli náročnejšiemu obdobiu, ktorý mi až do neskorej jari tohto roka komplikovali zdĺhavé ťažkosti postcovidového syndrómu, sa moje plány na čas zhatili. Pre „nakopené“ povinnosti som si tento výnimočný dvojalbum dokázala ponajprv vypočuť útržkovito. Jeho čaru som však podľahla ihneď. V jeho celistvosti som si sústredene dvojalbum vypočula, žiaľ, až teraz, počas letnej dovolenky. Ostatne, niet nad inšpiratívny oddych s hudobnými klenotmi. Nuž, a teraz späť k predmetnej nahrávke.
Svetom virtuóznych diel českého kontrabasového romantizmu so Sperger Duo
Osobne si myslím, že ani na postupnom počúvaní najprv jedného, potom druhého CD tohto dvojalbumu nie je nič zlé. Navnadí vás a sprostredkuje výborné hudobné zážitky. Kompletný album však poslucháča absolútne uchváti a jeho srdce majstrovsky opantá! „Nadupanou“ dramaturgiou sa s manželmi Jarovcami a ich hudobnými hosťami vydáte na podnetnú cestu objavovaním zabudnutých diel. Spoznáte hudobný svet pôsobivých a vysoko virtuóznych diel českého kontrabasového romantizmu a secesie, ktoré sa – nepochopiteľne prečo – vytratili z koncertných pódií na Slovensku i v susednej Českej republike. To všetko a ešte oveľa viac prináša dvojalbum CZECH DOUBLE BASS TREASURES.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Elegantný album v každom ohľade
Iste mi dáte za pravdu, že album navnadí poslucháča aj svojou vizážou, nielen hudbou či interpretáciou. Už na prvý pohľad na vás zapôsobí elegantným bookletom. V ňom na vypočutie čakajú spomínané dva CD nosiče a slovensko-anglická programová brožúrka. Dozviete sa v nej nielen čo-to o dielach i skladateľoch prezentovaných na albume, ale aj i o interpretujúcom Sperger Duu a ich hosťoch.
Sperger Duo zostáva verný svojmu zámeru
Keď manželia klaviristka Xénia a kontrabasista Filip Jarovci začali pôsobiť ako Sperger Duo, stanovili si za cieľ oživovať diela zabudnutých kontrabasových virtuózov či uvádzať slovenský i svetový komorný repertoár. Už na začiatku svojho účinkovania získali na Festivale mladých umelcov v Piešťanoch 2012 Cenu za interpretáciu. Odvtedy pravidelne účinkujú v renomovaných koncertných cykloch a festivaloch doma i v zahraničí. A mimochodom, zahraničná kritika mimoriadne hodnotila už ich debutové CD Sonatas for Double Bass and Piano z roku 2016, na programe ktorého boli okrem iných aj na Slovensku po prvý raz nahrané sonáty skladateľov Händla a Míška.

Osobitnú pozornosť venujú tradícii domáceho repertoáru, dielu Johanna Mathiasa Spergera, ku ktorého odkazu sa hrdo hlásia a na znak toho prijali do svojho pomenovania skladateľovo meno. Pilierom ich činnosti je však uvádzanie skladieb českých kontrabasových virtuózov 19. storočia. A presne tomu spravili zadosť práve recenzovaným dvojalbumom CZECH DOUBLE BASS TREASURES.
Klenoty českej kontrabasovej tvorby
Na ploche niečo cez dve hodiny prezentuje Sperger Duo zabudnuté i raritne uvádzané klenoty kontrabasového repertoáru z dielne českých skladateľov. Tí bývali vo svojej dobe na slovo vzatými kontrabasovými virtuózmi, čo akosi prirodzene i s ľahkosťou premietli aj do svojich diel. Album prináša diela, ktoré sa u nás takmer (a niektoré vôbec) neuvádzajú a ani v Českej republike nepatria k stáliciam koncertných pódií.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dramaturgicky je dvojalbum vystavaný na výbornú, pričom kontrabas predstaví v úplnosti farieb, emócií, nálad, dynamických kontrastov a filigránskej virtuozity. Odhalí majstrovstvo i technickú vyspelosť hlavného interpreta – kontrabasistu Filipa Jara, ale i farebnosť a virtuozitu klavíra Xénie Jarovej či ich hostí. Na prvom CD na vás čaká veľkolepá hudobná oslava tvorby Vojta Kuchynku, ktorého 80. výročie úmrtia sme si pripomenuli v apríli minulého roka. Druhé CD prináša prierezový prehľad tvorby ďalších významných českých virtuózov kontrabasu, ktorí sú nielen pre Sperger Duo fantastickou studnicou inšpirácií. Zastúpenie tu majú diela Františka Simandla, Gustava Lásku, Jana Geissela a Františka Černého.
K pocte Vojtěchovi Kuchynkovi
Prvé CD dvojalbumu nesie podnázov Kubelík kontrabasu – Vojta Kuchynka (The Kubelík of the double bass – Vojta Kuchynka). Pripomína osobnosť veľkého kontrabasového barda Vojtu Kuchynku, ktorého tvorcovia albumu prirovnali k slávnemu huslistovi Jánovi Kubelíkovi. Kubelik vynikal ako interpret velikánov klasickej a romantickej hudby, a tiež ako interpret diel českých a ďalších slovanských skladateľov. Ba, aj sám Vojta Kuchynka patril k uznávaným interpretom českej hudby s viac ako šiestimi stovkami koncertov na svojom konte. Na koncertných pódiách uvádzal nielen transkripcie českej kontrabasovej literatúry, ale aj diela z vlastných bravúrnych kúskov (sám napísal viac ako 140 opusov). Svoje interpretačné domény – virtuozitu i poetickosť zakomponoval Vojta Kuchynka aj do vlastných diel.
Článok pokračuje pod reklamou
Splnený sen manželov Xénie a Filipa Jarovcov
Je pochopiteľné, že sa pre manželov Jarovcov stalo snom priblížiť dielo Vojta Kuchynku hudobníkom i poslucháčom nielen na Slovensku. Z nich prináša nahrávka šesticu menších kúskov. Sú to Slavónska rapsódia, České národné piesne pre kontrabas, Dumka pre kontrabas a klavír, Duet pre kontrabas, husle a klavír, Fantáziu na témy Smetanových opier, Andante pre kontrabas a klavír či Romancu pre kontrabas a harfu. Dramaturgiu prvého CD uzatvárajú Koncertný valčík pre kontrabas a klavír, a následne trojčasťový „Veľký koncert“, Koncert A Dur pre kontrabas a klavír.
V znamení virtuozity, malebnosti a iskrivej inšpirácie
Pozrime sa bližšie na prvé CD albumu. Prekypuje puncom virtuozity, vášne, nástrojových farieb či nálad. Od drámy, cez melodickejšie až po lyrickejšie pasáže. Nechýba dôraz technických nárokov na interpretov, grácie i úprimnosti hudobného vyznania a majstrovstvo interpretácie Kuchynkových diel. Presne tak, ako sa o Kuchynkových dielach hovorí, že sú zrkadlom skladateľovej duše či akousi rodinnou kronikou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ak si Sperger Duo želalo byť sprostredkovateľom zabudnutej grácie tvorby Vojtu Kuchynku, tak sa im to podarilo na výbornú. Z nahrávky jeho tvorby vás očarí povesná hĺbka obsahu, skladateľova energia i osobnosť. Prekypuje z nej tiež vznešená hudobná krása, vášeň, inšpirácia, originalita, elegancia či bravúra. Samozrejme, nechýba ani súladný súzvuk kontrabasu so sprevádzajúcimi nástrojmi – najmä s klavírom, harfou alebo husľami. Autor nastavuje virtuózne a technické zrkadlo hráčskej vyspelosti, ktoré kontrabasistovi Filipovi Jarovi veľmi lichotí aj pre par excellence spoluprácu virtuóznej klaviristky Xénie Jarovej. Tá na nahrávke dvojalbumu predviedla povestné vynikajúce výkony. Ale späť ku kontrabasu Filipa Jara. Právom ho možno bez preháňania nazvať slovenským Janom Kubelikom dnešných dní!
Slovanská rapsódia okúzľujúco otvára program CD
Už z „otváracej“ Kuchynkovej Slovanskej rapsódie dýcha punc virtuozity, vášne, melodickosti a poetickosti. Tá kladie na interpretov – klaviristku i kontrabasistu nemalé nároky po interpretačnej či technickej stránke. Uchváti vás interpretačná súhra duší virtuóznych hudobníkov – manželov Jarovcov. Nechýba im ani schopnosť počúvať sa, vytvoriť priestor sebe navzájom i dopĺňať sa. V napínavom a rapsodickom spáde sa rozvíjajú rôzne slovanské motívy. Sólový kontrabas sa povznáša v interpretačných výšinách, čo Filip Jaro zúročil na výbornú. Obaja interpreti neopomenuli vystihnúť všetko, čo samotné dielo poslucháčom ponúka. Inšpiratívny zážitok!
Na výlet za folklórom i operami Bedřicha Smetanu
V kantabilných Kuchynkových Českých národných piesňach pre dva kontrabasy sa ako hosť manželov Jarovcov a.ka. Sperger Duo predstavil člen orchestra Slovenskej filharmónie, kontrabasista Anton Jaro ml. Dielo prináša piesňové nápevy, s ktorými sa skladateľ vyhral s umom i citom a ovenčil ho bohatou paletou nástrojovej farebnosti a ľahkosťou. To všetko kontrabasisti Anton a Filip Jarovci oslnivo dávkovali poslucháčom.
Celkom v znamení virtuozity, ale stále vždy aj melodickosti a malebnosti bola i Fantázia na motívy z opier Bedřicha Smetanu. Tá sa v koncertných programoch aj v Českej republike objavuje len veľmi sporadicky. Napríklad v čase kovidu (v roku 2021) zaznela na koncerte Národního divadla v Prahe pri príležitosti 197. narodenia Bedřicha Smetanu. Skladateľ Vojta Kuchynka ňou prostredníctvom hudobných motívov z Predanej nevesty a Hubičky predstavuje Bedřicha Smetanu ako jedného zo základných pilierov českej hudby, ktorý dodnes obohacuje generácie skladateľov i hudobníkov. V prípade tejto nahrávky prináša Sperger Duo toto Kuchynkovo dielo v skutočne znamenitej interpretácie. Tá má potenciál poslucháča strhnúť. Skvelá práca interpretov, všetka česť!
Medzi melanchóliou a grandióznosťou
Sperger Duo sa samostatne predstavil opäť v nostalgickej Dumke, ktorú charakterizovala výstižná nálada melanchólie, vrúcnosti a úprimnosti. V Duete pre kontrabas, husle a klavír už privítali svojho ďalšieho hudobného hosťa – huslistu a pedagóga z Konzervatória v Bratislave, Juraja Tomku. Graciózna a veľmi pôsobivá komorná miniatúra dýcha melodickou invenciou a súzvukom nástrojov. Interpreti aj v nej poskytli poslucháčom sluchu lichotiaci zážitok.
Na programe CD nasledovalo poetické až melancholické Andante, ktoré sa v čase svojho vzniku tešilo obrovskej popularite. Ďalšou z TOP skladieb na prvom CD dvojalbumu je bez pochýb Romanza pre kontrabas a harfu. V nej sa po boku Filipa Jara predstavila vynikajúca slovenská harfistka a členka Slovenskej filharmónie, Katarína Turnerová. Naslovovzatá nástrojová špecialita prináša čarokrásne melódie, ktoré v podaní interpretov znejú priam étericky nádherne! Prvú časť s menšími skladbami Vojtu Kuchynky uzatvára Koncertný valčík pre kontrabas a klavír, ktorý príjemne premosťuje k druhému celku prvého CD nosiča.
Veľký koncert predstavil zrelého virtuóza
Záver dramaturgie prvého CD albumu CZECH DOUBLE BASS TREASURES patril pôsobivému kúsku. Tým je tzv. Veľký koncert Vojtu Kuchynku, ktorého prvá verzia siaha ešte do jeho mladých liet. Toto dielo sám skladateľ zrevidoval v roku 1921 a vyšperkoval ho vlastnými interpretačnými skúsenosťami a zrelým hudobným názorom. A mimochodom, aj on sám ho rád a často uvádzal na svojich koncertoch a vždycky s ním zožal obrovský ohlas. Niet sa čo čudovať, veď dielo nadchne tak nováčikov, ako aj hudobne podkutých „fajnšmekrov“. Je to totiž jedno z najkrajších diel pre kontrabas. Zároveň však od interpreta vyžaduje pokročilú techniku, filigránsku virtuozitu, um i cit, keďže prekypuje všakovakými technickými peripetiami a chuťovkami. Tie kontrabasista Filip Jaro s fantastickým sprievodom Xénie Jarovej zvládol excelentne. U poslucháča vzbudil rešpekt i úžas.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prierez tvorbou kontrabasových virtuózov ponúka druhé CD dvojalbumu. Odštartovala ho reprezentatívna Simandlova „symfónia pre kontrabas“
Druhé CD albumu CZECH DOUBLE BASS TREASURES, ako podnázov Czech Virtuoso Romantic Concertos vypovedá, predstavuje tvorbu štvorice českých kontrabasových virtuózov a skladateľov dlhého storočia. Ponajprv na ňom svoj priestor dostáva rodák z Písku, Franz Simandl. Konkrétne jeho Koncert pre kontrabas a klavír A Dur, op. 75, ktorý dnes patrí k zriedkakedy uvádzaným dielam. Kedysi tomu bolo ináč a vo svojom repertoári ho mali takí kontrabasoví velikáni ako Vojta Kuchynka, Václav Jiskra a ďalší.
Symfónia pre kontrabas preverila interpreta
Majestátny, hrdinský noblesný Simandlov Koncert pre kontrabas a (orchester) v úprave pre klavír A Dur je dielom noblesnej secesie. Technicky patrí v kontrabasovom repertoári k najnáročnejším dielam všetkých čias. Podľa muzikológov sa v istom zmysle môže nazvať symfóniou pre kontrabas. Autor totiž do sólového kontrabasového partu implementoval nástrojové party naprieč orchestrom. Poslucháčom ponúkol kontrabasista Filip Jaro výstavnú, skoro 20 minútovú prestížnu prehliadku svojho nástroja nielen v lyrických pasážach či v kontrastnom explodujúcom triumfálnom finále. A to všetko na najvyššej interpretačnej úrovni. Je to majestátny štart druhej časti albumu!
Od Simandla k Láskovi
Výber nasledujúceho diela na albume nie je náhodný. Simandl svoj Koncert, ktorý otvoril program druhého CD dvojalbumu, dedikoval Gustavovi Láskovi. Ten preslávil české kontrabasové umenie v Európe. Z jeho diel sa na album dostal Koncert pre kontrabas a klavír D Dur, v ktorom sa strieda paleta krásne znejúcich i výbušných či interpretačne neľahkých motívov. Svojou atmosférou je tento Láskov Koncert až výbušne virtuózny, no zároveň vie byť v kontraste k tomu nežný. V Adagiu, ktoré je poeticko-lyrické až romantické prepožičal kontrabasu nežnú kantilénu. Skrz-naskrz je pretkaný filigránskym majstrovstvom, ktorý Filip Jaro v diele bravúrne zúročil.
Viete ako vyzerá hudobná naháňačka alebo schovávačka?
Dramaturgia pokračuje dielom Jana Geissela. Hoci vo svojej vlasti sa slávnym nestal a pôsobil v Štrasburgu, zostával verným dedičom českej kontrabasovej tradície. Na album sa dostal jeho Koncert pre kontrabas a klavír A Dur, op. 32, ktorý je nástrojovo efektný a sofistikovaný. Náklonnosti kontrabasistov sa toto dielo teší dodnes. A údajne ho rád hrával aj veľký virtuóz Vojta Kuchynka, vďaka čomu môžeme sledovať ďalšie pohnútky vybranej dramaturgie Sperger Duo. Toto dielo vie naozaj osloviť poslucháča a nedovolí mu sa ani na sekundu nudiť. Príčinou je skladateľov zmysel pre (dô)vtip i schopnosť navnadiť. Hoci spočiatku navodí čarovnú poetiku, vzápätí šibalsky prekvapí bezstarostnosťou. Následne vybuchne do veľkých dramatických plôch, aby poslucháča priviedol k samopašne odľahčenej pointe. Dielo núka pestrú paletu „vibrácií“ od veľkoleposti po najmenšiu idylickosť. Kontrabas spieva, je iskrivý, buráca, je introvertný, rozjímavý a oslňujúci. Jedinečná je aj pomalá časť, ktorá podobne ako tretia časť koncertu zrkadlí Geisselovo nadšenie ruskou hudbou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Skvostné finále v znamení dialógu klavíra a kontrabasu
Veľkolepé finále druhého CD dvojalbumu sľubuje ďalší virtuózny českých skladateľ František Černý. Rodák z Pardubíc pôsobil vo Francúzsku a po roku 1890 opäť v Čechách. Okrem koncertnej činnosti i pôsobeniu ako prvého kontrabasistu Orchestra ND sa venoval od roku 1900 aj pedagogickej činnosti na Pražskom konzervatóriu. Z jeho diel si na druhý album Sperger Duo vybralo Koncert pre kontrabas a klavír č. 4, e mol. Dielo so sugestívnym hudobným jazykom a magnetizujúcim emocionálnym nábojom sa teší puncu skvostu kontrabasovej literatúry 20. storočia. Poslucháča ovanie harmonicky zaujímavý rytmus a ušľachtilá hudba bez lacných efektov. Kontrabasové sólo skladateľ obdaril melodickou expresivitou palety nálad. Priestor má vášeň, dravosť, melanchólia, snenie, nespútanosť, energickosť, ale aj dráma v recitatívnych pasážach. S klavírom je kontrabas nesmierne zomknutý do príťažlivého dialógu. Veľkolepý záver s interpretačným vrcholom!
Jedna z TOP nahrávok tohto desaťročia
Či už sa rozhodnete CD vypočuť naraz, alebo postupne, je to len na vás. Prezentované diela a vynikajúca technická i interpretačná úroveň manželov Jarovcov a ich hostí sú skvelým dôvodom si tento album vypočuť nie raz, ale aj viac raz. Je to viac ako plnokrvná a poslucháčsky výživná, oslňujúca dva a štvrť hodiny trvajúca objavná cesta. Objavíte zabudnuté diela českých virtuózov v inšpiratívnom, technicky a interpretačne vyšperkovanom podaní virtuózov dneška. Spoznáte kontrabas ako nástroj v jeho všetkých polohách i farbách. Dramaturgicky je dvojalbum vystavaný veľmi dobre a nechýba mu ani premyslený švih. Vďaka tomu sa ako poslucháč pri počúvaní tohto dvojalbumu (hoc aj naraz v jeden deň) nudiť nebudete ani sekundu. Je to nielen neuveriteľná pastva pre uši či zážitok pre dušu. Skrátka jedna z najlepších nahrávok tohto desaťročia, ktorú si treba vypočuť!

Hodnotenie: 100 %
___
Sperger Duo: Czech Double Bass Treasures / dvojalbum
Sperger Duo: Xénia Jarová (klavír), Filip Jaro (kontrabas), Katarína Turnerová (harfa), Anton Jaro ml. (kontrabas), Juraj Tomka (husle)
REAL MUSIC HOUSE, 2022
CD 1: The Kubelík of the double bass – Vojta Kuchynka
CD 2: Czech Virtuoso Romantic Concertos
ISBN / EAN: 0717410993296
Stopáž celkom: 02:18:17
—
Foto: Dorota Holubová, náhľad CD a brožúry (Silvia Mária Petrovits)
Zdroj: programová brožúra 2CD Czech Double Bass Treasures, internet
Súčasťou recenzie sú aj ilustračné ukážky z recenzovaného albumu.
Zdroj ukážok: Youtube
*** Posledná aktualizácia: 2023-08-22 (adm) ***