Novinky

Oceňovaný klavirista Jonathan Fournel už čoskoro v Košiciach

Jonathan Fournel / Kam za kultúrou

Pred oficiálnym otvorením 55. koncertnej sezóny privíta Štátna filharmónia Košice brilantného klaviristu z Francúzska, víťaza medzinárodnej súťaže kráľovnej Alžbety. Jonathan Fournel je známy okrem precíznej techniky a mimoriadneho spektra farieb aj vyváženou zmesou rafinovanosti a divokého inštinktu. Osloví aj jeho prirodzená lyrickosť a jasná čistota interpretácie osvetľujúca detaily s veľmi zrelým pochopením diela. V Dome umenia uvedie v utorok 5. septembra o 19:00 v Dome umenia diela Beethovena, Francka aj Szymanowského.

Hudobná redaktora denníka La Monde menom Marie-Aude Roux o hre Jonathana Fournela uznanlivo napísala: Prirodzená, muzikálna a poetická hra v Mozartovom Klavírnom koncerte č. 18 predvedená s majestátnou čistotou a lyrikou, ako aj Brahmsove Variácie a fúga na Händelovu tému boli vedené s intenzitou a nesporným zmyslom pre rozprávanie príbehu.Jonathan Fournel poteší už čoskoro aj Košičanov, ktorí sú už o pár dní vychutnajú klavírny recitál v podaní víťaza Queen Elisabeth Competiton.

Jonathan Fournel. Foto: Marco Borggreve

Jonathan Fournel, výnimočný klavirista s prestížnymi cenami

Jonathan Fournel sa narodil vo francúzskom Sarrebourgu. Od svojich ôsmich rokov študoval na Konzervatóriu v Sarreguemines, neskôr na Konzervatóriu v Štrasburgu a súkromne u Patricie Pagny a Gisèle Magnan. Na Hochschule für Musik v nemeckom Saarbrückene ho viedli Robert Leonardy a Jean Micault a na Konzervatóriu v Paríži zas osobnosti ako Bruno Rigutto, Brigitte Engerer, Claire Désert, Michel Dalberto či Jean-Frédéric Neuburger.

V rokoch 2016 – 2023 bol rezidenčným umelcom centra Queen Elisabeth Music Chapel, kde jeho mentormi boli Louis Lortie a Avedis Kouyoumdjian. Fournel je držiteľom viacerých ocenení z medzinárodných súťaží – Concours International d’Epinal, Ettore Pozzoli International Piano Competition, Thomas Kuti Competition, Gian Battista a víťazom súťaží Viotti International Piano Competition, Scottish International Piano Competition a tiež prestížnej Queen Elisabeth Piano Competition.

Na konte má aj inšpiratívne spolupráce

Mladý umelec je pravidelným hosťom etablovaných hudobných festivalov. Koncertoval v prestížnych sálach ako Gustav Mahler Auditorium v Miláne, Teatro Communale v Modene, L’Arsenal v Metz, Royal Glasgow Concert Hall, Usher Hall v Edinburghu a iných. Predstavil sa orchestrami Sinfonia Varsovia, Czech Virtuosi, Orchestre Royal de Chambre de Wallonie, Jiangsu Symphony Orchestra. 

Absolvoval turné v Taliansku a Škótsku s Chorvátskym rozhlasovým a televíznym orchestrom Záhreb, Dubrovníckym symfonickým orchestrom a Kráľovským škótskym národným orchestrom. Tu pod taktovkou Fana Taa, Nicolu Gulianiho, Mladena Tarbuka a Petra Oundjianna predniesol Brahmsov Koncert č. 2, Chopinov Koncert č. 1 a Beethovenov Klavírny koncert č. 3. Ako komorný hráč spolupracoval s umelcami, akými sú Gauthier Capuçon, Augustin Dumay, Victor Julien-Laférriere, Vassilena Serafimova a ansámblami Le trio les Esprits, Varèse Quartet, Hermès Quartet, Akilone Quartet a Modigliani Quartet.

Beethovenovo majstrovstvo, virtuózny Franck a Szymanowski

Jonathan Fournel vystúpi na pôde Štátnej filharmónie Košice ešte pred oficiálnym otvorením 55. koncertnej sezóny. Stane sa tak už v utorok 5. septembra v Dome umenia. Na recitáli uvedie diela Beethovena, Francka aj Szymanowského. 

Jonathan Fournel / Kam za kultúrou
Jonathan Fournel. Foto: Marco Borggreve

Ludwiga van Beethovena vníma široká verejnosť predovšetkým ako symfonika. Významným míľnikom dejín hudby je aj jeho 32 klavírnych sonát, ktoré sú považované za „Nový zákon“ klavírnej literatúry. Sonátovú formu postavil na úroveň symfónií, povýšil ju na umelecky náročný žáner, v ktorom prezentuje najvážnejšie myšlienky a sprostredkuje najhlbšie pocity. Beethoven bol aj majstrom variácií, ktoré uplatnil vo svojich cyklických dielach – symfóniách, sonátach či sláčikových kvartetách. Okrem toho písal aj samostatné variačné cykly, akým je dielo 32 variácií c mol, WoO 80. V klasicizme obľúbenú variačnú formu tu priviedol takmer k dokonalosti.

V druhej polovici koncertu uvedie mladý virtuóz dielo Césara Francka Prelúdium, fúga a variácia h mol op. 18, určené pôvodne pre organ. Skladbu Franck venoval Camille Saint-Saënsovi, ktorý bol, rovnako ako Franck, vynikajúcim organistom a odkazuje v ňom na klasickú orientáciu Saint-Saënsovej hudby. Recitál uzavrú nádherné Variácie na poľskú ľudovú tému Karola Szymanowského. Ide o dielo mladého skladateľa z čias jeho štúdií, ktorým získal uznanie poľských kritikov po jeho prvom uvedení v roku 1906.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu

Komorný koncert sa uskutoční v utorok 5. septembra o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 13/12/11 € – zľavnené 10/9/8 € – lóža 17 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou na prelome augusta a septembra 2023? TOTO sú naše TIPY!

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Marco Borggreve

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »