Novinky

Multižánrový festival Symfónia umenia začína. Prináša príťažlivú dramaturgiu a hviezdnych interpretov

Symfónia umenia / Kam za kultúrou

Multižánrový festival Symfónia umenia začína už dnes "predskokanom" . Na hlavný program si musíte vyčkať až do zajtra, 1. septembra 2023. Návštevníkom prináša 10 koncertov, ktoré charakterizuje príťažlivá dramaturgia a účasť zaujímavých umeleckých hostí. Do Bratislavy aj vďaka nemu zavítajú svetoznáme hviezdy.

Počas tretieho ročníka ponúkne festival Symfónia umenia desiatku koncertov. Široká ponuka koncertov nadchne milovníkov veľkého orchestrálneho zvuku, komorných koncertov, džezu, swingu, ale i filmu či výtvarného umenia. Dôvodom je aj fakt, že tvorí umeleckú sezónu Bratislavy. Festival oficiálne otvorí 31. augusta v hoteli Sheraton umeleckú sezónu hlavného mesta slávnostný galavečerom – Letným bálom Symfónie umenia. Netradičné podujatie bude plné hudby, zábavy a stretnutia milovníkov umenia. Exkluzívnym hosťom bálu bude svetovo uznávaný tenorista José Cura, ktorý sa na festivale po boku Slovenskej filharmónie predstavil minulý rok. Hlavnou dramaturgickou líniou festivalu však budú aj tohto roku veľké orchestrálne produkcie.

10 dní, 10 hudobných zážitkov

V priestoroch bratislavskej Pradiarne 1900 sa od 1. do 10. septembra 2023 uskutoční 3. ročník Medzinárodného festivalu Symfónia umenia. Na návštevníkov čaká bohatý program, ktorý vynikne nielen svojou rozmanitosťou, ale aj jedinečnosťou. Hlavným cieľom festivalu Symfónia umenia je ponúknuť umenie, ktoré spája rôzne žánre a štýly. Pre nás je tento festival oslavou umenia. Prinášame emócie pre všetkých bez rozdielu, a to je cieľom festivalu. Chceme aby bol elegantný a noblesný, no napriek tomu aby nebol vnímaný, že je elitársky, ale pre všetkých tých, ktorým záleží na kvalitnom umení a považujú ho aj za investíciu do svojho vzdelania,hovorí Andrea Kozáková, zakladateľka festivalu Symfónia umenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Don Trastullo
Don Trastullo - fascinujúci kúsok neapolského slnka pod hviezdami
Na festivale Symfónia umenia 2023 zažijete nezabudnuteľné umelecké zážitky a inšpiráciu. Medzi vystupujúcimi sú svetovo etablovaní umelci José Cura, Matt Dusk či Rolando Villazón.

V programe, ktorý ponúkne širokú škálu podujatí vrátane koncertov symfonických a komorných súborov, umeleckých výstav a tanca, vystúpia slovenskí, ale aj svetoví umelci. No nie sú to len svetové hviezdy, či zástup oceňovaných umelcov či premiérové koncerty, ale aj netradičné fúzie žánrov.

Rolando Villazón po prvýkrát na Slovensku

Jedným z festivalových ťahákov je mexický tenorista Rolando Villazón. Práve na pozvanie festivalu Symfónia umenie vystúpi po prvýkrát na Slovensku. Stane sa tak na otváracom festivalovom koncerte v sprievode Slovenskej filharmónie v piatok 1. septembra o 19:00 hod.

Mexický rodák je nositeľom celého radu prestížnych vyznamenaní vrátane titulu Rytier Rádu umenia a literatúry Francúzska, ktoré sa mu stalo druhým domovom. Villazón získal francúzske vyznamenanie Les Victoires de la Musique za „Zahraničný objav roka“.

V roku 2004 dostal ocenenie Echo Classics Award za svoj prvý sólový album, o rok neskôr cenu Gramophone Classical Music Awards za svoj druhý album. V súčasnosti úspešne vystupuje na všetkých dôležitých operných scénach sveta ako Berlín, Mníchov a Viedeň, v opere La Scala v Miláne, v Metropolitnej opere v New Yorku či na Salzburskom festivale. Ďalej tiež v Londýne, Paríži, Baden-Badene, Lipsku, Ríme a inde. Pravidelne spolupracuje aj s významnými dirigentmi, ako je Daniel Barenboim alebo Yannick Nézet-Séguin.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia s jubilejnou sezónou. Čo prináša 75. koncertná sezóna?

Na festival sa vracia aj José Cura

Medzi najvýraznejšie mená festivalu patrí tiež José Cura, ktorý sa na festivale so Slovenskou filharmóniou predstavil minulý rok. Tento rok dá svojim vystúpením za festivalom bodku. Stane sa tak v nedeľu 10. septembra 2023, kedy odspieva celý koncertný program Boleros. Po prvý raz vo svojej kariére venuje tento spevák latinskoamerickej hudbe celý koncert. Slovenské publikum si môže v premiére vychutnať umenie plné vášne a temperamentu, ktoré sú pre jeho latinskoamerické korene príznačné. Zaznejú v sprievode jazzového kvinteta a sláčikovej sekcie. Armando Manzanero zase patrí k najväčším skladateľom Latinskej Ameriky. Za svoje celoživotné dielo získal cenu Grammy. Na koncerte odznejú skladby ako Como yo te ame, Te extrano, No me platiques a ďalšie.

S hitmi Franka Sinatru i Karla Duchoňa

Prvá septembrová sobota (2.9.) prinesie do Pradiarne swingový koncert s hitmi Franka Sinatru. Na cestu do čias elegancie a ikonického Las Vegas roku 1966 vás vezmú Matt Dusk a Rozhlasový Big Band Gustava Broma pod taktovkou Vlada Valoviča.

Večer plný hitov Karola Duchoňa inšpirovaný úspešným muzikálom “Na srdci mi hraj!” tak, ako ste ich ešte nezažili, sľubuje ďalší festivalový symfonický koncert koncert. Už v nedeľu (3.9.2023) si slávne hity vychutnáte v grandióznych symfonických aranžmánoch skladateľky Ľubice Čekovskej a so štyrmi veľkými hlasmi. Ktorými? Ako sme avizovali, predstavia sa Martin Gyimesi, Karol Csino, Titusz Tóbisz a Jiří Rajniš. Tie sa spolu s hlasovou virtuozitou štvorice vokálnych interpretov prelínajú a piesňam pridávajú novú hĺbku a bohatstvo zvuku.

Spolu s nimi bude publikum sprevádzať symfonický orchester pod dirigentskou taktovkou Konstantina Ilievskeho, ktorý pridáva jedinečnú atmosféru a vytvára nezabudnuteľnú hudobnú skúsenosť. Nenechajte si ujsť príležitosť zažiť výnimočné spojenie dvoch svetov – muzikálových hitov a symfonickej skladby. Prenesiete sa na vlnách vášho obľúbeného muzikálu do sveta hudobného umenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ŠFK / Abo 55 sezóna 2023/2024
Štátna filharmónia Košice spúšťa predaj abonentiek na sezónu 2023/2024

Priestor v programe bude aj na staré české, slovenské a maďarské skladby z medzivojnového obdobia. Zabudnuté poklady zlatej éry hot jazzu do Pradiarne prinesie koncert v piatok 8. septembra 2023.

Klasika menom tango

Živelný tanec plný rozporu, drámy a bolesti. Tango na festivale Symfónia chýbať nemôže. Na rozdiel od iných festivalových koncertov, bude dejiskom komorného koncertu v pondelok 4.9.2023 Pontón na Štrkoveckom jazere. Návštevníkom ho prinesie výnimočné dámske zoskupenie The Ladies Ensemble. The Ladies Ensemble prináša prekvapivé aranžmány a inovatívne interpretácie známych piesní, čím oslovuje nielen fanúšikov klasického žánru, ale aj tých, ktorí majú radi modernú hudbu. Už v pondelok zahrajú tieto talentované hudobníčky publiku tie najpôvabnejšie tangá všetkých čias a ďalšie známe melódie z tejto éry. Vstup je voľný, no vyžaduje sa registrácia na webe festivalu.

Dejiskom tretieho ročníka bude aj romanticky poľovnícky Csákyho kaštieľ v Prievoze. V utorok 5. septembra 2023 bude hostiť ďalší komorný koncert. Tentoraz bude témou Šeherezáda. V úprave pre komorný orchester zaznie v podaní Knobelsdorff Ensemble der Staatskapelle Berlin nielen Šeherezáda Nikolaia Rimského-Korsakova, ale aj dielo Franza Schuberta Forellenquintett.

Hold obetiam holokaustu

Témou jedného z koncertov tohto ročníka bude aj téma holokaustu a rasového násilia. 9. septembra si pripomíname Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Je to deň, kedy spoločnosť spomína na všetky nevinné obete, ktoré utrpeli v dôsledku nenávisti a netolerancie. Zároveň to príležitosť pre nás všetkých, aby sme sa zamysleli nad dôsledkami extrémizmu a rasizmu, ktoré môžu viesť k tragickým udalostiam ako bol holokaust. Pamätá naň v programe aj festival Symfónia umenia.

Holokaust / Osvienčim
Koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau. Foto: Piotr Zakrzewski / Pixabay

Počas prvého ročníka sme uviedli na festivale slovenskú premiéru kinokoncertu Obchod na korze. V podobnom duchu sme pripravili aj tento koncert, v ktorom zaznejú dojímavá a silná hudba z filmov s tematikou holokaustu v symfonických aranžmánoch. Chceli sme týmto koncertom upozorniť a pripomínať nepráva, ktoré sa diali tejto skupine obyvateľstva,hovorí Andrea Kozáková, riaditeľka festivalu.

Symfónia umenia
Festival prináša hudbu z filmou s tematikou holokaustu. Zdroj: Symfónia umenia

S hudbou z najsilnejších filmov o holokauste

V programe 3. ročníka festivalu Symfónia umenia zaznie pri príležitosti pamätného Dňa obetí holokaustu a rasového násilia koncert s hudbou z najsilnejších filmov o holokauste.  Symfonický koncert Sila nádeje, ktorý sa bude konať práve v tento deň,  je symbolickým prejavom našej úcty voči obetiam holokaustu. Hudba z najsilnejších filmov o holokauste, ako je Pianista, Život je krásny, či Denník Anny Frankovej, nám pripomenie príbehy odvahy, trápenia a nádeje ľudí, ktorí sa snažili prežiť v týchto temných časoch. Tento koncert nám pripomenie, že aj v najhorších okolnostiach sa ľudský duch dokáže povzniesť a nájsť krásu a hodnoty v umení.

Súčasťou bude aj kino

Prvý septembrový štvrtok (7. septembra 2023) patrí na festivale kinu. V Amfiteátri Štrkovecké jazero si budete môcť pozrieť životopisný film Gustav Mahler, ktorý v roku 1974 získal nomináciu na Zlatú palmu v Cannes. Opisuje posledné dni skladateľa Gustava Mahlera, a stojí za to ho vidieť. Využite túto šancu, vstup na podujatie je voľný, no vyžaduje vopred online registráciu.

Festival Symfónia umenia aj pre radosť detí

Festival Symfónia umenia sa v tomto roku rozhodol vniesť kúzlo do života detí z detských domovov z Bratislavského kraja prostredníctvom symfonického hudobného predstavenia. V spolupráci s orchestrom Capella Istropolitana a výnimočnými umelcami pripravuje exkluzívnu premiéru koncertu “Najkrajšie česko-slovenské rozprávky“. Tá sa uskutoční 10. septembra v Ružinove. Tento nezabudnuteľný zážitok môžu zažiť iba na festivale Symfónia umenia.

Bratislavský chlapčenský zbor
Bratislavský chlapčenský zbor. Foto: Vlado Škuta

Výnimočnosť tohto koncertu je spojenie tradičných česko-slovenských rozprávok s klasickou hudbou a výnimočnými hudobnými interpretmi. Na pódiu sa predstaví Rozprávkový orchester pod vedením dirigenta Gabriela Rovňáka, ktorý zabezpečí, aby hudba umocnila atmosféru príbehov a vystihla ich emócie. Tento koncert nie je len pasívnym počúvaním hudby – stáva sa interaktívnym zážitkom, kde sa deti ocitnú priamo v srdci rozprávok. Okrem toho sa na pódiu objavia aj skvelí umelci, ktorí oživia príbehy svojimi výkonmi. Medzi nimi nájdeme talentovaného rozprávača Gabriela Rovňáka, Simonu Augustovičovú a Martina Hudeca. Nechýba ani Bratislavský chlapčenský zbor.

Prispieva k hudobnej edukácii

Festival Symfónia umenia preukazuje svoj záväzok k umeleckému vzdelávaniu a rozvoju detí prostredníctvom jedinečných umeleckých skúseností. Tento koncert nie je len zábavným a vzdelávacím podujatím, ale predstavuje aj príležitosť zdieľať hudobné umenie s tými, ktorí by inak nemali prístup k takémuto zážitku. Každá návšteva koncertu podporuje misiu festivalu a umožňuje deťom nájsť inšpiráciu a radosť v hudbe a umení, hovorí Andrea Kozáková, riaditeľka a zakladateľka festivalu Symfónia umenia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu

Vstupenky na jednotlivé dni festivalu Symfónia umenia si môžete zakúpiť na stránke Predpredaj.sk.

TS, Symfónia umenia

Foto: archív Symfónia umenia

Zdroj: Symfónia umenia

Správy sme redakčne upravili.

*** Posledná aktualizácia: 2023-09-02 (adm) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »